Holdet t23htxg_ProgramC - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Z - EUC NORD
Fag og niveau Programmering C
Lærer(e) Nanna Godiksen Dahl
Hold t23htxg_ProgramC (t23htxg_2g_ProgramC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Processing: Grundlæggende Programmering
Titel 2 Struktureret Program Udvikling
Titel 3 Problemorienteret Projektarbejde
Titel 4 Libraries og GUI
Titel 5 Eksamensprojekt/Årsprøveprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Processing: Grundlæggende Programmering

Formål:
At give eleverne en grundlæggende forståelse af programmering, herunder syntaks, datatyper og kontrolstrukturer i Processing.

Indhold:
Introduktion til programmeringssproget Processing
Grundlæggende datatyper og variabler
Kontrolstrukturer: sekvenser, betingelser og løkker
Simple input og output

Metode:
Brugen af "Use-Modify-Create" progression
Arbejde med små, konkrete eksempler og øvelser
Parprogrammering og fælles diskussioner i klassen

Materialer:
Processing IDE
Online tutorials og dokumentation fra Processing's hjemmeside
Eksempler på kode og små øvelsesopgaver

Evaluering:
Løbende evaluering gennem små opgaver og korte quizzes
Refleksioner i logbog over læringsudbytte og udfordringer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Struktureret Program Udvikling

Formål:
At udvide elevernes viden om programmering ved at introducere dem til struktureret programudvikling gennem funktioner, arrays, systematisk debugging og fejlfinding.

Indhold:
Funktioner og procedurer
Arrays og lister
Debugging og fejlfinding
Systematisk programmering og struktureret kode.

Metode:
Trinvis forbedring af kode (Stepwise Improvement)
Projektarbejde med fokus på anvendelse af biblioteker
Worked examples kombineret med faded guidance

Materialer:
Processing IDE
Eksempler på komplekse programmer

Evaluering:
Projekter med tilhørende dokumentation i logbogen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Problemorienteret Projektarbejde

Formål: At anvende elevernes programmeringsfærdigheder til at løse en konkret problemstilling.
Indhold:
• Identifikation og formulering af problemstilling
• Udvikling af en kravspecifikation
• Programmering af en løsning
• Dokumentation og præsentation af løsningen
Metode:
• Projektarbejde i grupper
• Brugen af agile metoder til projektstyring
• Løbende feedback og iterationer
Materialer:
• Diverse udviklingsværktøjer
• Skabeloner til kravspecifikation og dokumentation
• Ressourcer til problemrelateret research
Evaluering:
• Projektrapport og præsentation
• Peer review af andre gruppers arbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Libraries og GUI

Formål:
Eleverne introduceres til eksterne libraries i Processing og lærer at bruge controlP5 til at skabe simple grafiske brugergrænseflader. Målet er at styrke deres forståelse for interaktion og hændelser i programmering.

Indhold:
Forløbet starter med en kort introduktion til libraries og installation i Processing. Herefter arbejdes der med controlP5, hvor eleverne lærer at bruge sliders, knapper og tekstfelter. Eleverne løser små øvelser og afslutter med et mini-projekt, hvor de designer et interaktivt program med GUI.

Metode:
Undervisningen veksler mellem oplæg, fælles kodegennemgang og selvstændigt arbejde. Eleverne eksperimenterer med GUI-elementer og anvender dem i deres egne programmer.

Materialer:
- Teori om ControlP5
- Opgaver til ControlP5
- Processing med ControlP5 installeret
- Logbog

Evaluering:
Eleverne reflektere over deres arbejde i deres logbog.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Eksamensprojekt/Årsprøveprojekt

27. februar kl. 8.15   Eksamensplan og projektforslag udleveres.
13. marts kl. 10:25     Godkendt projektbeskrivelse afleveres på Lectio. Det betyder først godkendt af din lærer, derefter uploadet på Lectio. Er tidsfristen ikke overholdt vil I blive pålagt en projektbeskrivelse udarbejdet af skolen.
11. maj kl. 23.00 Synopsis afleveres i Lectio inkl. kode i zip-fil.
12. maj kl. 9.00 Synopsis (1 eksemplar) afleveres i vejleders dueslag.
16. maj Eksamens offentliggørelse.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Projektbeskrivelse 13-03-2025
Projektbeskrivelse 13-03-2025
Eksamensprojekt 09-05-2025
Eksamenssynopsis 09-05-2025
Årsprøveprojekt 09-05-2025
Årsprøvesynopsis 09-05-2025
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer