Campus Bornholm GYM
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Campus Bornholm GYM
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2023 Id/s - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Z - OPL IGL 2026 2
Fag og niveau
Idræt B
Lærer(e)
Ole Nisbeth
Hold
2023 Id/s (
1s Id
,
2s Id
,
3s Id
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
opvarmning/musik + boldbasis/teambold
Titel 2
Rulleskøjteløb og les lanciers
Titel 3
Ultimate - anaerob/aerob stofskifte og træning
Titel 4
Funktionel træning (og start på 2G dance performa)
Titel 5
Basketball og muskeltræning
Titel 6
2G dans og doping
Titel 7
træningsproj/-lære / floorball / arbejdskravsanaly
Titel 8
dans og krop
Titel 9
pickleball/sundhed og test
Titel 10
pensum
Titel 11
repetition af discipliner og teoretisk stof + SRP
Titel 12
Forløb#1
Titel 13
Forløb#4
Titel 14
Forløb#5
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
opvarmning/musik + boldbasis/teambold
Der arbejdes med begge moduler, for at skabe flexibilitet i undervisningen, således der ikke varmes op flere gange - men det bruges til opvarmning til boldbasisforløb og evalueres der.
Der arbejdes i eksamensgrupper opvarmning til musik med tælling af musik - der arbejdes med de 6 elementer i opvarmningsprogram. Der arbejdes med at afpasse bevægelserne til rytmerne i musikken. Eleverne arbejder med opvarmningsprogram og formidler disse til klassen - der udarbejdes en drejebog. Vi arbejder med Gymnastikkens historie (krops og samfund) - men det bliver efter forløbet, da vi praktik. Vi ser på dansk/tysk og svensk gymastik - samt gymnastikfejden.
Boldbasis. Der arbejdes udfra boldbasisdokument for kaosbold. Der arbejdes med spilhjulet og der arbejdes med flow udfra forskellige boldspil som lærerformidles med fokus - Dirigenten/stjæle haler og Nørreport med fokus på at se op samtidig med dribling. Madrasbold med samarbejde - ringbold med både bredde og dybde - Stjæle kegler med nivellering af holdenes faglighed - Jokerball med analyse og strategi - eleverne arbejder med at konstruere et boldspil som formidles og justeres af spilhjulet ift flow. Der laves drejebog .... der læses dokument om "holdet / team" med faser og forskellige teams ...
Indhold
Kernestof:
Opvarmning.pdf
description
drejebog opvarmning - børsting ....docx
description
Holdet - idrætspsykologi.pdf
description
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Rulleskøjteløb og les lanciers
Rulleskøjteløb. Vi arbejder med startposition - afsæt - brems - forlænsløb med crossover - slalom - jump - pump - Stik-a-fra-makker - seksdagesløb - baglænsløb også med crossover - rullehockey - forløbsprøve - vi prøver at se på forskellige ledelsesroller i idræt udfra rullskøjteløb som uorganiseret idræt samt organiseret med træner samt idrættens organisering (krop og samfund) med DGI og DIF som hænger sammen med gymnastikkens historie.
Vi arbejder med Les Lanciers - de 5 ture - chassé trin - kropsudtryk - de forskellige variationer i turene. Det sluttes af med skolebal d. 3 maj
Indhold
Kernestof:
rulleskøjteløb.pdf
description
drejebog boldbasis - 2021 3S Loui.docx
description
Omfang
Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Ultimate - anaerob/aerob stofskifte og træning
Vi arbejder med Ultimate samt aerob/anaerob stofskifte og træning.
Vi arbejder teknisk med kaste og gribeøvelser statisk og dynamisk med indløb og med modløb - der arbejdes med V-cut og temposkift.
'vi arbejder med længde på kaste samt forskellige boldspil som opøver præcision (fx. ringball fra boldbasis).
Der arbejdes med spil og regler
Vi arbejder med Ultimates fundament, sportens fairplay.
Vi arbejder med spaltnings- respirationsprocesser og Anaerob effekt/kapacitet samt Ficks princip med minutvolumen og den arteriovenøse iltdifference - udover lungernes anatomi og fysiologi.
Elever udarbejder drejebog og der afsluttes med forløbsprøve.
Indhold
Kernestof:
Ultimate.pdf
description
aerob stofskifte - læs 68 - 74 i bogen
s. 74-79 i B for bedre idræt
Ultimate 101: Stack Drill
Læs fra s 76 - 85
UltimateSpil med betingelse - stack og modløbs og alle 3 kast
s. 85 - 90 læs grundigt .
drejebog - ultimate - 3s 2024.docx
description
Labans bevægelseselementer.pdf
description
Omfang
Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Funktionel træning (og start på 2G dance performa)
Vi arbejder med funktionel træning, som er muskeltræning hvor flere led typisk indgår. Vi arbejder med teori/praksis kobling hvor teorien omkring muskelarbejde / ledbevægelser kobles på de forskellige øvelser, ligesom vi er i fitnesslokalet og analyserer de forskellige maskiner for hvilke muskler der trænes. Vi arbejder med forskellige elementer i funktionel træning. Every Minut On The Minut (EMOTM) - samt AMRAP - As many Rounds as possible samt Sudden Death. Vi arbejder med forskellige øvelser og ser på hvor fysisk krævende de er. Vi arbejder med : push-ups, mountainclimbers, AB-roller, ropeslamming, Wallball, Kettlebellswing, russian twist, Atomic situps, Burpees, box jumps, squats, tyre flip,
Der afholdes forløbsprøve som Sudden Death, hvor 6 øvelser laves første 4 gange - så 8 gange osv - indtil eleven ikke kan mere.
Vi arbejder med test i fitnessrummet test hvor vi analysere bevægelserne.
Vi arbejder med at implementere anatomi og bevægelseslære ind i diverse øvelse samt viden om hvilken muskeltræningstype vi træner i funktionel træning fra B for bedre idræt s. 37-64 og ( 105-123 )
Eleverne laver drejebog.
Vi arbejder med opstart til 2 danceperformance udfra Labans bevægelsesrepertoire. Holdet vælger et tema samt musik hvor der kreeres en dans modsvarende ca. 7-10, som fremvises sammen med de andre 2G klasser i en konkurrence....
Indhold
Kernestof:
b for bedre idræt 38 - 45
Læs 45-54 samt repetér 38-45
54-58 i bogen + repetition af det vi har læst.
s 55-65
Drejebog - funktionel træning - asgar røjbæk.pdf
description
side 91 - 96 i B for bedre idræt
S 96 101
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Basketball og muskeltræning
Vi arbejder med Basketball - driblinger - afleveringer - give and go - skud og rebounds - fake skud - jumpstop - screeninger - crossovers - fast breaks - spil.
Vi arbejder samtidig med muskeltræning / anaerob træning udfra B for bedre idræt s. 90 - 126 - med anaerob effekt / anaerob kapacitet med muskelkraft og de faktorer som spiller en rolle for muskelkraft og muskeltræning i praksis.
Vi varmer lidt op med lidt 2G dans, som vi sætter fuld tryk på efter vinterferien, hvor vi skifter lokation fra DGI og hjem.
Indhold
Kernestof:
🏀 Youth Basketball Partner Passing Drill 🏀
How To Layup For Beginners ✅
B for bedre idræt s. 91-96
B for bedre idræt s. 96 - 102
The Give-and-Go | Basketball
Setting a Screen | Basketball Training Drills
B for bedre idræt 118-123 - muskeltræning i praksis.
Basal hypertrofi for styrketræning
1 Repetition Maximum (1RM) Calculation using the Holten Diagram
Tips til din styrketræning
drejebog basketball 2Z 2021.docx
description
Omfang
Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
2G dans og doping
Vi arbejder videre med 2G danceperformance - som vi har snust til Udfra Labans bevægelsesteori og oplæg - arbejder klassen med et tema mhp 2G dans - kravet er alle bevægelsesplaner og bevægelsesfigurer skal inddrages og at selve seancen max. varer 7 minutter.
Alle 2 G. klasser deltager i en konkurrence, hvor et dommerpanel bedømmer.
Ved siden af labans bevægelsesrepertoire samt kreahjulet, som bruges til at strukturere dansen læses doping
Koblingen mellem teori og praksis er bundet af at 2S skal skrive SRO i biologi og idræt med temaet doping.
Så vi arbejder med 3 alle videnskabelige fakulteter om AAS og EPO.
Vi arbejder med fordele og ulemper ved indtagelse samt hvorfor idrætsatleter tager stoffer selvom det er forbudt.
Vi ser forskellige klip af indrømmelser - vi ser icarus om statsdoping - vi ser et klip om højdetræning med bornholms egen cykelrytter Magnus Cort - vi ser Ditlev Madsen om de konsekvenser som indtagelse af AAS får en atleten.
Vi ser dopede drømmekroppen om det skrubbeløse i at flytte en produktion af AAS til udlandet og sælge det på nettet.
Elever skriver SRO i maj måned og går til "eksamen" i juni
Indhold
Kernestof:
Lanciers -Tur 1 2024
Lanciers -Tur 2 2024
Lanciers -Tur 3 2024
Den Dopede Krop.PDF - doping fra idrætsbog (5).pdf
description
Erytropoietin (EPO)
Magnus og monumentet
proteinsyntesen
How do steroids affect your muscles— and the rest of your body? - Anees Bahji
Et liv efter steroider
DRTV - Dopede drømmekroppe
sportens overskridende væsen.pdf
description
Omfang
Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
træningsproj/-lære / floorball / arbejdskravsanaly
Vi arbejder med træningsprojekt hvor der testes kondition / muskelstyrke og muskeludholdenhed - med bib/arm og mave.
Elever laves træningslogbog og der trænes som lektier.
Der løbes interval i timerne med puls over 180 - 10/10 og 10-20-30 princippet udviklet af Jens Bangsbo.
Der afsluttes med test og elevernes laver en træningsrapport, udfra gennemgang af træningslære (som udleveres som kompendium af Ole Nisbeth)
Der arbejdes i træningslæren også med de fysiske krav (arbejdskravsanalyse), som bygger ovenpå den teoretiske viden fra 2G.
I floorball arbejdes med stickhandling, driblinger, modtagninger, afleveringer, afslutninger, vip,træk og slagskud - samt en angrebsformation samt spil
Vi arbejder med accelleration og korte intervaller hvor intensiteten er meget høj - kort restitution således både anaerobeffek og -kapaicitet trænes.
Indhold
Kernestof:
Idrætsdag for folkeskolerne.docx
description
Træningslære - muskeltræning - konditionstræning - on.docx
description
#Floorball101: Floorball Dribbling [Floorball for Beginners]
Træningsrapport 2023 Freja Boss.pdf
description
Floorball Drills - The Corners
Floorball Warm Up Speed Drill without Goalie
Floorball Drills - Follow The Pass
Omfang
Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
dans og krop
I forløbet dans vil vi arbejde med dans til musik og dansens forskellige udtryk gennem Cha cha cha, Jive, Disco og Lancier.
I disco dans arbejder vi med V-step, Steptouch, Sidestep, Box-step, Grapewine, krydsover, chassé, Kick-ball-change uden og med arme til disco dance music.
I Cha cha cha arbejder vi med grundtrin og variationer herunder New yorker, under arm, begge vender, jagten og cuban breaks.
I Jive arbejder vi med grundtrin, væk fra hinanden, under armen, under armen og hip bump samt spark.
Vi arbejder med Les Lanciers tur nr. 5
Vi arbejder med teori/praksis med dans - krop - kropstyper - træning - kost
Der arbejdes med ændring af kropstype via træning og kost
herunder HIT træning - udholdenhedstræning - muskeltræning som underbygning til at kunne ændre kropstype - samt hvilken kost man bør spise - hvilken fordeling af næringssubstrater - måltidsrytme - samt kalorieindtag (energiindtag).
Vi ser på forskellene i kropsudtryk til de forskellige danse.
Teoretisk arbejder vi med:
- Musikforståelse for dansens rytme og tælling.
Læringsmål for forløbet:
- Kunne bevæge sig i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag
- Være bevidst om forskelle og ligheder mellem de danse og udtryk
- Kunne udføre trinene i de forskellige danse herunder grundtrin og variationer.
Under studieturen til København skal vi lave O-løb, svømme og på besøg til Medicinsk Museum.
Indhold
Kernestof:
drejebog - floorball - 1H id C.docx
description
kropstyper - kvinde med stort K.pdf
description
Overvægt - er du æbletypen eller pæretypen?
De officielle Kostråd
sundhedscase Niels Delle ny case 2023.doc
description
s. 23 - 28 i B for bedre idræt
The Marshmallow Test | Igniter Media | Church Videodrejebog dans og musik - forskellige danse.docx
motivation og behov - maslovs behovspyramide - krop og samfund s. 54 (1).pdf
description
Omfang
Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
pickleball/sundhed og test
Vi arbejder med regler, basis tællesystem, greb på battet, dinke-dinke, Serv - servereturnering - Flugtninger - 3. ball - shot- drop - Lob og drop.
Med slagserier : dinke - dinke - dinke; Serv - returnering - drop - flugtninger som serie, serv - returnering - drop - dink - dink - dink; dink/dink/dink - lob og drop. - og spil
der laves drejebog over forløbet samt forløbsprøve
Vi arbejder med sundhed i et biologisk lys; men også med idrætsspykologi med motivation og vilje - maslows - indre og ydre motivation - impulskontrol - nudging - spejlægget - den kognitive kongstanke med ABCD modellen og reframing.
Vi tester for 1RM i fitness laboratoriet - Anaerob effekt ved 9 sekunder powercycling - wingate - spændstighed med hoppehøjde og udholdenhed ved Wallsit. Vi tester fedtprocent som bruges til at kvalificere BMI.
Indhold
Kernestof:
Adfærdsforandringer - hvorfor er det så svært - folkeuniversitetet 15 jan 2024 [Gemt automatisk].ppt
description
drejebog - pickleball.pdf
description
Omfang
Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
pensum
Forløbsbeskrivelse: Forløbsbeskrivelse: B for bedre idræts, Gyldendal 2009
23-35 - sundhed i et biologisk perspektiv
37-65 - Anatomi
67-123 - Aerobt/anaerobt arbejder - muskler og styrke
137-152 Motiovation og målsætning
155-165 Team og hold
C- det er idræt : opvarmning
s. 22 - 28
Til boldbasis: Idræt C - teori i praksis, Boldspil s. 75 -89, C, Estrup m.fl., Systime 2005
Krop og Samfund, Jagd et al, gyldendal 2003
16-25 Gymnasstikken bliver en massebevægelse - sporten vinder frem
48-52 Motivation og behov
65-71 Roller i idræt + Ledelse i idræt
Træningslære – kompendium udleveret af ON
Videoer : Gymnastikkens historie, Dansk idrætshistorie
Sportens Overskridende væsen, Ask W. Christiansen - Idræt i perspektiv, systime, 2005. s. 75-90
Kvinde med stort K (de 3 kropstyper) - (udl. materiale af Ole Nisbeth)
Labans bevægelseslære (udl. materiale af Ole Nisbeth)
Doping kap. 8 s. 140-152 - Idræt, teori og træning - NIelsen og Wolf, Systime,2006
Sundhedstyrelsen : - de 10 kostråd :
https://altomkost.dk/raad-og-anbefalinger/de-officielle-kostraad-godt-for-sundhed-og-klima/
- Træningsrapport (egen rapport)
Indhold
Kernestof:
drejebog - pickleball.pdf
description
Omfang
Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
repetition af discipliner og teoretisk stof + SRP
Vi arbejder med repetition af de praktiske discipliner, såsom opvarmning som blev designet og gennemført i 1G samt Boldbasis - vi arbejder også med repetition af ultimate og funktionel træning - samt får gennemført de sidste test af de elever som har være syge ved testene.
vi danser les lanciers op til skoleballet d. 9 maj
Vi arbejder med teoretiske repetitionsspørgsmål som fremlægges af eleverne på klassen, ligesom vi afprøver idrætscase (som tilvænning til eksamenscases).
Eleverne skriver i denne periode deres SRP i 2 uger
Indhold
Kernestof:
drejebog - pickleball.pdf
description
Eksamensspørgsmål 8 - Floorball - 100 m løb - træning og doping.doc
description
Eksamensspørgsmål 6- dans - technorave - krop - træning.doc
description
Omfang
Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Forløb#1
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Forløb#4
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Forløb#5
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/6137/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d81608719219", "T": "/lectio/6137/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d81608719219", "H": "/lectio/6137/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d81608719219" }