Holdet tmhh3g DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Z - UNORD Aktivitetsplanlægning
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Anne Below Stenkjær, Jesper Wad Larsen
Hold tm23hh1g DA (tmhh1g DA, tmhh2g DA, tmhh3g DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Retorik og argumentation
Titel 2 Litteraturforløb 1 + 2 værker.
Titel 3 Skriftlighedsforløb
Titel 4 Medieforløb
Titel 5 Ondskab + værk
Titel 6 Krimi + værk
Titel 7 Vidensbyrdlitteratur - SO4
Titel 8 Mytemotiver i dansk litteratur
Titel 9 Dokumentar + værk
Titel 10 Litteraturforløb 2
Titel 11 Klimalitteratur + værk
Titel 12 Eksamensforberedelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Litteraturforløb 1 + 2 værker.

Klassen har arbejdet med dansk litteratur- og kulturhistorie fra middelalderen til modernismen med fokus på analyse, fortolkning og perspektivering af tekster. Undervisningen har taget udgangspunkt i både skønlitterære tekster, lyrik, sangtekster, filmklip og faglige præsentationer. Der er arbejdet med centrale litterære perioder.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Romeo og Julie genfortolkning 07-02-2024
Holberg kronik 20-02-2024
Analyse, fortolkning og perspektivering 06-03-2024
Analyse Naadsensbrød 18-03-2024
Analyse, fortolkning og perspektivering Naadsensbr 09-04-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Skriftlighedsforløb

Beskrivelse:
I dette forløb har eleverne arbejdet med novelleanalyse med særligt fokus på Naja Marie Aidts Myggestik. Der er arbejdet med tekstens komposition, sprog, tema og symbolik. Forløbet har også introduceret begrebet skrivehandlinger med henblik på at styrke elevernes skriftlige fremstilling og tekstforståelse.

Læringsmål:
Analysere en nyere dansk novelle med fokus på sprog og fortolkning.

Forstå og anvende begreberne.

Udvikle egne skriftlige færdigheder gennem øvelse i tekstproduktion

Øve mundtlig formidling og deltagelse i klassesamtale om litteratur.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Medieforløb

I undervisningen har eleverne arbejdet med medier, sprog og analyse med udgangspunkt i Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier. Der er arbejdet med avisjournalistik og diskursanalyse gennem tekster og avisledere om det amerikanske valg med fokus på sproglige virkemidler, argumentation og mediernes vinkling.

Derudover har eleverne arbejdet med dokumentarfilm og mockumentary, herunder Rejsen på ophavet og Børn under Holocaust – de sidste overlevende, med fokus på dokumentargenrens virkemidler, troværdighed og formidling.

Endelig har eleverne arbejdet med billed- og reklameanalyse, hvor der har været fokus på komposition, billedbeskæring, visuelle virkemidler og reklamefilmens påvirkning af modtageren.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Ondskab + værk

I dette forløb har vi arbejdet med temaet ondskab og undersøgt, hvad der kan føre almindelige mennesker til umenneskelige handlinger. Eleverne har arbejdet med ikke-litterære tekster samt psykologiske og sociologiske teorier. Vi har diskuteret begreber som empati, moralsk frakobling, autoritetstro, tilknytning og gruppepres med udgangspunkt i klassiske eksperimenter som Milgram og The Stanford Prison Experiment.

Desuden har vi set på omsorgssvigt og tilknytningsteori som forklaringsmodeller for destruktiv adfærd. Undervisningen har haft fokus på at opbygge elevernes evne til at analysere, diskutere og menneskelige og samfundsmæssige problemstillinger. Forløbet er en forløber for DHOén der har Holocaust som emne.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Krimi + værk

Kort beskrivelse:
I dette forløb har eleverne arbejdet med krimigenren gennem læsning af en selvvalgt kriminalroman samt centrale tekster og teori. Vi har undersøgt genrekendetegn, plotstruktur og spændingsopbygning, herunder klassiske og moderne former som Sherlock Holmes, Agatha Christie, Nordic Noir og True Crime. Derudover har eleverne arbejdet analytisk med egen roman i grupper.

Læringsmål:
- Opnå viden om krimigenrens historie, undergenrer og kendetegn
- Forstå og anvende fagbegreber som plotstruktur, karaktertyper og spænding
- Analysere og formidle indhold, virkemidler og tematik i kriminalromaner
- Udvikle skriftlige og mundtlige kompetencer i samarbejde og fremlæggelse
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Ny opgave 13-11-2024
Danmark - et cykelland. 16-11-2024
Gruppearbejde til Akrash 21-01-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 8 Mytemotiver i dansk litteratur

I forløbet har eleverne arbejdet med centrale myter og deres betydning i dansk litteratur og kultur med udgangspunkt i bekendtgørelsens krav om analyse, fortolkning og perspektivering af forskellige teksttyper og medier. Der er arbejdet med både antikke myter og moderne litterære bearbejdelser med fokus på samspillet mellem myte, identitet og menneskelige grundvilkår.

Eleverne har arbejdet med syndefaldsmyten, Ikarosmyten, myten om Narcissus og Ekko samt Pygmalionmyten.

I forløbet har eleverne anvendt danskfaglige analysebegreber med særligt fokus på fortællerforhold, synsvinkler, komposition og symbolsprog. Desuden har eleverne arbejdet med filmiske virkemidler og med koblingen mellem litterære og visuelle udtryk.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Dokumentar + værk

I forløbet har eleverne arbejdet med dokumentargenren og virkelighedsfremstillinger i billede og lyd med udgangspunkt i bekendtgørelsens krav om analyse og perspektivering af både litterære og mediemæssige tekster. Med afsæt i dokumentaren Sexisme i musikbranchen: Du skal være ung og fuckable fra DRTV har eleverne arbejdet med dokumentarens virkemidler, troværdighed, vinkling og samspillet mellem fakta og formidling.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 11 Klimalitteratur + værk

Forløbet har haft fokus på diskursanalyse, reklameanalyse og klimalitteratur med særligt fokus på sprog, identitet, magt og klimaforståelser. Eleverne har arbejdet med, hvordan diskurser skabes og opretholdes i både reklamer, litterære tekster og samfundsdebatter.

Fokus på: analyse og fortolkning af sagprosa, medier og litterære tekster
anvendelse af danskfaglige analysemetoder
undersøgelse af samspillet mellem sprog, kultur, medier og samfund
mundtlig og skriftlig formidling
kritisk analyse af argumentation, kommunikation og identitetsfremstillinger

Eleverne har arbejdet med diskursanalyse som metode og anvendt begreber om sprog, magt og identitet i analyser af reklamer og klimarelaterede tekster.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer