Holdet 3F DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Z - Skemascenarie Lars
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Anne Sofie Berendt, Astrid Marie Lakjer, Lona Holdt, Maren Hildur Bruun
Hold 2023 DA/F (1F DA, 2F DA, 3F DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Nyheder
Titel 2 Argumentation
Titel 3 Folkeviser og folkeeventyr
Titel 4 DHO Kolonihistorier Dansk Vestindien + Grønland
Titel 5 1. RYK Klimaet!
Titel 6 2. Reformation, renæssance og barok
Titel 7 3. Natursyn og kulturmøder i lyrikken
Titel 8 4. Innovation med Biologi og Dansk
Titel 9 5. Autofiktion og selvbiografi
Titel 10 6. Oplysningstiden
Titel 11 7. Værklæsning
Titel 12 8.. Dokumentarfilm
Titel 13 9. Romantikken
Titel 14 10. Romantisme
Titel 15 1. Damer der vil
Titel 16 2. Det moderne Gennembrud
Titel 17 3. Kommakursus og skriftlig dansk
Titel 18 4. Modernisme
Titel 19 5. Danskfagets metoder

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Argumentation

Formål:
- appelformer og argumentation
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med
formidlingsbevidsthed
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med
formidlingsbevidsthed

Indhold:
Introducerende forløb til argumentation med fokus på argumentets grundelementer (Toulmin), appelformer, argumenttyper.

Materiale
Afsnit om argumentation fra Håndbog til dansk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Folkeviser og folkeeventyr

Formål:

– tekster fra tiden før 1700
- fra dansk litteraturs kanon læses mindst én folkevise
- litteraturanalyse og -fortolkning
- tekster gennem kreative arbejdsprocesser.
sproglig analyse, fortolkning og vurdering
– produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk

Indhold:
Middelalderens mundtligt overleverede tekster. Sprogligt fokus gennem anvendelse af begreber som syrebadsteknik, ekspansionsteknik, mundtlige træk. Indholdsmæssigt fokus på psykologisk læsning. I forløbet indgår analyserende artikel om "Agnete og Havmanden".

Materiale:
"Harpens kraft"
"Torbens datter"
"Kong Lindorm"
TV-filmatisering af Karen Blixen: "Ringen"
Afsnit om folkeviser og folkeeventyr fra Litteraturhistorien på langs og på tværs
Lærernoter om folkeviser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 1. RYK Klimaet!

RYK Klimaet

Estimeret omfang: ca. 20 normalsider

RYK Klimaet er et forløb, der forbereder elever på konstruktiv klimajournalistik. Gennem forløbet får eleverne
- grundlæggende indføring i den konstruktive journalistik
- lært at producere klimahistorier gennem empiri og research
- får besøg af klimajournalisten Gerd Maria May
- deltaget i Klimafolkemødet 2024 i Middelfart
- skrevet deres egen artikel

Materiale:
RYK Klimaet 2024 ved journalist Gerd Maria May og dansklærer Astrid Marie Lakjer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 2. Reformation, renæssance og barok

Lange linjer i litteraturhistorien: Reformation, Renæssance og Barok

Estimeret omfang: ca 30 normalsider

Reformation
• Erasmus af Rotterdam: af Om Krig
• Martin Luther: Om Klosterlivet samt Lille Katekismus
• Film: Luther (2004) - de første 30 minutter af filmen

Renæssance
• Boccaccio: Af Dekameron: 1.dag 3. historie og 1.dag 4. historie
• Petrarca: af sonetkredsen Canzoniere

Barok
Thomas Kingos digte:
• Keed af Verden, kier ad Himmelen
• Paa salig Drude Worms Ligkiste - gravindskrift
• Under Niels Juels Brystbillede - gravindskrift
• DR-program: Liv i renæssancen: Thomas Kingo - digter af Guds nåde


Baggrundstekster
Litteraturens veje (2029)
Bødtcher-Hansen & Carlsen: Med Tiden – en litteraturhistorisk arbejdsbog (2012)
• Periodenoter om barokken
• Forfatternoter om Thomas Kingo



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 3. Natursyn og kulturmøder i lyrikken

Natursyn og kulturmøder i lyrikken

Estimeret omfang: ca 35 normalsider

Optakt til innovation i 2F med dansk og biologi.
Vi undersøger hvordan forholdet mellem natur og kultur kommer til udtryk i nyeste tekster fra den antropocæne tid samt læser artikler om tiny houses og bevægelsen "micro living".

