Holdet hvhh3 SP (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - aktivitetsplanlægning UNORD
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Rune Crone Bech
Hold hv23hhSPa (hvhh1 SP, hvhh2 SP, hvhh3 SP)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Undervisningsbeskrivelse for året 2023/2024
Titel 2 Vaccaciones – Repetition og memoteknik
Titel 3 Las autonomías de España
Titel 4 Las Empresas en España I
Titel 5 Mexico
Titel 6 Bootcamp – Eksamen og Træning af  ny skriftlighed
Titel 7 La Migracion II:  España y America Latina
Titel 8 Las Empresas en España II
Titel 9 Colombia
Titel 10 Global migration (SO5)
Titel 11 Las autonomias y el Turismo en España

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Undervisningsbeskrivelse for året 2023/2024

Undervisningsbeskrivelse Spansk

Introforløb med udgangspunkt i begyndersystem (første halvår)

Formål
Eleverne skal opbygge en forståelse af det spanske sprogs opbygning samt evne til at kommunikere på basalt spansk. Der arbejdes med temaer tæt på elevens dagligdag. Eleverne skal desuden tilegne sig basal viden om samfundsmæssige og geografiske aspekter ved Spanien og spansktalende områder i Amerika.

Indhold
Faglige mål:
o Forstå hovedindholdet i instruktioner på langsomt, tydeligt talt spansk
o Skrive enkelt spansk og oversætte enkelte danske sætninger
o Hukommelsestræning via ordbogstræning
o Tale meget enkelt spansk om kendte og almene emner

• Oparbejde et specifikt ordforråd i tilknytning til begyndersystemet:
Der arbejdes især med ordforråd knyttet til:
- præsentation af egen person
- vejret
- Tallene
- træning af højfrekvente udsagnsords nutidsbøjning: (tomar, dejar, llevar, pasar,og quedar, ser, estar, tener, haber)

• Grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning:
- Elementær morfologi og syntaks, kendskab til elementær grammatisk terminologi og kendskab til fonetik

•  Der er fokus på de dele af grammatikken der er afgørende for at udvikle mundtlig sprogfærdighed – det være sig:  
- Artikler, substantivers bøjning og adjektiver.
- AR verbers bøjning i nutid (de regelmæssige og Ser/Estar/hay og Tener)
- Refleksive verbers bøjning i nutid (llamarse)

• Fagets centrale hjælpemidler: ordbøger

• Eleverne skal opnå et basalt kendskab til Latinamerikas geografi

• Eleverne skal opnå et basalt kendskab til landets Spaniens geografi og hovedstaden Madrid

Almene Mål:
• Udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er centrale.
• udvikle elevernes kreative og innovative evner
• udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.
• Introducere eleverne til at se forklaringer af stof i screen casts.


Metode
Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Samtalefærdighed
• Læseforståelse

Aktivitetsformer
• Præsterende aktivitetsform (tavle undervisning)
• Samarbejdende aktivitetsform (diskussion af stof)
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)

Materiale
Kernestof:
Westerman, Ninni. Caminando Tekstbog. Forlaget Gyldendal 2012 : kap 1.A, 1.B og 1.C
(5 NS)

Video:
Eva Rosenkilde.. Mi Querida familia. Gyldendal uddannelse
kapitel  1 Bienvenidos a Madrid.  (1 NS)
Kapitel 2 El encuentro (2 NS)

Supplerende stof:
Lisbets spansk grammatik. Substantiver. https://spanskgrammatik.dk/substantiver.shtml
(1 NS)

Evaluering
Test og klassedialog

Begynderforløb (andet halvår)
Formål
Forløbet tager udgangspunkt i begyndersystemet ”caminando”. Eleverne skal opbygge ordforråd, træne udtale og tekstforståelse samt opnå viden om basal grammatik
Indhold
Almene Mål:
• Udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er centrale.
• udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.
• Brug af IT som centralt værktøj til at modtage undervisning

Faglige mål:
o Forstå hovedindholdet i instruktioner på langsomt, tydeligt talt spansk
o Skrive enkelt spansk og oversætte enkelte danske sætninger
o Tale enkelt spansk om kendte og almene emner

Indhold
Kernestof/Kompetence:

Fokus 1: Mundtlighed – hvad kan du sige på spansk
Der er fokus på at eleverne kan fortælle ting om sig selv og sin familie på spansk og der arbejdes med ordforråd, udtale og mundtlighed for at nå frem til dette. Eleverne afleverer som produkt en Screen Cast Video.

• Der oparbejdes et specifikt ordforråd knyttet til:
Yo mismo y el dia (mig selv og dagene) : Navn, bopæl, geografi ift din by, vejret, sprogkundskab, humør, dage, klokken, alder, fødselsdag, telefonnummer, livret, påklædning
Los estudios (studier): skolen, klassen, studieretning, yndlingsfag
La familia (familie) : familiemedlemmer, søskende, forældre, arbejde


Fokus 2: Grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning:

Der er fokus på de dele af grammatikken der er afgørende for at udvikle mundtlig sprogfærdighed – det være sig:  
- verbet gustar
- verber med diftongering
- før nutid
- nær fremtid
- gerundium

Fokus 3: Viden om Spanien, samt unge i Latinamerika

Kendskab til Spanien, herunder geografi og kultur
Bestilling på bar/cafe
Shopping

Kendskab til unge:
Faglige mål:
At få et indblik i både historiske, kulturelle og aktuelle forhold i Chile, Argentina og Colombia.
At opnå forståelse af centrale problematikker i henholdsvis det chilenske, argentinske og colombianske samfund i dag.
At kunne perspektivere din viden om samfunds- og kulturforhold i henholdsvis Chile, Argentina og Colombia til danske samfunds- og kulturforhold.
At udvide elevernes ordforråd, særligt inden for landebeskrivelse og personbeskrivelse, og træne dem I at formidle viden på spansk i korte sætninger.

Metode
Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Læseforståelse

Aktivitetsformer
• selvstændigt arbejde
• Gruppearbejde
Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne individuelt og i grupper)

Materiale
Kernestof:

Westerman, Ninni. Caminando Tekstbog. Forlaget Gyldendal 2012 :unidad 2ª, 2B, 2C (6 NS)

Hellstrøm Groth, Bodil & Aass, Sverre. Mundos grundbog tekstbog. kapitel 22: A que horas. Afkortet og bearbejdet (1 NS)

Supplerende materiale:

Klitnæs, Paul. Spontant spansk. Forlaget systime

Riismøller, Pablo & Mikkelsen, Ole. La identidad contrastada. Gyldendal uddannelse 2016 (alle tekster er redidaktiseret til 1. år og forkortet):
Colombia
El país de Mario – Colombia (2 NS)
Mario: un estudiante international (2 NS)

Chile
El País de Nicolas: Chile (2 NS)
Nicolas: Un joven apasionado (2 NS)

Argentina:
El pais de Mariángeles – Argentina (2 NS)
Mariángeles – una chica diferente (2 NS)

Supplerende materiale:
Digitale hjælpemidler

- Ordbog.gyldendal.dk

Evaluering

Klassedialog

Nicaragua

Formål:
Formålet med forløbet er at give eleverne kendskab til landet Nicaragua.
Der arbejdes med symboler, geografi, politiske og økonomiske forhold, landets kultur samt sociale problemer i landet.
Herudover trænes eleverne i selv at lave research (på dansk) samt at lave billedbeskrivelser (på spansk)

Indhold:
Faglige mål:
At arbejde med Spansk er et videns- og kundskabsfag, hvilket betyder, at eleverne skal tilegne sig en viden om forhold i Nicaragua

At arbejde med Spansk som et færdighedsfag således at eleverne opnår konkrete færdigheder i at formidle viden på spansk,

At styrke elevernes globale dannelse og globale kompetencer gennem arbejdet med det spanske sprog og kulturforståelse i undervisningen, der sætter eleverne i stand til at anvende sproget og giver dem indsigt i globale problemstillinger.

