Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Egedal Gymnasium & HF
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Joseph Juel Saoor, Morten Rosenvold Villadsen, Simon Rex Wolden
|
Hold
|
2022 id/t (1t id, 2t id, 3t id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Kropsbasis
Formål med forløbet: Eleverne skal blive bekendt med, hvordan man grundlæggende kan bruge sin krop i udvalgte sammenhænge samt arbejde med det selv i en kreativ, kollektiv proces. Eleverne har i dette forløb arbejdet med elementerne akroyoga, dans og gymnastik. Holdet skal afslutningsvist sammensætte en kort koreografi, hvor de tre elementer indgår.
Pædagogiske/didaktiske mål: Samarbejde.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Opvarmning
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Ultimate (Eksamen)
Et forløb med Ultimate som det praktisk/tekniske element og temaet fairplay som det teoretiske.
Formål:
- At præsentere eleverne for de tekniske og de taktiske dele af Ultimate. Som hører under færdighedsområdet ”boldspil”.
- At give eleven forståelse for egen rolle og for begreberne sportsånd og fairplay, blandt andet via værdigrundlaget for Ultimate, ”Spirit of the Game”.
- At udvikle elevens forståelse for grundelementerne i kaosboldspil, eksemplificeret ved Ultimate.
De tekniske fokuspunkter handler om følgende elementer:
- Forhåndskast
- Baghåndskast
- Høj- og lav gribeteknik, samt pandekagegribning
- Hammerkast (Upsidedown)
- Pivotering
- Nøltælling
- Opdækning med fokus på mandsopdækning
- Cut med fokus på retningsskift og temposkift
- Spilvinkler
De taktiske fokuspunkter omhandler følgende:
- Benyttelse af banens bredde og dybde
- Anvendelse af cut for at skabe plads til modtagning
- Spilbarhed generelt
- Åbne og døde områder
- Regler i ultimate
Teori:
Team, fairplay og roller.
Litteratur:
- 4 videoer á ca. 19 min. varighed ("How To Throw A Backhand", "How To Throw A Forehand", "How To Throw A Hammer" og "STACK")
- Fairplay og roller: Idræt c – s,130-133
- Etisk kodeks for dansk konkurrenceidræt:
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/43237248939/res/43237248940/Etisk%20kodeks%20for%20dansk%20konkurrenceidr%C3%A6t.docx
- Team og roller:
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/43237245388/res/43237245389/Ultimate%20og%20fairplay%20-%20roller.docx
- Ultimateregler "Spirit of the Game": Pedersen, J. et al, Ultimate - en introduktion til undervisning, s. 6-9
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Zumba (Eksamen)
I zumba lægges der vægt på følgende elementer:
- Evnen til at følge taktslagene i musikken
- Den tekniske udførelse af dansetrin herunder bevægelseskvalitet
- Musikforståelse i forhold til opbygningen af musikken i zumbadansen
- Musikforståelse i forhold til musikkens udtryk. At valg af bevægelser samt udførelse heraf, passer til musikken.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Skumtennis (Eksamen)
Forløbet er koncentreret dels om de tekniske og taktiske elementer i skumtennis og dels om et grundlæggende kendskab til reglerne i spillet i forhold til at dømme, tælle og afvikling af en single og double kamp generelt.
Derudover har holdet et mindre tema om sundhed, hvor vi tager udgangspunkt i hvordan sundhed kan defineres. Derudover sætter vi fokus på hvilke faktorer, der spiller ind på vores sundhed. Her skelner vi mellem biologiske faktorer, levevilkår samt faktorer, der handler om vores livsstil.
Teknik:
- Grundslag (forhånd og baghånd)
- Serv
- Flugtninger
- Smash
- Lob
Singletaktik
Her kan vælges en offensiv eller en defensiv afhængig af den situation spilleren står i på banen:
Offensiv:
- Tempo
- Brug af vinkler
- Opfølgning ved nettet, hvor bolden forsøges afgjort
Defensiv:
- Stor sikkerhed i slagene (god margin til net og linjer)
- Slå passérslag, hvis modstanderen går til nettet (enten udenom eller lob)
Doubletaktik:
Her kan ligeledes vælges en enten offensiv eller defensiv tilgang.
Offensiv:
- Tempo i serv og/eller grundslag
- Bolden spilles i banens midten for at reducere vinkler for modstanderne
- Parret forsøger at følge op ved nettet og afgøre bolden der
Defensiv:
- Stor sikkerhed i slagene (god margin til net og linjer)
- Slå passérslag, hvis modstanderen går til nettet (enten udenom eller lob)
Materiale og litteratur:
- Videoer af slagteknik (forhånd, baghånd, flugtninger, smash, lob samt serv)
- Idræt og sundhed, Idræt C, s. 79-84 (se pdf på 6. modul)
- Regler (se dokument på 6. modul)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Showtime
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Funktionel styrketræning (Eksamen)
I dette forløb arbejdes der inden for området, funktionel styrketræning.
Eleverne lærer om grundlæggende principper bag funktionel styrketræning samt hvorledes udvalgte øvelser, med udvalgte redskaber, udføres teknisk korrekt. Eleverne vil blive introduceret for forskellige former for træningsmetoder baseret på tid, antal samt en model baseret på 1RM (fra B-for bedre idræt).
Følgende redskaber bliver anvendt i forløbet:
- Kettlebells
- Vægtstænger m. vægtskiver
- Håndvægte
- Trækasser (bokse)
- Sjippetov
- Elastikker
Eleverne præsenteres for følgende øvelser med kettle bell:
- Russian svings
- One arm kettle bell snatch
- Turkish get up
Eleverne præsenteres for følgende øvelser med vægtstang:
- Dødløft
- Hang power clean
Eleverne præsenteres desuden for følgende øvelser:
- Air squats
- Overhead walking lunges
- Ground to overhead (Med. ball samt vægtskiver)
- Russian twist
- Rope climb
Litteratur og materialer:
Videoer med diverse øvelser (se dokument på 6. modul)
C - det er idræt, s. 48-54. Styrketræning
Crossfit og funktionel styrketræning - Hvad er din WOD?, Artikel fra Fitness-blog.dk
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Træningsprojekt
Træningsprojekt med fokus på løb.
Eleverne skal løbe 5 km og ud fra en starttest, udarbejde målsætninger, planlægge og udføre træning frem mod en sluttest.
Elever der var skadet kunne udvælge forskellige udfordringer, der tog hensyn til deres skade.
Eleverne skulle løbende føre logbog.
Forløbet blev afsluttet med en sluttest samt en personlig evaluering hvor eleven blev vurderet på hvor struktureret der var blevet arbejdet samt den fysiske kapacitet og fremgang.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Uge 1, Træningsdagbog
|
01-09-2024
|
Uge 2, Træningsdagbog
|
08-09-2024
|
Uge 3 Træningsdagbog
|
15-09-2024
|
Uge 4, Træningsdagbog
|
22-09-2024
|
Uge 5 Træningsdagbog
|
29-09-2024
|
Uge 6 Træningsdagbog
|
06-10-2024
|
Uge 7 Træningsdagbog
|
13-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Volleyball (Eksamen)
I dette forløb har vi fokus på regler, teknik samt taktiske elementer. Derudover arbejder vi med temaet, Holdpsykologi, indenfor det idrætspsykologiske område.
Tekniske elementer der arbejdes med i forløbet:
Baggerslag: bolden foran spilleren, skulderne løftede, armene strakte, ned i knæene, brug knæ ikke arme, bolden rammer lige over håndled på underarm.
Fingerslag: trekant mellem pegefingre og tommelfingre på hænderne som en boldformet skål foran hovedet, møde bolden relativt langt nede mod hovedet med let bøjede fingre, placer dig under bolden.
Serv: underhånds serv.
Smash: benarbejde: langt skridt, ned i knæ, armtræk og hop med samlede ben. slaget: træk arm tilbage, ram bolden og før armen videre i "svingsløjfe".
Blokade: strakte arme over net uden at røre nettet, hoppe, timing.
Taktik:
Skifte mellem forsvar og angrebsposition.
Placering på banen i forhold til spillets gang.
Kommunikation på banen.
Desuden har eleverne spillet med regler og har kendskab til regler og pointtælling.
Indenfor temaet om holdets psykologi har holdet læst side 155-161 i bogen, B-for bedre idræt fra Gyldendal.
Her har fokus været på følgende:
Hvad er et team?
Synergieffekt samt Ringelmaneffekt
Teamets udvikling (Forming, storming, norming, performing, holdets afslutning)
Kohæsion (opgave- og social)
Typer af idrætshold (uafhængige hold, co-aktive hold samt interaktive hold)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Jive (Eksamen)
I dette forløb skal holdet arbejde med latindansen, Jive.
Der fokuseres på tekniske elementer i dansen samt musikalitet i form af at kunne bruge musikkens takter.
Samt kendskab til følgende:
Jive er kendetegnet ved små op-og-ned bevægelser, hvor du skal "bounce" op og ned som en bold.
Dansen foregår på fadballen og med små fjedrende trin, for at kunne nå alle bevægelserne i den hurtige musik.
Grundtrinet udføres på 6 taktslag - rytmen i musikken er dog 4/4.
De tekniske færdigheder, i dette forløb, handler om følgende trin og variationer:
- Grundtrin (herunder rockstep og side chassis/triple step) - her har fokus været på bounce.
- New Yorker
- Shoulder bump
- Mooch
- American spin
- Underarm turn (til rock step siden)
- The windmill
Holdet har arbejdet med at bruge takterne i musikken samt at tælle ind, så dansen startes på et 1-slag.
Fokus har desuden været at eleverne selvstændigt kan sammensætte koreografier og selv finde musik.
Litteratur:
- Videoer, hvor de forskellige variationer præsenteres (se dokument med links)
- Teori og jive (se dokument på 6. modul)
- Teori om pardans (se dokument på 6. modul)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/62/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52757611707",
"T": "/lectio/62/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52757611707",
"H": "/lectio/62/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52757611707"
}