Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Egedal Gymnasium & HF
|
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
|
Lærer(e)
|
Gitte Hansen
|
|
Hold
|
2024 Ty/2 (1g Ty/2, 2g Ty/2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Jugend (Grundforløb)
Eleverne har været delt op på andre hold i grundforløbet (12 moduler). Forløbet består af tekster, der giver anledning til at tage udgangspunkt i en verden, som eleverne umiddelbart kan relatere til: Liebe, Eltern, Erwartungen und soziale Medien. Eleverne laver desuden en videoaflevering omhandlende "Meine Internetgewohnheiten". Afslutningsvis screenes eleverne sidst i forløbet mhp. indplacering efter niveau efter grundforløbet.
Tekstmateriale:
"Liebe ist Leise", von Bosse, 2009.
"Gefällt mir: so geht social Media", von Kira Brück, aus "AUF UNS" - grundbog til tysk i gymnasiet", af Kate Fuchs og Mathilde Sinding, Gyldendal 2016
"Mittagspause", von Wolf Wondratschek, von Kira Brück, aus "Auf uns"
"Wie wäre mein Leben ohne Internet, Handy, Facebook und co.? Ein Vergleich", von Kira Brück, aus "Auf uns"
"Junge", die Ärzte, 2007.
Film:
"Combat sechzehn", von Mirko Borscht, 2005.
Grammatik:
Alle tyskeleverne på grundforløbsholdene har fået udleveret den lille orange grammatikbog "En håndsrækning når du skriver tysk" af Knud Bjerre.
Der er desuden blevet udleveret udvalgte kopier af "Alles in allem - tysk øvelsesgrammatik" (Lone Häckert og Birgit Lohse, Gyldendal 2008.
Der er desuden blevet udleveret udvalgte kopier af "Wie geht´s?" (Mette Hermann, Gyldendal 2016).
Analyse/ordstilling
Artikler
Hjælpeverber
Regelmæssige verber
Omfang af fagligt stof = 10%
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Reisen (EKSAMEN)
I dette emne har vi fokus på, hvilke forskellige slags rejser der findes, og hvordan de påvirker individet. Vi vil fordybe os i og forholde os til rejser i et bredt perspektiv - lige fra den konkrete ferierejse til den mere abstrakte. Eleverne trænes desuden i ordforråd, idet de skal holde individuelle foredrag - ud fra stikord - . I løbet af forløbet afvikles et rollespil i forb. med materialet om sejleren Laura Dekker. Her trænes eleverne i "at føre en samtale på et klart forståelige, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk," idet de redegør og diskuterer forskellige synspunkter.
Materiale:
"Im Juli" von Fatih Akin, 2000 (Film).
"Move", von Rick Mereki, 2011 (http://www.stern.de/reise/fernreisen/beeindruckender-kurzfilm-in-einer-minute-um-die-welt-2090515) (Kurzfilm).
-"Zitate" aus "Bis ans Ende der Welt" von Lisbeth Iversen, Tyskforlaget, 2009.
-"Dalai Lama" von "Rammstein". Aus "Bis ans Ende der Welt" von Lisbeth Iversen, Tyskforlaget 2009.
-"Mit 13 Jahren allein um die Welt: Ich weiss, was ich tue" von Sophie Laufer, Hamburger Abendblatt, August 2009.
- Interview mit Laura Dekker bei Gottschalk live:
https://www.youtube.com/watch?v=7GwedXg4tzg
"Der Sieg - steps towards Victory." (Kurzfilm).
Grammatik:
Alle tyskeleverne fik på grundforløbsholdet udleveret den lille orange grammatikbog "En håndsrækning når du skriver tysk" af Knud Bjerre.
Der er desuden blevet udleveret udvalgte kopier af "Alles in allem - tysk øvelsesgrammatik" (Lone Häckert og Birgit Lohse, Gyldendal 2008.
Der er desuden blevet udleveret udvalgte kopier af "Wie geht´s?" (Mette Hermann, Gyldendal 2016).
Sætningsanalyse + kasus
Den bestemte og den ubestemte artikel
Præpositioner m. akk.
Præpositioner m. dat.
Genitiv
Sætningstyper + ordstilling
Konjunktioner
Omfang af fagligt stof = 15%
Læringsmål:
- redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster - såvel fiktive som ikke-fiktive.
- føre en samtale på et klart, forståeligt, sammenhængende tysk om et emne, de kan relatere til.
- diskutere forskellige synspunkter.
. udtrykke sig klart, forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk.
- korrekte ordbogsopslag.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Grammatikmappe tysk GH.pdf
-
Reisen - tekstmappe GH.pdf
-
<Erfaringer og forventninger til tysk.docx
-
De elever, der var på Gittes tyskhold i grundforløbet, tager deres grammatikmappe med.
-
Ein Das habe ich gelernt Spiel.docx
-
Øvelser fra sproglinks.dk findes herunder:
-
IMG_2518.jpeg
-
kasus artikler (1) (2).pptx
-
IMG_2521.jpeg
-
Minlæring
-
MOVE
-
HAUSAUFGABE: Du sollst dein eigenes Reisezitat erfinden (skriv rejsecitatet i mandags Elevfeedback og tænk over, om du bøjer verberne rigtigt, og om du viser korrekt kasus via artiklerne). Kun de af jer, der mangler!
-
Ledsætninger.pdf
-
Rammstein Dalai Lama official music.
-
Dalai Lama - Rammstein (1).pdf
-
Ledsætninger (3).pdf
-
HAUSAUFGABE: Lav en fortsættelse af jeres rejsecitat (find det frem i Lectio på tyskmodulet d. 18. eller 20. nov.) ved hjælp af en tysk ledsætningsindleder. Skriv din nye helsætning (= hovedsætning + ledsætning) i dette moduls Elevfeedback.
-
HAUSAUFGABE: Du sollst die ersten drei Fragen (Seite 4) - Einstieg A + B schriftligt beantworten. Skriv med blyant i mappen på s. 4. HVEM VIL VÆRE MED I ELEVTRIVSELSUDVALGET?
-
HAUSAUFGABE: Dramatisches Vorlesen von dem Lied "Dalai Lama" von Rammstein zu Hause üben.
-
Minlæring - hoved- og ledsætning
-
Der Sieg - Step towards Victory - video Dailymotion
-
EDEKA Weihnachtsclip - #heimkommen
-
Edeka - Heimkommen (1) (1).docx
-
Sluk og Læs. Husk en god bog 🙂
-
Genitiv - GH.pdf
-
1gTy-2 Siddepladser - GH.docx
-
Lektie: Genlæs artiklen (hurtiglæsning) om sejleren Laura Dekker - brug 15 min. (Side 7-10 - brug gloserne). Medbring mapperne:)
-
Interview mit Laura Dekker.docx
-
Laura Dekker bei Gottschalk live
-
Lektie: Grupperne er klar med en tysk overskrift til de enkle afsnit om Laura Dekker samt tyske stikord til genfortælling.
-
Im Juli - Arbeitsblatt - GH.docx
-
Im Juli
-
Redemittel til eksamen.pdf
-
Lektie: I modulet skal vi lave et rollespil på tysk. I har fået en af følgende roller: 1. Laura Dekker 2. Der Vater 3. Die Behörde 4. Der Journalist. Forbered spørgsmål eller kommentarer derhjemme (skriv det ned), som om du er den rolle, du fik i mod
-
IMG_2825.jpeg
-
Mie, Nicoline C., Nicoline K., Rosa og Sofie skal have set de første 35 min. af filmen "Im Juli" til i dag. Filmen ligger på CfU (brug UNIlogin).
-
Redemittel til eksamen (23).pdf
-
Der Film Im Juli
-
Heute gibt es Gruppenvorträge ("Im Juli"). HUSK TEKSTMAPPEN.
-
Afsnit
-
Minlæring - Genitiv
-
Udvælg og medbring et foto/billede/tegning (fra nettet, rejsemappen eller et personligt foto/billede/tegning) til dit kommende foredrag - billedanalyse.
-
Foto-Vortrag GH.pdf
-
Powerpoint mit dem Foto und ausgewählten Stichwörtern. Bitte das Arbeitsblatt und verschiedene Redemittel benutzen.
-
Heute gibt es individuelle Vorträge über ein selbstgewähltes Foto zu dem Thema "Reisen." (Powerpoint mit Stichwörtern + Foto). I får den første halvdel af modulet til at gøre jer helt klar:)
-
Powerpoint mit dem Foto und ausgewählten Stichwörtern. Bitte das Arbeitsblatt und verschiedene Redemittel benutzen. MEDBRING DEN NYE GRAMMATIKBOG OG JERES GRAMMATIKNOTER/UDLEVEREDE ARK.
-
Terpe grammatik til testen onsdag (bøje sein, haben + werden, bøje svage verber, ordstilling i hoved- og ledsætninger - herunder underordnende konjunktioner, bestemte og ubestemte artikler, sætningsanalyse, kasus - herunder genitiv, specifikke rejseg
-
Medbring "Alles in Allem"
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Abgabe 1 zu dem Reisethema
|
15-12-2024
|
|
MinLæring: Hoved- og ledsætninger
|
18-12-2024
|
|
Im Juli - Powerpoint zu dem Gruppenvortrag
|
07-02-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Helden und Vorbilder
Emnet lægger op til diskussion af, hvad der kendetegner og definerer en helt, samt hvem der er forbilleder i vores liv: Superhelte i film, forskere, politikere, sportsfolk eller andre? - Hvordan afhænger vurderingen af, om det er helte eller skurke af egen synsvinkel? Omdrejningspunktet for emnet er ud over materiale fra bogen "Ein neuer Anfang" filmen "Das Wunder von Bern".
Materiale:
"Das Wunder von Bern" von Sönke Wortmann, 2003 (Film).
Frage der Woche: Was ist ein wahrer Held? You-Tube-Video https://www.youtube.com/watch?v=ONFjsP8BhAw
"Wer ist ein wahrer held?" (S.92-93), Ein neuer Anfang v. Mathilde Nygaard Beck og Christina Hove, L&R Uddannelse, Kbh. 2013.
"Liste mit Idolen ausdenken" (S. 105), Ein neuer Anfang v. Mathilde Nygaard Beck og Christina Hove, L&R Uddannelse, Kbh. 2013.
"Mein Vorbild" (S. 130), Ein neuer Anfang v. Mathilde Nygaard Beck og Christina Hove, L&R Uddannelse, Kbh. 2013.
"Schlechtes Vorbild" - Lied von SIDO, 2006.
Grammatik:
Alle tyskeleverne fik på grundforløbsholdet udleveret den lille orange grammatikbog "En håndsrækning når du skriver tysk" af Knud Bjerre.
Der er desuden blevet udleveret udvalgte kopier af "Alles in allem - tysk øvelsesgrammatik" (Lone Häckert og Birgit Lohse, Gyldendal 2008.
Der er desuden blevet udleveret udvalgte kopier af "Wie geht´s?" (Mette Hermann, Gyldendal 2016).
Perfektum og pluskvamperfektum
Substantivernes køn
Gode vendinger
Omfang af fagligt stof = 10%
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Helden und Vorbilder - GH.pdf
-
Frage der Woche Thema Helden und Vorbilder
-
Husk at lægge jeres udvalgte opgave fra "Alles in Allem" i onsdagens Elevfeedback. Husk "Alles in Allem."
-
Alle har rettet deres rettelser til rejse-afleveringen. Alle grupper har lagt deres sætninger om den tyske Vorbild-video ind i sidste uges Elevfeedback.
-
Lückentext - Held - GH.pdf
-
Mit projekt (3).pdf
-
Sluk og Læs. Husk en god bog 🙂Øv dig på de tyske helte-gloser, som kom på tavlen sidste gang. Vi laver Lückentext med helte-gloserne i modulet.
-
IMG_2989.jpeg
-
Mit projekt (4).pdf
-
durch fuer gegen ohne um.htm
-
Øv dig på de tyske helte-gloser, som vi arbejdede med sidste gang. Vi laver Kreuzworträtsel med helte-gloserne i modulet. Vi laver også en lille test, hvor der er squats som "belønning", hvis man misser en glose:) MEDBRING TEKSTMAPPEN + ALLES IN ALLE
-
SIDO -Schlechtes Vorbild.docx
-
aus bei mit nach seit von zu.htm
-
SIDO - SCHLECHTES VORBILD (OFFICIAL HD VERSION AGGRO BERLIN)
-
Øv jer på de enkeltstyrende præpositioner, der styrer akkusativ: durch, für, gegen, ohne, wider, um. Husk at maskulinum = den/einen + femininum = die/eine + neutrum = das/ein + pluralis = keine
-
Redemittel til eksamen.pdf
-
Øv jer på de enkeltstyrende præpositioner, der styrer dativ: aus, bei, mit, nach, seit, von, zu. Husk at maskulinum = dem/einem + femininum = der/einer + neutrum = dem/einem + pluralis = keinen + n. MEDBRING "ALLES IN ALLEM" OG TEKSTMAPPEN.
-
image.png
-
Tvivlspræpositioner - kreativ opgave.docx
-
Fragen zu dem Lied: (BRUG REDEMITTEL)
-
Lektie: Tag et billede med af dit forbillede. Læs det vedhæftede dokument inden modulet i dag.
-
Mein Held-Vorbild.docx
-
Minlæring
-
De personlige pronominer - GH.docx
-
images
-
Gitte hører præsentationer om forbilleder fra Cathrine, Katrine, Mie, Nicoline, Rosa, Sofie og William N.
-
MEDBRING "ALLES IN ALLEM."
-
Das Wunder von Bern - Arbeitsfragen.docx
-
Christian, Lykke og Miran: I skal se de første 25 min. af filmen "Das Wunder von Bern" på CfU hjemmefra. Jeg har lånt filmen til jer.
-
Das Wunder von Bern - Arbeitsfragen (4).docx
-
Redemittel til eksamen (31).pdf
-
De personlige pronominer - GH (4).docx
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Powerpoint: Gruppenvortrag "Das Wunder von Bern"
|
26-05-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Krimis und das Unheimliche (EKSAMEN)
Der arbejdes med forskellige krimitekster med hovedvægt på tekster, hvor kvinder er i fokus. Krimierne indeholder træk fra forskellige krimityper. Desuden er et omdrejningspunkt i dette forløb "das Unheimliche", hvor udgangspunktet ligger i elevernes egen opfattelse af "uhygge" kombineret med baggrundsviden fra Eva Botoftes bog om "Unheimliche Geschichten". Vi arbejder med at komme bagom uhyggens væsen. Materialevalget vil spænde vidt; lige fra Milena Mosers univers til filmen "Das Parfum - die Geschichte eines Mörders".
Vi vil bl.a. beskæftige os med spørgsmål som: Hvorfor er interessen for uhygge så stor - både i litteratur, medierne og film? Hvilke forskellige former for uhyggelige historier findes der? Hvordan defineres begrebet "uhygge"?
Eleverne laver desuden en eksamensforberedende videoaflevering med analyse af "Mein fünfter Mord" af Milena Moser. Via parfremlæggelser repeteres udvalgte grammatiske emner fra 1g.
Film:
"Das Parfum - die Geschichte eines Mörders" von Tom Tykwer, 2006.
Tekster:
"Der Krimi". Aus "Dein Deutschland - tysk fortsættergrundbog”.
Rikke Taber & Martin Zickert Graverholt (red.). Ibog, Systime 2013.
"Letzte Pizza" von Milena Moser. Aus "Kurzum – Text und Sprache". Angela Homann & Erik Wikkelsø Pedersen (red.). Tyskforlaget 2005.
"Mein fünfter Mord" von Milena Moser. Aus „"Dein Deutschland - tysk fortsættergrundbog”.
Rikke Taber & Martin Zickert Graverholt (red.). Ibog, Systime 2013.
"Liebfrauenmorgen " von Jan Flieger. Aus "Dein Deutschland - tysk fortsættergrundbog”.
Rikke Taber & Martin Zickert Graverholt (red.). Ibog, Systime 2013.
Supplerende stof:
"Om angst og uhygge". Aus "Unheimliche Geschichten - Täume und Alpträume" von Eva Botofte, Munksgaard, Kbh. 1997.
Grammatik:
Alle tyskeleverne fik på grundforløbsholdet udleveret den lille orange grammatikbog "En håndsrækning når du skriver tysk" af Knud Bjerre.
Der er desuden blevet udleveret udvalgte kopier af "Alles in allem - tysk øvelsesgrammatik" (Lone Häckert og Birgit Lohse, Gyldendal 2008.
Der er desuden blevet udleveret udvalgte kopier af "Wie geht´s?" (Mette Hermann, Gyldendal 2016).
Possessive pronominer
Personlige pronominer
Modalverber
Tyske småord
Omfang af fagligt stof = 25%
Læringsmål:
- lytte- og læsestrategier samt mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier.
- redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster.
- føre en samtale på et klart, forståeligt, sammenhængende tysk.
diskutere forskellige synspunkter.
- perspektivere til andre tekster.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Liebfrauenmorgen - powerpoint
|
07-10-2025
|
|
Dein eigener Krimi
|
16-12-2025
|
|
"Das Parfum" von Tom Tykwer
|
26-01-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
39 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Die DDR - Stasi und Wende (EKSAMEN)
Med udgangspunkt i filmen "Das Leben der Anderen" arbejdes der i dette forløb med forskellige aspekter af livet i DDR - med Stasi som omdrejningspunktet i en del af dagligdagen. For at give eleverne en helhedsforståelse, er forløbet blevet omkranset af tekster omhandlende "Der Bau der Mauer" og afsluttende med "Der Fall der Mauer". Desuden har vi set en række kortere dokumentarudsendelser for at levendegøre begivenhederne.
Eleverne holder bl.a. mundtlige oplæg ud fra udvalgte aspekter af filmen "Das Leben der Anderen". Fokus på gode faste vendinger og udtryk. Desuden er eleverne via mundtlige foredrag i par ansvarlige for forskellige delemner, f.eks. Stasis metoder og murens opførelse. Herunder anvendelse af nuanceret ordforråd til emnet samt sikkerhed i syntaks og øvrig basalgrammatik.
Film:
"Das Leben der Anderen" von Florian Henckel von Donnersmarck. 2006.
Simpleshow erklärt den Fall der Mauer: https://www.youtube.com/watch?v=x83OEzipiQo
Die Berliner Mauer: Aufbau und Fall: https://www.youtube.com/watch?v=8ES89TIP2Pc
Der Mauerfall erklärt: 24 Stunden in 8 Minuten: https://www.youtube.com/watch?v=xwMqd3GV7is
Die DDR: Stasi und Fluchtversuche: https://www.youtube.com/watch?v=2IfU2SkV9_U&feature=youtu.be
Tekster:
"Berlin - Geteilte Stadt - Zeitgeschichten" von Susanne Buddenberg und Thomas Henseler. Avant-Verlag, 2013.
-"Das Ministerium für Staatssicherheit - die Stasi" aus Literatur um die Jahrtausendwende" von Lone Häckert und Lise Hansen, Kaleidoscope, Kbh., 1999.
-"Der Flüchtlingsstrom aus der DDR und die Errichtung der Mauer" aus "Berlinerporträt" von Susanne Vestergaard, Systime, Herning 1986.
-"Der 9. November 1989 - die Nacht als alles ging", aus "Berlin - Hauptstadt und Metropole", Ove Rimi Andersen/Poul Husum, Munksgaard, Kbh., 1991.
"Der 13. August 1961" aus "Berlin - Hauptstadt und Metropole", Ove Rimi Andersen/Poul Husum, Munksgaard, Kbh., 1992.
Grammatik:
Alle tyskeleverne fik på grundforløbsholdet udleveret den lille orange grammatikbog "En håndsrækning når du skriver tysk" af Knud Bjerre.
Der er desuden blevet udleveret udvalgte kopier af "Alles in allem - tysk øvelsesgrammatik" (Lone Häckert og Birgit Lohse, Gyldendal 2008.
Der er desuden blevet udleveret udvalgte kopier af "Wie geht´s?" (Mette Hermann, Gyldendal 2016).
Uregelmæssige verber
Tidsangivelser
Adjektivernes komparation
Redemittel
Undgå engelsk ordstilling
Omfang af fagligt stof = 20%
Læringsmål:
-kendskab til Tysklands historie efter 1945.
-redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster - såvel fiktive som ikke-fiktive.
- perspektivere til andre tekster.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Powerpoint til "Das Leben der Anderen"
|
07-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Mensch sein im Dritten Reich (EKSAMEN)
Mensch sein im Dritten Reich (EKSAMEN)
Forløbet sigter på gennem forskellige vinkler at give eleverne en forståelse af menneskelige skæbner i Det 3. Rige, nacismens væsen og den tiltagende forfølgelse af jøder efter Hitlers magtovertagelse i 1933.
Vi tager udgangspunkt i filmen "Napola" for derigennem at lægge en personlig vinkel på forløbet, som i øvrigt belyses af flere forskellige fiktive som ikke fiktive tekster, der alle skildrer personlige skæbner under nacismen.
Med fokus i fortsat udvikling af elevernes kommunikative kompetencer, fremlægger de i mindre grupper (via power point) centrale aspekter af filmen "Napola", hvorved der er krav til nedslag i citater og bestemte scener. Desuden skal elevenes opbyggede historiske viden om emnet inddrages.
Vi fokuserer desuden på mundtlig eksamen via "Ved det grønne bord - Tysk B" samt udvalgte kopier fra "Eins, zwei, drei - mundtlig eksamen i tysk" af Mette Hermann og Kirsten Blume, Gyldendal 2019.
Film:
"Napola - Elite für den Führer". Ein Drehbuch von Dennis Gansel und Maggie Peren. Herausgegeben von Mikael Busch + Kirsten Krehan, Tyskforlaget, Kbn. 2006.
YouTube-Video: "Die Jugend im Nationalsozialismus"
https://www.youtube.com/watch?v=iraKtSfVgFk&list=RDCMUCsVWpmoRsNAWZb59b6Pt9Kg&index=3
YouTube-Video: "Judenverfolgung - einfach erklärt"
https://www.youtube.com/watch?v=fADszC1TpvA
Tekster:
"Napola - eine Einführung" von Andreas Springer. Herausgegeben von Mikael Busch + Kirsten Krehan, Tyskforlaget, Kbn. 2006.
Der 9. November 1938: "Was braucht ein Jud ein Klavier" von Günther Dahl. Aus Berlin - Hauptstadt und Metropole, Ove Rimi Andersen/Poul Husum. Munksgaard, Kbh., 1992.
"Die Judenfrage" - Terror und Hetzkampagnen gegen Juden ab 1933", aus "Die braune Zeit", v. Kurt Jonas/Arne Sørensen. Forlaget Sprogbøger 1980.
"A. Hitler über Jugenderziehung", aus "Bilder aus der jüngsten Vergangenheit", v. C. Collin Eriksen/Poul Husum/H. Ring Hansen. Gyldendal 1984.
"Reichskristallnacht" von Kurt Pätzold. Aus "Enzyklopädie des Nationalsozialismus".
Grammatik:
Alle tyskeleverne fik i grundforløbet udleveret den lille orange grammatikbog "En håndsrækning når du skriver tysk" af Knud Bjerre.
Der er desuden blevet udleveret udvalgte kopier af "Alles in allem - tysk øvelsesgrammatik" (Lone Häckert og Birgit Lohse, Gyldendal 2008.
Der er desuden blevet udleveret udvalgte kopier af "Wie geht´s?" (Mette Hermann, Gyldendal 2016).
Rep. af præpositioner m. akk. og præpositioner m. dat.
Tvivlspræpositioner
Præpositioner m. gen.
Uegelmæssige verber
Omfang af fagligt stof = 20%
Læringsmål:
- lytte- og læsestrategier med særligt fokus på udtale.
- læse og forstå ubearbejdede nyere og ældre tysksprogede tekster.
- mundtlig og skriftlig tysk med varieret ordforråd og med sikkerhed i morfologi og syntaks.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Gruppenpräsentation zum Film "Napola"
|
05-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Repetition og klar til eksamen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/62/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64805701116",
"T": "/lectio/62/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64805701116",
"H": "/lectio/62/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64805701116"
}