Indhold
Kernestof/Kompetence:

At træne eleverne i at forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene emner
At undersøge og redegøre for sociale problemstillinger I Nicaragua
At perspektivere den erhvervede viden om samfunds-, erhvervs- og kulturforhold i Nicaragua til egne samfunds-, erhvervs- og kulturforhold

At demonstrere viden om fagets metoder. I dette forløb arbejdes med: De 3 trin i billedbeskrivelse på spansk
• Oparbejde et specifikt ordforråd i tilknytning til begyndersystemet:
Der arbejdes især med ordforråd knyttet til:
- landeportrætter
- Familie
- Arbejde og skole
- kontakte fremmede
- spørge om vej og svare


• Grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning:
- Der er fokus på de dele af grammatikken der er afgørende for at udvikle mundtlig sprogfærdighed – det være sig:  
A. Muy og mucho
B. Nær fremtid
C. Reglerne for brug af verber til at sige ”at være” på spansk

Metode:
Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Læseforståelse

Aktivitetsformer
• Selvstændigt arbejde
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)

Materiale:
Kernestof:

Westerman, Ninni. Caminando Tekstbog. Forlaget Gyldendal 2012 :unidad 3A, Unidad 3B, Unidad 3C, Unidad 3D

Supplerende materiale:

Billeder til billedebeskrivelse er hentet fra disse kilder:

Alfaro, Ximena. Jóvenes se forjan como la fuerza que confronta a Daniel Ortega en Nicaragua. La nacion 3.06 2018 https://www.nacion.com/el-mundo/conflictos/jovenes-se-forjan-como-la-fuerza-que-confronta-a/3XZS6F6H6ZE7PD5ZKVA3TJYPZ4/story/

Hanibal, Jesper. Nicaragua – det ægte Latinamerika.

Evaluering:
Klassedialog/SO2








Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 70,00 moduler
Dækker over: 69 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Vaccaciones – Repetition og memoteknik

Formål

I forlængelsen af undervisning i sidste del af 1.g er der brug for opsamling i starten af 2.g. Eleverne skal i dette forløb gennem selvevaluering og en skriftlig screening reflekterer over deres zone for nærmeste udvikling i faget. Der veksles herefter mellem lærerstyret fælles repetition med udgangspunkt i elevernes egne ønsker og arbejde med individuel repetition af grammatik fra 1. år

Herudover arbejdes der med memoteknik og udenadslære af grammatik og ordforråd

Omfang

20 lektioner
Kernestof: 8 NS
Sekundær litteratur: 11 NS

Indhold

Faglige mål

• Give eleverne viden om, hvordan man lærer fremmedsprog i det daglige arbejde. Eleverne skal være bevidste om egen læring.

Kernestof

• Grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
• Træning af 26 højfrekvente udsagnsords nutidsbøjning : Tomar, Llevar, Hablar, Estudiar, Leer, Ver, Vivir, Ser, Estar, Dar, Ir, Pensar, Tener, Tener que, Querer, Volver, Poder, Decir, Hacer, Poner, Salir, Seguir, Venir, Gustar, Haber og Saber
• Der er fokus på at repetere de dele af grammatikken der er afgørende for at udvikle mundtlig sprogfærdighed – det være sig:  artikler, substantivers køn og tal, adjektiver, regelmæssig og uregelmæssige verbers bøjning i nutid, førnutid,gerundium og nær fremtid. Sammensatte verber, valget mellem de forskellige verber der betyder ”at være”. Possessive pronominer, genitiv,
• Dativstyrende verber,
• Der er fokus på at repetere ordforråd i forhold til Vejr, klokken, alder, arbejde, farver og familie.
• Refleksive verbers bøjning

Sekvenser
1 sekvens (1 lektion) opstart: kommunikationsøvelse med personnære spørgsmål og startscreening af grammatik,
2 sekvens (2 lektioner) selvevaluering med SWOT-analyse (analisis DAFO) på egen person i spansk. Fælles repetition af verbers bøjningsendelser i nutid og introduktion til memoteknik.
3 sekvens (1 lektion) memoteknik og huskehistorier
4 sekvens (2 lektioner) Memoteknik med IT-værktøjer og vendespil
5 sekvens (2 lektioner) Refleksive verber
6 sekvens (2 lektioner) Memoverberute og skriftligt arbejde med ”analisis DAFO”
7 sekvens (2 lektioner) træning af memoteknik med Memoverberute
8 sekvens (1 lektion) Trabalenguas: repetition af udtalerelger,
9 sekvens (2 lektioner) Repetiton af klokken. Familie og Førnutid
10 sekvens (2 lektioner) træning af memoteknik med Memoverberute
11 sekvens (2 lektioner) Fysisk prøve i hitverberute /selvstudium
12 sekvens (1 lektion) Prøve i grammatik ud fra individuelle fokuspunkter

Metode

Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Samtalefærdighed
• Læseforståelse

Aktivitetsformer
• Præsterende aktivitetsform (tavleundervisning)
• Samarbejdende aktivitetsform (diskussion af stof)
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)

Materiale
Ruiz, Lucas. Gramatica basica. Forlaget systime https://gramaticabasica.systime.dk/index.php?id=frontpage&L=0

Klitnæs, Paul. Spontant spansk. Forlaget Systime 2025. https://sps.systime.dk/

Supplerende stof:

Smidt, Maria. 10 gode grunde til at lære spansk https://www.youtube.com/watch?v=dklRIt9Vc0k&t=8s
NCFF. Gå ikke glip af spansk. https://www.youtube.com/watch?v=YdKm9N4vmOE
NCFF. Uddannelser med sprog https://uddannelsermedsprog.dk

Bech, Rune. Online træning af Hitverber. Memrise https://community-courses.memrise.com/community/course/1804347/unord-hitverber/
Los planetas: un buen dia. https://www.youtube.com/watch?v=1BVP72VrGQs
Que tiempo hace?
https://www.languagesonline.org.uk/Spanish/ElTiempo/1.htm
https://www.languagesonline.org.uk/Spanish/Cam1/Cam1Uni6/3110.htm

Los dias
https://aprenderespanol.org/ejercicios/vocabulario/dias-semana
https://aprenderespanol.org/ejercicios/vocabulario/dias-siguiente

Los meses
https://aprenderespanol.org/ejercicios/vocabulario/meses-2

Las estaciones
https://aprenderespanol.org/ejercicios/vocabulario/meses-estaciones/estaciones
Los numeros
https://aprenderespanol.org/ejercicios/vocabulario/numeros/1-100

La ropa
https://aprenderespanol.org/ejercicios/vocabulario/ropa-1.htm

Evaluering
Prøve uden hjælpemidler og refleksion over egen udvikling
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Las autonomías de España

Formål

Formålet med forløbet er at give eleverne indsigt i og forståelse af den strukturelle inddeling af det spansk samfund historisk og i dag.

Igennem arbejdet skal eleverne have forståelse for, at de kan bruge spansk som en adgangsvej til at forstå hvad der sker i spansksprogede samfund. Fokus er her livet for på unge mennesker der bor i de 4 autonomier Madrid, Andalusien, Catalonien og Baskerlandet.

Fokus er herefter på den aktuelle konflikt omkring løsrivelse i Catalonien og fremtiden for den spanske nationalstat.

Endeligt leder forløbet op tl en mundtlig årsprøve i spansk og formålet er i forbindelse med dette at træne samtalefærdighed, tekstforståelse og billedebeskrivelse

Omfang
22 lektioner
Kernestof: 20 NS
Sekundær litteratur: 10 NS

Indhold

Faglige mål:

o Centrale samfundsmæssige forhold i Spanien men fokus på regionale forskelle.
o Historiske og samfundsmæssige forhold som har haft og har betydning for de spanske regioners udvikling.
o Aktuelle samfundsmæssige forhold i Spanien med fokus på regionernes identitet og udvikling
o At perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i Spanien til danske samfunds- og kulturforhold.
o Aktuelle samfundsmæssige forhold i Spanien med fokus på regionernes identitet og udvikling
o Aktuelle samfundsmæssige forhold i Spanien med fokus på den aktuelle løsrivelseskamp i Catalonien

Kernestof/Kompetence:

• Oparbejde et specifikt ordforråd i tilknytning til emnet
• At opnå viden om spansk samfunds organisatoriske opdeling med fokus på det regionale niveau
• At give indblik i den historiske udvikling med fokus på la reconquista betydning for regionernes opståen.
• At give viden om de katolske kongepar og deres betydning for Spaniens udvikling
• At klargøre den kulturelle identitet i udvalgte regioner.
• At anskueliggøre de separatistiske strømninger i El Pais Vasco
• At påpege hvorledes regionale sprog som baskisk adskiller sig fra castiliansk.
• At anskueliggøre de separatistiske strømninger i Cataluña .
• Grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning: Der er fokus på de dele af grammatikken der er afgørende for fortsat udvikling af mundtlig sprogfærdighed – der er i dette forløb specielt fokus:
- præteritum datid.

Sekvenser:
1 sekvens (1 lektion) introduktion til la autonomia Madrid og fortælling om pigen Blanca de Madrid
2. sekvens (1 lektion) introduktion til Præteritum-datid
3 sekvens (2 lektioner) opbygge en historisk forståelse omkring opståen af regioner i Spanien med fokus på la invasion Arabe, la reconquista y los reyes Catolicos.
4. sekvens (3 lektioner) Eleverne arbejder med oversættelsesstrategier og kulturelle sammenligner på studietur i Europa
5 sekvens (2 lektioner) introduktion til regionerne efter 1978 og ”Nationalisme” i de spanske regioner
6. sekvens (2 lektioner) introduktion til la autonomia Madrid og fortælling om pigen Blanca de Madrid
7. sekvens (2 lektioner) introduktion til la autonomia Andalucia og fortælling om pigen Estrella de Sevilla
8. sekvens (2 lektioner) introduktion til la autonomia el Pais Vasco og fortælling om pigen Maider de San Sebastian
9. sekvens (2 lektioner): introduktion til la autonomia Cataluña Laila fra Barcelona
10. sekvens (2 lektioner):  Catalansk historie og kultur (specielt fokus op la Barceloneta, Antoni Gaudi, parque Güell, la sagrada familia, la Mercé, el dia de sant Jordi) + Dokumentarfilm: Cataluñas 2 sider
11. sekvens (1 lektion): Arbejde med skriftlighed: genaflevering af stil
12. sekvens (2 lektioner): træning til mundtlig årsprøve

Metode

Arbejdsformer
• Lytteforståelse (gennem arbejde med video)
• Samtalefærdighed (gennem dialogtræning)
• Læseforståelse (gennem tekstarbejde)

Aktivitetsformer
• Præsterende aktivitetsform (tavleundervisning)
• Samarbejdende aktivitetsform (diskussion af stof)
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)

Materiale

Kernestof:

Lores, José. Nacionalismos. El Sol Septiembre-Octubre 2004

Rosenkilde, Eva. Mundo Hispano. Gyldendal 2015
- Blanca de Madrid – introduccion acerca de Madrid

Pedersen, Annie M. España Hechos y Cultura. Forlaget Lindhardt og Ringhof 2015: Andalucia ,Pais Vasco, Madrid, Cataluña

Rosenkilde, Eva. La buena vida. Forlaget Gyldendal 2008. Kap 1 Estella de Sevilla

Albertsen, Dan & Paulsen, Lasse-Emil. Gente que cuenta. Kap 5 Maider. Uddrag. Forlaget L&R uddannelse

Rosenkilde, Eva. Mundo Hispano. Gyldendal 2015
- Laia de Barcelona

Pedersen, Annie M. España Hechos y Cultura. Forlaget Lindhardt og Ringhof 2015 s. 25: Cataluña

Longoria, Álvaro & Olivares, Gerardo. Two Catalonias. Netflix 2018 (film).

Laursen, Anne Lise. Institut for erhvervskommunikation Aarhus Universitet 2011. (Er redidaktiseret ved egen selektiv udvælgelse af dele: bearbejdelse og forkortelse)

Rosenkilde, Eva. La buena vida. Forlaget Gyldendal 2008.
Adrian de Santiago de Compostela s. 47-53 (bearbejdet uddrag)
Alejandro s. 74-80 (bearbejdet uddrag)
Anabel de Forcall s. 60-67  (bearbejdet uddrag)
David de Valls s. 23-27(bearbejdet uddrag)
Mireia s. 33-41 (bearbejdet uddrag)

Supplerende materiale:

Laursen, Elisabeth og Tallgren, Viveca. Después de Tariq – aspectos del mundo hispanoárabe s. 8-20. Forlaget Systime 2005

Der Spania ble født. NRK TV Billedbrev fra Europa. 12. sep 2007Las Comunidades

Autónomas http://www.youtube.com/watch?v=zylbZ1nOX0c

Tio spanish. Que ver en madrid? https://www.youtube.com/watch?v=JDcs7ka2wnc

Tønner, Martin. Europas ældste sprog. Berlingske 12.05 2001

Castillo, Eneko del. Zenbakiak 1-10. https://www.youtube.com/watch?v=MuNG45-yZ-U

Corrigan, Damian. Pintxos, pinchos or tapas Tripsavvy 28.04 2017 https://www.tripsavvy.com/pintxos-pinchos-and-tapas-1644384

Omnium cultural. Help Cataluña – save europe. 16.10 2017 https://www.youtube.com/watch?v=wouNL14tAks

Evaluering
Summativ feedback på mundtlig årsprøve (40 min forberedelse, 20 minutter mundtlig prøve)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Las Empresas en España I

Formål

Formålet med forløbet er at give eleverne viden om spanske virksomheder samt en forståelse af kulturforskelle og kulturs betydning i spanske virksomheder.

Eleverne skal forstå principperne i deres egen kommunikation med en spansk virksomhed. Der er iscenesat en forretningsgang hvor eleverne skal lære at skrive et CV, en jobannonce en jobansøgning og skal til jobsamtale på spansk. Herudover skal eleverne lære at skrive en intern meddelelse

Dette emne fokuserer også på FNs verdensmål nr 12 ”ansvarlig forbrug og produktion igennem et fokus på virksomheder og bæredygtighed. Specifik igennem et fokus på fast fashion. Kommunikativt har emnet til formål at få eleverne til at kunne udtrykke deres egen holdning om bæredygtighed.

Omfang

21 lektioner
Kernestof: 23 NS
Sekundær litteratur: 6 NS

Indhold

Almene mål
• Udvikle evne til at fungere i et studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er centrale.
• Udvikle elevernes kreative evner
• Udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.
• Give eleverne viden om, hvordan man lærer fremmedsprog i det daglige arbejde. Eleverne skal være bevidste om egen læring.

Faglige mål

Kernestof
• At give eleverne kendskab til større spanske firmaer
• Centrale samfunds- og kultur- og erhvervsmæssige forhold i Spanien.
• At perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i Spanien til danske samfunds- og kulturforhold.
• introduktion til Spansk virksomhedskultur
• Præsentere og redegøre for en kendt problemstilling på et klart mundtligt og nogenlunde flydende spansk
• Give eleverne basiskendskab til det spanske arbejdsmarked
• Der er fokus på de dele af grammatikken der er afgørende for at udvikle mundtlig sprogfærdighed – det være sig:  præteritum-datid

Sekvenser
1. sekvens (2 lektioner) Det spanske marked og erhvervsstruktur i Spanien + Den spanske forbruger
2. sekvens (2 lektioner) Den spanske virksomhed internt: Virksomhedsbeskrivelse El Corte ingles
3. sekvens (2 lektioner) Juleshopping-øvelse med online shopping på hjemmesiderne for El corte ingles og Zara
4. sekvens (2 lektioner) Den spanske virksomhed internt: Virksomhedsbeskrivelse Zara - Dialog
5. sekvens (2 lektioner) skriv dit CV på spansk og Oferta de empleo: lav en jobannonce på spansk
6. sekvens (3 lektioner)  Kommunikativ task – la sostenibilidad en tu vida: Formålet er at eleverne udtrykke din holdning til bæredygtighed igennem en video på 3-5 minutter
7. sekvens (2 lektioner) Kultur i spanske virksomheder: Spansk mentalitet og virksomhedskultur
8. sekvens (2 lektioner): Kultur i spanske virksomheder: Film el buen Patron
9. sekvens (1 lektion): introduktion til opbygning af handelsbreve på spansk: lav en jobansøgning på spansk
10. sekvens (1 lektion): kulturteori (Hall, Hofstedes og Collins)
11. sekvens (1 lektion) Den spanske virksomhed eksternt: Bestseller og Kulturel tilpasning til det spanske marked
12. sekvens (1 lektion) Rollespil: jobsamtale på spansk + introduktion til opbygning af emails på spansk: skriv en intern meddelelse

Metode
- Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Samtalefærdighed
• Læseforståelse

Aktivitetsformer
• Præsterende aktivitetsform (tavleundervisning)
• Samarbejdende aktivitetsform (diskussion af stof)
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)

Materiale

Kernestof:

Albertsen, Dan. Cultura y Negocios en España. Forlaget Lindhardt og Ringhof 2013.
- Bestseller: entrevista con Pedro Gónzalez (uddrag)
http://www.lr-web.dk/Lru/microsites/cultura/

Andersen, Heine og Kaspersen. Lars Bo 2013, Klassisk og moderne samfundsteori, Kapitel 24: Randall Collins, Hans Reitzels Forlag 2013 (bog)

Aranoa, Fernando Leon de. El Buen Patron. Reposado producciones 2021

El pais. El Corte Inglés registró en 2020 unas pérdidas históricas de 2.945 millones al deteriorar 2.500 por la pandemia. Cincodias.elpais.es 04.06.2021 https://cincodias.elpais.com/cincodias/2021/06/04/companias/1622799481_091457.html

Holmgaarg. Anny. Vamos Grundbog: Zara.. Forlaget EA 2007

Idealista.com. Imagen del día: las marcas españolas más valiosas de 2021. 21 Januar 2022
https://www.idealista.com/news/finanzas/emprendedores/2022/01/21/794443-imagen-del-dia-las-marcas-espanolas-mas-valiosas-de-2021

Kirk-Sørensen, Lene & Nielsen Birthe. Spansk virksomhedskommunikation. Et handelsbrevs opstilling s. 13

Kirk-Sørensen, Lene. Spansk virksomhedskommunikation. Forlaget systime 2011
.- Spansk mentalitet
- Virksomhedskultur

Laursen, Elisabeth. En Vivo Tekstbog. Forlaget systime 2007
- kap 19 Nací en Inglaterra (s.75-77)

Ministerio de economia, industria y turismo
https://industria.gob.es/es-es/estadisticas/Cifras_PYME/CifrasPYME-julio2022.pdf

Pedersen A. M. Empresas en España. Forlaget Alinea 2006. El corte inglés

Pedersen, Annie M. España – Hechos y Cultura. Lindhardt og Ringhof s. 47-55:
El español para los negocios: Analisis de Cultura- Edward T. Hall y Geert Hofstede

Poster de la moda rápida: Hernández, C. (n.d.). Moda rápida: la industria que desviste al planeta - Revista ¿Cómo ves? - Dirección General de Divulgación de la Ciencia de la UNAM. [online] www.comoves.unam.mx. Available at: https://www.comoves.unam.mx/numeros/articulo/257/moda-rapida-la-industria-que-desviste-al-planeta.

Zambrano, Angel Carmona Tapas. Grundbog Forlaget Gyldendal 2009
- Kap 10 II Busco trabajo

Supplerende materiale:

Banco Santander. Tradeportal: Spain: reaching the consumer https://en.portal.santandertrade.com/analyse-markets/spain/reaching-the-consumers  

Kristensen, Liw 2022. Coronakrisens påvirkning på den spanske kultur. (Uddrag af SOP)

Leo, Kirsten. Fast fashion explained in under 5 minutes. https://www.youtube.com/watch?v=fR7bXsoNwwE

Udenrigsministeriet. Danmarks Ambassade i Spanien http://spanien.um.dk/da/eksportraadet/spanien-som-marked/forretningskultur/

Evaluering

Eleverne afleverer en portfolio med de 5 skriftlige produkter og denne evalueres med formativ evaluering
Eleverne aflevere 2 mundtlige afleveringer: en om bæredygtighed og en om juleshopping
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Mexico

Formål

Formålet med forløbet er at give eleverne indsigt i og forståelse af det mexicanske samfund. Igennem arbejdet skal eleverne have forståelse for, at de kan bruge spansk som en adgangsvej til at forstå hvad der sker i spansksprogede samfund.
Der sættes i forløbet særlig fokus på unge mexicanere der gennem beretninger fra deres liv viser et perspektiv på de Mexico og det at være ung.
Der arbejdes også med den interkulturelle kompetence, så eleverne bliver at kunne aflæse og formulere budskaber i forskellige kulturelle situationer.  

Omfang
20 lektioner
Kernestof: 25 NS
Sekundær litteratur: 10 NS

Indhold

Almene Mål:
• Udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er centrale.
• udvikle elevernes kreative og innovative evner
• udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.

Faglige mål:
o At træne i at analysere tekster på spansk samt sætte disse ind i kulturelle og samfundsmæssige sammenhænge.
o At træne i at tale klart og nogenlunde flydende spansk og deltage i samtale eller diskussion.
o At opøve evnen til at bruge gambitter som sproglige øer i talt spansk.
o At perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i Mexico til danske samfunds- og kulturforhold.
o At appellere til kunstoplevelser samt fordre reaktion på disse.

Indhold  

Kernestof/Kompetence:
• Oparbejde et specifikt ordforråd i tilknytning til emnet. Der er i emnet særligt fokus på mexicanske-spanske ord samt forskellen i ordvalg mellem castiliansk og mexicansk spansk.
• Grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning: Der er fokus på de dele af grammatikken der er afgørende for at udvikle mundtlig sprogfærdighed – der er i dette forløb specielt fokus på:
- imperfektum-bøjning af verber.
- Gradbøjning af adjektiver
- Refleksive verber
- Direkte og indirekte objekts-pronomen.

• Give indblik i historiske og kulturelle forhold i Mexico
• Give indblik i centrale samfundsmæssige forhold i Mexico
• Give indblik i aktuelle forhold i Mexico

Sekvenser:
1. sekvens (2 lektioner) Arbejde med elevernes forforståelse omkring Mexico ud fra teksten ”el pais de Aby”
2. sekvens (1 lektion) introduktion til gradbøjning af adjektiver + introduktion til Imperfektum-datid
3. sekvens (2 lektion) Mexicansk slang + Aby fra Mexico - en ung pige fra Mexico
4. sekvens (1 lektion) Prøve i gradbøjning af adjektiver + Imperfektum-datid
5. sekvens (7 lektioner) Værklæsning: Eufemia una joven de México
6. sekvens (2 lektioner) Arbejde med grammatik: direkte - og indirekte objektspronominer
7. sekvens (3 lektioner): Film: Frida Kahlo
7. sekvens (2 lektioner): billedebeskrivelse Frida Kahlo

Metode
Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Samtalefærdighed
• Læseforståelse

Aktivitetsformer
• Præsterende aktivitetsform (tavleundervisning)
• Samarbejdende aktivitetsform (diskussion af stof)
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)

Materiale

Kernestof:
Riismøller, Pablo & Mikkelsen, Ole Nicolaj. La identidad contrastada. Forlaget Gyldendal 2013:
- El pais de Aby: Mexico s. 51-56
- Aby: contra las convenciones s. 56-66

Bennike, Karen Merete. Eufemia y su papá Hilario.Cap 1,2,3,9,12 og 16 Forlaget Systime 2002

Film:
Taymor, Julie. Frida. Lion gate films 2002

Havsteen, Marianne. Frida Kahlo y Diego Rivera. Gyldendal uddannelse 2002
Frida Kahlo – barn af revolutionen s. 19-28
Las dos Fridas s. 68-70

Supplerende materiale:

Himno nacional de mexico: https://www.youtube.com/watch?v=U0-ovT0TFPo

Tengberg, Birgit. Tag tyren ved hornene – spansk grammatik. Tengberg media

Selma Hayeck. Mexikanske slangudtryk: https://www.youtube.com/watch?v=T2BlqlR4a7A

Lev Trotskij. : https://denstoredanske.lex.dk/Lev_Trotskij
El Gobierno de Mexico: museo palacio de bellas artes. Hombre controlador del universo http://museopalaciodebellasartes.gob.mx/tesorosdediego/

Memrise: ordforrådstræning om Mexico:
https://www.memrise.com/course/939301/knordrube-mexico/
https://www.memrise.com/course/980665/knordrube-eufemia/
https://www.memrise.com/course/1750601/knord-rube-billedebeskrivelse/

Evaluering
Test i ordforråd og grammatik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 La Migracion II: España y America Latina

La Migracion II:  España y America Latina

Formål

At give en forståelse af bevæggrunde for-, og konsekvenser ved, immigrationen fra Nordafrika til Spanien. Samt at give en forståelse af bevæggrunde for- og konsekvenser ved immigrationen fra latinamerikanske lande, specielt fra Centralamerika/México til USA

Omfang

23 lektioner
Primær litteratur:  21 NS
Sekundær litteratur:  15 NS

Indhold

Faglige mål:
• læse spansksprogede tekster inden for skønlitteratur
• analysere og fortolke forskellige teksttyper samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
• perspektivere den erhvervede viden om samfunds-og kulturforhold i spansktalende lande til egne samfunds- og kulturforhold

Kernestof/Kompetence:
• at opnå et specifikt ordforråd inden for området
• at få indsigt i specifikke politiske og kulturelle forhold i Spanien og Latinamerika, herunder illegal indvandring
• at kunne læse tekster i et enkelt sprog
• at kunne stille spørgsmål og at kunne svare på spansk og tale om teksten på spansk
• arbejde med oversættelser med fokus på verbets tempus.

Sekvenser:
1. sekvens (1 lektion) Skriveworkshop: billedebeskrivelse i hånden
2. sekvens (1 lektion) Selvrefleksion og sprogcoaching
3. sekvens (8 lektioner) Inmigracion a España desde Africa: el libro  ”moros en la costa”
4. sekvens (1 lektion): Grammatik: Valg imellem præteritum/imperfektum-datid
5. sekvens (2 lektioner): Inmigracion a España desde Africa: El Ejido
6. sekvens (4 lektioner): Inmigracion a EE.UU desde America Latina inklusiv Film "Sin nombre" og delprøve 1 træning
7. sekvens (1 lektion) Inmigracion a EE.UU desde America Latina: Ravensteins migrationsteori: push og pull faktorer
8. sekvens (5 lektioner): Gruppearbejde. Temas: Migración centroamericana contemporánea a los EE.UU, Migración Danesa a Argentina a finales del siglo XIX y principios del siglo XX, Migración chilena durante la dictadura militar, Migración Venezolana en la última década

Metode

Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Samtalefærdighed
• Læseforståelse
• Mundtlig redegørelse

Aktivitetsformer
• Samarbejdende aktivitetsform (diskussion af stof/problem)
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)

Materiale

Kernestof
Soler-Espiauba, Dolores: Moros en la costa. Forlaget Kaleidoscope. 2005 (20 NS)

Clausen, Helene Balslev & Flintholm, Line: Al otro lado – el sueño americano (2008) – Gyldendal. El paso s. 24.  (1 NS)

Film og musik
El Ejido – profittens lov. Arte 2007 https://filmcentralen.dk/gymnasiet/film/profittens-lov/?uniuser=rune4957 (5 NS)
Fukunaga, Cary. Sin Nombre. 2009 (film) (10 NS)

Sekundær litteratur
Boel, Niels. Latinos – USA´s store mindretal. Bonus-kapitel: Latinamerika i USA's skygge. Forlaget Columbus 2020 (uddrag). https://forlagetcolumbus.dk/produkt/latinos-usas-store-mindretal-185
Tengberg, Birgit. Tag tyren ved hornene: præteritum - imperfektum. S. 163-165. Tengberg medier
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 23,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Las Empresas en España II

Formål

Formålet med forløbet er at give eleverne viden om udvalgte spanske virksomheder.  
Forløbet arbejder herudover med at give eleverne forståelse af kultur i relation til spanske virksomheder samt hvordan kulturanalyse er en central metode i spanskfaget.
Formålet er endvidere at vise eleverne hvordan spanskfaget kan bruges i tværfagligt samarbejde med økonomiske fag gennem arbejde med virksomhedskarakteristik og marketing mix som eleverne kender fra Afsætningsøkonomi, samt CSR-analyse som eleverne kender fra Virksomhedsøkonomi. Forløbet forsøger således også at inspirere eleverne til at arbejde med spanskfaget i SOP.
Sideløbende med den fysiske undervisning skal eleverne arbejde skriftlig med spansk virksomhedskommunikation i form af handelsbreve og email inden disse typer: forespørgsel, svar på forespørgsel, tilbud/ordre og reklamation.
Forløbet bygger videre på forløbene ”Las Empresas en España I”  som er læst på 2. år.

Omfang
21 lektioner
2 lektioner omlagt skriftlighed
Primær litteratur: 14 NS
Sekundær litteratur: 10 NS

Indhold

Særlige fokuspunkter

Almene Mål:
• Udvikle evne til at fungere i et studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er centrale.
• udvikle elevernes kreative evner
• udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.

Faglige mål:
• Centrale samfunds- og kultur- og erhvervsmæssige forhold i Spanien.
• At perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i Spanien til danske samfunds- og kulturforhold.
• Spansk virksomhedskultur samt intern og ekstern kommunikation
• at give eleverne kendskab til større spanske firmaer.
• skrive et enkelt og sammenhængende spansk, herunder kortere tekster af erhvervsrelateret karakter
• præsentere og redegøre for en kendt problemstilling på et klart mundtligt og nogenlunde flydende spansk
• benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog i det daglige arbejde
• At træne eleverne i at have en samtale på spansk

Kernestof/Kompetence:
• At opbygge viden og forståelse for centrale samfunds- og kultur- og erhvervsmæssige forhold i Spanien.
• At perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i Spanien til danske samfunds- og kulturforhold.
• At opbygge elevernes kompetence i at forstå samt forfatte både interne samt eksterne former for virksomhedskommunikation herunder forretningsbreve og emails.
• At forstå grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning med fokus på konjunktiv bøjning af verber.

Sekvenser:
1. sekvens (1 lektion) Delprøve 1 træning om iværksætteri
2. sekvens (2 lektioner) Introduktion til konjunktiv nutid og handelsbreve: forespørgsel
3. sekvens (2 lektioner) Emprendedores en España: recubik
4. sekvens (1 lektion) Delprøve 1 træning: Blanca y Gabriel cuentan de la cultura empresarial de España
5. sekvens (2 lektioner) virksomhedskarakteristik: Estrella Damm
6. sekvens (2 lektioner) Entrevista a Demetrio Carceller Arce, presidente ejecutivo de Damm
7. sekvens (1 lektion) El Marketing de Estrella Damm
8. sekvens (1 lektion) Formel e-mail til Estrella Damm
9. sekvens (2 lektioner) Hoteles Xcaret: virksomhedskarakteristik og analisis de RSC
10. sekvens (2 lektioner) omlagt skriftlighed: Skriveworkshop 1: trænng af delprøve 2 uden hjælpemidler
11. sekvens (5 lektioner) Emprendedores Españoles jovenes: Los Pierre
12. sekvens (2 lektioner) Samtaleøvelse om hele emnet empresas og handelsbreve

Metode
Arbejdsformer
• Samtalefærdighed
• Læseforståelse
• Mundtlig redegørelse og præsentation - eksamenspræsentation

Aktivitetsformer
• Samarbejdende aktivitetsform
• Vejledende aktivitetsform

Materiale

Børne og undervisningsministeriet – styrelsen for undervisning og kvalitet. Eksamen Spansk begyndersprog A: Colombianos reciclan café para producir aceite utilizado en cosméticos. Børne og undervisningsministeriet – styrelsen for undervisning og kvalitet 08.09.2023.

Børne og undervisningsministeriet – styrelsen for undervisning og kvalitet. Eksamen Spansk begyndersprog A: Entrevista a Pep Gómez, emprendedor y fundador de Fever: lo más importante de una startup es su equipo fundador, Børne og undervisningsministeriet – styrelsen for undervisning og kvalitet 08.09.2023.

De la Cal, Lucas. Los Pierre: el ultimo caso de emprendedores españoles de éxito. El mundo 25.01. 2017, http://www.elmundo.es/papel/lideres/2017/01/24/58872c22e2704e616b8b4598.html (uddrag 2 NS)

Entrialgo, Daniel. Entrevista a Demetrio Carceller Arce, presidente ejecutivo de Damm, Best CEO 2024. Forbes 08.04.2025 https://forbes.es/forbes-best-ceo/674797/demetrio-carceller-arce-presidente-ejecutivo-de-damm-best-ceo-2024/ (uddrag)

Estrella Damm. Lo mismo de siempre | Estrella Damm 2025. Youtube 04.06.2025 https://www.youtube.com/watch?v=UPn4NiwdfhU

Estrella Damm https://www.damm.com/es/cervezas/estrella-damm

Falbe-Hansen, Ditte & Juhl Grønlund, Tine. ¡Comunicamos! Cultura, empresas y comunicación profesional: Forlaget systime https://comunicamos.systime.dk/?id=1
• Unge spaniere fortæller om virksomhedskultur.
• Empresas Hispanohablantes: Estrella Damm
• Empresas Hispanohablantes: Xcaret

Hoteles Xcaret. Acerca de hotel Xcaret México https://www.hotelxcaretmexico.com/es/acerca-de/

Hoteles Xcaret. Historia.  https://www.hotelxcaretmexico.com/es/historia-experiencias-xcaret/

Hoteles Xcaret. Sostenibilidad.  https://www.hotelxcaretmexico.com/es/sostenibilidad/

Supplerende litteratur
Bech, Rune. Memrise billedebeskrivelse. https://community-courses.memrise.com/community/course/1750601/unord-billedebeskrivelse/4/

Damm: Carateristica de la empresa Estrella Damm https://www.dammcorporate.com/es/sobre-damm

Damm: Informes y presentaciones https://www.dammcorporate.com/es/informacion-financiera

Entrevista con Jesús Collado Creador de Recubik https://drive.google.com/file/d/1QnBanrFo6e40nRI53AXd-LHRQiC1zELP/view?usp=sharing

Hay, Peder V. E. Et al. Virksomhedsøkonomi. Kapitel 17 CSR https://virksomhed.systime.dk/?id=p539 (2 NS)

Recubik: digital signage. https://digitalsignageweb.com/soluciones-digitales-pensadas-para-tu-negocio/

Suercash.es. Blog: Las 8 marcas de cerveza españolas más vendidas: historia y curiosidades https://www.supercash.es/blog-hosteleria/marcas-de-cerveza-espanolas/

Tengberg, Birgit. Tag tyren ved hornene – spansk grammatik. Konjunktiv.  Tengberg media (3 NS)

Evaluering

Mundtlig individuel samtaleøvelse om emnet som afrunding og opsamling. Portfolio-aflevering af handelsbreve med summativ og formativ evaluering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Colombia

Formål

At opnå viden omkring landet Colombia .Forløbet undersøger historiske, sociale, økonomiske og politiske aspekter ved landet.

Omfang
14 lektioner
3 omlagte fordybelsestimer
Primær litteratur: 11 NS
Sekundær litteratur: 26 NS

Indhold

Almene Mål:
• Udvikle evne til at fungere i et studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er centrale.
• udvikle elevernes kreative evner
• udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.

Faglige mål:

• Centrale samfunds- og kulturelle forhold i Colombia
• At perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i Colombia til danske samfunds- og kulturforhold.
• præsentere og redegøre for en kendt problemstilling på et klart mundtligt og nogenlunde flydende spansk


Kernestof/Kompetence:
• At opbygge viden og forståelse for centrale samfunds- og kultur- forhold i Colombia
• aktuelle forhold i Latinamerika med fokus på Colombia
• centrale samfundsmæssige forhold i Colombia

Sekvenser
1 sekvens (2 lektioner) Introduktion til Colombia: introduccion e historia
2 sekvens (3 lektioner) Omlagt skriftlighed: Skriveworkshop: delprøve 2
2 sekvens (2 lektioner) La economía clandestina: FARC/ELN y El Narcotrafico
4 sekvens (2 lektioner) Producción, sostenibilidad y medio ambiente; Fokus på kaffe og avocado-produktion
5 sekvens (6 lektioner) Blokdag: Trabajo en grupos: La identidad cultural de Colombia. + Delprøve 1 træning
6 sekvens (2 lektioner) afrunding og research om hvad der sker i regionen

Metode
Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Samtalefærdighed
• Læseforståelse

Aktivitetsformer
• Præsterende aktivitetsform (tavleundervisning)
• Samarbejdende aktivitetsform (diskussion af stof)
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)
• stationslæring

Materiale

Kernestof:

Børne og undervisningsministeriet – styrelsen for undervisning og kvalitet. Eksamen Spansk begyndersprog A: El sueño de un joven colombiano detrás de un balón, Børne og undervisningsministeriet – styrelsen for undervisning og kvalitet 18.08.2016.
diplomaticworldmagazine.com. Historia de Colombia. diplomaticworldmagazine.com 27.10.2024 https://diplomaticworldmagazine.com/historia-de-colombia/ (uddrag)

Cafecolombianroast Delicious. Blog: Juan Valdez and Colombian Coffee: The Story Behind the Iconic Brand. 20.01.2025 https://cafecolombianroast.com/juan-valdez-and-colombian-coffee/ (uddrag)

Cassiani, Javier. Los cultivos de aguacate que matan los pájaros. El Espectador 12.09.2024 https://www.elespectador.com/opinion/columnistas/javier-ortiz/los-cultivos-de-aguacate-que-matan-los-pajaros/#google_vignette

Corpohass Colombia. Avocados from Colombia, sustainability from the heart. Corpohass Colombia 17.10.2024 https://www.youtube.com/watch?v=nju3jYPTOts

Olsen, Mie & Angarita, Estefania. Dyrkning af avocado ødelægger fredet region. TV2-nyheder 14,02.2020  https://nyheder.tv2.dk/samfund/2020-02-14-dyrkning-af-avocado-oedelaegger-fredet-region

Olsen, Mie & Angarita, Estefania. Udenlandsk ekspert sender opfordring til danskere: Tænk jer om, før I spiser avocado. TV2-nyheder 14,02.2020  https://nyheder.tv2.dk/udland/2020-02-14-udenlandsk-ekspert-sender-opfordring-til-danskere-taenk-jer-om-foer-i-spiser-avocado

Rodriguez, Diana. Café colombiano mantiene liderazgo exportador en 2025 en medio de ajustes geopolíticos y económicos. Portafolio 07.11.2025. https://www.portafolio.co/economia/agro/cafe-colombiano-mantiene-liderazgo-exportador-en-2025-en-medio-de-ajustes-geopoliticos-y-economicos-482805 (uddrag)

Supplerende litteratur
100% Colombian Coffee "Juan Valdez - This is how you pick the richest coffee" TV Commercial (1985) https://www.youtube.com/watch?v=WmaVNKlU6d8

Aljazeera. Colombia: FARC and ELN areas of influence. Aljazeera 08.02.2017 https://www.aljazeera.com/news/2017/2/8/colombia-farc-and-eln-areas-of-influence

Amigofoods. Colombian Cuisine: History & Popular Dishes. Amigofoods 24.08.2020 https://www.youtube.com/watch?v=0ebWMYBCDNA

Baarbosa, Julieth. Exportación de aguacate Hass: una oportunidad para las regiones cafeteras de Colombia: infomercial – el aguacate Hass: motor economico que impulsa exportaciones colombianas.  360 01.04.2025 https://360radio.com.co/exportacion-de-aguacate-hass-una-oportunidad-para-las-regiones-cafeteras-de-colombia/178617/ (uddrag)

BBC News: Why cycling is much more than a sport in Colombia.  BBC News 07.01.2018 https://www.youtube.com/watch?v=sws4ajPnrj8

Bernard, Carlo. Narcos: Episode 2: Simon Bolivars sværd. Netflix. https://www.netflix.com/watch/80025314?trackId=284616272&tctx=0%2C0%2C8474e449-5b28-4160-9255-fcf3d7267e00%2C8474e449-5b28-4160-9255-fcf3d7267e00%7C%3DeyJwYWdlSWQiOiJjMDBjZWNiYy02NjgyLTQxZjUtYjJmOS1mZmE3ODZlMWEyMmQvMS8vbmFyYy8wLzAiLCJsb2NhbFNlY3Rpb25JZCI6IjIifQ%3D%3D%2C%2C%2C%2C%2C80025172%2CVideo%3A80025314%2CdetailsPageEpisodePlayButton
Corpohass. Avocados from Colombia, sostenibilidad desde el corazon. https://www.corpohass.com/#

DW Documentary, Colombia: The long road to peace after the civil war. 01.12.2019 https://www.youtube.com/watch?v=xO6AnTc0OE8

Globalnyt. Krigen mod narkotika’ fylder 50 år. Globalnyt.  06.07.2021 https://globalnyt.dk/krigen-mod-narkotika-fylder-50-aar/

Juan Valdez' Colombian Coffee Commercial (1975) https://www.youtube.com/watch?v=Q-PqB3k-PPM
Juan Valdez MJB Coffee Classic TV Ad Commercial. https://www.youtube.com/watch?v=QzgzjSIG2_s

Lora, Beatriz. Colombia contada por los niños y para los niños. Youtube 15.10.2015. https://www.youtube.com/watch?v=iDku8mKzd_A&t=6s

Los Tigres Del Norte. El Jefe De Jefes. Youtube 11.10.2010. https://www.youtube.com/watch?v=tKQwOuTiY-A

Kennedy, Lucy. Rotten sæson 2 episode 1: Avocado-krigen. Netflix 2019. https://www.netflix.com/title/80146284 (uddrag)

Theatre Artist. Gabriel García Márquez - Master of Magical Realism. Theatre Artist 05.06.2025. https://www.youtube.com/watch?v=pBIHBmN072g

Vox. Why Shakira loves this African beat.  Vox 11.12.2018. https://www.youtube.com/watch?v=55mpzrRHmFA

Evaluering

Klassedialog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Global migration (SO5)

Formål

Formålet er at fortsætte arbejdet med migration i et tværfagligt case-arbejde efter elevens eget valg.

Fokus på motivation for at migrere, samt konsekvenser for afsender- og modtagerlande

Eleverne arbejder med spanskfagets metoder, tværfaglige metoder, migrationsteori samt kvalitative og kvantitative tekster, der behandler historiske og samfundsrelaterede forhold.

Forløbet er tværfagligt og udgør studieområdets del 5 i samarbejde med Historie, Dansk og Engelsk

Omfang

8 lektioner
Primær litteratur: 3 NS
Sekundær litteratur: 10 NS

Indhold

Faglige mål:
• behandle problemstillinger i samspil med andre fag
• analysere og fortolke forskellige teksttyper samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
• perspektivere den erhvervede viden om samfunds-og kulturforhold i spansktalende lande til egne samfunds- og kulturforhold

Kernestof/Kompetence:
• at opnå et specifikt ordforråd inden for området
• at få indsigt i specifikke politiske og kulturelle forhold i Spanien og Latinamerika, herunder illegal indvandring
• at kunne læse tekster i et enkelt sprog

Metode
Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Samtalefærdighed
• Læseforståelse

Aktivitetsformer
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)
• online vejledning
• Fysisk prøve

Materiale

Kernestof:
Ditlev Hansen, Jens et al. HHX-guiden til studieområdet: Fag og metoder: 2. fremmedsprog. Forlaget systime 2017 https://hhxguiden.systime.dk/?id=177

Clausen, Helene Balslev & Flintholm, Line: Al otro lado – el sueño americano (2008) – Gyldendal . Den illegale emigrations mange ansigter (uddrag).  (1 NS)

Ebdrup, Niels. Hvad er hermeneutik?. Videnskab.dk 15.02.2012. https://videnskab.dk/kultur-samfund/hvad-er-hermeneutik

Evaluering
Mundtlig individuel tværfaglig prøve i 2 fag
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Las autonomias y el Turismo en España

Formål

Formålet med forløbet er at elevernes får en forståelse af turisme-sektorens betydning for den spanske økonomi både historisk og i dag.
Eleverne arbejder desuden med forskellige holdninger til turisme samt fremtidens turisme set i lyset af klimaforandringer

Omfang
16 lektioner
3 omlagte fordybelsestimer
Primær litteratur: 12 sider
Sekundær litteratur: 10 sider

Indhold

Faglige mål:

At træne Lytte-, læse- og samtalestrategier som giver eleverne redskaber til at kunne igangsætte og opretholde kommunikation.

At udvikle elevernes innovative kompetencer. De skal udforme en promoveringsvideo for en spansk virksomhed rettet mod turister til en given autonomi, der præsenterer geografi, historie, seværdigheder samt har et slogan og en fysisk reklame.

At udvikle elevernes interkulturelle kompetencer ved at sætte fokus at der ikke findes én spansk kultur, som er homogen, men at den tværtimod er polyfon og præget kulturel variation. Der sættes i forløbet fokus på regionerne: Extremadura, Navarra, Catabria, Aragon eller Asturias

Kernestof/Kompetence:

• læse og forstå ubearbejdede spansksprogede ikke-fiktive, tekster
• præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
• analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge.
• Eksamenstræning til mundtlig eksamen med særligt fokus på billedebeskrivelse

Sekvenser:
1. sekvens (1 lektion) Introduktion til fordelene ved turisme og Turisme historisk i Spanien
2. sekvens (4 lektioner) gruppearbejde Branding-Kampagne for et af firmaerne: Iberostar, Viajes El Corte ingles, Viajes Sidetour, Atrapalo og Soltour i et af autonomierne Extremadura, Navarra, Catabria, Aragon eller Asturias
3. sekvens (3 lektioner) Omlagt skriftlighed: Skriveworkshop med fokus på træning af delprøve 2
4. sekvens (2 lektioner) turismen i tal + Billede-beskrivelse med fokus på kulturelle elementer og sammenligning med egen kultur
5. sekvens (1 lektion) Nation-branding: Spaniens 3 seneste turisme-kampagner
6. sekvens (2 lektioner) positiv holdning til Turisme i Barcelona
7. sekvens (4 lektioner) Asynkron virtuel undervisning: Prøveeksamensspørgsmål negativ holdning til Turisme i Barcelona
8. sekvens (2 lektioner) Synkron virtuel undervisning: Fremtidens turisme i Spanien i lyset af klimaforandringer

Metode
Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Gruppearbejde
• Læseforståelse
• Virtuel undervisning

Aktivitetsformer
• Vejledende aktivitetsform

Materiale

Kernestof:
Casals, Manel 2018. El turismo en positivo. Elperiodico.com 19.07.2018 https://www.elperiodico.com/es/opinion/20180718/el-turismo-en-positivo-6949366

Cambridge university press. Spanish for specific purposes. Sample chapter tema de turismo. https://www.cambridge.org/cambridgespanish/products/spanish-specific-purposes/preview-materials/
- El turismo como fuente de paz y prosperidad s. 4 (1/2 normalside)
- Los beneficios económicos del turismo 2. 12 (1/2 normalside)

INE. España en cifras 2025. Turismo https://www.ine.es/prodyser/espa_cifras/18_TURISMO.pdf (3 normalsider)

Ministerio de Industria, Comercio y Turismo. Campaña de turismo. España te espera. 13.04.2020
https://www.youtube.com/watch?v=9QrtEBIPQmM

Ministerio de Industria, Comercio y Turismo. Campaña de turismo. Lo increible esta mas cerca de lo que crees 18.06. 2020. https://www.youtube.com/watch?v=kgaeeAmVxUE&feature=emb_logo

Ministerio de Industria, Comercio y Turismo. Campaña de turismo. Spain for sure. 19.08 2020 https://www.youtube.com/watch?v=Oaqo9GOXv5I

The Associated Press En Barcelona están hartos del turismo The Associated Press, 08/12/2017
Tønner, Martin & Kloch, Kasper. España Frontera Climatica. Forlaget Columbus 2025 https://espanafronteraclimatica.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=136
1.1 keep it cool i Spaniens varmeste by

Supplerende litteratur
BBC 2. This world. The great spanish crash 17.12.2012 https://www.bbc.co.uk/programmes/b01pgqpn (uddrag)

Bech, Rune. Memrise billedebskrivelse. Memrise https://community-courses.memrise.com/community/course/1750601/unord-billedebeskrivelse/

Villar. Paola. Clase de geografia: mapa del turismo. 15.02.2015 http://paolavillar97.blogspot.com/2015/02/comentario-mapa-turismo.html  

Iberostar https://www.grupoiberostar.com/es/
Viajes El Corte Inglés https://www.viajeselcorteingles.es/quienes_somos.html
Viajes Sidetours https://sidetours.com/
Soltour https://www.soltour.es/b2c/slt/aboutus/AboutUs
Atrapalo                  https://www.atrapalo.com/?srsltid=AfmBOopqOev2n2Hl9W5twQx1HfwpO7ro8tJ6yAYrvxZiY1dQELyxnNGv

Evaluering
Videoaflevering af prøveeksamen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer