Egedal Gymnasium & HF
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Egedal Gymnasium & HF
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2023 Ty/1 - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2024/25
Institution
Egedal Gymnasium & HF
Fag og niveau
Tysk B
Lærer(e)
Sofie Nielsen
Hold
2023 Ty/1 (
1g Ty/1
,
2g Ty/1
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Reisen
Titel 2
Gut und Böse in Märchen und Fabeln
Titel 3
Multikulti
Titel 4
Die Deutschen und ihre Geschichte
Titel 5
Krimi
Titel 6
Repetition og eksamenstræning
Titel 7
Sprogfestival: Flerfagligt forløb med innovation (
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Reisen
Undervisningsbeskrivelse 2g ty1 2023-25: Brug dokumentet her med links, der virker:
https://egegym.sharepoint.com/:w:/s/Section_3856/EUx813RkUqBCtag6EDifQEkBM6IN6IXYmXG4kl6A7X29RQ?e=dI1vQ9
Husk at downloade alle tyskmapperne fra Teams inden eksamen/årsprøve.
De eneste tilladte internetsider er
ordbogen.com
og minlæring.dk
Dvs. ingen google af nogen art og ingen chatbot!
I må IKKE læse op til eksamen, kun tale ud fra stikord.
I må have jeres computer med egne noter og downloadede Teamsmapper med til forberedelsen. Computeren pakkes væk, når I går ind til eksamen.
Til selve eksamen må I medbringe de 4 hjælpeark (1 A4-ark til hvert emne med stikord på begge sider) og jeres noter fra forberedelsen. Der ligger papir i forberedelsen. I må gerne skrive fx ord I slår op, på eksamensteksten. Årsprøve: kun Reisen-emnet
Der er 4 eksamensemner, som I kan komme op i. Til eksamen trækker I en ukendt tekst, men det forventes, at I kan perspektivere til relevante tekster fra pensum. Vi vil tage udgangspunkt i de tekster, som I selv perspektiverer til, men vi kan også komme ind på andre tekster fra pensum. Årsprøve: kun Reisen-emnet
Film på CFU kan I finde her:
https://mitcfu.dk/mm/
Mail til SON, hvis I mangler adgang til en film.
Quizlet med ordforråd til eksamen finder I her: Quizlet
1g (2022-23)
Reisen (ÅRSPRØVE + EKSAMEN):
Fokus: Med udgangspunkt i fiktive og ikke-fiktive tekster om at rejse diskuteres: Hvordan opfattes det at rejse i de forskellige tekster? Hvilket formål tjener rejsen og hvilke konsekvenser har den?
• Sangtekst: Oliver Koletzki: ”U-Bahn” (2009) + video med ”U-bahn”
• Film: Fatih Akin: „Im Juli“ (2000) - kan genses på CFU
• Digt: Erich Kästner: „Das Eisenbahngleichnis“ (1931), i: Auf uns af Kate
Fuchs og Mathilde Sinding + oplæsning af Das Eisenbahngleichnis + film til digtet
• Bente Jacob: Ferien in Norwegen, i: Bis ans Ende der Welt af Lisbet Iversen (2009)
• Kurzfilm: Move
• Begrebsoversigt: Wie macht man eine Personencharakteristik
• Internet-Recherche: Planlægning af en rejse til et tysktalende land.
Skriftlig aflevering med digtanalyse
Eksamenstræning med ”Ferienplanung” af Martin Suter (2005)
Quizlet med rejseord
Quizlet til Das Eisenbahngleicnis
Quizlet til U-Bahn
Quizlet med Redemittel (nyttige vendinger) til Das Eisenbahngleichnis
Quizlet til Im Juli
Quizlet Bahnfahren (køre i tog)
Læringsmål:
• Redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive
• føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende tysk om emner, de er fortrolige med
• diskutere forskellige synspunkter
• udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk
Indhold
Kernestof:
Lektie: Lektie: Øv dig på: Ord til emnet 'Reisen'
Lektie: Læs om modalverberne og deres bøjning: Modalverberne og deres bøjning
I timen:
Afsnit
Lektie: For jer der har været på hyttetur: Sørg for at have helt styr på oversættelsen af teksten til og med linje 17 U-Bahn Text.pdf
NB! Jeg er forkølet og må desværre blive hjemme 😑🤧 Derfor skal I arbejde selv i dag.
Her er nyttige vendinger til billedbeskrivelse:
Lektie: Modalverber: Øve betydning og bøjning
image.png
Lektie: Læse og oversætte til linje 17 i Das Eisenbahngleichnis TEXT (3).pdf + træne gloser med Quizlet: Quizlet Das Eisenbahngleichnis
Modulet bliver virtuelt, da jeg er i KBH med 2g-tysholdene. Der kommer en opgave her, som skal afleveres i elevfeedback ved modulets slutning.
1) Besvar opgaverne til digtet "Das Eisenbahngleichnis" på tysk
LEKTIE I ELEVFEEDBACK: brug ordene i skemaet til at lave 5 sætninger med modalverber, dvs. vælg et ord fra hver kolonne og lav en meningsfuld sætning 5 gange. SKRIV SÆTNINGERNE IND I ELEVFEEDBACK INDEN TIMEN
Lektie: Til i dag skal I have styr på modalverbernes bøjning i nutid og og hvordan man bruger dem i sætninger. (Minitest: bøjning i nutid og ordstilling i hovedsætninger og spørgsmål med modalverber). Det hele findes her: Modalverber
Ty/1
SLUK OG LÆS: HUSK BOG!
SLUK OG LÆS! (igen) Husk bog 😊 Husk også at medbringe, hvad du har på computeren eller andre steder til jeres rejseplanlægning.
OPGAVERNE ER KLAR: se 1) + 2) nedenfor
Juleafslutning! Weihnachten!
Godt nytår! Vi mødes på Teams kl. 12.05 Link til Teamsmøde
Lektier: VIGTIGT: TIL I DAG SKAL I HAVE SET 45 MINUTTER AF FILMEN IM JULI: I KAN SE DEN HER: CFU-loginHusk også at besvare opgaven på torsdagsmodulet.
Lektie: Her kan I se en introduktion til genitiv:
Gruppe 1
Her kan I genopfriske genitiv: Genitiv på tysk I timen: Dialog om rejse udarbejdes og indspilles i par Dialog Reisen 2024.docx
Grupper:
Fremlæggelsespar:
Lektie: Minlæring: Find genitiverne i tektsen (marker både artiklen og substantivet)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 19
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Gut und Böse in Märchen und Fabeln
Gut und Böse (EKSAMEN)
Fokus: I forløbet arbejder vi med det gode og det onde i forskellige genrer og perioder. Først og fremmest arbejder vi med eventyrgenren, særligt folkeeventyr af Brødrene Grimm, men også fabelgenren. Til sidst sammenligner vi modstandskæmperen Sophie Scholl og Hitlers sekretær, Traudl Junge.
• Rotkäppchen i: Brüder Grimm: Kinder- und Hausmärchen (1812)
+ oplæsning
• Die Sterntaler: oplæsning af originaltekst plus Die Sterntaler in leichter Sprache
• Video om Märchenmerkmale
• Diverse oversigter med genretræk og ordforråd til eventyrgenren
• Lille uddrag af tekst om Br. Grimm: Klexikon
• „Die Fabel vom guten Menschen“, i: Der Zauberspiegel (2006) af Leif Christophersen og Angela Homann
• „Der Hilflose Knabe“, i: Der Zauberspiegel (2006) af Leif Christophersen og Angela Homann
• Dokudrama: „Frauen die Geschichte machten – Sophie Scholl“ (2013) – kann genses på CFU
• Filmen Der Untergang” (2004) med Hitlers sekretær, Traudl Junge – kan genses på CFU
Skriftligt: Aflevering om Gut und Böse in Märchen
Quizlet til Die Sterntaler in leichter Sprache
Quizlet til Rotkäppchen
Quizlet Der hilflose Knabe
Quizlet Die Fabel vom guten Menschen
Læringsmål:
• lytte- og læsestrategier med særligt fokus på udtale
• læse og forstå ubearbejdede nyere og ældre tysksprogede tekster
• mundtligt og skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i morfologi og syntaks
Indhold
Kernestof:
Lektie:
Afsnit
lektie: minlæringsøvelsen udskydes til timen, da jeg fik indstillet den forkert 😬 MEN I skal stadig læse opgaven om Gut und Böse in Märchen igennem (se den under opgaver). Det er en god idé at øve jer på de possessive pronominer/stedord (altså at I
Til i dag skal I kunne de personlige og de possessive pronominer udenad🤓 Brug det orange hæfte til at øve jer. + Alle skal have læst og lavet en oversættelse i elevfeedback af "Der hilflose Knabe" Der Hilflose Knabe.pdf Hvis I ikke nåede det i timen
I timen:
Lektie: Træn ord fra Top 100 af de hyppigst anvendte ord på tysk: Træn hyppige ord + Træn hyppige ordforbindelser (chunks): Nyttige chunks på tysk (Brug ca. 20 min. i alt på lektien)
Modulet bliver virtuelt med tilstedeværelse på skolen. SON kigger forbi og tager fravær i løbet af timen. (Dvs. bliv i lokalet eller i umiddelbar nærhed af lokalet)
Lektie: Husk bog til sluk og læs + Vær klar til samtaler i mindre grupper om de to små fabler: Træn ordforråd plus læs teksterne og noter til arbejds-spørgsmål m.m. igennem.
Lektie: relativpronominer på Minlæring Lav så meget, I kan nå på max 20 min. Ifølge minlæring tager det ca. 17 min. Meld gerne tilbage, om det passer nogenlunde.
Gode råd til årsprøve og eksamen NY reform 2023.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Multikulti
Multikulti (EKSAMEN)
Fokus: Multikulturalisme i Tyskland, særligt det tyrkiske mindretal. Vi læser forskellige tekster om at være del af det tyrkiske mindretal i Tyskland og om at føle sig splittet mellem to kulturer. Vi har beskæftiget os lidt med indvandringens historie, og vi anvender begreber fra identitetsteori og integrationsteori.
• Intro-øvelser fra Meine Heimat af Mette Hermann
• Es wird immer etwas Fremdes bleiben, i: Hier ist meine Heimat
• Ali, Udo Lindenberg, 1981
• „Identitätstheorie“ og „Integrationstheorie“ (fra Dein Deutschland)
• Das verlorene Gesicht, Birol Denizeri, 1982
• Uddrag af filmen ”Türken und Deutsche” ZDF Zeit (8 minutter) – kan genses på CFU
• Vi har beskæftiget os en lille smule med indvandringens historie.
Aflevering: eksamenstræning med ”Das verlorene Gesicht”
Quizlet med Multikulti-ordforråd
Læringsmål:
• lytte- og læsestrategier samt mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
• redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive
• føre en samtale på et klart forståeligt tysk om emner, de er fortrolige med
• redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
• udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk
• perspektivere til andre tekster
Indhold
Kernestof:
Willkommen zurück 🌞 Ingen lektier til i dag
I timen:
Lektie: Læs om konjunktioner og ordstilling i ledsætninger + prøv at lære konjunktionerne udenad vha. quizletten: Konjunktioner: Ledsætningsindledere. I får brug for at kunne ordene, når vi laver quizlet live.
image.png
Vi starter med quizlet live! Konjunktioner: Ledsætningsindledere.
Lektie: opgaven om ordstilling fra sidst færdig. Skriv sætningerne ind i elevfeedback inden modulet. Hvis det er for svært, så skriv et spørgsmål, hvis du kan.
I timen
Læs og oversæt teksten "Ali" færdig Ali (Udo_Lindenberg) TEXT (1).docx + lav opgaverne i MinLæring: Minlæring (Der er 5 opgaver, hvor man klikker på ordene og 4 opgaver, hvor man skal oversætte sætninger)
Lektie: Forbered jer på at have en samtale, hvor I fortæller om "Ali" med jeres egne ord ud fra stikord på tysk + Genitiv på MinLæring)
Afsnit
Lektie: HUSK EN GOD BOG TIL SLUK OG LÆS + Læs til og med linje 32 i: Es_wird_immer_etwas_fremdes_bleiben TEXT.pdf (dvs. slå nye ord op og prøv at forstå indholdet. Du behøver ikke skrive en oversættelse ned, men gerne nye gloser)
Lektie: Læse videre i "Es wird immer..." Es_wird_immer_etwas_fremdes_bleiben TEXT.pdf til og med linje 15 i anden spalte + svare på S/F-spørgsmål i elevfeedback. NB! Nu er næste aflevering lagt op!
Lektie:
Læs om Stærke verber (kapitel fra Alles in allem) (1).pdf + lær endelserne for alle de stærke verber udenad + følgende verber fra 2. gruppe med mønstret ie - ie - o - o
I timen: analogt modul m. KOPIER
Analogt modul (medbring hæfte/papir + noget at skrive med). Lektie: Lær udenad og lav indsætningsøvelserne. (Det er god idé at repetere de to første grupper) Husk både bøjning og betydning!
Gruppe 6: restgruppen
Gruppe 5 a- ä – u/ie – a: prøv at lære bøjningen og betydningen af de stærke verber her:
NB! I denne time laver vi en skriveøvelse baseret på jeres seneste aflevering og arbejdet med Multikulti-emnet. Lektie: Kig på opgaveforlægget til næste aflevering igennem: Videoaflevering om "Das verlorene Gesicht". (I behøver IKKE læse teksten nu)
Læs/oversæt til linje 17 i Das verlorene Gesicht eksamenslængde m spørgsmål 2024.docx Notér de uregelmæssige verber
Lektie: Træn eksamensudtryk: Quizlet De fraværende sidste gang skal have læst/oversat til linje 17 i "Das verlorene Gesicht": Das verlorene Gesicht eksamenslængde m spørgsmål 2024.docx
Lektie: Læs/oversæt mindst til linje 46 i "Das verlorene Gesicht". Her kan I træne ordenes køn 😃 artikeltraining.html (jeg har lige fundet siden, så fortæl mig gerne, om det duer for jer😬)
Læs "Das verlorene Gesicht" færdig til i dag. Vi laver nogle øvelser til teksten og holder små samtaler i grupper.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Die Deutschen und ihre Geschichte
Die Deutschen und ihre Geschichte (IKKE eksamen)
I forløbet beskæftiger vi os med tysk historie efter 1945 og tyskernes forhold til deres egen historie. Vi skal på tur til København og se filmen ”Stella. Ein Leben” om jødeforfølgelserne i Nazi-tiden. Derudover beskæftiger vi os med Tysklands deling og Berlinmuren.
• Comic: Frank (2015) i: Kate Fuchs og Mathilde Sinding: Auf uns
• Eingemauert! - Die innerdeutsche Grenze | DW Deutsch
• Dokudrama: Film: Ben von Grafenstein: Die Klasse - Berlin 61 (2015)
• Fagtekst: „Das alltägliche Leben in der DDR“ fra Wir sind wir
• Sangtekst: Wir sind wir: Wir Sind Wir (Official Video)
• Filmvisning i Grandteatret: Stella. Ein Leben,
• To anti-krigsdigte af den østrigske forfatter Ernst Jandl: Markierung einer Wende (1966) og schtzngrmm (1957)
• Ekskursion til København: Spor efter besættelsestiden
Skriftlig, kreativ opgave: Skriv et brev til tegneserien ”Frank”
Læringsmål:
• kendskab til Tysklands historie efter 1945
• redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive
• udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk
Grammatik m.m. (2023-25):
• Mette Hermann: ”Wie geht’s”
• Minlæring.dk
• Diverse opgaver fra „Deutschstunde“ af Erik Wikkelsø og Niels Thøgersen + web-oversigter
• Tysk grammatik. En håndsrækning (orange hæfte)
• Elevernes egne grammatikoversigter fra folkeskolen, drejeskiven m.fl.
• Skabelon til min egen ordsamling
• Auf uns: Redemittel fra Auf uns
• Småord m.m. fra
www.derdiedas.dk
Præpositioner: Quizlet præpositioner
Stærke verber Quizlet stærke verber
Konjunktioner der indleder bisætninger: Quizlet konjunktioner
Uregelmæssige verber: Quizlet stærke verber
Possesive pronominer (ejestedord) Quizlet possesive pronominer
Personlige pronominer Quizlet pers pron
Quizlet med ordforråd til eksamen finder I her: Quizlet
Indhold
Kernestof:
I timen:
Vi kommer godt rundt om Multikulti-emnet i dag, inden vi afslutter det næste gang.
Husk en bog til sluk og læs! + øv Quizlet med Multikulti-ordforråd + Das verlorene Gesicht
Forbered jer på samtaler om Das verlorene Gesicht og Multikulti-emnet, dvs. læs op på teksterne og øv ordforråd. Den opdaterede undervisningsbeskrivelse finder I øverst i vores Teamsmappe.
Gruppeinddeling følger her senere
Lektie: Tænk over, hvad du ved om tysk historie: Kender du nogle vigtige årstal og begivenheder? I timen starter vi på et nyt forløb om tysk historie og tyskernes forhold til historien (I øvrigt: Sonne und Beton er fornyet på CFU, så I kan se den fær
Ingen lektie (I timen går vi videre med "Wir sind wir")
I timen: Vi får besøg af Nikolaj, som er praktikant :-)
Lektie: Skriv til SON på mail inden timen, hvis I ønsker karaktersamtale, så det kan planlægges ind i programmet (max ½ modul med samtaler i dag, først til mølle). I timen fortsætter vi med vores tema om tysk historie og vi får besøg af Nikolaj, som
Vi ses 9.15 i Grand biograf: Tyskdag i København 21.11.2024
Vi mødes 9.15 i Grand Biograf: Kære 2g-tyskelever
Medbring gruppens kompendium med svar + selfies fra posterne i torsdags
image.png
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Krimi
Krimi (EKSAMEN)
Med opstart lige før jul er det oplagt at starte blødt med en julekrimi med fokus på udtale, rim og rytme. Så skruer vi op for uhyggen med begreber til krimigenren, før vi kaster os ud værklæsning på tysk, idet vi vælger mellem forskellige små krimibøger med ca. 30 siders tekst, der skal læses hjemme. Sideløbende læser vi i klassen femi-krimien ”Sonnenbrand” af schweiziske Milena Moser. Til sidst bliver det blodig alvor, når vi ser TV-krimien ”Fähner” af Ferdinand von Schirach fra ”Schuld” antologi af Uffe Hartvig Larsen, 2013. Vi træner også til eksamen med en forkortet version af Schirachs Kurzgeschichte ”Fähner”, som filmen af baseret på.
• Einstieg: „Weihnachtskrimi“ af Ansgar Hufnagel
• Krimis – eine Definition fra ”Dein Deutschland” – Kapitel 3 af Rikke Taber og Martin Zickert Graverholt,
• ”Fähner“ af Ferdinand von Schirach fra ”Schuld” antologi af Uffe Hartvig Larsen, 2013, s. 49-54. + filmatisering på CFU
• „Sonnenbrand“ af Milena Moser
• Selvvalgt værk: DAF Krimis fra Klett Verlag, fx ”Verschollen in Berlin“ og „Das Herz von Dresden“
Skriftligt: Kreativ opgave om krimigenren
Læringsmål:
• Udtale, oplæsning og poetisk sprogleg.
• lytte- og læsestrategier samt mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
• redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster
• føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende tysk om emner, de er fortrolige med
• udtrykke sig klart, forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk
• perspektivere til andre tekster
Indhold
Kernestof:
LEKTIE: Lav en liste over din viden om det delte Tyskland og det delte Berlin (på dansk i første omgang):
I timen:
Modulet bliver virtuelt, da jeg desværre er syg. Dvs. at I skal arbejde selv og lægge jeres svar i elevfeedback og minlæring ved modulets slutning. Alle skal lægge svar op, selvom man arbejder sammen, da jeg tager fravær ud fra elevfeedback og minlær
Modulet bliver virtuelt, dvs. at I skal arbejde selv med en opgave og aflevere ved modulets slutning.
Ingen lektier
LEKTIE: Lav opgaverne på minlæring.dk med verbebøjning inden timen i dag. (Det tager 12 min. iflg. minlæring.) Øvelserne handler om den helt basale bøjning af verber, som er vigtig at kunne, så giv den gas 💪
Die Klasse - Berlin 61 - Dokudrama
Opgaven er færdig:
Lektie: Jule sætningsanalyse Weihnachten.pdf Lav de tre første opgaver (Hvilken af de tre sætninger er analyseret rigtigt?)
Weihnachtskrimi!
Oplæsningspar
Lektie: øve oplæsning Ein Weihnachtskrimi 2024 version 2.docx Husk at du kan høre oplæsningen ved at trykke på linket.
Ingen Lektier: Frohes neues Jahr 🥳
Find fejlen jan 2025.docx
I timen
NB! SON har et andet ærinde i starten af timen i huset, så bare sæt jer og læs.
Husk at læse videre i jeres Krimi: sæt fx 20 min. af til læsning. I skal have læst krimien færdig til d. 24.1. Brug ordbogen.com som hjælp. (I behøver ikke lave opgaverne bag i bogen, og I må frem for alt ikke skrive i bogen)
Vi mødes i klassen til sædvanlig tid, og der tages fravær. Husk at læse videre i jeres Krimi: sæt fx 20 min. af til læsning. I skal have læst krimien færdig til d. 24.1. Brug ordbogen.com som hjælp. (I behøver ikke lave opgaverne bag i bogen, og I må
Til i dag skal I have jeres krimi læst færdig og medbringe den! I dag arbejder vi med krimierne. Jer der var fraværende sidst pga. ekskursion, skal have læst de første 25 linjer af "Sonnenbrand" til NÆSTE gang (ikke til i dag, hvor vi også har krimie
Oversæt de 3 sætninger neden for med relativpronmen + Til i dag skal I være klar til at genfortælle jeres krimi. I skal først genfortælle for hinanden. Vi skal også holde små gruppesamtaler med SON, mens der arbejdes med teksten "Sonnebrand".
Grupper
Afsnit
Træn ord til Sonnenbrand Quizlet Sonnenbrand Ordene nedenfor skal I kunne. + Hvis du ikke var til samtale sidste gang, så forbered dig på det.
Lektie: Vær klar til gennemgang af s. 1 i Sonnenbrand + sp. 1-9 +Træn ord til Sonnenbrand Quizlet Sonnenbrand Ordene nedenfor skal I kunne (vi tjekker):
Læs videre i "Sonnenbrand" til linje 19 s. 103. Sonnenbrand - Milena Moser.pdf Find ud af, hvad der er særligt ved solcremen 🫨
Læs Sonnenbrand færdig + svar på spørgsmålet: Warum sagt die Erzählerin: „Nicht mehr lange, dachte ich, nicht mehr lange.“?
Læs her om genren 'Femikrimi', som er en under-genre til krimigenren: Find ud af, hvad der karakteriserer Femikrimi-genren (I behøver endnu ikke formulere noget på tysk, bare forstå):
I aftaler selv i grammatikgrupperne, hvad der skal gøres hjemme, så I kan blive klar på de 20 min., som I får i timen i dag. Vi sætter tid af, så alle grupper fremlægger i dag
Fremlæggelsesgrupper:
Træn ord til "Fähner" Quizlet Her kan du smugkigge på teksten Eksamenstræning forkortet Krimi Ferdinand von Schirach - Fähner.docx Det er en god idé at læse til og med linje 13, hvis du kan nå det.
I timen afslutter vi Krimi-emnet
Find Krimimerkmale i "Sonnenbrand" og "Fähner" (forbered stikord) - find hjælp i linksne. (samtaler + skriveøvelse i timen)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Repetition og eksamenstræning
Indhold
Kernestof:
I timen
Repetition af rejseemnet: Læs op på de to digte "U-Bahn" og "Das Eisenbahngleichnis": Find selv mappen i Teams med materialerne. I undervisningsbeskrivelsen (dokumentet sat fast øverst i mappen) finder I de tilhørende quizletter. + Vær søde at tage j
I timen:
Forbered jer på samtaler om "U-Bahn" og "Das Eisenbahngleichnis" + formuler til i dag: 5 sætninger om forskelle og ligheder mellem de to tekster (Unterschiede/Ähnlichkeiten)
I skal se de første 45 min. af Im Juli: CFU-login med unilogin
Virtuelt modul med en opgave, der skal afleveres ved modulets slutning. SON er i Lübeck.
Det er en god ide at gense resten af "Im Juli" til i dag, men hvis tiden er knap, kan man nøjes med de sidste 20 min. I dag arbejder vi lidt med kongruens og ordforråd til filmen + vi øver os i at tale om den.
Ingen lektier. Vi fortsætter med repetition af rejseemnet, så det giver mening at bruge lidt tid til at læse op på teksterne, hvor I selv synes, der er brug for det efter eget valg.
Program
Sprogfestival, ingen lektier. Vi ses i D22 kl. 8.10
Sprogfestival: Vi mødes alle i C14, hvor vi tager fravær og afleverer telefoner, inden vi går i gang med at forberede sprogfestivalen. Der kan være ændringer i grupperne i tilfælde af sygdom. Derefter skal guider til instruktion i P13 kl. 8.30.
Sprogfestival intro gruppearb.pptx Teori og refleksionsøvelse elevsyn.motivation og læringstilgange inkl. reflektionsøv fra hvorfor gør jeg det jeg gør.pdf Skabelon til udfyldning Sprogfestival innovationsskabelon.docx Kursus JNs oplæg aktivitetshjul
Læs op på Gut und Böse m. fokus på Märchen og Fabeln (mest Märchen, hvis I skal prioritere). Der bliver også lidt skriftlighed i slutningen af timen. Verbebøjning!
Læs op på Gut und Böse: Sophie Scholl + Traudl Junge (hvis du skal prioritere, så brug tiden på Sophie Scholl) I timen bliver der samtaler om Märchen, og arbejde med Sophie scholl + lidt skriftlighed til sidst.
Repetition af Multikulti: Læs op på emnet, se nedenfor. Find tekster i Teamsmappen + præpositioner: lav en sætning med 'auf' og en sætning med 'aus', der viser forskellen på de to præpositioner. Træn gerne quizlet: Præpositioner
Sidste gang 😬🥳Læs op på krimi-emnet, primært "Sonnenbrand" og Krimi-genretræk, evt. også "Fähner" og overvej, om I har spørgsmål til emnet og i det hele taget. Overvej sjove aktiviteter til repetition af krimi-emnet. I timen bliver det repetition m
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Sprogfestival: Flerfagligt forløb med innovation (
I forløbet arrangerer alle 2g sproghold en sprogfestival for folkskoleelever i 5.-7. klasse. Gæsterne kommer på en rejse rundt i hele verden og besøger boder, hvor de lærer noget om de forskellige landes sprog og kultur.
2gty1 stod for Schweiz-boderne, og de lavede sjove aktiviteter om landets sprog, kultur og geografi. Som forberedelse til sprogfestivalen gennemgik klassen en innovativ proces, hvor de bl.a. fik input om fx innovationsmodellen ’fisken’, sprogindlæring, motivation og zonen for nærmeste udvikling. Efter afviklingen af sprogfestivalen skrev grupperne en evaluering med refleksioner over proces og resultat.
Indhold
Kernestof:
I timen:
Ingen lektier. Vi fortsætter med repetition af rejseemnet, så det giver mening at bruge lidt tid til at læse op på teksterne, hvor I selv synes, der er brug for det efter eget valg.
Program
Sprogfestival, ingen lektier. Vi ses i D22 kl. 8.10
Sprogfestival: Vi mødes alle i C14, hvor vi tager fravær og afleverer telefoner, inden vi går i gang med at forberede sprogfestivalen. Der kan være ændringer i grupperne i tilfælde af sygdom. Derefter skal guider til instruktion i P13 kl. 8.30.
Sprogfestival intro gruppearb.pptx Teori og refleksionsøvelse elevsyn.motivation og læringstilgange inkl. reflektionsøv fra hvorfor gør jeg det jeg gør.pdf Skabelon til udfyldning Sprogfestival innovationsskabelon.docx Kursus JNs oplæg aktivitetshjul
Læs op på Gut und Böse m. fokus på Märchen og Fabeln (mest Märchen, hvis I skal prioritere). Der bliver også lidt skriftlighed i slutningen af timen. Verbebøjning!
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/62/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58894986802", "T": "/lectio/62/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58894986802", "H": "/lectio/62/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58894986802" }