Kompendium:
Uddrag fra grundbog: Thor Gustafson: Klimalitteratur, Systime (2020)

Digte i kompendiet:
• Eske K. Mathiesen: Er ikke ansat hos poplerne (2005)
• Eske K. Mathiesen: Endnu en gang er det slående (2005)
• Eske K. Mathiesen: Endelig lykkedes det (2025)
• Morten Søndergaard: Bourdieu i køkkenhaven (2008’)
• Katinka My Jones: Hest (2009)
• Rasmus Nikolajsen: Og regnen falder på mig (2019)
• Theis Ørntoft: uddrag af samlingen Digte 2014 (2014)
• Inger Christensen: Forgængelighed (1962)

Kompendiets artikler om tiny houses og micro living:
• Casper Hindse: Fremtidens bolig er enkel og lille, Midtjyllands avis (02.12.2023)
• Hanne Vind: En stor drøm om et tiny house, Boligliv.dk (april 2024)
• Hvad er micro living?, livingsmallcph.dk (2017)
• Anne Rumland Østbygaard: Små boliger er blevet en livsstil og vejen til frihed,
Politiken (06.09.2024)

Desuden:
TV2 Østjylland: Se Danmarks (måske) mindste bolig: https://youtu.be/eyVQkgYJRjI?si=DjihQYm2nNnHozc3



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 4. Innovation med Biologi og Dansk

Innovationsforløb med Biologi og Dansk

Estimeret omfang: ca 10 normalsider

Problemstilling:
Hvordan kan vi skabe en lille bæredygtig bolig i byrummet, der giver plads til natur- og kulturmøder?

Løsningsforslag:
Byg et tiny house model i flamingo og forhold jer til hvordan I kan få begge fag i spil på en innovativ måde.
Lav en ferniseringspræsentation på 5 min., som inddrager modellen og jeres overvejelser om boligen.

Benspænd: 
Biologi og dansk skal indgå i løsningsforslaget 

Produktkrav: 
Fremlæggelser af jeres tiny house ved en fernisering
5 minutters taletid pr. gruppe og 5 min. feedback fra responsgruppe

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 5. Autofiktion og selvbiografi

Autofiktion og selvbiografi

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 6. Oplysningstiden

Oplysningstiden
Estimeret omfang: ca 80 normalsider

Oplysningstid
• Immanuel Kant: Hvad er Oplysning?
• Uddrag fra Den Amerikanske Uafhængighedserklæring
• Ludvig Holberg: Fabel 27 om jomfruen og papegøjen

Baggrundslæsning i Litteraturportalen om Holberg, komedien og Jeppe på Bierget.

VÆRK: Ludvig Holberg: Jeppe paa Bierget (drama)

Jeppes monolog i hænderne på Osvald Helmut: https://www.youtube.com/watch?v=rNc-CFfa64U
Trailer: Det Kongelige Teaters opsætning af Jeppe på Bjerget (2025)
Diverse klip fra filmatiseringen af Jeppe på Bjerget med Buster Larsen i hovedrollen (Instruktør Kaspar Rostrup 1981)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 7. Værklæsning

Værkbehandling af elevernes individuelle julebøger 2024

Estimeret omfang: ca. 150 normalsider

I forløbet læser eleverne et individuelt værk inden for genrerne roman, novelle eller lyrik. Alle elever fremlægger deres værk for klassen - som agerer responsgruppe, der giver gode råd til både præsentationens opbygning og til fremlæggelsen. Fokus på mundtlig formidling og oplæg for klassen. Fokus på konstruktiv respons til oplægsholderen. Forløbet munder ud i en skriftlig aflevering i form af den powerpointpræsentation, som eleverne har holdt for klassen inkl. det talepapir, som de har anvendt i deres oplæg.

Værket indgår som en del af værklæsningen i danskfaget.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 8.. Dokumentarfilm

Forløb om dokumentarfilm

Estimeret omfang: ca. 70 normalsider

Med dette forløb zoomes der ind på de seks grundformer for dokumentarisk fortælleteknik efter Bill Nichols teori om dokumentarfilm:
•  Den forklarende dokumentar
•  Den observerende dokumentar
•  Den poetiske dokumentar
•  Den interaktive dokumentar
•  Den refleksive dokumentar
•  Den performative dokumentar

I forløbet anvendes materiale om dokumentariske fortælleformer fra CPH:DOX samt Det Danske Filminstitut.
Desuden inddrages dele af Gyldendals Litteraturportals forløb om dokumentarfilm inkl. opgaver og tekster.

I forlængelse af forløbet har klassen været til CPH:DOX-event i Teater Bremen og set to af festivalens dokumentarfilm med de andre KULT-skoler. Undervejs i arrangementet blev der holdt et oplæg af chef for Dansk Institut for Menneskerettigheder Mette Thygesen om filmenes indhold med bidrag fra salen.

FILM set i klassen:
L’arrivée d’un train en gare de La Ciotat (1895) af brødrene Lumière
Med Alsbanen gennem Sønderborg (1933) af Theodor Kristensen
Rejsen på ophavet (2004) af Max Kestner - anslaget
Armadillo (2010) af Janus Metz - anslaget
Slave af Danmark: episode 1 - Vold i paradis (2025) af DR
66 scener fra Amerika (1982) af Jørgen Leth
Kandis for livet (2021) af Jesper Damgaard - VÆRK
Dømt til behandling (1997) af Lars Engels - anslaget
Flugt (2021) af Jonas Poher Rasmussen - anslaget

FILM på CPH:DOX 2025:
Stoltenberg: Facing War (2025) instruktion Tommy Gulliksen
Hacking Hate (2024) instruktion Simon Klose


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 9. Romantikken

Romantikken

ca. 50 normalsider.

I dette forløb fordyber klassen sig i Romantikkens litteratur og litteraturhistorie.
Grundbog til periodelæsning: Litteraturens Veje p. 137-146 samt lærerproduceret materiale om perioden


Universalromantik
Adam Oehlenschläger: Guldhornene (1802)

Nyplatonisme
A.W. Schack von Staffeldt: Indvielsen (1804)

Biedermeier
Thomasine Gyllembourg: Den lille Karen (1830)

Nationalromantik
Adam Oehlenschläger: Der er et yndigt land (1819)
H.C. Andersen: Danmark, mit Fædreland (1850)
N.F.S. Grundtvig: Er lyset for de lærde blot? (1831)
Højskolesangbogen.dk: Om Grundtvigs sang "Er lyset for de lærde blot"




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 10. Romantisme

Romantismen

Estimeret omfang: ca. 20 normalsider

I dette forløb arbejder klassen med Romantismens litteratur og menneskesyn ud fra tekster fra perioden med særlig vægt på Søren Kierkegaards Forførerens Dagbog. Begreberne "det sublime øjeblik" samt "det interessante" præsenteres for klassen i arbejdet med dette værk. Den biografiske læsning introduceres som mulig metodisk læsning af værket med inddragelse af podcasten "Kærlighedshistorie" fra Nationalmuseet, hvor der tegnes linjer mellem Kierkegaards liv og værk.


Tekster:
St. Steensen Blicher: Præludium
Søren Kierkegaard: uddrag af Forførerens Dagbog
Emil Aarestrup: Paa Sneen, Angst



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 1. Damer der vil

Damer der vil

Forløbet struktureres som en fordybelseslæsning i et af de seks forfatterskabers centrale tekster samt en formidling af læsningen til den øvrige klasse. Arbejdet med teksterne foregår således, at eleverne fordeles i seks grupper, der hver skal fordybe sig i en af forfatternes liv og værk. Herefter holdes oplæg for klassen med en interaktiv øvelse, der forbinder tilhørerne med oplægget. Klassens inddeling i seks grupper med fokus på følgende seks forfatterskaber og tekster:

1. Victoria Benedictsson: Penge (1885) - romanuddrag. Julie, Rimgaile, Leda, Sally, Emma
2. Erna Juel-Hansen: Terese Kærulf (1894) - romanuddrag. Filippa, Rosa, Nina, Oskar
3. Mathilda Malling: Pyrrhussejre (1886) – novelle. Ellen, Laura M, Amalie, Mikkeline
4. Anne Charlotte Leffler: Sommerdrømme (1886) – romanuddrag. Molly, Liva, Malena, Hannah M, Ella
5. Agnes Henningsen: Strømmen (1899) - romanuddrag. Hannah Thit, Laura W, Frida, Petra
6. Anna Munch: To mennesker (1897) – romanuddrag. Robyn, Anja, Astrid, Freja, Regitze

Teksterne i dette forløb er fra Sara Alfort & Birgitte Darger: Damer der vil, 11 kvindelige forfattere 1880-1915, Systime 2024
Desuden bruges Sara Alfort: Damer der var for meget, Gads forlag 2022 som baggrundslæsning for forløbet (VÆRKLÆSNING)

Forløbet sluttes af med en reflekterende artikel: "Kærlighed og ægteskab" med tekstuddrag fra
1. Amalie Skram: Forrådt (1892)
2. Henrik Ibsen: Et Dukkehjem (1879)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 2. Det moderne Gennembrud

Det moderne Gennembrud

Estimeret omfang: ca. 40 normalsider


TEKSTER:
Holger Drachmann: Ude og Hjemme
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød
Herman Bang: Reportagen Fattigliv (uddrag)
I.P.Jacobsen: uddrag af begyndelse, midte og slutning af Fru Marie Grubbe


BAGGRUNDSMATERIALE:
Gyldendals litteraturportal samt DR undervisningsarkiv
DR: 1800-tallet på vrangen, sæson 2 episode 3: Revolutionsdrømme, realisme og dobbeltmoral 1870-1890


DANSK STIL:
Reflekterende artikel om fremstillingen af kærlighed og ægteskab i det moderne gennembruds litteratur.
Materiale:
Amalie Skram: Forrådt
Henrik Ibsen: Et Dukkehjem 3. akt. (afslutningsscenen)


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 3. Kommakursus og skriftlig dansk

Kort skriftlighedsforløb, hvor vi fokuserer på kommatering og den personlige stemme i skriftlig dansk.

Vi nærlæser reglerne for korrekt kommatering og laver onlineøvelser med placering af kommaer.
Materiale:
Dansk Sprognævns kommatest: https://komma.edutasia.com/kursus/2171-om-kurset.htm#1
Øvelser på www.sproget.dk

Vi øver os i at skrive med "den personlige stemme" i den reflekterende artikel
Materiale:
Små skriveøvelser i Eksamensgenrerne i skriftlig dansk STX (Systime)


Estimeret antal sider: 10 ns.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 4. Modernisme

Modernismesporet i dansk litteratur år 1900-2000

Estimeret omfang: ca. 100 normalsider

Futurisme:
Johs. V. Jensen: af Den gotiske renæssance (1901)
Emil Bønnelycke: Manifestdigtet Århundredet (1918)

Ekspressionisme:
Tom Kristensen: "Fribytter" fra Fribytterdrømme (1920)
Rudolf Broby-Johansen: digtsamlingen BLOD (1922) - LITTERÆRT VÆRK

Surrealisme:
Gustav Munch-Petersen: "Tal ikke til mig" fra Det underste land (1933)


Eksistentialisme:
Martin A. Hansen: "Agerhønen" (1947)
Peter Seeberg: "Spionen" (1962)

Konfrontationsmodernisme og systemdigtning
Klaus Rifbjerg: "Terminologi" fra Konfrontation (1960)
Inger Christensen: uddrag af digtet "Det"(1969)

Postmodernisme:
Michael Strunge: "Livets Hastighed" (1978)
Søren Ulrik Thomsen: "Jeg er levende" fra City slang (1981)

Herudover er der anvendt flere episoder af KLASSISK DANSK, som er produceret af Greve Bibliotek i samarbejde med Forfatterweb: https://forfatterweb.dk/klassisk-dansk

Forløbet afsluttes med en ekskursion til Statens Museum for Kunst d. 21. november 2025,  hvor klassens elever i makkerpar skal udvælge et maleri fra modernismeperioden. Efterfølgende holdes der oplæg om de valgte malerier i klassen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 5. Danskfagets metoder

Metodelæsning med danskfagets skønlitterære metoder

Estimeret omfang: ca. 15 normalsider

Med udgangspunkt i danskfagets litterære metoder øves metodisk bevidsthed ud fra en eksemplarisk læsning af H.C. Andersen: Tepotten med tilhørende analyser fra ud fra:

- en biografisk
- en nykritisk
- en strukturalistisk
- en ideologikritisk
- en psykoanalytisk
- en læserorienteret
- en dekonstruktiv
- en postkolonial læsning af eventyret. (Litteraturens veje p. 14-31)

Dernæst analyserer og fortolker eleverne folkeventyret De tre Bukke Bruse samt Visen om Lillegut ud fra ovenstående metoder. Afslutning i klassen med fremlæggelser i plenum.

Øvrig litteratur: AT-håndbogen om danskfagets metoder

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer