Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Egedal Gymnasium & HF
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Helle Fagerberg Rosenørn-Dohn
|
Hold
|
2022 DA/a (1a DA, 2a DA, 3a DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Kunsten at argumentere
Formål: At lære hvordan man argumenterer både mundtligt og skriftligt.
At eleverne bliver opmærksomme på de væsentlige forskelle på tale- og skriftsprog. At de bliver gjort bekendt med væsentlige begreber indenfor retorisk analyse og øver sig i at bruge disse. Forløbet munder ud i, at eleverne skriver en tale, hvor de overbeviser deres kammerater om noget dumt og anvender forskellige kneb for at få ret.
I forløbet analyseres taler og andre argumenterende tekster.
Begreber
Appelformerne
Ciceros pentagram
Toulmins argumentationsmodel
Argumenttyper og kneb
Retoriske virkemidler
Talegenrer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Jagten på jeg´et (værk)
Introduktion til litterær analyse.
Baggrundsstof om analysebegreber (analyse, komposition, personkarakteristik, fortælleforhold, konflikt, tid og miljø, troper, figurer, semantiske felter) og genreteori (epik og lyrik) på baggrund af Håndbog til DANSK af Ole Schultz Larsen (2015) og de tekster, der læses i forløbet. Derudover læses der et værk: Meter i sekundet af Stine Pilgaard.
Undertemaer: At vokse op, ophav, køn, identitet
Tekster:
Peter Seeberg: Patienten (1962) - kanonforfatter
Naja Marie Aidt: Hun græder ikke (2006)
Gustaf Munch-Petersen: Til mine forældre (1932)
Pia Juul: Alle kan ro (2008)
Ebbe Skammelsøn - folkevise
H.C. Andersen: Den Grimme Ælling (1844) - kanonforfatter
Henrik Pontoppidan: Ørneflugt (1893) - kanonforfatter
Yahya Hassan: Barndom (2013) - seneste fem år
Maja Lee Langvad af:Find Holger Danske (2006)
Stine Pilgaard: Meter i sekundet (2020) (VÆRK- roman seneste 5 år)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Helte i krig (DHO -forløb)
Danmark er i dag og har flere gange igennem tiden været en krigsførende nation. Det sætter og har sat sine spor i litteratur og kunst, hvor man søger at undersøge krigens væsen. Medierne bombarderer os dagligt med nyheder fra krige verden over. Journalister angriber konflikterne fra kritiske vinkler, mens politikerne beder befolkning væbne sig med tålmodighed. Gennem medierne er krig blevet en del af vores hverdag, og de ovenstående sætninger viser, hvordan krigsmetaforer som at ’bombardere’, at ’angribe’ og at ’væbne sig’ er indlejret i det danske sprog. Men hvor meget tænker vi egentlig over Danmark som krigsførende nation? Hvordan har danske kunstnere gennem tiden forholdt sig til krig? Hvad kan kunst i forhold til vores indsigt i og fortolkning af krig? (Louise Klinke Øhrstrøm: Krig et danskfaglig forløb) Dette forløb fungerer som optakt til elevernes dansk-historie opgave, og der sættes fokus på emnet krig ved at analyse og fortolke en række værker gennem litteraturhistorien, som illustrerer dansk kunsts mangfoldige måder at forholde sig til krig og dermed også til heltefiguren i forskellig udformning. Forløbet indeholder også et besøg på Frihedsmuseet og rundes af med filmen: Under sandet.
Faglige mål:
• demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
• demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
Kernestof:
- tekster fra 1700- og 1800-tallet, herunder romantik
- tekster fra 1900-tallet, herunder realisme
- tekster fra 2000-tallet
- Kanonforfattere: N.E.F.S. Grundtvig, Martin Andersen Nexø,
- litteraturanalyse og -fortolkning
- analyse af film og arbejde med filmiske virkemidler
- Arbejde metodisk med:
Litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer.
Tekster gennem kreative skriveprocesser.
Materiale
Johannes Ewald (1779): Kong Kristian stod ved højen mast (enevælde, kongetro)
N.F.S. Grundtvig (1810): Kommer hid I piger små (romantik - nationalromantik) (KANON)
Martin Andersen Nexø: Brodermoderen (første verdenskrig, realisme) (KANON)
Viggo F. Møller (1944): Den gode soldat - fra Antologien: der brænder en ild (2. verdenskrig)
Dy Plambeck (2014): Mikael (uddrag af roman)
Malerier fra 1. verdenskrig
Louise Klinke Øhrstrøm: Krig et danskfaglig forløb
Kristian Lindberg: Helte er ikke hvad helte har været (Berlingske 13. juni 2006)
Peter Nielsen, 31. okt. 2015, Information. "Krigen rammer også altid litteraturen"
Martin Pieter Zandvliet; Under sandet (film)
Brug litteraturhistorien: om Romantikken, om socialrealisme og mellemkrigstid.
Håndbog til dansk: filmiske virkemidler
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Nyhedsformidling
I dette forløb sætter vi fokus på det mediemæssige perspektiv i danskfaget, når vi analyserer og diskuterer nyhedsformidlingen, som den ser ud i tv, avis og pressefotos.Og det er et centralt formål med forløbet, at vi kan forholde os selvstændigt og fagligt til den måde nyheder præsenteres for os på i de etablerede/traditionelle medier.
Eleverne producerer nyhedsindslag.
Forløbets centrale begreber:
- Mediers samfundsrolle
- Kritisk journalistik
- Presseskik og konsekvens- versus pligtetik
- Public service
- Nyhedskriterier
- Vinkling
- Billedanalyse
- Kildetyper
- Filmiske virkemidler
- Fakta- og fiktionskoder
- Dramaturgi i nyhedsindslag
- Nyheden i avisen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Nye stemmer i litteraturen
I dette forløb arbejder med det litterære perspektiv i danskfaget, idet vi skal se på, hvad der kendetegner den nyeste tids litteratur (seneste fem år). I forløbet skal vi læse tekster af Kristin Vego og Haidar Ansari, som vi også skal opleve live til LITTERATURDAG i samarbejde med Egedal Bibliotekerne på Egedal Rådhus.
Forløbet handler på den ene side om at blive klogere på, hvad der kendetegner vores egen tid, og på den anden side om at styrke den selvstændige undersøgende tekstlæsning. To spørgsmål går derfor igen i forløbet:
- Hvad siger denne tekst om vores tid?
- Hvordan skal den læses?
- seneste fem år
Forløbet afsluttes med, at vi skriver levende undersøgende reportager med stemninger og sanser fra oplæsningsdagen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Alting til debat (værk)
Forløb om Det moderne gennembrud som litterær periode.
Forløbet havde fokus på de tre K'er, som bliver tematiseret i Det moderne gennembrud, nemlig Køn, Kirke og Klasse. Vi talte om, hvordan litteraturen på dette tidspunkt - delvist på Georg Brandes' opfordring - begyndte at sætte samfundets problemer til debat. Vi fokuserede særligt på klasseforhold og kønsforhold, og diskuterede i begge tilfælde, om disse emner fortsat er relevante i dag.
Værklæsning: Den Starkara af August Strindberg
Tekster læst i forløbet:
Georg Brandes (1871): Hovedstrømninger i det nittende århundredes litteratur. Forelæsning ved Københavns Universitet. (kort uddrag)
Henrik Pontoppidan (1886): Ane-Mette
J.P. Jacobsen (1870): Fra Husets Tag
J.P. Jacobsen: Pesten fra Bergamo
Amalie Skram (1885): Constance Ring (uddrag - norsk)
Herman Bang (1887): Den sidste balkjole
Herman Bang (1880): Pernille (kort uddrag)
August Strindberg (1889). Den starkara (værk - svensk)
Louise Grønkjær: Jeg er perkerudgaven af Amalie Skram (artikel - Information 4. januar 2016)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
I kanonernes fodspor (studietur)
Forløbet er en optakt til og afholdt på studietur til Sevilla. Der er fokus på rejseromanen/ dannelsesromanen og kanonforfattere. Der arbejdes kreativt med formidling og udarbejdelse af podcast til turen om forskellige seværdigheder/ lokationer og historie i Sevilla. Fokus på formidling og målgruppe. Efterfølgende arbejdes der med analyse af digte frem mod og processkrivning af analyserende artikel
Materiale:
H.C. Andersen (1863): I Spanien XIII Sevilla (uddrag)(KANON)
Martin Andersen Nexø (1903): Soldage (uddrag) (KANON)
Johannes V. Jensen (1899) Intermezzo - Dolores (kap. 2) (KANON)
Johannes V. Jensen (1906): På Memphis Station (KANON)
Henrik Nordbrandt (1992): Kufferter (fra Støvets tyngde)
Rangvid og Sørensen (2019) Perspektiver i dansk – i-bog - Dele af lyrik og rejser -forløb skriveskabeloner samme sted fra.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Når virkeligheden banker på (2 værker)
I forløbet, der dels bygger videre på podcast-produktion fra forrige forløb er der fokus på dokumentargenren både på film og i lyd. Vi har undersøgt dokumentargenrens forhold til virkeligheden
Den korte dokumentar: Hjemvendt er analyseret i dybden i forhold til virkemidler og type. Derudover har vi arbejdet med remediering i arbejdet med podcasten I et forhold med og dokumentarfilmen En fremmed flytter ind.
Eleverne har lavet mikro-dokumentarer med fokus på de forskellige undergenrer
Forløbet har haft fokus på:
Filmiske virkemidler
Dokumentarfilmstyper og genrer
Fakta og fiktionskoder
Podcastdokumentar
Remediering
Materiale:
Marianne Hougen-Moraga: Hjemvendt (2011) (værk)
Third ear: I et forhold med (2013) podcast
Nicole N. Horanyi: En fremmed flytter ind (2017) (værk)
Forskellige korte klip af dokumentarer
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk - om dokumentarfilmtyper, Fakta og fiktionskoder, filmiske virkemidler, dramaturgi
Gitte Horsbøl og Jette Meldgaard Harboe: Den iscenesatte virkelighed - fra nyheder til reality i- bog (indledende afsnit: Virkeligheden i medierne)
Mimi Olsen, Jan Aasbjerg Petersen, Cecilie Ruby Tolstrup: Dansk i tiden. Grundbog - i-bog (afsnit om podcastdokumentar, remediering)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Når virkeligheden overgår fiktionen
Året indledes med et kort forløb "Når virkeligheden overgår fiktionen", hvor eleverne kaster et nysgerrigt og undersøgende blik på dokumentaren "Den sorte svane" (2024) af Mads Brügger og debatten i forbindelse dermed.
I forløbet er arbejdet med afsnit 1 af dokumentaren.
- Fakta- og fiktionskoder
- Filmiske virkemidler og dramaturgi
- Voxpop: hvor eleverne undersøger, hvor grænsen går for ens metoder og virkemidler, når man laver dokumentarer - og om der overhovedet bør være er en grænse.
- arbejde med artikler i forbindelse med den debatterende artikel (pro#contra)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
At reflektere_ den reflekterende artikel
I dette skiftlighedsforløb stiller vi skarpt på den tredje genre i STX-bekendtgørelsen; den reflekterende artikel. Eleverne møder flere eksempler på reflekterende artikler, og de trænes i konkrete delelementer af artiklen: opbygning, tekstanvendelse, eksempelskrivning, sproglige virkemidler. Hertil øves eleverne endnu engang i den personlige stemme, hvor vi stiller skarpt på virkemidler. Alt dette leder op til en individuel skriftlig aflevering
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Romantisk brush-up og romantisme (værk)
Forløbet bygger ovenpå det litteraturhistoriske DHO-forløb fra 1g og udvider med tekster af Adam Oehlenschläger, Grundtvig, H.C. Andersen, Blicher og Aarestrup
Vi læser Hosekræmmeren af S.S. Blicher (værk)
Begreber:
Universalromantik, Nationalromantik og romantisme.
Materiale:
Adam Oehlenschläger: Morgen-Vandring, Der er et yndigt land (KANON)
N.F.S. Grundtvig: Danmarks Trøst (KANON)
H.C. Andersen: Danmark, mit fædreland (KANON)
S.S. Blicher: Hosekræmmeren (1829) (KANON)
Emil Aarestrup: På sneen
Litteraturhistorien på langs og på tværs: Strømninger i romantikken (uddrag) + Romantisme
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Nedslag i det 1900-tallets litteratur (værk)
Undervisningen interesserer sig for 1900-tallets litteratur og realisme og modernisme som mere eller mindre parallelle litterære strømninger. Fokus er især på at opbygge elevernes erfaring med at identificere ligheder og forskelle, idet de gennem undersøgelsen af en mængde litterære udvalg, får mulighed for at se historiens indvirkning på de to strømninger.
Forløbet introduceres med udvalgte billeder/kunstværk.
Værklæsning: Blod af Broby-Johansen
Social realisme
Ekspressionisme
Heretica
Konfrontationsmodernisme
80´er modernisme (postmodernisme)
Minimalisme
Tekster læst i forløbet:
Harald Herdal: Før jul (uddrag)
Peter Seeberg: Patienten (genlæst)
Karen Blixen: De blaa øjne
Broby-Johansen: Bordelpige dræber ufødt
Tom Kristensen: Det blomstrende slagsmål
Martin A. Hansen: Pigen og soldaten
Klaus Rifbjerg: Det er blevet os pålagt, Livet i badeværelset
Michael Strunge: Plastic-solen og Den hæslige by
Helle Helle: Mere Kaffe?
Litteraturhistorien på langs og på tværs: i-bog
Kap. 7 afsnit: Det moderne samfund, 1900-tallets stilretninger, Tidlig modernisme (1860-1945), Folkelig realisme og socialrealisme (1900-1945), Efterkrigsmodernisme (1945-1960) Storbymodernisme (1980-1990)
Brug litteraturhistorien afsnit: Reaktioner i litteraturen - det sociale oprør, Harald Herdal: Opfordring til sociale revolution, 1960´ernes velstand, Velstandens skyggesider i litteraturen, Klaus Rifbjerg: konfrontation med forbrug og fremmedgørelse.
Baggrundstekster:
Klip fra: Digtere, divaer og dogmebødre (DR)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Sprog og magt
I dette sproglige forløb arbejder vi med den kommunikativ kompetence, en meget vigtig færdighed når man begår sig i en globaliseret verden, hvor man konstant skal kommunikere med mange forskellige slags mennesker, også nogle der er meget forskellige fra én selv.
I forløbet får eleverne teoretiske begreber til at analysere en samtale, både hvad det er der får en samtale til at fungere, men hvordan den kan afspejle et magtforhold. De arbejder både med egen kommunikation, når de indgår i klassens fælles kommunikation fx i form af et gruppearbejde. Og de arbejder med at analysere andres kommunikation, både på tv og i en litterær tekst.
Fagtermer til kommunikationsanalyse:
Samtaleanalyse, facework, front-stage, middle-stage, back-stage sproghandlinger, samarbejdsprincippet, høflighedsprincippet, undertekst fra
Håndbog til dansk: kap. 14.2 om kommunikationsanalyse
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Nyeste tid
I et forløb om nyeste tidsmed fokus på klimalitteratur undersøgte vi især litteraturens forholden sig til klima og klimakrise og menneskets forhold til naturen. I den forbindelse talte vi blandt andet om begrebet ”mørk økologi” og om, hvordan mennesket på samme tid er herrer over og totalt underlagt naturen. Mennesket mellem magt og afmagt i forhold til klimakrisen. Perspektivering til Holberg og han syn på opdyrket vs. vild natur og til den romantiske opfattelse i naturen hos Oehlenschläger i Morgenvandring.
Genreeksperimenter, sproglige eksperimenter.
Materiale:
Stine Askov: Katalog over katastrofer (uddrag)
Theis Ørntoft: Det er forvirrede tider (2014), Solar (2018) (uddrag)
Eske K. Mathiesen: Endnu en gang er det slående (2010)
Julie Sten-Knudsen: Stranden er hver dag (2017)
Silja E.K. Henderson:1,7 tipping point (2018) (uddrag)
Jens Blendstrup: Dette er det oversvømmede digt (2008)
Ludvig Holberg: Uddrag af erindringer 1727 om det skønne ved byer og opdyrket natur (perspektivering)
Interview med Timothy Morton: "Vi må smadre ideen om naturen for at redde klimaet" i Information fra 23. september 2017.(uddrag)
Uddrag fra Thor Gustafsson: Klimalitteratur (2020)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
Repetition
Digitale hjælpemidler til skriftlig og mundtlig eksamen:
Eleverne har adgang til "Håndbog til dansk"/Systime + ordbøger: www.ordnet.dk
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/62/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52744359694",
"T": "/lectio/62/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52744359694",
"H": "/lectio/62/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52744359694"
}