Holdet 2024 sa/z - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Egedal Gymnasium & HF
Fag og niveau Samfundsfag C
Lærer(e) Malene Sloth-Brodersen
Hold 2024 sa/z (1z sa)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb: Køn og ligestilling
Titel 2 Demokrati
Titel 3 Socialklasser og socialarv
Titel 4 Velfærdsstatens udfordringer
Titel 5 Dansk økonomi
Titel 6 Dansk politik

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb: Køn og ligestilling

Formål:
Formålet med forløbet er at introducere eleverne til, hvordan man arbejder i samfundsfag i gymnasiet samt til indholdet af faget med udgangspunkt i de tre grunddiscipliner sociologi, økonomi og politik.

Formålet er desuden at eleverne skal kunne:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler

Indhold:
Forløbet sætter fokus på forskellige spørgsmål relateret til køn, herunder køn og uddannelse med det formål, at få eleverne til at reflektere over deres egne uddannelsesvalg. Derudover sættes der fokus på forskelle mellem kønnene med henblik på at engagere eleverne i faglige diskussioner af emnet.

Centrale begreber:
Socialisation, primær og sekundær
Formelle og uformelle normer (internaliseret)
Kønsroller
Sociale mønstre
Liberalisme, konservatisme og socialisme
Kønskvotering
Lighedsbegreber: formel-, chance- og resultatlighed
Vertikal kønsarbejdsdeling
Horisontal kønsarbejdsdeling

Kernestof:
- Identitetsdannelse og socialisering
- Det økonomiske kredsløb, økonomiske mål og økonomiske styringsinstrumenter
- Politiske partier i Danmark og politiske ideologier
- Politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene


Grundbogsmateriale
Brøndum & Hansen, Luk Samfundet Op (den blå), Columbus, side 29-30, 34-36, 100-101, 103-106
Ligestilling mellem kønnene med sociologiske briller: https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=290
Kønsrollemønsteret: https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=290
Ligestilling mellem kønnene med økonomiske briller – fordeling af ressourcer: https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=293
Ligestilling mellem kønnene med politologiske briller: https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=294

Storr-Hanse, Anna m.fl, Køn og ligestilling, Columbus, side 139-140, 149-151

Supplerende materiale:
Rigtige mænd vil ikke være sygeplejersker, Information, 18. juli 2024
Børn sagde ”ad” til pigetøj – nu tager pædagogerne kjole på hver tirsdag, Tv2-nyhederne, 27.09.24: https://nyheder.tv2.dk/samfund/2024-09-27-boern-sagde-ad-til-pigetoej-nu-tager-paedagogerne-kjole-paa-hver-tirsdag
Diverse statistik om forskelle i uddannelsesvalg og forskelle på arbejdsmarkedet
Indhold


Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer