Holdet 2klwx SP2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Nørrebro Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Cristina Saldern Sánchez, Morten Knokgård Panvil
Hold 2024 SP2/klwx (1klwx SP2, 2klwx SP2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introducción al español
Titel 2 Los jóvenes españoles EKSAMEN
Titel 3 El Deporte
Titel 4 Jóvenes de latinoamérica
Titel 5 De palabra a frase
Titel 6 Por Dios
Titel 7 Cuba - EKSAMEN
Titel 8 La música en el mundo hispanohablante EKSAMEN
Titel 9 La multiculturalidad - EKSAMEN
Titel 10 El contrabando EKSAMEN

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introducción al español

Fokus på Spanien og spaniernes hverdag. Vi har arbejdet med grundlæggende grammatik og samtale i hverdagssituationer.

Tapas grundbog, Inge Margrethe Clausen, Angel Carmona Zambrano, Systime, 2001
- Gonzalo Lumbreras (1 NS)

Viva la Vida, Silvia Becerra Bascuñán, Sigrid Østergaard og Julie Højgaard, Lindhardt og Ringhof, 2017
- El día a día de una camarera (2 NS)
- Carta de Tarragona (1 NS)
- Habla Miguel (1 NS) (1 NS)
- Esta es mi familia (1 NS)
- Adoro ir de compras (1 NS)



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Lectio
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 Los jóvenes españoles EKSAMEN

La Vida Buena
- Estrella de Sevilla (4 ns)
- David de Valls (4 ns)
- Mireia de Barcelona (4 ns)

Viva la Vida
- Julia (1 ns)

Tapas
- Los jóvenes españoles (1 ns)
- Cómo son los jóvenes españoles? (1 ns)

Caminando
- En la cafeteria (2 ns)
- Vamos de compras (2 ns)

En Vivo
- La fiesta de Fernando (2 ns)


Videos
La familia
https://www.youtube.com/watch?v=guCpaHfy7VQ

Pregunta Ya!
Amor
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 Jóvenes de latinoamérica

Arbejde med globale og interkulturelle kompetencer

La identidad contrastada
Aby de México (5 ns)
Mariángeles de Argentina (5 ns)
Mario de Colombia (5 ns)


Supplerende
Cártel de Sinaloa, la empresa criminal más grande y poderosa de México
https://www.independentespanol.com/noticias/america-latina/mexico/cartel-sinaloa-narcotrafico-mexico-historia-b2139860.html

Dokumentar:
På tur ind i narkobaronens baghave: 'El Chapo var vores leder', 2019
https://www.dr.dk/nyheder/udland/paa-tur-ind-i-narkobaronens-baghave-el-chapo-var-vores-leder

YouTube:
Datos curiosos sobre Argentina (3 ns)
https://www.youtube.com/watch?v=-UYaO1S-0EQ

Plata o Plomo (Narcos)
https://www.youtube.com/watch?v=LqvRQ1qfuRw

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 De palabra a frase

Formålet med dette korte forløb er at kunne genkende samtlige ordklasser på dansk og anvende enkelt sætningsanalyse. Derudover ser vi også på, hvordan man sammensætter sætninger på alle de sprog, I til sammen taler, og sammenligner det med dansk og spansk.

Materiale: : Fra ord til sætning
Elisabeth Nedergaard, Heine Norsk , Lone Milling og Systime A/S. Første udgivelsesår 2010.

Ca. 10 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Por Dios

Formål:

- opnå indblik i tro og trosspørgsmål i Spanien og Latinamerika i dag.

- opnå et kendskab til spanieres og latinamerikanere forhold til kirke og religion samt, hvordan de fejrer religiøse højtider, og kunne tale om det på et nogenlunde korrekt spansk.

- opnå kendskab til historiske begivenheder: Colombus rejse til Amerika, den spanske inkvisition, den katolske kirkes indflydelse under Franco og frem til i dag, de tre store indianercivilisationer i spansktalende Amerika og deres gudedyrkelse.

- kunne beskrive centrale historiske begivenheder i overordnede træk på et nogenlunde korrekt spansk.

- kendskab til, hvornår man anvender præteritum og imperfektum (de to datider).

Kernestof:
- El descubrimiento de América
- La religion precolombina
- Sonsoles Cabo
- La Semana Santa en Antigua, Guatemala (tekst)

Alle tekster er fra "Por Dios" af Tine Krogsgaard Tolstrup, Tanja Trab og Systime, 2017

Gramatik: MinLæring

Supplerende stof:
- "La Esperanza de Triana": https://www.youtube.com/watch?v=mJqh1jwRQqk
- "De dónde viene el capirote": https://youtube.com/shorts/8AykSrB8fI4?si=SFlxHhpZCw4xKUao
- Rosalía: Bagdad (cap. 7 liturgia): https://www.youtube.com/watch?v=Q2WOIGyGzUQ
- La Semana Santa en Guatemala https://www.youtube.com/watch?v=jJheP0SaFio.

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Cuba - EKSAMEN

Forløbet har til formål at introducere eleverne for Cubas historie, kultur, politik og samfundsforhold.

Forløbet tager udgangspunkt i "El período especial" som startede med Sovjetunionens fald i 1991. Gennem spansksprogede tekster og film undersøges det, hvordan den politiske og økonomiske udvikling efterfølgende har påvirket hverdagen for almindelige cubanere.
Fokuspunkt for det skriftlige arbejde er delprøve 1.

Eleverne skal på spansk kunne:

- Beskrive Cubas moderne historie i overordnede træk
- Beskrive almindelige cubaneres liv

Der arbejdes løbende med at styrke elevernes sproglige kompetencer, men også udvide deres interkulturelle forståelse gennem autentiske tekster, film, musik og andre medier.

Faglige mål:
• forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
• læse og forstå u/bearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
• deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder
• præsentere kendte problemstillinger på et nogenlunde flydende mundtligt spansk
• perspektivere viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold
• Benytte strategisk kompetence i samtale på spansk

Kernestof:
"Retratos cubanos - Once historias de la Cuba actual" (Ole Loumann, Nordisk Forlag, 2000).
- Maikro Romero
- Salsa es para todo el mundo (uddrag)
Miguel el Cubano (eksamenssæt)
Cuba y el turismo (Minlæring)
Las casas en Cuba (youtube)

Supplerende stof:
Film: Cuba and the Camera Man, Jon Alpert, 2017


Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11,01 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 La música en el mundo hispanohablante EKSAMEN

Musik er en central del af den kulturelle identitet i den spansktalende verden. Kunstnere fra Spanien og Latinamerika har vist, at et anderledes sprog og kultur ikke er en forhindring for international succes, men en styrke, der kan få musikken til at krydse grænser. Spansksproget musik dominerer ofte internationale hitlister og skaber nye lydbilleder, hvor det traditionelle og moderne blandes.

I dette forløb arbejder vi særligt med merengue og dembow; øver mundtlig præsentation af spansksprogede genrer og musikere; og undersøger, hvordan musikken afspejler identitet, historie og sociale forandringer.

Skriftligt fokuserer vi på "præsentation"-opgaver til delprøve 2.


Kernestof:
Olga Cañon "El frío de tu adios", 1997  https://www.youtube.com/watch?v=zIr2GhHkm84
La Perversa, La Tukiti, La Baby “Siente el Ki”, 2020, https://www.youtube.com/watch?v=2_rm725lBuQ

Yailin La más Viral, Pixie Flow, “Baila”, 2020, https://www.youtube.com/watch?v=oq305zI_2hE

Onguito Wa, Don Forty Five, “Tan Bajando”, https://www.youtube.com/watch?v=GbRRM4QlJco

Tokischa, Anuel AA & Ñengo Flow, “Delincuente”, 2022 https://www.youtube.com/watch?v=ZvbAk720oOI

Bad Bunny FT. El Alfa, “La Romana”, https://www.youtube.com/watch?v=kPg3M4C9N9w

Eget materiale om merengue, corridos og dembow

Datider (perfektum, imperfektum, præteritum), primært via Minlæring
Verbalperifraser, primært via Minlæring
"La Importancia de la música", tekst fra skriftlig eksamen 30. April, 2024

Supplerende stof:

"La Cuna del Dembow", Amazon Prime, 2022, https://www.youtube.com/watch?v=dLuRltRf9Bo

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 La multiculturalidad - EKSAMEN

Spanien er et land med stor både sproglig og kulturel diversitet. I dette forløb får eleverne indsigt i Spaniens multikulturelle samfund og de historiske og nutidige udfordringer relateret til dette – fra maurernes indvandring til borgerkrigen i 1936; sprogidentiteter og efterkommere af indvandrere i dagens Spanien.

Der arbejdes fortsat med elevernes kommunikative kompetencer på spansk, såvel som interkulturelle forståelse og refleksion. Desuden intensiveres arbejdet med den skriftlige eksamen. Fokus på delprøve 2 og genreskrivning.

Kernestof:
-¿Por qué en España se habla varios idiomas?
https://www.youtube.com/watch?v=4cOqxajv1yo og
https://anacob3.blogspot.com/2015/01/tema-4-la-edad-media-en-la-peninsula.html

-El Parlamento Europeo exige ilegalizar la fundación Francisco Franco (uddrag): https://www.ecorepublicano.es/2018/10/el-parlamento-europeo-exige-ilegalizar.html

- Actividad guerra civil 1:
https://www.scran.ac.uk/packs/exhibitions/learning_materials/resources/guerra-civil/actividad-guerra-civil1.pdf

-¿Quién es Morad? (uddrag): https://elfarodemelilla.es/quien-es-morad/
- Morad, "Contento", https://www.youtube.com/watch?v=00osc92huXQ

Terrorismo - Los dos personajes (materiale til uddrag fra dokumentaren The Madrid Connection), https://filmcentralen.dk/gymnasiet/undervisning/spansk-sprog-og-identitet-0?sub-page=119257

Eget materiale

Supplerende stof:
- Den røde jord – 1935 (dokumentar): https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000014227

- The Madrid Connection (2007): https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/madrid-connection

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 El contrabando EKSAMEN

Det sidste tema, vi skal arbejde med i spansk bliver ”El contrabando”.

Forløbet skulle gerne give jer indsigt i nogle vigtige historiske, sociale og kulturelle aspekter fra den spansktalende verden. I skal se nærmere på organiseret kriminalitet og de menneskelige (og måske politiske) konsekvenser, der følger med.

Gennem arbejde med ordforråd, historie, geografi og personlige fortællinger får I et indblik i, hvordan organiseret kriminalitet påvirker almindelige menneskers liv, - både dem, der deltager i det, og dem, der lever i områder, hvor det foregår.

Kernestof:
- Los carteles de Sinaloa (tekst i MinLæring delprøve 1)

- ¿Quién es “el Chapo” Guzmán y cómo se convirtió en el narco más poderoso del mundo? (Uddrag, 2019), https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-47221382  

- INFILTRADO en el NARCOTRÁFICO de HACHÍS en Marruecos, 2026, https://www.youtube.com/watch?v=IRuUqZ_d1Po  

El Chapo - La Verdadera Historia del Cártel de Sinaloa y Su Imperio (uddrag), 2025, https://www.youtube.com/watch?v=hgjl_Xo-UhY

Supplerende stof
- Emma Coronel responde si sigue enamorada de 'El Chapo' y más (Despierta América, agosto 2024): https://www.youtube.com/watch?v=ZM_TBjW7usU

- LA PEOPLE II (Video Oficial) - Peso Pluma, Tito Double P, Joel De La P, 2024, https://www.youtube.com/watch?v=4cyRzNkpNQc

Til gruppepræsentationer af karteller:
• Sinaloa: https://insightcrime.org/es/noticias-crimen-organizado-mexico/sinaloa-cartel-perfil/
• Juárez: https://insightcrime.org/es/noticias-crimen-organizado-mexico/cartel-de-juarez-perfil/
• El Golfo: https://insightcrime.org/es/noticias-crimen-organizado-mexico/cartel-del-golfo-perfil/
• Jalisco Nueva Generación: https://insightcrime.org/es/noticias-crimen-organizado-mexico/cartel-jalisco-nueva-generacion-cjng/
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer