Holdet 2022 id/x - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Egedal Gymnasium & HF
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Joseph Juel Saoor, Morten Rosenvold Villadsen
Hold 2022 id/x (1x id, 2x id, 3x id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kropsbasis
Titel 2 Opvarmning
Titel 3 Ultimate
Titel 4 Volleyball
Titel 5 EG-Showtime
Titel 6 Jive
Titel 7 Skumtennis
Titel 8 Træningsprojekt
Titel 9 Aerobic og stepaerobic (step)
Titel 10 Boksning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kropsbasis

Formål med forløbet: Eleverne skal blive bekendt med, hvordan man grundlæggende kan bruge sin krop i udvalgte sammenhænge samt arbejde med det selv i en kreativ, kollektiv proces. Eleverne har i dette forløb arbejdet med elementerne akroyoga, dans og gymnastik. Holdet skal afslutningsvist sammensætte en kort koreografi, hvor de tre elementer indgår.

Pædagogiske/didaktiske mål: Samarbejde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 3 Ultimate

Et forløb med Ultimate som det praktisk/tekniske element og temaet fairplay som det teoretiske.  


Formål:
- At præsentere eleverne for de tekniske og de taktiske dele af Ultimate. Som hører under færdighedsområdet ”boldspil”.
- At give eleven forståelse for egen rolle og for begreberne sportsånd og fairplay, blandt andet via værdigrundlaget for Ultimate, ”Spirit of the Game”.
- At udvikle elevens forståelse for grundelementerne i kaosboldspil, eksemplificeret ved Ultimate.

De tekniske fokuspunkter handler om følgende elementer:
- Forhåndskast
- Baghåndskast
- Høj- og lav gribeteknik, samt pandekagegribning
- Hammerkast (Upsidedown)  
- Pivotering
- Nøltælling
- Opdækning med fokus på mandsopdækning
- Cut med fokus på retningsskift og temposkift
- Spilvinkler

De taktiske fokuspunkter omhandler følgende:
- Benyttelse af banens bredde og dybde
- Anvendelse af cut for at skabe plads til modtagning
- Spilbarhed generelt
- Åbne og døde områder
- Stacking som angrebstaktik
- Regler i ultimate

Teori:
Team, fairplay og roller.

Litteratur:
- 4 videoer á ca. 19 min. varighed ("How To Throw A Backhand", "How To Throw A Forehand", "How To Throw A Hammer" og "STACK")

- Fairplay og roller: Idræt c – s,130-133

- Etisk kodeks for dansk konkurrenceidræt:
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/43237248939/res/43237248940/Etisk%20kodeks%20for%20dansk%20konkurrenceidr%C3%A6t.docx

- Team og roller:
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/43237245388/res/43237245389/Ultimate%20og%20fairplay%20-%20roller.docx

- Ultimateregler "Spirit of the Game": Pedersen, J. et al, Ultimate - en introduktion til undervisning, s. 6-9
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Volleyball

Formål:
Formålet med dette forløb har, for eleven, været at arbejde med den tekniske såvel som taktiske del af spillet volleyball under færdighedsområdet "Boldspil".

De tekniske fokuspunkter handler om følgende elementer:
- Klarposition samt bevægelse til bold i alle retninger
- Baggerslag i forbindelse med modtagning (primært) eller hævning (sekundært)
- Fingerslag til brug i hævning (primært) eller som høj modtagning (sekundært)
- Underhåndsserv
- Stående overhåndsserv
- Blokering
- Smash

De taktiske fokuspunkter omhandler følgende:
- Placering på banen i forhold til givne position
- Placering på banen i forhold til medspillere i forbindelse med forsvar.
- Placering af bolden ved serv, overspilning eller angreb
- Valg af slag i forhold til den givne spilsituation

Litteratur:
Teoretisk gennemgang af de forskellige slag.
http://laerer.aarhusakademi.dk/aadj/tilvalg/Volley-kompendie.htm#_Toc61413030

Volleyballreglerne
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/55138862437/res/55138862438/Volleyballregler%20%281%29.docx

Volleyballrotation
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/55138881473/res/55138881474/Volleyball_rotation.PNG

De forskellige teknikker
https://www.youtube.com/watch?v=h_xqw1lbYF4

https://www.youtube.com/watch?v=OL1Iq2Dai6A

https://www.youtube.com/watch?v=o3foPdT3bJ0

https://www.youtube.com/watch?v=lT0UxH0Scm0
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 EG-Showtime

Forløb indenfor færdighedsområdet "Dans og bevægelse", hvor eleverne i fællesskab skal lave et danseshow ud fra et selvvalgt emne med elementer af hiphop, akrobatik, balancer og spring på gulv. 2x valgte "x" som emne.

Eleverne skal arbejde med nogle tekniske elementer indenfor dans med særlig fokus på hiphop. Der tages udgangspunkt i øvelser fra kropsbasis-forløbet i 1g og bygges videre herpå ud fra LABANs bevægelsesteori.

Eleverne vurderes ud fra evner indenfor samarbejde, initiativ og idéudvikling. Derudover vurderes de ud fra et fokus på teknik indenfor dans, spring, akrobatik og balancer. Her er der specifikt fokus på elevernes evne til at bevæge sig i takt til musik, kvaliteten i de forskellige bevægelser samt alsidigheden og variationen i deres bevægelser.

Forløbet kulminerer i et stort show for hele gymnasiet, hvor alle 2g-klasserne konkurrerer.

Alle 2g-klasser undervises i 7 moduler af idrætslæreren. Desuden skemalægges de med 4 selvtræningsmoduler, samt en generalprøve inden selve showet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Jive

Forløbet i jive giver eleverne indsigt i dansens historie og jives oprindelse. Eleverne arbejder med både lukkede og åbne dansefatninger, koordination og rytmisk forståelse. De lærer korrekt teknik med små fjedrende trin, dans på fodballen og knæløft. Fokus er også på kondition og udholdenhed.

Undervisningen omfatter basale grundtrin og variationer, udførelse af jivekoreografier og bevægelser i takt til musikken. Eleverne øver at følge og føre i dansen samt fremvise øvede variationer. De opfordres til at skabe egne koreografier med både øvede og selvvalgte variationer.

Formålet er at give eleverne en grundig forståelse af jive, forbedre deres tekniske færdigheder, koordination og kondition, samt udvikle deres kreativitet gennem egen koreografi.

Fokuspunkter i jive omhandler følgende elementer:
- Lukket dansefatning og åben dansefatning (kaldes også tohåndsfatning)
- Koordination
- Rytmiske forståelse
- Kropslige udtryk (små fjedrende trin)
- Kondition og udholdenhed.
- Danse på fodballen samt korrekt knæløft
- Udføre basale grundtrin og variationer i jive
- Udføre jive koreografi
- Udføre bevægelserne i takt til musikken
- Kunne henholdsvis føre eller lade sig blive ført.
- At kunne fremvise de øvede variationer i jive korrekt
- Danse jive fra simple grundtrin til mere udfordrende koreografier
- At kunne skabe egen koreograferet jive, der indeholder de variationer vi har øvet i timerne. Hvis man har lyst,
er det også tilladt at have selvvalgte variationer med. Se dokumentet ”Jive Moves.docs”
- Fremvise kreativitet i form af koreografier og overgange

Følgende undervisningsmateriale er brugt i dette forløb:
Syv videoer til illustration af Jive variationer:
- Grundtrin i jive: the rock step + triple step
https://www.youtube.com/watch?v=LMilE769YY8

- Fallaway – throwaway
https://www.youtube.com/watch?v=PaNikWP2JUk

- Hip bump
https://www.youtube.com/watch?v=b1H-OtxFi9k

- Ladies underarm turn
https://www.youtube.com/watch?v=ao5OSpKMTk0

- The American Spin
https://www.youtube.com/watch?v=w-6L2i5e9A8

- The Mooch step
https://www.youtube.com/watch?v=tsmJC9q80z4

- Chicken Walks
https://www.youtube.com/watch?v=oL2NuWSv470

Forløbsplan Jive
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/64014004568/res/64014004569/Forløbsplan Jive.docx

Teori om dans-Jive
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/65160271126/res/65160271127/Teori om dans -Jive.pdf

Jive Moves
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/65014399458/res/65014399460/Jive Moves.docx
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Skumtennis

Forløbet er koncentreret dels om de tekniske og taktiske elementer i skumtennis og dels om et grundlæggende kendskab til reglerne i spillet i forhold til at dømme, tælle og afvikling af en single og double kamp generelt.

Derudover har holdet et mindre tema om sundhed, hvor vi tager udgangspunkt i hvordan sundhed kan defineres. Derudover sætter vi fokus på hvilke faktorer, der spiller ind på vores sundhed. Her skelner vi mellem biologiske faktorer, levevilkår samt faktorer, der handler om vores livsstil.

De tekniske fokuspunkter handler om følgende elementer::
- Greb
- Forhånd og baghånd
- Overhåndsserv (herunder vægtoverførsel)
- Smash
- Lob

De taktiske fokuspunkter i double omhandler følgende:
Offensiv:
- Tempo i serv og grundslag
- Strategisk placering af bolde for sværest mulig modtagning
- Spille i banens midte for at reducere vinkler for modstanderen
- Forsøg at følge op ved nettet og afgøre bolden der

Defensiv:
- Stor sikkerhed i slagene (god margin til net og linjer)
- Slå passérslag, hvis modstanderen går til nettet (enten udenom eller lob)

Følgende undervisningsmateriale er brugt i dette forløb:
Seks videoer til illustration af korrekt teknik og taktik

- Baghånd
https://www.youtube.com/watch?v=0cN2mmHSqtI

- Tohåndsbaghånd
https://www.youtube.com/watch?v=77bn0zPwdps

- Forhånd
https://www.youtube.com/watch?v=730Sg341SRs

- Overhåndsserv
https://www.youtube.com/watch?v=zObjLL7Wy9Y

- Smash
https://www.youtube.com/watch?v=EdNzndbqP4g

- Lob
https://www.youtube.com/watch?v=1PAlYFx-wKI


Sundhed og Livsstil
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/59001255706/res/59001255707/Sundhed og Livsstil.pdf

Skumtennis regler
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/58493252899/res/58493252900/Regler.docx
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 9 Aerobic og stepaerobic (step)

Forløbet i aerobic og stepaerobic har til formål at give eleverne viden om kontinuerligt og intervalarbejde samt forståelse for intensitet i træningen. Derudover arbejder vi med koordination, rytmisk forståelse og flow, som er centrale elementer i begge træningsformer. Eleverne udvikler deres kondition og udholdenhed gennem korrekt kropsholdning og teknik, herunder brug af arme, rank kropsholdning, og sikre fodpositioner på steppen.

I undervisningen lærer eleverne at udføre basale grundtrin og variationer både i aerobic og stepaerobic. De øver sig i at udføre bevægelserne i takt til musikken og at lave og udføre blokke fra simple grundtrin til mere komplekse koreografier. Eleverne træner i at nedbryde, opbygge og sammensætte trin og koreografier med krav om symmetri, således at serierne udføres med både højre og venstre ben først. Der lægges også vægt på at fremvise kreativitet i form af egne koreografier og formationer i stepaerobic serier.

Formålet er at give eleverne en helhedsforståelse af aerobic og stepaerobic, hvor de både forbedrer deres fysiske form og udvikler deres kreative og rytmiske evner.

Fokuspunkter i aerobic og stepaerobic omhandler følgende elementer:
- Koordination, rytmiske forståelse og flow
- Kondition og udholdenhed.
- Korrekt kropsholdning og teknik (hele foden op på steppen, bruge armene, rank kropsholdning, benene strækkes hver gang man træder op på steppen)
- Udføre basale grundtrin og variationer i aerobic og stepaerobic
- Udføre bevægelserne i takt til musikken
- Lave og udføre blokke fra simple grundtrin til mere udfordrende koreografier
- At nedbryde, opbygge og sammensætte trin/koreografier. Her vil der være krav om symmetri (at serien udføres med både højre og venstre ben først).
- Fremvise kreativitet i form af koreografier og formationer i egen stepaerobic serie.

Følgende undervisningsmateriale er brugt i dette forløb:
- Hvad er aerobic?
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/62928952717/res/62928952718/Hvad er aerobic.docx

- Aerobic-betegnelser
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/63216200675/res/63216200678/a3 Aerobic-betegnelser.pdf

- Aerobic videoen
https://egegym.sharepoint.com/:v:/s/Section_3015/EdiZCGNgDHxLg3XrjReKcLQBAHc-u-SvfSAS_XnA4-AQgw?e=vEjgts

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Boksning

Forløbet introducerer eleverne til boksningens grundteknikker med fokus på slag, undvigemanøvrer og korrekt fodarbejde. Eleverne arbejder med jab, cross, hook, slip og roll, og øver sig i at sammensætte slag i simple kombinationer. Der lægges vægt på koordination, kropskontrol og udholdenhed – centrale fysiske krav i boksning.

Gennem forløbet har vi også arbejdet med teori om ære og anerkendelse i kampsport, med afsæt i Axel Honneths anerkendelsesteori. Her har eleverne reflekteret over, hvordan boksning ikke kun handler om fysisk kamp, men også om respekt, selvværd og anerkendelse.

Formålet er at give eleverne både teknisk indsigt og en forståelse for boksningens sociale og kulturelle dimensioner.

Fokuspunkter i boksning omhandler følgende elementer:
- Grundlæggende slagteknik: jab, cross
- Korrekt fodarbejde og balanceret udgangsstilling
- Hook
Undvigeteknikker: slip, roll
- Sammensætning af slag i kombinationer
- Koordination og reaktionsevne
- Kondition og udholdenhed
- Fokus på kontrol og præcision
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer