Holdet 2022 id/u - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Egedal Gymnasium & HF
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Joseph Juel Saoor, Mark Holten Mora-Jensen, Morten Rosenvold Villadsen
Hold 2022 id/u (1u id, 2u id, 3u id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kropsbasis
Titel 2 Opvarmning
Titel 3 Ultimate (Eksamensforløb)
Titel 4 Grundtræning
Titel 5 Flagfootball (Eksamensforløb)
Titel 6 EG Showtime
Titel 7 Skumtennis (Eksamensforløb)
Titel 8 Jive (Eksamensforløb)
Titel 9 Træningsprojekt
Titel 10 Zumba (Eksamensforløb)
Titel 11 Funktionel styrke (Eksamensforløb)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kropsbasis

Formål med forløbet: Eleverne skal blive bekendt med, hvordan man grundlæggende kan bruge sin krop i udvalgte sammenhænge samt arbejde med det selv i en kreativ, kollektiv proces. Eleverne har i dette forløb arbejdet med elementerne akroyoga, dans og gymnastik. Holdet skal afslutningsvist sammensætte en kort koreografi, hvor de tre elementer indgår.

Pædagogiske/didaktiske mål: Samarbejde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Opvarmning

Opvarmningsforløbet dækker 6 moduler, alt efter klassestørrelse/gruppeantal.
- Gennemgang af teori om opvarmning (papir uploades og gives som lektie INDEN timen).
- Gennemgang af krav og bedømmelseskriterier i opvarmningsforløbet.
- Læreren viser en ’eksemplarisk’ standardopvarmning til musik, så eleverne ved, hvad der forventes/kræves.
- (eventuelt indlægge et lille forsøg med et stående længdespring før og efter lærerens
opvarmning, for at illustrere den forbedrede præstationsevne efter opvarmning. Det tager
selvfølgelig noget af tiden fra gruppernes arbejde.)

Bedømmelseskriterier:
Øvelsesvalg - er der variation i øvelserne og er disse relevante i forhold til hvad der opvarmes til?
Musikvalg – passer rytmen i musikken til øvelserne?
Gruppens udførelse og forevisning af programmet – kan de enkelte i gruppen fremføre øvelserne, er der kvalitet i udførelsen og rammer gruppen takterne i musikken i deres udførsel.
Alle i gruppen skal minimum en gang være ansvarlig for at forevise en del af programmet.
Effektivitet i programmet - bliver man varm i de relevante muskler og led af programmet? Og sidst, men ikke mindst, bliver man motiveret af programmet så man er klar til at performe og yde sit bedste.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Ultimate (Eksamensforløb)

Et forløb med Ultimate som det praktisk/tekniske element og temaet fairplay som det teoretiske.  


Formål:
- At præsentere eleverne for de tekniske og de taktiske dele af Ultimate. Som hører under færdighedsområdet ”boldspil”.
- At give eleven forståelse for egen rolle og for begreberne sportsånd og fairplay, blandt andet via værdigrundlaget for Ultimate, ”Spirit of the Game”.
- At udvikle elevens forståelse for grundelementerne i kaosboldspil, eksemplificeret ved Ultimate.

De tekniske fokuspunkter handler om følgende elementer:
- Forhåndskast
- Baghåndskast
- Høj- og lav gribeteknik, samt pandekagegribning
- Hammerkast (Upsidedown)  
- Pivotering
- Nøltælling
- Opdækning med fokus på mandsopdækning
- Cut med fokus på retningsskift og temposkift
- Spilvinkler

De taktiske fokuspunkter omhandler følgende:
- Benyttelse af banens bredde og dybde
- Anvendelse af cut for at skabe plads til modtagning
- Spilbarhed generelt
- Åbne og døde områder
- Stacking som angrebstaktik
- Regler i ultimate

Teori:
Team, fairplay og roller.

Litteratur:
- 4 videoer á ca. 19 min. varighed ("How To Throw A Backhand", "How To Throw A Forehand", "How To Throw A Hammer" og "STACK")

- Fairplay og roller: Idræt c – s,130-133

- Etisk kodeks for dansk konkurrenceidræt:
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/43237248939/res/43237248940/Etisk%20kodeks%20for%20dansk%20konkurrenceidr%C3%A6t.docx

- Team og roller:
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/43237245388/res/43237245389/Ultimate%20og%20fairplay%20-%20roller.docx

- Ultimateregler "Spirit of the Game": Pedersen, J. et al, Ultimate - en introduktion til undervisning, s. 6-9
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Grundtræning

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Flagfootball (Eksamensforløb)

Forløb med fokus på tekniske og taktiske elementer i flagfootball.

Eleverne har arbejdet med kast og gribning. Forskellige former for ruteløb med forskellige typer af cut ift. angreb. Ydermere er der arbejdet med hand-off af en football i fart.

Forsvarsteknik ift. at bevæge sig baglæns (backpedal), at tackle på flag og interceptions.

Taktisk ift. træning og udførelse af forskellige plays fra playbook, samt arbejdet med at planlægge og udføre egne plays.

Teori:
- Holdidræt og teambuilding

Litteratur:
- 4 videoer á ca. 5 min. varighed

- Flagfootballregler - https://nflflag.com/coaches/flag-football-rules

- Øvelseskompendium

- Idræt C – teori i praksis, Jette Engelbreth Systime, afsnit 5.3 (4 sider)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 EG Showtime

I dette forløb arbejder eleverne med at producere deres eget danseshow på mellem 5-7 minutter, bestående af koreograferede dans, synkrone bevægelser i forskellige planer og tempi, samt akrobatiske elementer.

Dette forløb består desuden af en hel masse frivillige ekstra træning, hvor klasserne øver sig på showet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Skumtennis (Eksamensforløb)

Forløbet er koncentreret dels om de tekniske og taktiske elementer i skumtennis og dels om et grundlæggende kendskab til reglerne i spillet i forhold til at dømme, tælle og afvikling af en single og double kamp generelt.

Derudover har holdet et mindre tema om sundhed, hvor vi tager udgangspunkt i hvordan sundhed kan defineres. Derudover sætter vi fokus på hvilke faktorer, der spiller ind på vores sundhed. Her skelner vi mellem biologiske faktorer, levevilkår samt faktorer, der handler om vores livsstil.

Teknik:
- Grundslag (forhånd og baghånd)
- Serv
- Flugtninger
- Smash
- Lob

Singletaktik
Her kan vælges en offensiv eller en defensiv afhængig af den situation spilleren står i på banen:
Offensiv:
- Tempo
- Brug af vinkler
- Opfølgning ved nettet, hvor bolden forsøges afgjort

Defensiv:
- Stor sikkerhed i slagene (god margin til net og linjer)
- Slå passérslag, hvis modstanderen går til nettet (enten udenom eller lob)

Doubletaktik:
Her kan ligeledes vælges en enten offensiv eller defensiv tilgang.
Offensiv:
- Tempo i serv og/eller grundslag
- Bolden spilles i banens midten for at reducere vinkler for modstanderne
- Parret forsøger at følge op ved nettet og afgøre bolden der

Defensiv:
- Stor sikkerhed i slagene (god margin til net og linjer)
- Slå passérslag, hvis modstanderen går til nettet (enten udenom eller lob)


Teori:
- Sundhed og livstil

Litteratur:
- 7 videoer á ca. 20 min varighed (teknikvideoer fra tennis)

- Regler (dokument på modul 3)

- Idræt C - teori i praksis, C. Estrup el al, (2006) - kapitel 2 'Sundhed og livsstil'
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Jive (Eksamensforløb)

I dette forløb skal holdet arbejde med latindansen, Jive.
Der fokuseres på tekniske elementer i dansen samt musikalitet i form af at kunne bruge musikkens takter.

Samt kendskab til følgende:
Jive er kendetegnet ved små op-og-ned bevægelser, hvor du skal "bounce" op og ned som en bold.
Dansen foregår på fadballen og med små fjedrende trin, for at kunne nå alle bevægelserne i den hurtige musik.
Grundtrinet udføres på 6 taktslag - rytmen i musikken er dog 4/4.

De tekniske færdigheder, i dette forløb, handler om følgende trin og variationer:
- Grundtrin (herunder rockstep og side chassis/triple step) - her har fokus været på bounce.
- Change of hands behind back
- Mooch
- American spin
- Underarm turn - with a twist.
- Kicks.
- Sliding doors
- Walks and kicks
- Hip Bump
- New Yorker (med spin)
- Windmill step.
- Fallaway-throwaway

Holdet har lært at bruge takterne i musikken samt at tælle ind, så dansen startes på et 1-slag.

Fokus har desuden været at eleverne selvstændigt kan sammensætte koreografier og selv finde musik.

Teori:
- Teori om musik og bevægelse, sammenspillet mellem musik og bevægelse, samt pardans med fokus på jive

Litteratur:
- 10 videoer á ca 19 min varighed (teknikvideoer med forskellige variationer i Jive)

- Idræt C – teori i praksis, Jette Engelbreth et al, I-bog, Systime - afsnit 8.0 og 8.4

- Grundbog i idræt C, Elmelund van Ee et. al., I-bog, Gyldendal - afsnit 2.2.2 og 2.2.3
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Træningsprojekt

Træningsprojekt med fokus på løb og konditionstræning. Distancen er 5 km og formålet med forløbet er, at alle, ud fra en pretest, skal planlægge og udføre en træningsplan. Forløbet afsluttes med en en post.

I forløbet er der gennemgået relevant teori om træningsplanlægning og målsætning, ligesom der er gennemgået bl.a. træningsfysiologi, planlægning, målsætning og motivation.

Eleverne skulle løbende føre logbog.

Som produkt afleveres der en individuel rapport.

Alle vil, foruden rapporten, også blive vurderet på hvor struktureret der er blevet arbejdet gennem forløbet, samt den fysiske kapacitet og fremgang.

Teori:
Træningslære s. 96-105 i "Idræt C - teori og praksis".
Vigtige begreber:
- Superkompensation, testning, kondition og konditionstræning, kondital, fysiologiske ændringer ved konditionstræning, hjertefrekvens ift. vurdering af arbejdsintensitet, Borgsskala, samt forskellige former for konditionstræning.

Motivationsteori - "C - det er idræt af Troels Wolf, Marc Hammer & Mette Trangbæk Hammer" s. 146-148.
PDF om målsætning. Hvad er målsætning og hvilke krav er der til mål? Forskellige typer af mål - 1.resultatmål, 2. præstationsmål og 3. procesmål.

I et tidligere forløb er der gennemgået teori svarende til følgende sider i Idræt C - teori og praksis- 39-48, hvorfor der er en forudsætning om, at dette er kendt stof.

Litteratur:
- Idræt C - teori i praksis, C. Elstrup et al, 2006, Systime, side 96-105

- C - det er idræt, Troels Wolf et al, 2005, Gyldendal, s. 146-148.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Zumba (Eksamensforløb)

I zumba lægges der vægt på følgende elementer:
- Evnen til at følge taktslagene i musikken
- Den tekniske udførelse af dansetrin herunder bevægelseskvalitet
- Musikforståelse i forhold til opbygningen af musikken i zumbadansen
- Musikforståelse i forhold til musikkens udtryk. At valg af bevægelser samt udførelse heraf, passer til musikken.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Funktionel styrke (Eksamensforløb)

I dette forløb arbejdes der inden for området, funktionel styrketræning.

Eleverne lærer om grundlæggende principper bag funktionel styrketræning samt hvorledes udvalgte øvelser, med udvalgte redskaber, udføres teknisk korrekt. Eleverne vil blive introduceret for forskellige former for træningsmetoder baseret på tid, antal samt en model baseret på 1RM (fra B-for bedre idræt).

Følgende redskaber bliver anvendt i forløbet:
- Kettlebells
- Vægtstænger m. vægtskiver
- Reb
- Medicinbolde
- Vægtskiver (alene)
- Trækasser (bokse)

Eleverne præsenteres for følgende øvelser med kettle bell:
- Russian svings
- One arm kettle bell snatch
- Turkish get up

Eleverne præsenteres for følgende øvelser med vægtstang:
- Dødløft
- Hang power clean

Eleverne præsenteres desuden for følgende øvelser:
- Overhead walking lunges
- Ground to overhead (Med. ball samt vægtskiver)
- Russian twist
- Rope climb

Litteratur og materialer:
Videoer med diverse øvelser (se dokument på 6. modul)
C - det er idræt, s. 48-54. Styrketræning
Crossfit og funktionel styrketræning - Hvad er din WOD?, Artikel fra Fitness-blog.dk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer