Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Nørrebro Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
Lærer(e)
|
Cristina Saldern Sánchez
|
Hold
|
2023 SP1/klwx (1klwx SP1, 2klwx SP1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Introducción al español
Forløbet er et introduktionsforløb, hvor eleverne lærer om, hvor der tales spansk, hvordan man udtaler det spanske alfabet, samt enkelt hverdagssprog.
Efter dette forløb skal eleverne:
- Vide, hvor der tales spansk
- Kunne udtale det spanske alfabet
- Kunne præsentere sig selv og andre (navn, alder, familie, bopæl)
- Kunne tallene
- Kunne farverne
- Vide, hvordan man hilser
- Kende navne og hovedstæder på spansktalende lande
- Kunne tale om vejret
Tekster:
Fra Caminando:
- ¡Hola! ¿Qué tal?
- America del Sur
- España
- Entrevista con Eloy
Video:
- Unidad 1 Hola ¿qué tal?: https://www.youtube.com/watch?v=Bj-fAlHK2rM 0,9 NS
- Cardi B revela en ESPAÑOL lo que guarda en su bolso: https://www.youtube.com/watch?v=TYfyZX7_YSo 1,3 NS
- Kunne gennemføre et cafebesøg på spansk
- Kunne gennemføre et indkøb på spansk
Eleverne introduceres desuden for:
- Ordklasser
- Køn
- Verbets bøjning i præsens
- Syntaks
- Spørgeord
- Estar
- Tener
- Ser
- Ir
- Verbalbøjninger: -ar, -er, -ir
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
22,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
2
|
Jóvenes españoles (eksamen)
I dette forløb skal vi dykke ned i hverdagen og livet for unge i Spanien. Gennem tekster, dialoger og opgaver lærer vi, hvordan man på spansk kan beskrive daglige rutiner, købe tøj og tale om fritidsaktiviteter. Vi skal også se nærmere på de forskelle og ligheder, der findes mellem unge i Spanien og Danmark, og få en forståelse for spansk kultur og traditioner. Forløbet integrerer en kulturel forståelse af Spanien gennem emner som højtider (Los reyes magos), sociale forhold, og regionale forskelle.
Vi arbejder med grundlæggende grammatik som refleksive verber, spørgende pronominer og possessive pronominer.
Materialet består af spanske sange, små historier, samtaler og aktiviteter, der træner evnen til at forstå og tale sproget.
Formål:
• Forstå og bruge grundlæggende spansk ordforråd og grammatik.
• Beskrive egne og andres daglige rutiner.
• Læse og forstå enkle tekster om unge i Spanien.
• Deltage i korte dialoger og samtaler om hverdagsrelaterede emner.
• Sammenligne og reflektere over unge spanieres og danske gymnasieelevers hverdag.
Faglige mål:
• Forstå og bruge grundlæggende spansk ordforråd og grammatik.
• Beskrive egne og andres daglige rutiner.
• Læse og forstå enkle tekster om unge i Spanien.
• Deltage i korte dialoger og samtaler om hverdagsrelaterede emner.
• Sammenligne og reflektere over unge spanieres og danske gymnasieelevers hverdag.
Kernestof:
Tapas grundbog Inge Margrethe Clausen, Angel Carmona Zambrano, Systime, 2001:
-Una carta de Tarragona
-Mi ropa es para chicos (som lydfil 1:26)
- El día a día de una camarrera
Caminando:
-De compras
Ukendt kilde:
- Clara
-Las profesiones (infográfico)
- “Quevedo” (uddrag): https://www.esquire.com/es/actualidad/musica/a40958520/quevedo-quedate-bizarrap-polemica/
-"SISIS": Unos 840.000 JÓVENES ESTUDIAN y TRABAJAN, un 63% más que en la ÚLTIMA DÉCADA | RTVE: https://www.youtube.com/watch?v=KF5NOKN2bR4
Supplerende stof:
Videoer:
- 4. La familia en español - "Spanish Sitcom A1": https://www.youtube.com/watch?v=guCpaHfy7VQ
- “Todo lo que COMO en un DIA!” https://www.youtube.com/watch?v=eoufTo_h_aY
-” Los 3 tipos de bachillerato en España y sus diferentes modalidades”: https://www.mundana.us/blog/bachillerato-en-espana
- “Antonio Banderas Teaches You Spanish Slang”: https://www.youtube.com/watch?v=eZ0vxQ3uJCU (3:43 min)
- “CABALGATA DE REYES MAGOS 2024 DESDE MADRID en DIRECTO” https://www.youtube.com/watch?v=-V0Sk0bAmbY (udpluk)
Film:
- “Vivir es fácil con los ojos cerrados”: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=CFUFILM1117485&s=43759964&n=1&o=hits
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
33,00 moduler
Dækker over:
33 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Los jóvenes de América Latina (eksamen)
I dette forløb undersøger vi, hvordan livet er for unge latinamerikanere med udgangspunkt i Argentina, Colombia, Mexico. Vi undersøger desuden landenes historie og kultur gennem forskellige medier.
Vi skal også se lidt på El Salvadors historie og hvordan bander har påvirket livet i El Salvador.
Faglige mål:
• forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
• læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
• deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde sammenhængende spansk, herunder overfladisk beskrive oplevelser og begivenheder
• redegøre for kendte problemstillinger på et nogenlunde sammenhængende spansk
• udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret spansk
• Opnå kendskab til samfunds- og kulturforhold i Argentina, Colombia, Mexico og El Salvador.
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder
• benytte strategisk kompetence i forhold til lytte- og læseforståelse
Grammatik:
Diftongerende verber
Perfektum
Nær fremtid (rep.)
Demonstrative pronominer
Modalverber
Gradbøjning
Objektspronominer
Materiale:
Kernestof:
La identidad contrastada, Ole Nicolaj Mikkelsen, Pablo Riismøller, Gyldendal, 2018:
Kapitel 1, 2 og 4
Kompendie om El Salvador (Kilder: En la pandilla somos familia, Suzan Desezar og Systime A/S, 2015, https://culturasdelatierra.blogspot.com/2010/08/pueblos-indigenas-de-el-salvador.html, https://insightcrime.org/es/noticias-crimen-organizado-el-salvador/mara-salvatrucha-ms-13-perfil/)
Min læring
Supplerende stof:
- Spain vs. Colombia vs. Mexico vs. Argentina | Spanish Word Differences:
https://www.youtube.com/watch?v=EZE4LrT-JD8
- CAMPEONES Mundiales de tango escenario 2022 - Ricardo Astrada y Constanza Vieyto: https://www.youtube.com/watch?v=3ArBygnD9vE
- Gianpiero Galdi & Lorena Tarantino - Krakus Aires Tango Festival 2019 4/5:
https://www.youtube.com/watch?v=JaEsttvrXkY
- Nathy Peluso - CORASHE (Video Oficial)
https://www.youtube.com/watch?v=vkvMgp_7swk
- Barrio de la Recoleta | Buenos Aires, Argentina (Qué Ver y Hacer)
https://www.youtube.com/watch?v=W5f2u46x8Cs
- Ciudad de México, qué hacer en la CDMX: https://www.youtube.com/watch?v=9ZIkEH689cI
- Eva Longoria and Michael Peña Teach You Mexican Slang | Vanity Fair
https://www.youtube.com/watch?v=4kc-mbe02tc
-Así es el TEMPLO DE LA MUERTE más grande del mundo... | Santa Muerte: https://www.youtube.com/watch?v=vC9OMP4ZiXY
- A Super Quick History of El Salvador https://www.youtube.com/watch?v=w3__uoyaU1g
- Last Week Tonight, 29. Oktober 2023 (Uddrag om præsidentvalg i Argentina og Javier Milei)
Film
- Photographing Mexico's Cholombiano Street Culture:
https://www.youtube.com/watch?v=RJ0FN0pTDek
- Diego Maradona -Rebel. Hero. Hustler. God.: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=CFUFILM1113100&s=43760895&n=4&o=hits
- Ya No Estoy Aquí (2019), Netflix, set som lektie
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Opgave på studietur
|
04-03-2024
|
Oversættelse 1
|
05-04-2024
|
Arbejd selv
|
09-04-2024
|
En casa
|
12-04-2024
|
Prøve primavera 1
|
26-04-2024
|
En clase sistema
|
07-05-2024
|
En clase
|
14-05-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
26,00 moduler
Dækker over:
23 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Rep. A1-A2
Repetition af basisgrammatik og ordforråd niveau A1-A2.
Niveau A2:
Kan forstå sætninger og hyppigt anvendte udtryk, der omhandler forhold af umiddelbar betydning (f.eks. meget basale informationer om personlige og familiære forhold, indkøb, lokal geografi, beskæftigelse).
Kan kommunikere i ukomplicerede og rutineprægede situationer, der kræver en enkel og direkte udveksling af information om velkendte og rutine- prægede forhold.
Kan med enkle udtryk beskrive sider af sin baggrund, sit nærmiljø samt udtrykke sine umiddelbare behov.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Jovenes de LATAM
Colombia
Vi mangler lidt fra forløbet om unge i latinamerika, som vi samler op på i denne uge.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Cuba (eksamen)
Forløbet har til formål at introducere eleverne for Cubas historie, kultur, politik og samfundsforhold.
Cuba er en helt særlig ø-nation i Caribien. I forløbet ser vi overordnet på landets historie fra kolonitiden og slaveriet til revolutionen i 1959, og frem til Sovjetunionens fald i 1991. Gennem spansksprogede tekster og film dykker vi ned i "El período especial" og hvordan den økonomiske udvikling efterfølgende har påvirket hverdagen for almindelige cubanere.
Eleverne skal på spansk kunne:
- Beskrive Cubas moderne historie i overordnede træk
- Beskrive almindelige cubaneres liv
Der arbejdes løbende med at styrke elevernes sproglige kompetencer, men også udvide deres interkulturelle forståelse gennem autentiske tekster, film, musik og andre medier.
Faglige mål:
• forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
• læse og forstå u/bearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
• deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder
• præsentere kendte problemstillinger på et nogenlunde flydende mundtligt spansk
• perspektivere viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold
• Benytte strategisk kompetence i samtale på spansk
Kernestof:
Cuba en Cambio, Rosalba Gazón López, Bente Dalsgaard Frederiksen, Gyldendal, 2016
"El período especial" p. 6-8
"Macetas, jineteras y mantenidas" p. 9-12
Vamos, Anny Holmgaard. Forlaget EA
"Cuba" p. 54-55 (2 ns)
Supplerende stof:
CFU
"La familia en Cuba", https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000106882&s=43989748&n=1&o=hits
"La escuela en Cuba", https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000100019
Documental
Cuba y el camerógrafo, Jon Alpert, 2017, Netflix (set som lektie)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
La musica y cultura de México (eksamen)
Mexico er et land med en rig kulturarv, og stærke traditioner. I forløbet undersøger vi både det traditionelle og det moderne Mexico gennem kultur, tradition og musik. Vi ser på mexicansk mad, quinceañeras, día de los muertos, La Santa Muerte, La Virgen de Guadalupe, corridos tradicionales, corridos tumbados m.m.
Vi skal desuden beskæftige os med, nær fremtid, perfektum og semantiske skemaer.
Faglige mål:
• forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om de studerede temaer om Mexico formidlet gennem forskellige medier
• læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster, der er relateret til Mexico
• deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder
• præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
• udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
• perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i Mexico til andre samfunds- og kulturforhold
Kernestof:
“Las salsas mexicanas” (S.N.)
“Información general sobre México” uddrag fra https://embamex.sre.gob.mx/republicadominicana/index.php/avisos/2-uncategorised/127-informacion-general-sobre-mexico og https://es.wikipedia.org/wiki/Claudia_Sheinbaum
Fra Viva La Vida, Bascuñan, Østergaard og Højgaard, Lindhartd og Ringhof, 2019
“La Virgen de Guadalupe”
“Las mañanitas a la Virgen de Guadalupe 2024 desde la Basílica || EN VIVO”, El Universal, 2024 (minut 05:45-06:50, og mindre uddrag fra messen) https://www.youtube.com/watch?v=VD2XTuOtP8I
“La reina del tequila”, BBC news 2009 (som anvendt i HHX delprøve 1 fra 28/5-21)
“El corrido mexicano: 'Música y cuernos de chivo'”, Videoklip, der ikke længere ligger på artiklen; https://www.rtve.es/television/20110404/corrido-mexicano-musica-cuernos-chivo/421284.shtml
”Quién es Peso Pluma, el nuevo fenómeno musical mexicano que superó a Bad Bunny en las búsquedas de YouTube” (uddrag), BBC News Mundo, 31/5-23, https://www.bbc.com/mundo/noticias-65761970
“Celebra cinco años de corridos tumbados con nuestro nuevo Spotify Single”, Fort he record, 2024, https://newsroom.spotify.com/2024-10-09/celebra-cinco-anos-de-corridos-tumbados-con-nuestro-nuevo-spotify-single/
“LA PEOPLE II (Video Oficial)”, Peso Pluma, Tito Double P, Joel De La P, 2024, https://www.youtube.com/watch?v=4cyRzNkpNQc
Eleverne har desuden selv skulle udarbejde tekster om mexicansk mad, Día de los muertos, Frida Kahlo og quinceañeras som start på forløbet
Supplerende stof:
“How Mexico’s ‘Queen of Tequila’ took on a world dominated by men”, ABC News, 2024, https://www.youtube.com/watch?v=80Op1DM0hp4
“Det globale hitlistefænomen Peso Pluma er en ny tids bad boy, der romantiserer narkokarteller”, Kevin Mazur, Information, 22/1-24
“The Global Rise of Mexican Music | Gen Mex Documentary (Part 1+2), Amazon Music, 2024, https://www.youtube.com/watch?v=gLFn8Lxuors og https://www.youtube.com/watch?v=7c-AqujdBfY
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Destinos
I dette forløb studerer vi telenovela’en Destinos, som er lavet som spansk undervisningsmateriale. I starten trænes begynderspansk, og i disse episoder vil der være en del repetition af ordforråd og grammatik. Sværhedsgraden øges gradvist, og der vil også være ordforråd og grammatik, som er nyt.
Serien følger en mexicansk familie, som finder ud af, deres suge, aldrende far, har en hemmelighed. I slutningen af hvert afsnit opsamler karakteren Raquel Rodríguez, hvad der er sket, og derefter kommer der en introduktion til det følgende afsnit. Da Raquel rejser i forskellige spansktalende lande, hører man autentisk spansk, som det tales i forskellige regioner, herunder Spanien, Mexico, Argentina og Puerto Rico.
Hver lektion består af en kombination af videovisning, diskussioner og målrettede grammatikøvelser. Forløbet vil fokusere på fluency og strategisk kompetence, og grammatikken vil være mere anvendelsesorienteret.
Da der er 52 afsnit af telenovelaen, skal en del af afsnittene ses hjemme som lektie.
Materiale:
Vanpatten, Bill: Destinos - an introduction to Spanish
Episode 1:
Episode 2:
Episode 3: https://www.youtube.com/watch?v=KgTfm8AQvh0&list=PLFy-LLJJIu4bXkkmmOP4lr44PH3xSxsLT&index=5
Episode 4: https://www.youtube.com/watch?v=n1iZj4KX__I&list=PLFy-LLJJIu4bXkkmmOP4lr44PH3xSxsLT&index=5
Episode 5: https://www.youtube.com/watch?v=jUo_iWY8jiY&t=1255s
Episode 6: https://www.youtube.com/watch?v=Hqng54k-Ekg&list=PLFy-LLJJIu4bXkkmmOP4lr44PH3xSxsLT&index=7
Episode 7: https://www.youtube.com/watch?v=f62ErQLec7Q&list=PLFy-LLJJIu4bXkkmmOP4lr44PH3xSxsLT&index=7
Episode 8: https://www.youtube.com/watch?v=wnaXYZOuzsg&list=PLFy-LLJJIu4bXkkmmOP4lr44PH3xSxsLT&index=9
Episode 9: https://www.youtube.com/watch?v=irm6L_crHAA&list=PLFy-LLJJIu4bXkkmmOP4lr44PH3xSxsLT&index=9
Episode 10:
Episode 11: https://www.youtube.com/watch?v=qygJeaolzGI&list=PLFy-LLJJIu4bXkkmmOP4lr44PH3xSxsLT&index=12
Episode 12: https://www.youtube.com/watch?v=wricX6bRPt4&list=PLFy-LLJJIu4bXkkmmOP4lr44PH3xSxsLT&index=12
Episode 13: https://www.youtube.com/watch?v=GYm4GKekkvQ&list=PLFy-LLJJIu4bXkkmmOP4lr44PH3xSxsLT&index=13
Episode 14: https://www.youtube.com/watch?v=VA3GqYIbv0w&list=PLFy-LLJJIu4bXkkmmOP4lr44PH3xSxsLT&index=14
Episode 15: https://www.youtube.com/watch?v=2ajknbclidQ&list=PLFy-LLJJIu4bXkkmmOP4lr44PH3xSxsLT&index=16
Episode 16:
Episode 17: https://www.youtube.com/watch?v=hbGnwx_SWP8&list=PLFy-LLJJIu4bXkkmmOP4lr44PH3xSxsLT&index=18
(https://www.youtube.com/playlist?list=PLFy-LLJJIu4bXkkmmOP4lr44PH3xSxsLT)
Grammatik:
Pronominer og ordstilling
Gustar
Imperfektum
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/645/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60900381006",
"T": "/lectio/645/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60900381006",
"H": "/lectio/645/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60900381006"
}