Holdet 2g Ty/3 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Egedal Gymnasium & HF
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Sofie Nielsen
Hold 2024 Ty/3 (1g Ty/3, 2g Ty/3)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Reisen (EKSAMEN)
Titel 2 Gut und Böse (EKSAMEN)
Titel 3 Multikulti (EKSAMEN)
Titel 4 Die Deutschen und ihre Geschichte
Titel 5 Krimi - Schuld und Verbrechen (EKSAMEN)
Titel 6 Repetiton (nedslagspunkter)
Titel 7 Forløb#6

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Reisen (EKSAMEN)

Reisen (EKSAMEN):

Fokus: Med udgangspunkt i fiktive og ikke-fiktive tekster om at rejse diskuteres: Hvordan opfattes det at rejse i de forskellige tekster? Hvilket formål tjener rejsen og hvilke betydning har den?  



Sangtekst: Oliver Koletzki: ”U-Bahn” (2009) + video med ”U-bahn”

Film: Fatih Akin: „Im Juli“ (2000) - kan genses på CFU

Digt: Erich Kästner: „Das Eisenbahngleichnis“ (1931), i: Auf uns af Kate Fuchs og Mathilde Sinding + oplæsning af Das Eisenbahngleichnis + film til digtet

Kurzgeschichte: ”Ferienplanung” af Martin Suter (2005)

Kurzfilm: Move  

Tekst til video om eksamen fra vdgb.dk, brugt til eksamenstræning.  “Potsdamer Straße“ von Anja Tuckermann.

Begrebsoversigt: Wie macht man eine Personencharakteristik

Internet-Recherche: Planlægning af en rejse til et tysktalende land.  

Aflevering: Meine Traumreise



Quizlet med rejseord

Quizlet til Das Eisenbahngleicnis

Quizlet til U-Bahn

Quizlet med Redemittel (nyttige vendinger) til Das Eisenbahngleichnis

Quizlet til Im Juli

Quizlet Bahnfahren (køre i tog)



Læringsmål:

- redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive 
føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende tysk om emner, de er fortrolige med
- diskutere forskellige synspunkter
- udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk 

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Gut und Böse (EKSAMEN)

Gut und Böse (EKSAMEN)

Fokus: I forløbet arbejder vi med det gode og det onde i forskellige genrer og perioder. Først og fremmest arbejder vi med eventyrgenren, særligt folkeeventyr af Brødrene Grimm, men også fabelgenren. Til sidst sammenligner vi modstandskæmperen Sophie Scholl og Hitlers sekretær, Traudl Junge. I forløbet har vi arbejdet med KI på forskellige måder, hvor vi bruger teknologien som ‘makker’ og ikke som ‘maker’.

Rotkäppchen i: Brüder Grimm: Kinder- und Hausmärchen (1812)   

Die Sterntaler: originaltekst plus Die Sterntaler in leichter Sprache

Video om Märchenmerkmale  

Diverse oversigter på tysk med genretræk og ordforråd til eventyrgenren  

Lille uddrag af tekst om Br. Grimm: Klexikon

„Die Fabel vom guten Menschen“, i: Der Zauberspiegel (2006) af Leif Christophersen og Angela Homann

„Der Hilflose Knabe“, i: Der Zauberspiegel (2006) af Leif Christophersen og Angela Homann

Dokudrama: „Frauen die Geschichte machten – Sophie Scholl“ (2013) – kann genses på CFU

Filmen Der Untergang” (2004) med Hitlers sekretær, Traudl Junge – kan genses på CFU



Aflevering: Dialoger om Sophie Scholl og Traudl Junge


Quizlet til Die Sterntaler in leichter Sprache

Quizlet til Rotkäppchen

Quizlet Der hilflose Knabe

Quizlet Die Fabel vom guten Menschen

Læringsmål: 
- lytte- og læsestrategier med særligt fokus på udtale
- læse og forstå ubearbejdede nyere og ældre tysksprogede tekster 
- mundtligt og skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i morfologi og syntaks
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Multikulti (EKSAMEN)

Multikulti (EKSAMEN)

Fokus: Multikulturalisme i Tyskland, særligt det tyrkiske mindretal. Vi læser forskellige tekster om at være del af det tyrkiske mindretal i Tyskland og om at føle sig splittet mellem to kulturer. Vi har beskæftiget os lidt med indvandringens historie, og vi anvender begreber fra identitetsteori og integrationsteori.  



Intro-øvelser fra ”Hier ist meine Heimat” af Mette Hermann  

Es wird immer etwas Fremdes bleiben, i: „Hier ist meine Heimat“

Sang: ”Ali” af Udo Lindenberg, 1981

Teori: „Identitätstheorie“ og „Integrationstheorie“ (fra Dein Deutschland)

Avisartikel fra avisen „Bild“: Deutsch-Türkin über Migration: „Ich wurde bespuckt, weil ich zu integriert bin“, in: Bild. D. 3.07.2025

Uddrag af filmen ”Türken und Deutsche” ZDF Zeit (8 minutter) – kan genses på CFU

Vi har beskæftiget os en lille smule med indvandringens historie.



Quizlet med Multikulti-ordforråd



Læringsmål:

lytte- og læsestrategier samt mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier 

redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive 

føre en samtale på et klart forståeligt tysk om emner, de er fortrolige med

redegøre for og diskutere forskellige synspunkter

udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk 

perspektivere til andre tekster
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Die Deutschen und ihre Geschichte

Die Deutschen und ihre Geschichte

Temaet handler om Tysklands historie og om tyskernes forhold til deres egen historie. Vi starter med sangen Wir sind wir og taler om tyskernes særlige forhold til deres historie og deres nationale identitet.  

På 2g-sprogdagen tager vi til København og ser filmen ”Kærlig hilsen, Hilde”.

Efter filmen går turen rundt i Københavns centrum på jagt efter tyske spor efter besættelsestiden og jødeforfølgelsen.  

Efter Sprogdagen går videre med Tysklands deling: Vi læser en tegneserie om en flugt fra Østtyskland til Vesttyskland og et par fagtekster om samfundsforholdene i Østtyskland. Dokudramaet "Berlin - die Klasse ´61" giver os et indblik i, hvad murens opførelse kom til at betyde for almindelige menneskers livsforløb.  



Sangtekst: Wir sind wir: Wir Sind Wir (Official Video)

Filmvisning i Grandteatret: ”Kærlig hilsen, Hilde”

Ekskursion til København: Spor efter besættelsestiden

Comic: Frank (2015) i: Kate Fuchs og Mathilde Sinding: Auf uns

Eingemauert! - Die innerdeutsche Grenze | DW Deutsch

Dokudrama: Film: Ben von Grafenstein: Die Klasse - Berlin 61 (2015)

Fagtekst: „Das alltägliche Leben in der DDR“ fra bogen „Wir sind wir“



Skriftlig, kreativ opgave: Skriv et brev til tegneserien ”Frank”



Læringsmål:

kendskab til Tysklands historie efter 1945  

redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive 

udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Krimi - Schuld und Verbrechen (EKSAMEN)

Krimi - Schuld und Verbrechen (EKSAMEN)
Med opstart lige før jul er det oplagt at starte blødt med en julekrimi med fokus på udtale, rim og rytme. Så skruer vi op for uhyggen med begreber til krimigenren, før vi kaster os ud værklæsning på tysk, idet vi vælger mellem forskellige små krimibøger med ca. 30 siders tekst, der skal læses hjemme. Sideløbende læser vi i klassen femi-krimien ”Mein zweiter Mord” af schweiziske Milena Moser. Derefter bliver bliver det blodig alvor, når vi læser krimien ”Einsam” af Ferdinand von Schirach og ser TV-krimien fra serien ”Schuld”, der er baseret på teksten. Til sidst træner vi til eksamen med en forkortet version af Schirachs novelle ”Fähner”.
Vi har diskutereret skyldspørgsmål, offer- og gerningsmandroller  og motiver til at begå en kriminel handling. Derudover har vi fundet krimigenretræk i teksterne.


Einstieg: „Weihnachtskrimi“ af Ansgar Hufnagel
Krimis – eine Definition fra ”Dein Deutschland” – Kapitel 3 af Rikke Taber og Martin Zickert Graverholt

”Fähner“  af Ferdinand von Schirach fra ”Schuld” antologi af Uffe Hartvig Larsen, 2013, s. 49-54. + filmatisering på CFU

„Mein zweiter Mord“ af Milena Moser

”Einsam”

Selvvalgt værk: DAF Krimis fra Klett Verlag, fx ”Verschollen in Berlin“ og „Das Herz von Dresden“

Skriftligt: Kreativ opgave om krimigenren


Læringsmål:
• Udtale, oplæsning og poetisk sprogleg.
• lytte- og læsestrategier samt mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
• redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster
• føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende tysk om emner, de er fortrolige med
• udtrykke sig klart, forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk
• perspektivere til andre tekster

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Repetiton (nedslagspunkter)

I forløbet repeterer vi nogle vigtige nedslagspunkter i pensum, men ikke alt.

Nedenfor findes oplysninger om grammatik og grundforløb i tysk på EG


Grammatik m.m. (2023-25):

Alles in Allem. Tysk øvelsesgrammatik af Lone Häckert og Birgit Lohse  

Diverse opgaver fra „Deutschstunde“ af Erik Wikkelsø og Niels Thøgersen + web-oversigter

Tysk grammatik. En håndsrækning (orange hæfte) 

Elevernes egne grammatikoversigter fra folkeskolen, drejeskiven m.fl. 

Skabelon til min egen ordsamling

Auf uns: Redemittel fra Auf uns  

Småord m.m. fra www.derdiedas.dk



Præpositioner: Quizlet præpositioner 

Stærke verber Quizlet stærke verber

Konjunktioner der indleder bisætninger: Quizlet konjunktioner

Uregelmæssige verber: Quizlet stærke verber

Possesive pronominer (ejestedord) Quizlet possesive pronominer

Personlige pronominer Quizlet pers pron


Andet:  

Små indslag om små temaer, der hører til årets gang



Grundforløb: Jung sein – kleine Themen vom Alltag

Eleverne kommer fra forskellige grundforløbshold. De har derfor ikke læst præcis de samme tekster i grundforløbet. Alle har dog haft det samme emne, og tekstudvalget på holdene havde store ligheder. Et typisk forløb kunne se sådan ud:  

Forløbets tekster tager udgangspunkt i en verden, som eleverne umiddelbart kan relatere til: Liebe, Freundschaft, Eltern, Erwartungen und soziale Medien. Elevernes første aflevering er en video, hvor de præsenterer sig selv, deres familie, fritid og hverdag.  

I løbet af grundforløbet gennemføres små samtaler om den kommende niveaudeling efter grundforløbet. Afslutningsvis screenes eleverne mundtligt og skriftligt med henblik på niveaudelingen.  

Derudover sættes der tid af til information om vores udvekslingstur til Lübeck, og ikke mindst fejres den europæiske sprogdag sammen med de andre sprogfag.

„Denkpause“ af Liselotte Rauner (1985) i: Auf uns af Kate Fuchs og Mathilde Sinding.  

"Gefällt mir: so geht social Media", von Kira Brück, i: Auf uns

"Junge" af Die Ärzte, 2007.

Auf dem Oktoberfest fra dw.com (2015)




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#6

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer