Holdet 2g Fr/2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Egedal Gymnasium & HF
Fag og niveau Fransk B
Lærer(e) Anne Kirstine Frandsen, Jakob Nielsen, Mia Louise Knudsen
Hold 2024 Fr/2 (1g Fr/2, 2g Fr/2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 La vie familiale
Titel 2 Les jeunes / La vie d'un étudiant
Titel 3 Entre Deux Cultures
Titel 4 L'Amour difficile
Titel 5 Contes
Titel 6 Fransk kultur og politik
Titel 7 Eksamenstræning og repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 La vie familiale

Introduktion til familie- og hverdagslivet i Frankrig, hvor vi gennem lærebogssystemet  "Quatre amis" følger 4 unge gymnasieelever og deres hverdag i skolen, i fritiden og med venner og familie. Forløbet lægger vægt på at introducere og repetere grundlæggende gloser og vendinger, der knytter sig til temaet.
Materialer:
Bering og Sørensen: "Quatre amis", Gyldendal 2010
Stromae, "Papaoutai", sang, 2013
Éric Lartigau: La famille Bélier, 2014 (film)
Karen Schumacker, La famille Bélier (øvehæfte), forlaget Passion, 2014

Omfang i alt ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Skrive
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 Les jeunes / La vie d'un étudiant

4. Les Jeunes- La vie d’un étudiant - Undervisningsbeskrivelse

Formål: Indlæring af basale gloser / Bøjning af verber / Kulturforskelle / Ungdomsliv / Fonetik / Franske og frankofone kulturprodukter.

Indhold:
Der udbygges på begyndersystemet fra Systime 'Bonjour Lyon', der inkorporerer fonetik, grammatik og ordklasser  med en fortælling om en dansk-fransk universitetsstuderendes oplevelser med Lyon, universitetet, de unge i Frankrig samt kulturmødet mellem det franske og det danske.

Forløbet baseres dels på lærebogssystemet 'Bonjour Lyon' men også med uddrag fra bogen ‘Quatre amis’ der omhandler unge gymnasieelevers hverdag i byen Rouen. En by der har en kulturel og historisk værdi i form af Gustave Flauberts klassiker ‘Madame Bovary’. Det er i denne by Emma Bovary og Charles Bovary er bosat.  

'Quatre Amis' spejler det danske uddannelsessystem og viser hvordan det sociale fællesskab spiller en stor rolle, når unge studerende i gymnasieskolen i Frankrig skal have en hverdag til at fungere sammen med familielivet, lektier, romantik, sport og andre ting der optager ungdommen. I den forbindelse tales der om unges liv og de kulturforskelle som præsenteres i serien.

Den litterære del suppleres med elevernes egen kommende oplevelse om kulturforskellen mellem det franske undervisningssystem og det danske i deres egen udveksling mellem det franske gymnasium 'Lycée Élie Vinet' og gymnasiet i 'Saint Quentin' og Egedal Gymnasium & HF.

I forløbet anvendes også franske og frankofone artisters musik, litteratur, kunst, film og tegneserier.

Materialer:
Maria Hassin'g: "Bonjour Lyon", Systime,  2018
Angèle - Musikvideo/sang - Balance ton quoi
Stromae ' Formidable 'Musikvideo/sang
Angèle: Oui ou non - Musikvideo/sang
Céline Dion - Hymne à l'amour - 2024 La tour Eiffel
Martin Bourboulon: "Eiffel", film, 2021
Pierre de Maere: Je pense à vous", Musikvideo/sang, 2025

Omfang: ca. 60 sider
Estimeret : 20 moduler
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvtillid
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 3 Entre Deux Cultures

1. Entre deux cultures / Banlieue  - Undervisningsbeskrivelse

Frankrig er en nation med mange forskellige nationaliteter, trosretninger og filosofier.
Det giver sig udslag i en pluralistisk kulturel og social virkelighed, hvor den gamle kolonimagt er befolket af afrikanere, algerere, arabere, europæere, muslimer og jøder, som skal leve side om side i en republik med stigende ulighed, privilegieblindhed, en opløst nationalforsamling. Med andre ord ser vi et ældgammelt klassesamfund  der er ved at gå i opløsning, og hvor spændingerne mellem det ekstreme højre, den politiske midte og den yderste venstrefløj er større end nogensinde.

I forløbet 'Entre Deux Cultures' stiller vi skarpt på kulturforskellene internt i Frankrig.
Vi får et indblik i det franske multikulturelle samfund ved at læse Faïza Guènes stærke roman om Doria og hendes mor Yasmina, der er en del af periferien i det franske samfund. De er indvandrere, de er muslimer, de er fattige og de er en amputeret familie, hvor faderen har forladt dem.

Yasmina og Doria er fransk-marokkanere og bor i la banlieue parisienne, i en parisisk forstad. Den unge marokkansk-franske pige på 15 år Doria er udsat for systemisk racisme, strukturel ulighed og bliver forfulgt at en fortid med kønsdiskrimination, fattigdom og racisme. Romanen er fra 2004 og har modtaget fornemme litterære priser.

Den litterære virkelighed fra Faïza Guènes forstadsmelankoli suppleres med den danske oversættelse af 'Kiffe kiffe demain', med videoklip fra Emmanuel Macrons indsættelsestale, tekster om la laïcité, den nye pensionsreform, De Gule Vestes demonstrationer, samt flere politiske indslag, hvor de mange stemmer og ytringer bidrager til at forstå de politiske spændinger i den franske republik og særligt i Paris og de store byer i l'Hexagone.

I 2g besøger vi Mellemfolkeligt Samvirke og lærer om interkulturelle kompetencer, og vi ser filmen "L'Histoire de Souleymane'" fra 2024 af Boris Lojkine om det ghanesiske cykelbud Souleymane, der forsøger at klare sig i Paris, mens han venter på svar på en asylansøgning hos de franske myndigheder.

Materialer:
Faïza Guène: "Kiffe kiffe demain", uddrag af roman Af (2010)
Boris Lojkine: "L'Histoire de Souleuman", film (2024)
Entre deux cultures/Banlieu
Diverse video- og filmklip fra nettet

Omfang: 20 moduler
Ca. 40 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 L'Amour difficile

Holdet arbejder med temaet "L'Amour difficile" og læser, ser og hører franske noveller, film og sange. Vi læser og hører om dating- og ungdomskultur i Frankrig, diskuterer forskelle i kønsroller og stereotyper i hhv. Danmark og Frankrig.
. Med hovedfokus på kommunikative strategier arbejdes der med tekst- og billedforståelse, temagloser, mundlig og skriftlig udtryksfærdighed på fransk, grammatisk forståelse, læsestrategier og sprogindlæringsstrategier.

Materialer
Joyce Jonathan: "Ça ira", musikvideo/sang, 2013
Jacques Prévert: "Déjeuner du matin", musikvideo/sang, 1946
Téléphone: "Cendrillon", musikvideo/sang, 1982
Louane: "Jour 1", musikvideo/sang, 2014
Tété: "A la faveur de l'automne", musikvideo/sang, 2003
Gims: "Est-ce que tu m'aimes" musikvideo/sang, 2015
Jacques Brel: "Ne me quitte pas", musikvideo/sang, 1959
Marianne Maury Kaufmann: "A la noce", Lilje-forlaget, 2013
Benjamin Bouhana: "Qui de nous deux", kortfilm, 2015

Omfang: 34 moduler
Ca. 25 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 34,00 moduler
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 5 Contes

Vi læser og analyserer klassiske franske eventyr, præsenteres for kendte franske eventyrforfattere (Perrault, La Fontaine, Saint-Exupéry, Jules Verne), træner gloser tilknyttet til emnet og dykker ned i La francophonie med den senegalske eventyrfilm "Kirikou et la sorcière". I forløbet analyserer vi typiske på eventyrtræk, remedierer en scene fra "Le petit chaperon rouge", ser en film om Saint Exupéry, og udforsker den gakkede franske humor med Caro og Jeunets klassiker "Délicatessen" og hører franske sange med eventyrtema.

Materialer:
Anaïs Delva - Libérée, Délivrée (De "La Reine des Neiges"), musikvideo/sang, 2013
Le petit chaperon rouge: https://www.youtube.com/watch?v=qXs9DaMx53g
Michel Ocelot: Kirikou et la sorcière, Milan Jeunesse, 2001
Michel Ocelot: Kirikou et la sorcière, film, 2000
Youssou N’dour: Kirikou et la sorcière, sang, 2005
Wikipedia.fr: Perrault, https://fr.wikipedia.org/wiki/Charles_Perrault
Wikipedia.fr: Jules Vernes: https://fr.wikipedia.org/wiki/Jules_Verne
Wikipedia.fr: La Fontaine: https://fr.wikipedia.org/wiki/Jean_de_La_Fontaine
Wikipedia.fr: Alexandre Dumas: https://fr.wikipedia.org/wiki/Alexandre_Dumas
Wikipedia.fr: Victor Hugo: https://fr.wikipedia.org/wiki/Victor_Hugo
Caro og Jeunet: "Delicatessen", film 1991
Pablo Agüero: "Saint-Exupéry", film 2024

Omfang:
30 moduler
Ca. 70 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Fransk kultur og politik

Vi læser og hører om fransk kultur (kunst, musik, mad, sport) og nyere tids politik, hvor vi hører om Emmanuel Macron og Marine Le Pen, lærer om to-kammersystemet og forholdet mellem præsidenten og premierministeren i Frankrig, hører om protestbevægelsen "Les gilets jaunes" (de gule veste) og Macrons  EU-venlige reformpolitik overfor Le Pens indvandrer- og EU-kritiske profil.

Materialer:
Connie Pedersen: diverse tekster fra Franskportalen
Olivier Dahan: "La Môme", film , 2007
Wikipedia: La veillée de Noël.docx
Chansons de nöel 8 chansons.docx
https://fr.wikipedia.org/wiki/Brigitte_Bardot
Gainsbourg/Bardot: "Je t'aime, moi non plus", musikvideo/sang, 1963
Charles Trenet: "La Mer", musikvideo/sang, 1945

Omfang 6 moduler
Ca. 15 normalsider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Diskutere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 7 Eksamenstræning og repetition

Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer