Holdet t24htxz_BiologiC - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Z - EUC NORD
Fag og niveau Biologi C
Lærer(e) Mark Holm Larsen
Hold t24htxz_BiologiC (t24htxz_1z_BioC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Organsystemer
Titel 2 På opdagelse i generne
Titel 3 Sexdrift og evolution
Titel 4 Biodiversitet

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Organsystemer


Formål:

Du skal med dette forløb kunne forholde dig til begrebet sundhed, med en faglig viden om blodkredsløbet samt lungerne. Hvordan motion kan påvirke lunger og kredsløb, på en positiv måde i forhold til sundhed..


Indhold:
- Livsstil og sundhed
- Glykæmisk indeks
- Fordøjelsen
- Enzymer
- Blodkredsløb opbygning og funktion
- Hjertets opbygning og funktion
- Lungernes opbygning og funktion
- Organernes sammenspil

Materialer:
Se i lectio under indhold og kernestof.

Metoder:
- Gruppearbejde - matrix grupper
- Gruppearbejde om produkt
- Individuelle arbejdsspørgsmål
- Læreroplæg

Forsøg:
- Hæmatokritværdi
- Reaktionshastighed Enzymer
- Blodsukkermålinger
- Blodtryk og puls målinger

Evaluering:
- Mundtlig formativ feedback
- Rapport aflevering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 På opdagelse i generne

Formål

Dette forløb skal give dig en forståelse af hvordan gener nedarves fra generation til generation, samt hvordan denne viden kan bruges i samfundsmæssige problemstillinger. Du skal ligeledes vide hvordan disse gener bliver oversat til proteiner i kroppen, ved proteinsyntesen.

Indhold
- Cellebiologi (prokaryote og eukaryote)
- DNA, mRNA og tRNA.
- Proteinsyntese
- Enzymer
- Baseparringsreglen
- Genetisk nedarvning
- Mutationer, base og kromosom
- Bioteknologisk metoder: DNA ekstraktion, CRISPR

Materialer
Se i lectio under indhold og kernestof.

Metode
- Gruppearbjede - matrix grupper
- Laboratorie arbejde

1. Forsøg: Løg DNA ekstraktion
2. Forsøg: Blodtype bestemmelse
3. Forsøg: PTC smagstest

- Individuelle arbejdsspørgsmål
- Læreroplæg

Evaluering
- Grupperapport
- Aflevering af arbejdsopgaver.
- Rapportaflevering
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
DNA ekstraktion 26-02-2025
Eksamens eksempel - DNA 19-03-2025
Blodtype 26-03-2025
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Sexdrift og evolution

Formål


Forløbet skal gøre dig i stand til at kunne redegøre for reproduktion ved mennesker samt begge køns kønsorganer. Denne viden skal du kunne anvende i din refleksion over hvilke faktorer som kan have indflydelse på menneskets fertilitet. Med videre arbejde til evolution indenfor mennesket og andre arter.

Indhold
- Kønsorganer
- Hormonregulering
- Menstruations cyklus, herunder positiv og negativ feedback for hormoner.
- Befrugtning
- Kønssygdomme
- Antibiotika
- Antibiotikaresistens
- Fertilitet
- Evolution
- Selektionspres
- Darwins evolutions teori.

Materialer
Se i lectio under indhold og kernestof.

Metode
- Gruppearbejde omkring projekt plakat
- Gruppearbejde i laboratorie

Forsøg:
1. Antibiotika forsøg
2. Billeforsøg - evolution

- Individuelle arbejdsspørgsmål
- Læreroplæg

Evaluering
- Gruppefeedback
- Mundtlig formativ feedback på plakat
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Antibiotika resistens 23-04-2025
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Biodiversitet

Formål
Eleverne skal redegøre for de generelle sammenhænge og påvirkninger der findes i et økosystem, samt hvilken indflydelse dette kan have på biodiversiteten for et område.

Indhold
- Økosystem
- Fødekæder
- Biodiversitet
- Carbonkredsløb
- Arter
- Naturnationalparker

Laboratorieforsøg/feltarbejde:
- Vandpest fotosynteseforsøg (Grundforløb)
- Citizen Science undersøgelse af EUC Nord område

Materialer
Se undervisningsbeskrivelsen under indhold

Metode
- Gruppearbejde
- Arbejdsspørgsmål
- Begrebsliste
- Datanalyse
- Feltarbejde
- Laboratorie arbejde

Evaluering
- Elevfeedback
- Afleverings opgaver
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer