Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Z - EUC NORD
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
Lærer(e)
|
Karsten Vestmark, Mark Holm Larsen
|
Hold
|
f22htxe_IdrætB (f22htxe_1e_IdrætB, f22htxe_2e_IdrætB, f22htxe_3e_IdrætB)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Ultimate
Formål
Du skal efter dette forløb kunne spille ultimate på et niveau hvor du bruger de korrekte kaste og gribe teknikker samt formår at have en taktisk forståelse af spillet.
Indhold
- Kast: Forhånds og baghånds kast
- Grib: pandekagen og ethånds
- Forsvar: mand mand og zoneforsvar
- Taktik: cut løb
Metode
- Par arbejde
- teknik øvelser
- Lærerinstrukser
- Videomaterialer
Materialer
Se undervisningsbeskrivelse for materialer brugt i timen
Evaluering
- Video evaluering
- Makkerfeedback
- Formativ feedback fra lærer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Kreativ bevægelse
Formål
I skal efter dette forløb kunne sammensætte bevægelser hvor der e rfokus på sammenhængen mellem musik, bevægelse og udtryk. Samt kunne anvende Labans bevægelsesteori til at udvikle jeres danseserier.
Indhold
- Bevægelsesudtryk
- Bevægelse til takt og rytme
- Tælle taktslag og bevæge sig hertil
- Labans bevægelsesteori
Metode
- Gruppearbejde
- Videofeedback
- Elevfeedback
Materialer
Se materialer under undervisningsbeskrivelse
Evaluering
- Løbene formativ feedback
- Elevfeedback i gruppen
- Visuel feedback gennem vidoeoptagelser.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Det metaboliske syndrom
Formål
- Eleverne skal have kendskab til det metaboliske syndrom samt grundene herfor. Ligeledes kende konsekvenserne ved MS, samt hvordan man kan behandle det med et idrætsfagligt perspektiv.
Indhold
- Metabolisk syndrom
- Livsstilssygdomme
- Motion og sundhed
- Statistik omkring danskernes motionsvaner.
Materialer
Se i lectio under indhold og kernestof.
Metode
- Lærer oplæg
- Projektarbejde
Evaluering
- Projektevaluering
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
MTB
Formål
MTB: Eleverne skal efter forløbet kunne fremvise kompetencer indenfor MTB, som gør at de kan gennemføre et middel MTB-spor. De skal kunne fremvise korrekt teknik indenfor elementære dele af MTB.
Indhold
- Bremseteknik
- Nedkørsel og opkørsel
- Gearskifte (lige ud, ned ad og op ad)
- Balance
- Vægt placering
- Trædeteknik
- Sving teknik
Materialer
Se i lectio under indhold og kernestof.
Metode
- Forevisning af teknik
- Par kørsel
Evaluering
- løbene feedback og sparring
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Konditionstræning
Formål
- Eleverne skal have kendskab til aerob træning og udformning af god træning. Samt have den fysiologiske forståelse for processor under arbejde samt ændringer ved træning.
Indhold
- Puls (makspuls, arbejdspuls, hvilepuls)
- Aerob arbejde
- Respiratoriske system, herunder lunger, hjerte og blodårer
- Energiformer
- Glykogenlager, respiration, fedtforbrænding.
- Træning af kondition
- Fysiologiske adaptationer
Materialer
Se i lectio under indhold og kernestof.
Metode
-
Evaluering
-
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Volleyball
Formål
Eleverne skal efter forløbet kunne udføre teknisk korrekte grundslag i Volleyball.
Indhold
Praktisk
- Underhåndsserv, baggerslag, fingerslag og smash
- Benarbejde
- Taktiske forhold i volleyball. (3 berøringer og hæver på 2. berøring.)
Metode
- Makker øvelser
- Filmanalyse
- Film
- Drejebog produktion
Materiale
Se undervisningsbeskrivelse under indhold.
Evaluering
- Løbene praktisk evaluering
- Evaluering af egen præstation ved film.
- Drejebog
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Crossfit og arbejdskravsanalyse
Formål
Eleverne skal have kendskab til motionsformen Crossfit/cirkeltræning, samt hvilke energiprocesser man anvender under denne form for arbejde. De skal yderligere kende til muskler og knoglers funktion underbevægelse, samt ændringer under træning.
Indhold
- Crossfitt teknik og træningsopbygning
- Muskler og knoglers opbygning
- Bevægelse ved muskler (excentrisk, koncentrisk og isometrisk)
- Bevægelsesanalyse
- Muskelvækst (hypertrofi)
- Træningsplanlægning
- Anaerobt arbejde (ATP, KrP og glykolyse)
- Anaerob kapacitet og anaerob effekt
Materialer
- Se indhold under undervisningsbeskrivelse
Metode
-
Evaluering
-
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Dans og akrobatik
Formål:
- opnå kropsbevidsthed: få nye/alsidige kropslige erfaringer, arbejde med at koordinere nye bevægelsesmønstre
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- udvikler innovative færdigheder: samarbejde om en skabende proces (en performance), som andre kan blive underholdt af som tilskuer
Indhold:
- lave en sammenhængende koreografi ud fra de retningslinjer, der er givet. Med indhold fra akrobatik og dans og bevægelse.
- lave en koreografi som afspejler Labans principper om flow, rum/planer, tid og tyngde/lethed
- lave en koreografi der er blevet indstuderet og øvet
- have en rytmefornemmelse og derved tydeligt viser, at I kan følge musikken
- at kunne vise kvaliteten af udtrykket i jeres bevægelser
- indgå aktivt i gruppearbejdet omkring at udforme jeres koreografi
- udarbejde en drejebog
Metode:
- Gruppearbejde
- Fremføre og undervise danseserie for øvrige klassekammerater
- elevfeedback ved udførelsen af egenudviklet danseserie
Materialer:
- Laban analyse figur
- Youtube film med koreografiske eksempler
Evaluering:
- Eleverne evalueres på baggrund af de udleverede retningslinjer for deres egenudviklede danseserie.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Danskernes idrætsvaner og padel som ny trend
Formål
Eleverne skal få et kendskab til taktiske og tekniske grundsten i det at spille padel.
Forløbet vil køre sideløbene med en forløb omhandlende danskernes idrætsdeltagelse, hvor eleverne skal kunne skabe en kobling til nye "trends" indenfor idræt i Danmark.
Indhold
- Bolden og battet samt forhånd, baghånd, serv og regler.
- Servmodtagning og brug af bagvæg.
- Flugtninger og lob
- Slagøvelser og taktiske elementer i spillet, herunder kommunikation og servreturnering.
- Samarbejdet med spilmakker.
Metode
- Der anvendes en fælles start med orientering omkring fokusområderne for dagen
- Eleverne er instrueret i øvelser, som skal forbedre deres tekniske slag.
- Eleverne får elevfilm, hvor en teknisk slag vises, som de selv indøver efterfølgende.
Materiale
App: DGI - trænerguide
Evaluering
Løbene evaluering af elever i øvelser og afsluttende kampe.
Elev selvevaluering
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Idrætspsykologi
Formål
- Eleverne skal få idrætspsykologiske kompetencer indenfor motivation og holdpræstationer. Samt kunne redegøre for generelle psykologiske forhold ved atleter.
Indhold
- Motivationsproces
- Idrætstyper
- Målsætningstyper
- Kohæsion
- Teams
Materialer
Se i lectio under indhold og kernestof.
Metode
- Klassediskussioner
- Case arbejde
- Praktisk anvendelse i eget projekt.
Evaluering
- Anvendelse i træningsprojekt
- Løbene evaluering
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Floorball
Formål:
I skal tilegne jer viden og evner indenfor spiller floorball, således at I kan udføre slag og driblinger med korrekte tekniske detaljer, samt forevise tektisk forståelse for spillet i kamp.
Indhold:
Følgende tekniske færdigheder er trænet:
- Driblinger
- Pasninger (trækpasning og pasning i bevægelse) og modtagning
- Skud (håndledsskud og slagskud)
- Overførsel af energi i skudafvikling.
Følgende taktiske forhold er trænet:
- Bevægelse i længde og bredde retning.
- Placering i kontrolleret angrebsspil omkring modstanders mål.
- Modløb mod boldholder
Materialer:
- Floorball Kompendium
Metode:
- Par og gruppevis arbejde
- Læreforevisning
- Makkerfeedback
Evaluering:
- Løbene evaluering
- Afsluttende kamp afvikling
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Træningsprojekt
Formål
I skal kunne forberede, udarbejde, gennemføre og evaluerer et træningsprojekt.
Med udgangspunkt i de rigtige træningsprincipper, samt brug af målsætning som motiverende værktøj.
Indhold
- Motivation
- Målsætning
- Persontyper
- idræts-identitet
- Test typer (kondition, styrke mobilitet)
- Motion, inaktivitet, idrætsvaner og frafald
Materiale
Se under undervisningsbeskrivelse og kernestof
Metode
- Individuel projektarbejde
- Læreroplæg
- gruppearbejde
Evaluering
- Træningsprojekt
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Vals
Formål
I skal kunne forevise en sammenhængende dans med grundtrin fra vals og til 3-takts musik.
Indhold
Grundtrin:
- Box og reverse box
- Turn og reverse turn
- Under arm turn
- Side-walk
- Fatning og holdning
- Fod placering
Materiale
Se under undervisningsbeskrivelse og kernestof
Metode
- Individuel træning
- Par træning
- Lærerforevisning
- Video
Evaluering
- Løbene evaluering
- Afsluttende pardans
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/6319/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73015213343",
"T": "/lectio/6319/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73015213343",
"H": "/lectio/6319/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73015213343"
}