Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Egedal Gymnasium & HF
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Mark Holten Mora-Jensen
|
|
Hold
|
2023 id/z (1z id, 2z id, 3z id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Ultimate (Eksamensforløb)
Et forløb med Ultimate som det tekniske/taktiske element og temaet fairplay som det teoretiske.
Formål:
- At præsentere eleverne for de tekniske og de taktiske dele af Ultimate. Som hører under færdighedsområdet ”boldspil”.
- At give eleven forståelse for egen rolle og for begreberne sportsånd og fairplay, blandt andet via værdigrundlaget for Ultimate, ”Spirit of the Game”.
- At udvikle elevens forståelse for grundelementerne i kaosboldspil, eksemplificeret ved Ultimate.
De tekniske fokuspunkter handler om følgende elementer:
- Forhåndskast
- Baghåndskast
- Høj- og lav gribeteknik, samt pandekagegribning
- Hammerkast (Upsidedown)
- Pivotering
- Nøltælling
- Opdækning
- Cut med fokus på retningsskift og temposkift (V- og L-cut)
De taktiske fokuspunkter omhandler følgende:
- Benyttelse af banens bredde og dybde
- Medløb/modløb
- Anvendelse af cut for at skabe plads til modtagning
- Spilbarhed generelt
- Stacking som angrebstaktik
- Åbne og lukkede områder
- Regler i ultimate
Teori:
Team, fairplay og roller.
Litteratur:
- 5 videoer á ca. 20 min
- Fairplay og roller: Idræt c – s,130-133
- Idræt C boldspil, side 83-88
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Kropsbasis
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Rytmisk opvarmning
Opvarmningsforløbet dækker ca. 6 moduler. De første par moduler er
til gennemgang af teori, introduktion og gruppedannelse og –arbejde. De sidste moduler foreviser grupperne deres programmer.
● Gennemgang af teori om opvarmning (papir uploades).
● Gennemgang af krav og bedømmelseskriterier i opvarmningsforløbet.
● Der indlægges et lille forsøg med et stående længdespring før og efter opvarmningsprogrammet for at illustrere den forbedrede præstationsevne efter opvarmning.
● Grupperne dannes (3-4 personer alt efter klassestørrelse) og går i gang med at sammensætte program.
Bedømmelseskriterier:
Øvelsesvalg - er der variation i øvelserne, og er disse relevante i forhold til, hvad der opvarmes til?
Musikvalg – passer rytmen i musikken til øvelserne?
Gruppens udførelse og forevisning af programmet – kan de enkelte i gruppen fremføre øvelserne?
Er der kvalitet i udførelsen, og rammer gruppen takterne i musikken i deres udførsel?
Alle i gruppen skal minimum en gang være ansvarlig for at forevise en del af programmet.
Effektivitet i programmet - bliver man varm i de relevante muskler og led af programmet?
Bliver man motiveret af programmet, så man er klar til at performe og yde sit bedste.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Skumtennis (Eksamensforløb)
Forløbet er koncentreret dels om de tekniske og taktiske elementer i skumtennis og dels om et grundlæggende kendskab til reglerne i spillet i forhold til at dømme, tælle og afvikling af en single og double kamp generelt.
Derudover har holdet et arbejdet med Sundhedsbegrebet i FF1, hvor vi tog udgangspunkt i hvordan sundhed kan defineres. Derudover satte vi fokus på hvilke faktorer, der spiller ind på vores sundhed, læst om kramfaktorerne og undersøgt hvilke konsekvenser livsstil kan have på vores sundhed. Ydermere lavede eleverne en undersøgelse af holdets motionsvaner og kondital gennem et spørgeskema og en bip-test. Forløbet blev kørt i samarbejde med samfundsfag. Sundheden indgår som teori i dette forløb.
Teknik:
- Grundslag (forhånd og baghånd)
- Serv
- Flugtninger
- Smash
- Lob
Singletaktik
Her kan vælges en offensiv eller en defensiv afhængig af den situation spilleren står i på banen:
Offensiv:
- Tempo
- Brug af vinkler
- Opfølgning ved nettet, hvor bolden forsøges afgjort
Defensiv:
- Stor sikkerhed i slagene (god margin til net og linjer)
- Slå passérslag, hvis modstanderen går til nettet (enten udenom eller lob)
Doubletaktik:
Her kan ligeledes vælges en enten offensiv eller defensiv tilgang.
Offensiv:
- Tempo i serv og/eller grundslag
- Bolden spilles i banens midten for at reducere vinkler for modstanderne
- Parret forsøger at følge op ved nettet og afgøre bolden der
Defensiv:
- Stor sikkerhed i slagene (god margin til net og linjer)
- Slå passérslag, hvis modstanderen går til nettet (enten udenom eller lob)
Teori (fra FF1)
- Idræt C - teori i praksis, Sundhed og livstil, kapitel 2
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Miniforløb - Beachvolley
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Flag football
Forløb med fokus på tekniske og taktiske elementer i flagfootball.
Eleverne har arbejdet med kast og gribning. Forskellige former for løb med cut ift. angreb.
Forsvarsteknik ift. at bevæge sig baglæns (backpedal).
Eleverne har arbejdet med taktik ift. forskellige plays
Teoretisk:
- Holdpsykologi
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
EG Showtime
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Badminton (Eksamensforløb)
I dette forløb har holdet arbejdet med den tekniske såvel som taktiske del af spillet badminton. Derudover har der været arbejdet med muskler, energiomsætning og kredsløb mv.
De tekniske fokuspunkter handler om følgende elementer:
- Forhånds- og baghåndsgreb
- Lang serv og brugen af denne - forhåndsserv og baghåndsserv.
- Kort serv, forhåndsserv og baghåndsserv
- Forhånds clear
- Forhånds drop
- Forhånds smash
- Forhånds- og baghånds drive
- Lob i forhånd og baghånd
- Netdrop i forhånd
- Klarposition
- Benstilling og benarbejde i både forhånds- og baghåndssiden
De taktiske fokuspunkter omhandler følgende:
- Valg af slag i forhold til den givne spilsituation.
- Forsvar og angreb i double.
- Regler og pointtælling i badminton (double)
Teori:
Idræt C - teori i praksis, s. 39-48 (Muskler, energisystemer og ilt-transport)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Aerobic og stepaerobic (Eksamensforløb)
Forløbet i aerobic og stepaerobic har til formål at give eleverne viden om kontinuerligt og intervalarbejde samt forståelse for intensitet i træningen. Derudover arbejder vi med koordination, rytmisk forståelse og flow, som er centrale elementer i begge træningsformer. Eleverne udvikler deres kondition og udholdenhed gennem korrekt kropsholdning og teknik, herunder brug af arme, rank kropsholdning, og sikre fodpositioner på steppen.
I undervisningen lærer eleverne at udføre basale grundtrin og variationer både i aerobic og stepaerobic. De øver sig i at udføre bevægelserne i takt til musikken og at lave og udføre blokke fra simple grundtrin til mere komplekse koreografier. Eleverne træner i at nedbryde, opbygge og sammensætte trin og koreografier med krav om symmetri, således at serierne udføres med både højre og venstre ben først. Der lægges også vægt på at fremvise kreativitet i form af egne koreografier og formationer i stepaerobic serier.
Formålet er at give eleverne en helhedsforståelse af aerobic og stepaerobic, hvor de både forbedrer deres fysiske form og udvikler deres kreative og rytmiske evner.
Fokuspunkter i aerobic og stepaerobic omhandler følgende elementer:
- Koordination, rytmiske forståelse og flow
- Kondition og udholdenhed.
- Korrekt kropsholdning og teknik (hele foden op på steppen, bruge armene, rank kropsholdning, benene strækkes hver gang man træder op på steppen)
- Udføre basale grundtrin og variationer i aerobic og stepaerobic
- Udføre bevægelserne i takt til musikken
- Lave og udføre blokke fra simple grundtrin til mere udfordrende koreografier
- At nedbryde, opbygge og sammensætte trin/koreografier. Her vil der være krav om symmetri (at serien udføres med både højre og venstre ben først).
- Fremvise kreativitet i form af koreografier og formationer i egen stepaerobic serie.
Følgende undervisningsmateriale er brugt i dette forløb:
- Hvad er aerobic?
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/62928952717/res/62928952718/Hvad er aerobic.docx
- Aerobic-betegnelser
https://www.lectio.dk/lectio/62/lc/63216200675/res/63216200678/a3 Aerobic-betegnelser.pdf
- Aerobic videoen
https://egegym.sharepoint.com/:v:/s/Section_3015/EdiZCGNgDHxLg3XrjReKcLQBAHc-u-SvfSAS_XnA4-AQgw?e=vEjgts
Teori
Claus Estrup/Jette Engelbreth Holm/Ellen: Idræt C - teori i praksis, Systime; sider: 96-105
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Træningsprojekt
Træningsprojekt med fokus på løb og konditionstræning. Distancen er 5 km og formålet med forløbet er, at alle, ud fra en pretest, skal planlægge og udføre en træningsplan. Forløbet afsluttes med en en post.
I forløbet er der gennemgået relevant teori om træningsplanlægning og målsætning, ligesom der er gennemgået bl.a. træningsfysiologi, planlægning, målsætning og motivation.
Eleverne skulle løbende føre logbog.
Som produkt afleveres der en individuel rapport.
Alle vil, foruden rapporten, også blive vurderet på hvor struktureret der er blevet arbejdet gennem forløbet, samt den fysiske kapacitet og fremgang.
Teori:
Træningslære s. 96-105 i "Idræt C - teori og praksis".
Vigtige begreber:
- Superkompensation, testning, kondition og konditionstræning, kondital, fysiologiske ændringer ved konditionstræning, hjertefrekvens ift. vurdering af arbejdsintensitet, Borgsskala, samt forskellige former for konditionstræning.
Motivationsteori - "C - det er idræt af Troels Wolf, Marc Hammer & Mette Trangbæk Hammer" s. 146-148.
PDF om målsætning. Hvad er målsætning og hvilke krav er der til mål? Forskellige typer af mål - 1.resultatmål, 2. præstationsmål og 3. procesmål.
I et tidligere forløb er der gennemgået teori svarende til følgende sider i Idræt C - teori og praksis- 39-48, hvorfor der er en forudsætning om, at dette er kendt stof.
Litteratur:
- Idræt C - teori i praksis, C. Elstrup et al, 2006, Systime, side 96-105
- C - det er idræt, Troels Wolf et al, 2005, Gyldendal, s. 146-148.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Volleyball (Eksamensforløb)
I forløbet har vi fokus på grundlæggende tekniske og taktiske færdigheder indenfor volleyball. Ydermere er der fokus på de mest grundlæggende regler. Vi arbejder ud fra at 1. bold, skal forsøges spillet frem til hæverpositionen.
Teknik:
Klarposition og benarbejde
Baggerslag og modtagning
Fingerslag og hævning
Underhåndsserv
Overhåndsserv
Blokade
Smash med V-H-V
Taktik:
Placering ved servemodtagning
Placering på banen i forhold til om holdet er i angreb eller forsvar
6-mands position
Evne til at spille det "rigtige" slag i den givne situation. Dette både i forhold til valg af teknik samt om der lægges op eller spilles over.
Rotationssystem
Spillets faser (herunder arbejdes der med, at servemodtagningen spilles frem til hæverpositionen samt at overspil sker ved holdets 3. boldberøring)
Regler i volleyball
Teori
- Danskernes motionsvaner, idrætsportalen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Jive (Eksamensforløb)
I dette forløb skal holdet arbejde med latindansen, Jive.
Der fokuseres på tekniske elementer i dansen samt musikalitet i form af at kunne bruge musikkens takter.
Samt kendskab til følgende:
Jive er kendetegnet ved små op-og-ned bevægelser, hvor du skal "bounce" op og ned som en bold.
Dansen foregår på fadballen og med små fjedrende trin, for at kunne nå alle bevægelserne i den hurtige musik.
Grundtrinet udføres på 6 taktslag - rytmen i musikken er dog 4/4, hvilket betyder at et grundtrin varer 1,5 takter.
De tekniske færdigheder, i dette forløb, handler om følgende trin og variationer:
- Grundtrin (herunder rockstep og side chassis/triple step) - her har fokus været på bounce.
- Change of hands behind back
- Mooch
- American spin
- Underarm turn - with a twist.
- Kicks.
- Hip Bump.
- Fallaway-throwaway
- New Yorker (m/u spotturn)
- Sliding doors
- Stop and Go
- Flere kicks (taget med i repetitionen)
Selvstudie:
- Windmill step.
Holdet har lært at bruge takterne i musikken samt at tælle ind, så dansen startes på et 1-slag.
Fokus har desuden været at eleverne selvstændigt kan sammensætte koreografier og selv finde musik.
Teoretisk er der gennemgået teori om omgangs- og udtryksformer, musiktælling, dansens 4 grundelementer og historisk aspekt af Jive blevet behandlet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Repetition
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/62/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58885707976",
"T": "/lectio/62/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58885707976",
"H": "/lectio/62/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58885707976"
}