Holdet hv24hh1asac - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Z - Unord budget
Fag og niveau Samfundsfag C
Lærer(e) Torben Bruhn Christensen
Hold hv24hh1asac (hvhh1a sa)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1 - Introduktion til samfundsfaglig metode
Titel 2 Forløb 2 - Introduktion til Medier og Samfund
Titel 3 Forløb 3 - Dit Arbejdsliv, rettigheder og pligter
Titel 4 Forløb 4- Samfundsøkonomi
Titel 5 Forløb 5 - Politik og ideologi
Titel 6 Forløb 6 - Sociologi
Titel 7 Forløb 7 - Politik 2
Titel 8 Forløb 8 - Internationale forhold

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1 - Introduktion til samfundsfaglig metode

Formål
Eleverne skal fra starten forstå det teoretisk grundlag faget bygger på samt have en fornemmelse af de anvendelsesmuligheder dette giver empirisk.

Forløbet er afviklet i Grundforløbet da eleverne endnu ikke var inddelt i stamklasser

Omfang

4 lektioner
Kernestof: 5 sider
Supplerende stof: 3 sider

Indhold

Faglige mål
• At kunne redegøre for fagets videnskabsteoretiske placering og               fagfamilie
• At give en introduktion til Samfundsfaglige metoder herunder:  
• kvalitativ, kvantitativ, komparativ og kildekritisk metode samt årsagsforklaringer
• At eleverne kan udarbejde en Aktøranalyse
• At give en introduktion til artikellæsning

Almene mål
• Faglig diskussion  
• Faglige spørgsmål  

Sekvenser
1. sekvens (1 lektioner) introduktion til fagets metoder
2. sekvens (1 lektion) taksonomier, årsagsforklaringer og baggrundsvariabler  
3. sekvens (1 lektion) Arbejde med aktøranalyse  
4. sekvens (1 lektion) afrunding gruppearbejde  

Metode

Arbejdsformer
• Individuelt arbejde  
• Klasseundervisning
• Gruppearbejde

Materiale

Kernestof:
Hassing, Jeanette: HHX-håndbogen til studieområdet. Forlaget systime 2010: s. 14 + 89-91

Kureer, Henrik og Frederiksen, Claus. Samfundsfag C E-bog: Aktøranalyse, årsagsforklaringer og taksonomiske niveauer. Forlaget systime 2016. kap 25 s. 887-889, 891, 892-893

Supplerende stof:

Løntoft, Signe. Næsten hver anden vælger er imod højere adgangskrav til gymnasiet. Altinget 08.05.2024

Evaluering
3-2-1 Underviseren uddeler et blankt stykke papir til hver elev. Hvor der står følgende tre punkter: - Nævn 3 ting, du har lært i dette forløb - Nævn 2 ting, du synes er svært. - Nævn 1 ting, du gerne vil lære/vide mere om.
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 2 - Introduktion til Medier og Samfund

Formål  

Eleverne skal i forløbet introduceres mediernes betydning i samfundet. Herudover opøves elevernes evne til at læse og redegøre for artikler og statistik samt at spotte fake news.

For at fremhæve HHX-uddannelsens DNA arbejdes der med erhvervsrettede tekster.

Forløbet er afviklet i Grundforløbet da eleverne endnu ikke var inddelt i stamklasser

Omfang
4 lektioner
Kernestof: 9 sider
Supplerende stof: 5 sider

Indhold

Faglige mål
• Opøve evne til at forholde sig kildekritisk
• Opnå forståelse for de centrale nyhedskriterier
• At læse om og forholde sig til aktuelle samfundsrelevante nyheder
• At opnå viden om medierne som central politisk aktør
• At forstå samspil mellem medierådgivere, medierne og politikkerne
• At træne eleverne i tabel- og figur-læsning og research
• At give en introduktion til artikellæsning
• Kritisk brug af materialer: Eleverne lærer om, hvordan politisk misinformation og fordrejede forklaringer spredes, og hvordan man kan forsøge at spotte det.

Almene mål
• Faglig diskussion  
• Faglige spørgsmål  

Tværfaglige mål:  
• At kunne lave elevstyrede fremlæggelser ud fra selvvalgte kilder
• At kunne tage noter til en lærer-forelæsning

Sekvenser
1. sekvens (1 lektion): Nyhedskriterier
2. sekvens (1 lektion) Medier og medialisering
3. sekvens (1 lektion) Nyhedsmediernes historiske udvikling
4. sekvens (1 lektion) Framing: Hvordan læses og redegøres en artikel samfundsfagligt? Og ”fake News”: hvordan kan du spotte det?

Metode

Arbejdsformer
Introduktion til de centrale arbejdsformer i faget:  
• Hvordan arbejde vi i faget med film/TV?
• Hvordan tager man noter til en forelæsning?
Hvordan arbejder man i grupper i større gruppearbejder?

Materiale

Kernestof
Bundgård, Maria Bruun. Sociologisk Set. Fake news Forlaget systime. https://sociologiskset.systime.dk/?id=p508 .

Bûlow, Morten: SamfNU HHX C-niveau 1. oplag Forlaget Systime 2011: Nyhedskriterier.
http://samfnu.systime.dk/fileadmin/filer/Tekster/Emne10/k_rg_dk_pol_medier.pdf

Goul Andersen, Jørgen et al. PolitikNU: Kap 11. Medier og politik: Tematekst 1. Nyhedsmediernes historiske udvikling. Forlaget systime 2024. https://politik-nu.systime.dk/?id=793

Johnsen, Marianne & Gade, Bodil-Marie. Grundbog i retorik: 9. Argumentation i den politiske debat: Framing og newspeak. Forlaget Systime 2024 https://grundbogiretorik.systime.dk/?id=256

Kureer, Henrik, Frederiksen, Claus & Beyer, Lasse. Samfundsfag C: Kap 6.2 Mediernes rolle og medialisering. Systime 2024 https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1247&L=0

Petersen, Jan Å & Larsen, Johanne K. Dig & digital dannelse i dansk: Onlineidentiteters performancer på sociale medier: Politikeres performance og politik på sociale medier. Forlaget Systime 2024 https://digogdigitaldannelseidansk.systime.dk/?id=155

Schrøder, Kim C. et al. Danskernes brug af nyhedsmedier 2018. RUC https://rucforsk.ruc.dk/ws/portalfiles/portal/62624831/Danskernes_brug_af_nyhedsmedier_2018.pdf

Supplerende stof:

Allan Friis Clausen, rektor, Paderup Gymnasium: Nuancer. Forskellige uddannelser er vigtige. Randers Amtsavis 17. januar 2024

Børne- og Undervisningsministeriet. Studenters karakterer fra grundskolen har betydning for deres valg af videregående uddannelse. Børne- og Undervisningsministeriet 5. juli 2024

DR1 Horisont. Sådan Vælges nyhederne. Fra Borgen – i virkeligheden. sendt 29.08.2015

DR Skole. Test:  Afslør fake news
https://www.dr.dk/skole/test-afsloer-fake-news

Esben Schjørring: Ny måling: Liberal Alliance dykker. Altinget 4. juni 2024

Frandsen, Annie Holmelund Frandsen. Gymnasietrio sælger hjemmesider for en halv million. Børsen 31.12 2016

Hjaldvad, Stig. Framing. Tidsskrift.dk

Evaluering
Eleverne afleverer deres studieplan og får formativ feedback på deres kompetencer i at tage noter
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb 3 - Dit Arbejdsliv, rettigheder og pligter

Formål
I dette forløb sættes fokus på hvad det vil sige at være borger i Danmark herunder rettigheder og pligter. Herefter sættes fokus på elevernes eget arbejdsmiljø i deres fritidsjob.
Endelig arbejdes med udgangspunkt i arbejdsmarkedet med ligestilling og køn
Forløbet er afviklet i Grundforløbet da eleverne endnu ikke var inddelt i stamklasser

Omfang
5 lektioner
Kernestof: 8 sider
Supplerende stof: 10 sider

Indhold

Faglige mål
Overordnede mål:
• Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer herunder erhvervsmæssige problemer.

Metodiske mål:
• formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler

  Almene mål
• Faglig diskussion
• Faglige spørgsmål
• At kunne tage noter til en lærer-forelæsning

Fagligt kernestof:
• T.H Marshalls medborgerskabsdefinition: civile rettigheder (ret til personlig frihed), politiske rettigheder (ret til demokratisk deltagelse) og sociale rettigheder (ret til social velfærd).
• medborgerpligt til at være aktivt opsøgende på borger.dk og følge op på henvendelser fra det offentlige i deres e-boks.
• Arbejde med cases ud fra elevernes egne fritidsjob
• Inddeling af arbejdsmarkedet horisontalt og vertikalt herunder mandefag og kvindefag.
• Ligestilling mellem kønnene kan behandles med eksempler fra arbejdsmarkedet

Sekvenser
1. sekvens (1 lektion) Digital Borgerpligt
2. sekvens (1 lektion) Unges forhold på arbejdsmarkedet
3. sekvens (1 lektion) Medborgerskab
4. sekvens (2 lektioner) Ligestilling på arbejdsmarkedet

Metode
Arbejdsformer
• Individuelt arbejde
• Klasseundervisning
• Gruppearbejde
• læreroplæg

Materiale

Arentborg, Kenneth et. al. Tal og køn. Et arbejdsmarked støbt i beton. Forlaget systime 2017

Arentborg, Kenneth et. al. Tal og køn. uddannelse og erhvervsvalg. Forlaget systime 2017

Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C. Forslaget systime 2017 e-bog. Uddrag side 70-75

Bundgård, Maria Brun et.al. Sociologisk set. Forslaget systime 2019 I-bog. Uddrag afsnit 6

Det nationale integrationsbarameter: ”Medborgerskab 2022: ”2022: Baggrundstabeller fra Medborgerskabsundersøgelsen 2022”. https://integrationsbarometer.dk/tal-og-analyser/medborgerskab-ligebehandling-og-selvbestemmelse

Det nationale integrationsbarameter: ”Medborgerskab 2022: ”2022: Baggrundstabeller fra Medborgerskabsundersøgelsen 2022”. https://integrationsbarometer.dk/tal-og-analyser/medborgerskab-ligebehandling-og-selvbestemmelse

Kurrer, Henrik. Samfundsfag C ebog: Horisontal og vertikal kønsopdeling. Forlaget systime 2016 . uddrag side 601 og 603

Mathiasen, Marie H. Ni kvinder står frem – afslører overgreb, uønsket berøring og sexisme på tværs af ungdomspartier. TV2 Nyheder 21.10.2020 https://nyheder.tv2.dk/2020-10-21-ni-kvinder-staar-frem-afsloerer-overgreb-uoensket-beroering-og-sexisme-paa-tvaers-af

www.Borger.dk

Supplerende stof:
DR Debatten. MeToo og retfærdigheden. DR 22.10.2020

DR Skole. Mænd i kvindefag og kvinder i mandefag. https://www.dr.dk/skole/mediaitem/urn:dr:mu:programcard:50bc53a1860d9a29b4801715

DR. Torben Chris rydder op i ligestillingen. DR2 11.10.2018 https://www.dr.dk/drtv/episode/torben-chris-rydder-op_-i-ligestilling_53262

Grundvig Annemette. Unge digitale ekvilibrister risikerer at gå glip af drømmeuddannelsen, få bøder og blive hentet af politiet. Politikken 10.09.2017. uddrag. https://politiken.dk/forbrugogliv/art6098521/Unge-digitale-ekvilibrister-risikerer-at-g%C3%A5-glip-af-dr%C3%B8mmeuddannelsen-f%C3%A5-b%C3%B8der-og-blive-hentet-af-politiet

Jobpatruljen. Guide til Fritidsjob 2024-2025. https://www.jobpatruljen.dk/wp-content/uploads/2024/06/Guide-til-Fritidsjob-2024-25.pdf

Københavns kommune. Digital borger – ung finder vej. Casefilm: Emma, Kalle, Karoline, Benjamin. https://www.kk.dk/ungfindervej

Evaluering

Eleverne afleverer deres studieplan og får formativ feedback på deres kompetencer i at tage noter
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb 4- Samfundsøkonomi

Formål

Formålet er at give eleverne en forståelse for dansk samfundsøkonomi og samspillet igennem politik og økonomi.

Der føres tråde til virksomhedsøkonomi og international økonomi hvor eleverne har stiftet bekendtskab med økonomi fra et andet perspektiv samt det ØG hvor temaet var privatøkonomi.

Sideløbende med temaerne i forløbet holder eleverne på skift hver undervisningsgang et 5-10 min oplæg om aktuelle nyhedshistorier der lægger op til debat.

Omfang

11 lektioner
Kernestof:  30 sider
Supplerende stof: 12 sider

Indhold

Faglige mål

Overordnede mål:
• At formidle, argumentere og indgå i faglig dialog
• At få forståelse for samfundsfaglige spørgsmål og løsninger på disse
• At anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer herunder erhvervsmæssige problemer.

Disciplin-orienterede mål:
• At undersøge grundlæggende økonomiske sammenhænge med inddragelse af erhvervsmæssige forhold og diskutere aktuelle samfundsøkonomiske prioriteringer

Metodiske mål:
• At formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer
• At formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
• At argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog
- Deltagelse i debat om samfundsmæssige problemstillinger

Kernestof
• Økonomiske systemer herunder plan-, markedsøkonomi og blandingsøkonomi
• Økonomiske grundbegreber herunder Økonomiske konjunkturer, BNP og Betalingsbalancen.
• Forståelse for den offentlige sektor (politisk styring, skattefinansiering, omfordeling)
• Det økonomiske kredsløb
• Økonomiske mål og målkonflikter
• Økonomiske styringsinstrumenter (pengepolitik, valutapolitik, finanspolitik, strukturpolitik: indkomstpolitik, arbejdsmarkedspolitik og erhvervspolitik)
• Velfærdsprincipper i de 3 velfærdsmodeller (universel, selektiv og residual) og sammenhængen med de politiske ideologier.
• Arbejdsmarkedsorganisationer, hovedaftalen og arbejdsløshedsformer.
• Inddeling af arbejdsmarkedet horisontalt og vertikalt herunder mandefag og kvindefag.
• Forståelse for dansk eksport herunder betalingsbalancens løbende poster og konkurrenceevne.
  
Almene mål
• Faglig diskussion
• Faglige spørgsmål
• At kunne tage noter til en lærer-forelæsning

Sekvenser
1 sekvens (1 lektion) Økonomiske grundbegreber og økonomiske systemer
2 sekvens (1 lektion) Den offentlige sektor  
3 sekvens (1 lektion) Det økonomiske kredsløb & Økonomiske mål og målkonflikter
4 sekvens (2 lektioner) Økonomiske styringsinstrumenter  
5 sekvens (1 lektion) Konkurrence og erhvervspolitik
6 sekvens (1 lektion) Det danske arbejdsmarked
7 sekvens (1 lektion) Velfærdsmodeller
8 sekvens (1 lektion) Repetition, træning af modeller
9 sekvens (1 lektion) Prøve

Metode

Arbejdsformer
• Individuelt arbejde
• Klasseundervisning
• Gruppearbejde
• Opsamling og spørgsmål på padlet.com

Materiale

Kernestof
Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C. Forslaget systime 2017 e-bog. Der er brugt uddrag af følgende sider: 140-151, 148,156-159, 164-165

Beyer, Mads et. Al. Samfundsfag C. 15.4 regioner og kommuner. Forlaget systime 2017

Beskæftigelsesminsteriet. Flexicurity i Danmark. Bm.dk

Jensen, Ole Hedegaard. Samfundsfag B: Det politiske system i Danmark – Kommuner og regioner (uddrag). Forlaget Systime 2019.
https://samfundsfagb.systime.dk/index.php?id=55&L=0 (I-bog)

Kurrer, Henrik. Samfundsfag C ebog 2016. Forlaget systime.  Der er brugt uddrag af følgende sider: 505-508, 514-515, 530-538, 590-604, 627, 648-653, 666-671, 694, 704-721, 722-723

Kurrer, Henrik. Samfundsfag C Økonomiske styringsredskaber. E-bog 2022. Forlaget systime. Uddrag Finanspolitik  p1024 kap 18,2

Kureer, Henrik. Samfundsfag C I-bog 2017. Forlaget systime. uddrag fra:
kap 17.3 Danmarks konkurrenceevne
kap 18 erhvervspolitik

Kurrer, Henrik. Samfundsfag C ebog 2019. Forlaget systime. uddrag side 594-600, side 608-609

Kurrer, Henrik. Samfundsfag C Ibog 2021. Forlaget systime. Uddrag kap 14 https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=759

Kurrer, Henrik. Samfundsfag C. Skat. E-bog 2022. Forlaget systime. uddrag afsnit 15.2

Supplerende stof:
Frederikssund kommune. Kommunalvalg: byrådets sammensætning
https://www.frederikssund.dk/Politik/byraadet

DR2. Økonomi for dummies. Multiplikator-effekt og forbrug  https://www.youtube.com/watch?v=9M5Qe7t7nn4

Erhvervs- og Vækstpolitik i Frederikssund Kommune 2021. https://www.frederikssund.dk/Erhverv/erhvervsudvikling/erhvervs--og-vaekstpolitikken

Produktion i Kina https://www.youtube.com/watch?v=oMOBqRVDOYQ

DR2. Økonomi for dummies. Konkurrenceevne. https://www.youtube.com/watch?v=bojcMMbdlVQ

DR Skole. Mænd i kvindefag og kvinder i mandefag. https://www.dr.dk/skole/mediaitem/urn:dr:mu:programcard:50bc53a1860d9a29b4801715

Fagbladet 3F. Den danske model – sådan fungerer overenskomster. https://www.youtube.com/watch?v=9BgbgxZB5fs

Jensen, Kasper.  Velfærden bliver ringere i fremtiden: Der er nogle opgaver, som ikke skal løses mere 30. januar 2023 Tv2east.dk (uddrag)

Evaluering

Eleven får summativ feedback på Prøve med hjælpemidler i et ”eksamensspørgsmål”
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb 5 - Politik og ideologi

Formål

I Forløbet undersøges baggrunden for de politiske partier, herunder den styreform de opererer i deres ideologiske grundlag, deres historie samt deres interne dynamikker.

Forløbet afsluttes med et Ministerbesøg på Campus med oplæg fra Minister for byer og landdistrikter, kirkeminister og nordisk samarbejde Morten Dahlin (Venstre) samt Europaminister Marie Bjerre (Venstre)

Sideløbende med temaerne i forløbet holder eleverne på skift hver undervisningsgang et 5-10 min oplæg om aktuelle nyhedshistorier der lægger op til debat.

Omfang
10 lektioner
Kernestof: 20 sider
Supplerende stof: 5 sider

Indhold

Faglige mål

Overordnede mål:
• At formidle, argumentere og indgå i faglig dialog
• At få forståelse for samfundsfaglige spørgsmål og løsninger på disse
• At forstå tilblivelsen af politiske løsninger

Disciplin-orienterede mål:
• at undersøge baggrunden for aktuelle politiske beslutninger med fokus på Politiske ideologier i Danmark

Metodiske mål:
• formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
• formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
• Argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog

Fagligt Kernestof

• Politiske partier i Danmark historisk med fokus på overgangen fra klassepartier til catch-all-partier
• Hovedtrækkene i de Politiske ideologier konservatisme, Liberalisme, socialisme og Socialliberalisme herunder den historiske baggrund for deres opståen.
• Politiske partier i Danmark og deres politiske ideologier

• Inddeling af de politiske partier i ideologi-politik, fordelingspolitik og værdipolitik

Sekvenser
1. sekvens (2 lektioner): Læreroplæg med nedslag i europæisk idehistorie. Fokus er på udviklingen af tanker om det gode menneske og det gode samfund hos Platon, Augustin, Luther, Hobbes, Locke, Rousseau, Marx og Satre.
2 sekvens (1 lektion) Styreformer: Demokrati og diktatur
3. sekvens (1 lektion) De klassiske ideologier: konservatisme, Liberalisme
4. sekvens (1 lektion) De klassiske ideologier, Socialisme og Socialliberalisme
5. sekvens (1 lektion) Arbejde med redegørelse og analyse af ideologi
6. sekvens (1 lektion) Partierne historisk set: fra class voting til issue voting
7. sekvens (1 lektion): De politiske partier internt
8. sekvens (1 lektion): Ministerbesøg på Campus med oplæg fra Minister for byer og landdistrikter, kirkeminister og nordisk samarbejde Morten Dahlin (Venstre) samt Europaminister Marie Bjerre (Venstre)
9. sekvens (1 lektion): Prøve i politik og ideologi

Metode

Arbejdsformer
• Individuelt arbejde
• Klasseundervisning
• Gruppearbejde
• læreroplæg

Materiale


Kernestof
Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C. Forslaget systime 2017 e-bog
De klassiske ideologier
             Liberalisme s. 85-88
             Socialliberalisme s. 89
            Konservatisme s 89-91
             Socialisme s. 91-94
Ideologier i dag s.94-95
Partityper og partier s. 95-101
Styreformer s. 107-110

Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C – din samfundsfagsbog. Forslaget systime 2025 I-bog
Kapitel 6.2: Den moderne liberalisme https://samfc.systime.dk/?id=251 (uddrag)
Kapitel 6.2: Den moderne Socialisme https://samfc.systime.dk/?id=249#c1026 (uddrag)

Kureer, Henrik og Frederiksen, Claus. Samfundsfag C. Forlaget Systime. E-bog:
Socialliberalisme side 17-18 (uddrag i alt 1/2 side)
Konservatisme side 19-20 (uddrag i alt 1/2 side)
Populisme side 74 (uddrag i alt 1/2 side)
Hvad laver et parti s. 80-82

Kureer, Henrik og Frederiksen, Claus & Beyer, Mads. Samfundsfag C. Forlaget Systime 2025: I-bog
Kapitel 2.2 Inddeling efter fordelingspolitik  https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1278 (uddrag)
Kapitel 2.2 Inddeling efter værdipolitik  https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1277 (uddrag)
Kapitel 2.4: Partiernes udvikling https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1252 (uddrag)

Supplerende stof:

Eggertsen, Oliver E. Keynesianisme InvestEd.  . https://www.invested.dk/encyclopedia/keynesianisme/
I
Kristelig Dagblad. Folkestyret har spillet fallit. Offentliggjort 28.05 2015 https://www.youtube.com/watch?v=FVc1X8RRk0E

Messerschmidt, Morten: 'Der er ikke meget mere konservatisme i Det Konservative Folkeparti, end der er rejer i rejesalat. Kontrast.dk 05.02.2023 (Uddrag)

Thorup, Mette-Line & Abrahamsen, Sebastian. Vi har nogle partier på den borgerlige side, der fuldstændig har misforstået begrebet borgerlighed. 27. januar 2018 Information Sektion 1 Side 1 (forkortet)

Evaluering

Summativ evaluering af elevernes lærngsudbytte igennem en skriftlig prøve med hjælpemidler i et gammelt eksamensspørgsmål
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb 6 - Sociologi

Formål

Formålet med forløbet er at undersøge sammenhænge mellem elevernes hverdag på deres uddannelsesinstitution og sociale og kulturelle mønstre
Forløbet er en del af studieområdets del 1 ”kvantitativ analyse og samfund. Der er fokus på venner, uddannelse og baggrund gennem et casestudie af elevtrivsel på U/Nord. I studieområdets del 2 arbejder samfundsfag sammen med matematik og informatik

Omfang

12 lektioner
Kernestof:  25 sider
Supplerende stof: 15 sider

Indhold

Disciplinorienterede mål
- undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre: Der er fokus på venner, uddannelse, baggrund og fremtidsplaner gennem et casestudie af elevtrivsel på U/NORD

Metodiske mål
- At behandle problemstillinger i samspil med andre fag (informatik og matematik)
- Demonstrere viden om faget identitet og metoder
- Eleverne lærer om samspillet mellem kvalitative og kvantitative data.
- At foretage sociologiske analyser

Faglige mål
Kernestof
- Identitetsdannelse og socialisering herunder:
a) At lære om Sociologiske begreber: Normer, roller, rollekonflikter og social kontrol
b) At give eleverne en forståelse af identitetsdannelse og socialisering
c) Hvordan sociale medier spiller en vigtig rolle for identitetsdannelsen herunder Mead og Goffmans teorier.
d) Anthony Giddens teori om det senmoderne samfund:  individualisering, aftraditionalisering, refleksivitet, opsplitning af tid og rum
- Sociale og kulturelle forskelle
a) Sociale forskelle herunder chanceulighed, social arv, social mobilitet
b) Pierre Bourdieus teori om økonomisk, kulturel og social kapital som analyseværktøj til subkultur og neostammer
c) Livsformer og livsstil herunder Minerva-modellen
d) Begreber som kultur, integration (pluralistisk integration, assimilation og segregation)
e) Familiens udvikling og familieformer i det senmoderne samfund af Lars Dencik
f) Ulrich Beck – risiko i det senmoderne samfund

Tværfaglige mål
• At man kan trække på viden og vinkler fra de forskellige fag til at give en samlet analyse og vurdering af problemstillingen.
• At man selvstændigt kan bearbejde relevante informationer fra tekster og websider til formuleringer, som vidner om selvstændig tankegang og sproglig produktion.
• Repræsentation og manipulation af data, herunder udvælge og benytte relevante it-værktøjer.
• At man formulerer sig på et klart, præcist dansk
• At man kan benytte fagbegreber, fagudtryk og modeller fra pensum
• At man vægter spørgsmålene korrekt
• At man kan behandle og interagere med digitale data i et samspil mellem teori/model på den ene side og afprøvning/eksperiment på den anden.
• At man holder sig inden for tidsgrænsen til fremlæggelsen.
• At man har koordineret og trænet den mundtlige fremlæggelse som gruppe.

Sekvenser
1. sekvens (2 lektioner): introduktion til sociologi og arbejde med kernestof
2. sekvens (8 lektioner) Studieområdet del 1: projektarbejde om elevtrivsel på U/NORD Frederikssund
3. sekvens (1 lektion): sociologisk analyse
3. sekvens (1 lektion): Prøve i sociologi med hjælpemidler

Metode
Arbejdsformer
• Individuelt arbejde
• Arbejde med online ressourcer
• Gruppearbejde

Materiale
Materialet i forløbet er samlet på denne online platform
https://unordfrederikssundsociologi.wordpress.com/

Kernestof

Bülow, Morten. SamfNu HHX. Forlaget systime https://samfnuhhxc.systime.dk/index.php?id=9552

Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C. Forslaget systime 2017 e-bog. Der er brugt uddrag af følgende sider: 18-22, 25-27, 37-39, 55-57, 61-65

Vestergaard, Gunvor. KulturNU. Kapitel 6.6. Neostammer og subkulturer. Forlaget systime 2015 https://kulturnu.systime.dk/

Clionline. Livsstil og forbrug. Samfundsfaget.dk http://www.samfundsfaget.dk/samfund/livsstil-og-forbrug/minerva-modellen/

Etnisk Ung. Hvad er social kontrol http://www.etniskung.dk/For-fagfolk/Aeresrelaterede-temaer/Social-kontrol/

Kurrer, Henrik. Samfundsfag C ebog 2016. Forlaget systime. uddrag side 361-366 og
391-393

Brøndum, Peter & Hansen, Thor B. Luk samfundet op: 3.5 Ulrich Beck – risiko i det senmoderne samfund. Forlaget Columbus. https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=146

Brøndum, Peter & Hansen, Thor B Luk samfundet op: Institutionaliseret individualisering. Forlaget Columbus. https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=307

Supplerende stof:
Ahler, Thomas. Pierre Bourdieu – Kapitalbegrebet. https://www.youtube.com/watch?v=GJBL6RDu3k4
Bentsen, Sofie. Intro til familien. Systime. https://samfnustxb.systime.dk/?id=10558
De modige Kvinder. Far Bestemmer: Egzona beretter om social kontrol. https://www.youtube.com/watch?v=fnTSRC2cRZs
DR2. En klovn til kærlighed: Episode 3: Dating-game over. DR.dk 03.10.2021 https://www.dr.dk/drtv/episode/en-klovn-til-kaerlighed_-datinggame-over_274727
Hansen, Uffe. Social arv i det senmoderne samfund https://www.youtube.com/watch?v=fhBqH2GsimI
Hells Angels Danmark https://hells-angels.dk/hamc-i-danmark/
Jørgensen, Martin Cholewa. Minerva modellen https://www.youtube.com/watch?v=t6NtN6mBXds
Lær nu. Hvad er dobbeltsocialisering. https://www.youtube.com/watch?v=zRA-jXrw9jg
Rasmussen, Per. Anthony Giddens redigeret https://www.youtube.com/watch?v=BMwGfVnlfTk
Socialdemokratiet. Vi er på Børnenes hold. https://www.youtube.com/watch?v=5VmehooSDzQ
Soei, Aydin. Aydin Soei fortæller om sin opvækst. Undervisningsfilm forlaget Colombus, https://vimeo.com/222362393

Evaluering

Summativ evaluering af elevernes lærngsudbytte igennem en skriftlig prøve med hjælpemidler i sociologisk analyse

Eleverne evaluerer forløbet med et online spørgeskema i google analyse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb 7 - Politik 2

Formål

I forløbet undersøges valg og regeringsdannelse samt de politiske beslutningsprocesser i Folketinget. Herudover arbejdes der med rettigheder og pligter i Grundloven

Forløbet bygger videre på forløbet ”Politiske og ideologiske forhold 1”

Omfang
7 lektioner
Kernestof: 15 sider
Supplerende stof: 7 sider

Indhold

Faglige mål
Overordnede mål:
• At formidle, argumentere og indgå i faglig dialog
• At få forståelse for samfundsfaglige spørgsmål og løsninger på disse
• At forstå tilblivelsen af politiske løsninger

Disciplin-orienterede mål:
• at undersøge baggrunden for aktuelle politiske beslutninger
• At undersøge aktuelle politiske beslutninger

Metodiske mål:
• formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
• formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber

Fagligt kernestof
• Politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund herunder institutionsbundne og situationsbundne deltagelsesformer
• Politiske beslutningsprocesser i Danmark med fokus på beslutningsprocessen i Folketinget samt i kommunerne og mere bredt ved inddragelse af ”Eastons model for det politiske system”
• Lobbyisme
• Grundloven
• Valg og regeringsdannelse

Sekvenser
1. sekvens (1 lektion): politisk deltagelse
2. sekvens (1 lektion) Grundloven
3 sekvens (1 lektion) Folketinget, valg og regeringsdannelse
4. sekvens (2 lektioner) Lovgivningsprocessen og Folketinget
5. sekvens (1 lektion) Regioner og kommuner
6. sekvens (1 lektion) Regionalvalg 2025

Metode
Arbejdsformer
• Klasseundervisning
• Gruppearbejde
• læreroplæg

Materiale

Kernestof
Beyer, Mads et. Al. Samfundsfag C. 15.4 regioner og kommuner. Forlaget systime 2017
Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C. Lovgivningsprocessen. Forslaget systime 2017 e-bog s. 113-115

Indenrigs- og sundhedsministeriet. Kommunale og regionale valg https://www.valg.im.dk/valg/kommunale-og-regionale-valg
Jensen, Ole Hedegaard. Samfundsfag B: Det politiske system i Danmark – Kommuner og regioner (uddrag). Forlaget Systime 2019. (I-bog)
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C ebog 2016. Forlaget systime. . E-bog
• Grundloven (uddrag side 180-188)
• Valg til Folketinget (s. 191 + 193 –194-195)
• Regeringstyper (203-204)
• Lobbyisme (s. 133-134)
• Hvad laver et parti s. 80-82
• politiske deltagelsesformer side 114,119, side 124,127 (uddrag i alt 2 sider)
• Den politiske forbruger s. 123-128

Nørgaard-Petersen, Jakob. Politik i teori og praksis: Lovgivningsprocessen. I: Bûlow, Morten: SamfNU HHX C-niveau 1. oplag Forlaget Systime 2008: s. 171-175 (uddrag i alt 2 sider)

Supplerende stof:  
Borgerforslag https://www.borgerforslag.dk/
Børne- og undervisningsministeriet. HHX-lærerplaner Samfundsfag C https://www.uvm.dk/gymnasiale-uddannelser/fag-og-laereplaner/laereplaner-2017/hhx-laereplaner-2017
Coagmento. Lobbyisme. https://www.youtube.com/watch?v=K53JNBLxAas
Danmarks statistik. Opgørelse af folketingsvalget den 1. november 2022 https://valg.im.dk/Media/638040301540778324/Danmarks%20Statistiks%20opg%C3%B8relse%20af%20folketingsvalget%20den%201.%20november%202022.pdf
Danske regioner. Om de fem regioner. https://www.youtube.com/watch?v=IonmyL95V5o
DR Skole. Hvad betyder grundloven for dig? – grundlovsændringen i 1915. Dr.dk. https://www.dr.dk/skole/samfundsfag/udskoling/hvad-betyder-grundloven-mig#!/
Folketinget.dk. Dit demokrati – politisk påvirkning. Youtube
https://www.youtube.com/watch?v=KvhNbtUksUQ&t=2s
Folketinget. Om Udvalgene. https://www.ft.dk/da/udvalg/udvalgene
Frederikssund kommune: Byrådet i Frederikssund https://www.frederikssund.dk/Politik/byraadet
Lars Løkke forklarer regeringens skattepolitik. https://www.youtube.com/watch?v=9ar0TF7J5f0
Lovtidende:  Seneste kundgjorde forskrifter. https://www.lovtidende.dk/
Redaktionen. Overblik: Her er de 179 nye folketingsmedlemmer. Altinget 03.11.2022
Regeringen.dk Video: Hvad er en regering og hvad laver den? https://www.regeringen.dk/om-regeringen/video-hvad-er-en-regering-og-hvad-laver-den/
Valgresultat kommunalvalg 2021 https://www.kmdvalg.dk/kv/2021/K84982250.htm

Hjemmesider til de politiske partiers lokal foreninger i Frederikssund med fokus på kommunalvalget 2025
Socialdemokratiet https://www.socialdemokratiet.dk/det-vil-vi/
Radikale Venstre https://www.radikale.dk/lokalforeninger/frederikssund/
Det konservative Folkeparti https://frederikssund.konservative.dk/
Socialistisk Folkeparti https://sf.dk/partiforeninger/sf-frederikssund/
Liberal Alliance https://www.lafrederikssund.dk/
Moderaterne https://moderaterne.dk/kommune/frederikssund/
Dansk Folkeparti https://medlem.danskfolkeparti.dk/frederikssund
Venstre https://venstrefrederikssundkommune.dk/
Danmarksdemokraterne https://danmarksdemokraterne.dk/forside/
Enhedslisten https://frederikssund.enhedslisten.dk/
Alternative thttps://alleos.alternativet.dk/lokalforening/129
Borgernes Parti https://borgernesparti.dk/
Forenet Frederikssund https://fjordlandslisten.dk/
Venstre https://venstrefrederikssundkommune.dk/

Evaluering
Eleverne afleverer en valgplakat til kommunalvalget og giver hinanden feedbac
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer