Holdet 2p ks (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Nørrebro Gymnasium
Fag og niveau K og S faggrup. -
Lærer(e) Martin Nybo Steiner, Mie Petersen, Sandie Fyrst-Larsen, Ulla Mørk Hartmann
Hold 2024 ks/p (1p ks/Hi, 1p ks/re, 1p ks/sa, 2p ks/Hi, 2p ks/re, 2p ks/sa)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1 (HI): Introduktion til historiefaget
Titel 2 Forløb 1 reg: Kristendom (enkeltfagligt)
Titel 3 Forløb 2 (HI): Kronologiforløb
Titel 4 Forløb 3 (HI): Tyskland i mellemkrigstiden
Titel 5 Forløb 2 reg: Buddhisme (enkaltfagligt)
Titel 6 Forløb 1 sa: Politik i Danmark (enkeltfagligt)
Titel 7 Forløb 4 (HI): Danske kvinder historie
Titel 8 Forløb 2 sa: Økonomi i Danmark (enkeltfagligt)
Titel 9 Forløb 3 sa: Kulturmøder (flerfagligt)
Titel 10 Forløb 3: reg Kulturmøder (flerfagligt)
Titel 11 Forløb 5 (HI): Kulturmøder (flerfagligt)
Titel 12 Forløb 4 sa: USA (flerfagligt)
Titel 13 Forløb 6 (HI) USA
Titel 14 Forløb 4: USA (Religion C)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1 (HI): Introduktion til historiefaget

Forløbet har introduceret til historie som et videnskabsfag og de mest grundlæggende metodefaglige begreber (MAGTT) er præsenteret og introduceret.
Der er primært arbejdet induktivt med faglig forståelse af de centrale begreber: fortid, historie, kronologi og historiebevidsthed.  

Belyst kernestof i dette forløb:

- Historiefaglige metoder
- Periodiseringsprincipper
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 1 reg: Kristendom (enkeltfagligt)

Beskrivelse af forløbet
Hvad eleverne har arbejdet med:
Eleverne har undersøgt kristendommens kernebegreber og historiske udvikling med fokus på bibelske tekster og teologiske temaer. De har arbejdet med mytebegrebet, Ninian Smarts religionsvidenskabelige metoder og analyseret centrale bibelske tekster som Bjergprædikenen og Paulus’ breve. Forløbet har også inkluderet kulturhistoriske perspektiver fra Reformationen og moderne kristne erfaringer gennem et besøg fra Kristeligt Forbund for Studerende (KFS).

Læringsmål:
Forstå centrale trosforestillinger i kristendommen, herunder treenigheden, næstekærlighed og Paulus’ teologi.
Analysere bibelske tekster og anvende religionsfaglige begreber som myte, antropogoni og eskatologi.
Differentiere mellem indefra- og udefra-perspektiver i religionsfaglig analyse.
Diskutere kristendommens udvikling fra jødisk sekt til verdensreligion og dens kulturelle og historiske betydning.
Reflektere over, hvordan kristne praksisser og trosforestillinger opleves og forstås i dag.

Kernetekster
1. Bebudelsen om Jesu fødsel
o Tekster:
Lukasevangeliet kapitel 1, vers 26-38 (kilde: Bibelen.dk)
o Spørgsmål:
Er teksten skrevet indefra eller udefra? Giv eksempler.
Er teksten en myte? Begrund dit svar.
Hvad er mytens budskab?
Hvilke centrale trosforestillinger i kristendommen præsenteres?

2. Bjergprædikenen
o Tekst:
Matthæusevangeliet kapitel 6, vers 24-34 (kilde: Bibelen.dk)
o Centrale begreber:
Treenigheden
Næstekærlighed
To-natur-læren
Menneskets syndighed

3. Paulus' breve
o Tekster:
Romerbrevet kapitel 5 (kilde: Bibelen.dk)

1. Korinterbrev kapitel 15 (kilde: Bibelen.dk)
Galaterbrevet kapitel 5 (kilde: Bibelen.dk)
o Teologiske temaer:
Retfærdiggørelse ved tro
Opstandelsens betydning
Frihed fra Moseloven
Syndens natur og konsekvenser

4. Mig og Gud – og mig
o Tekst:
Artikel fra Ud og se med DSB (kilde: trykt eller online version)
o Fokus:
Eleverne reflekterer over eksistentielle spørgsmål om forholdet mellem Gud og mennesket.
Anvendelse af religionsfaglige begreber som antropogoni og eskatologi i analysen.

5. Nadverritualet
o Tekst:
Eat'n'Meet Jesus: Nadverritualet (kilde: baggrundstekst om nadverens betydning).
o Fokus:
Analysere nadverritualet som udtryk for kristent fællesskab og tro.
Diskutere nadverens symbolske betydning i forhold til frelse og fællesskab.

6. Den historiske Jesus
o Kilder:
Grundbogen til Religion C (Systime.dk)
Fokus på Jesu rolle i historisk og teologisk kontekst samt Paulus’ indflydelse på kristendommens udbredelse.

Øvrigt Indhold
1. Præsentationer og Teorier
o Myter.pptx: Introduktion til myteteori (kilde: lærerens eget materiale)
o Religionsfagets metoder: Ninian Smarts dimensioner (kilde: lærerens eget materiale)
o Begreber som antropogoni, kosmogoni, eskatologi, dogmer (kilde: Grundbogen til Religion C).

2. Gruppe- og Klasseøvelser
o Analyse af tekster med fokus på:
Indefra- og udefra-synsvinkler
Mytens struktur og budskab
o Svar-bazar om Mig og Gud – og mig
o Kahoot!-quizzer til repetition og forståelse

3. Kulturhistoriske Temaer
o DRTV - Historien om Danmark: Reformation og Renæssance (kilde: DRTV)
o Danmarkshistorien: Protestantismen i 1600-tallet (kilde: Danmarkshistorien.dk)

4. Besøg
o Kristeligt Forbund for Studerende (KFS): Interviews og indefra-perspektiver på kristendommen.

5. Bibelske Tekster på Lyd
o Romerbrevet 5, 1. Korinterbrev 15, Galaterbrevet 5 (kilde: Bibelen på Hverdagsdansk via Bibelselskabet.dk).

Lektier og Forberedelse
• Læsning af kernetekster fra Grundbogen til Religion C og Bibelen.dk.
• Forberedelse af spørgsmål til besøg fra KFS, med inddragelse af mindst fem religionsfaglige begreber.
• Diskuter kristendommens myter, dogmer og etiske retningslinjer.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Arbejdsspørgsmål om senmoderne samfund 11-09-2024
Jesus 21-10-2024
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb 2 (HI): Kronologiforløb

Historiefagets grundlæggende bestanddele, metode og kronologi, introduceret gennem fem nedslag i verdenshistorien dog med udgangspunkt i forhold vedr. Europa: Demokratiet i antikkens Grækenland, Opdagelsen af den nye verden, Middelalder, Oplysningstid og Industrialisering.

GRUNDBOG:

Kompendium (del 1, 2 og 4) med uddrag fra Carl-Johan Bryld: Verden før 1914 (Systime)
Del 1. Det gamle Grækenland (uddrag af kapitel i e-bog)
Del 2. Europa opdager verden (uddrag fra kapitel i e-bog)
Del 4. Enevælden og oplysningstiden (uddrag fra kapitel i e-bog)

Kompendium (del 3) med uddrag fra Historieportalens forløb om Det katolske årtusinde  
Del 3. Kristendom, kirke og reformation (uddrag af forløb i historieportalen)
5. Industrialisering i England

Kompendium (del 5) med uddrag af Helle Folkersen: Industrialisering - da verden blev moderne (systime)
Del 5: Industrialiseringen i England (uddrag fra e-bog)

KILDER (læst i uddrag):

Den gamle oligark (430 f.v.t.)
Perikles Gravtale (431 f.v.t).
Alvise da Ca' da Mostos beretning (1505)
Columbus opdager Cuba (1492)
Uddrag af følgende
Luthers teser (1517)
Biskop Bossuets forsvar for enevælden (1679)
John Locke, af Two Treatises of Government (1690)
Thomas Hobbes, Leviathan (1651)
Charles de Secondat, baron de Montesquieu: Om Lovenes Ånd  (1748)
Jean-Jacques Rousseau: Contract Social (1762)
Francois de Voltaire: Candide (1759)
Adam Smith: Om fabrikssystemets fordele (1776)
Friedrich Engels: Den arbejdende klasses stilling i England (1845)

Kernestof belyst i forløbet:

- Nedslag i verdens og Europas historie fra antikken til i dag, herunder forskellige typer af årsagssammenhænge og
periodiseringsprincipper
- Styreformer i historisk og nutidigt perspektiv
- Natur, teknologi og produktions betydninger for mennesker i historisk og nutidigt perspektiv
- Globalisering og kulturmøder i historisk og nutidigt perspektiv
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse - Undervisningen er lektieinkluderet
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling - Eleverne skal formulere besvarelser på mange indre opgaver som indlæg på Padlet.
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 4 Forløb 3 (HI): Tyskland i mellemkrigstiden

Forløbet har taget udgangspunkt i afslutningen af første verdenskrig og Versaillestraktaten. Nationalismens oprindelse og forståelse.
Den italienske  fascisme. De økonomiske og politiske problemer det tyske samfund stod overfor i 1920-erne. Den politiske polarisering og forfølgelse. Hitlers vej til magten og magtovertagelsen i 1933. Den nazistiske raceideologi og antisemitismens påvirkning af det tyske samfund. Drøftelser af årsagsforklaringer på hhv. aktør og struktur-niveau samt forskellige historiesyn (lineær / cyklisk) (progressivt / regressivt). Vi har arbejdet med tendens-begrebet gennem rollespil i klassen.  
Endvidere er holocaust og andre folkedrab undersøgt i et mindre projektarbejde,  som eleverne har gennemført i grupper. I den forbindelse har eleverne arbejdet med folkedrab forstået gennem hhv. Ervin Staub, Barbara Harff og Gregory Stantons teorier.    

Vi har generelt haft fokus på hvordan ikke-skriftlige materialer anvendes kildekritisk i historiefaget. Her er bl.a. arbejdet med remediering gennem produktion af en valgplakat til nazistpartiets kampagne i 1933.

GRUNDBOGSMATERIALE:

Carl-Johan Bryld: Verden efter 1914 (Systime) uddrag fra følgende to kapitler:
2. Første verdenskrig
4. Krisen i trediverne

Solvej Berlau og Stine Thuge: Vejen til Holocaust (Columbus) uddrag fra følgende to kapitler:
5. Farlige forestillinger
8. Restriktioner og rettigheder

KILDER:
- Statistik: Nationalformue 1912 og 1920 for USA, Storbritannien, Frankrig, Tyskland og Italien. gengivet fra Verden efter 1914
- Billede: Postkort ca. 1925 gengivet fra Verden efter 1914.
- Nazistpartiet program (1920)
- Uddrag fra "Mein Kampf" af Adolf Hitler (1925)
- Mandatfordeling i Nationalforsamling og Rigsdag fra Inger Bertelsen og Karl Jacobsen: Hitlerfascismens vej til magten. Gyldendal, 1983. s. 42 og staatsleistungen.de.
- Overblik over jøder i Europa - uddrag af Wannsee-protokollen 1942.
- Himmlers tale for SS-officerer i Poznan, Polen, 4. oktober 1943.
- Den tyske stats indtægter og udgifter (1919-1923) gengivet fra Verden efter 1914
- Markens værdi i forhold til dollars (1914-1923) gengivet fra Verden efter 1914
- Arbejdsløshed og industriproduktion (1928-1933) gengivet fra Verden efter 1914
- Valgplakat: Unsere letzte Hoffnung - Hitler (1932)
- Tysk bjergbondefamilie, malet af Rudolf Otto (1944)
- Plakat over menneskeracer: Rassen der Erde (I)
- Illustration nr. 2: 'Tyskeren' og nr. 3: 'Jøden' fra Bilderbuch für gross und klein,af Elvira Bauer (1936)

Fra Youtube:
Nuremberg Rally (1936)
Der ewige Jude (1940) de første 12-15 minutter.

Digitale materialer:
Europa opdager nationalismen (DRKultur, 2011)
History Brief: Benito Mussolini Gains Power in Italy
The Nazis - a WAaning from History (02 - Chaos and Consent) BBC, 1997
Folkedrab.dk

Kernestof belyst i dette forløb:

- Forholdet mellem aktør og struktur i et historisk og nutidigt perspektiv
- Ideologiernes kamp i det 20. århundrede
- Styreformer i historisk og nutidigt perspektiv
- Historiebrug
- Nedslag i verdens og Europas historie fra antikken til i dag, herunder forskellige typer af årsagssammenhænge og periodiseringsprincipper
- Historiefaglige metoder
- Holocaust og andre folkedrab

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Personlige
  • Kreativitet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 5 Forløb 2 reg: Buddhisme (enkaltfagligt)

Kernestof:
-Buddhisme pa_ HF.pptx
  -Buddhisme - Religion C.pdf (ca. 28 sider)
  -Med buddha under huden.docx (Christian Stadil) (ca. 1/2 side)
  -Buddhisme_ Ninian Smart.docx
- Buddhas liv + Arbejdsspørgsmål til Buddhas Liv.docx
- Grundbogen til Religion C: Anders Nielsen: 'Buddhisme'; sider: 147-162, 167-170 Kompendium
   - Verdenskort.docx
   - Myter.pptx
- Arbejdsspørgsmål til Buddhalegenden og Bebudelsen om Jesu fødsel.docx
  - Lord Buddha - Birth of the Buddha (The Life of Buddha) (ca. 15 min)
  - Lukasevangeliet Kapitel 1, 26-38 (ca. 1/2 side)
- The Little Buddha (spillefilm) (2 timer, 21 min.)
- Arbejdsspørgsmål til Mahayanabuddhismen og Tibetansk buddhisme_Grundbogen til Religion C.docx
   - Dokumentar: De skrev historie - Dalai Lama (30 min.)
- Tibetan Buddhist monks chanting in monastery in Nepal during a special puja
   -Tibetan Buddhist Prostration
   -Tibetansk Buddhistisk Center: Glidefald
   -Ritualer.pptx
-Grundbogen til religion C_ss. 11-15.pdf
   -Interview med dansk buddhistisk nonne.pdf
   -Modulet er som meddelt virtuelt. Du skal løse den opgave, som ligger på modulet. Se opgavebeskrivelsen.
   -Buddhisme i Danmark

I alt ca. 30 NS, videomateriale ca. 3 timer, 15 min.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Buddhisme i Øst og Vest 13-11-2024
Opgave: Interview med dansk nonne 17-02-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb 1 sa: Politik i Danmark (enkeltfagligt)

Forløbets indhold og fokus
I dette forløb har vi arbejdet med de tre klassiske ideologier liberalisme, socialisme og konservatisme. Vi har stiftet bekendtskab med danske politiske partier og deres placering i det politiske kompas, herunder også forskellen på fordelingspolitik og værdipolitik, vælgertyper samt partityper.

Begreber: Ideologi, liberalisme, socialisme, konservatisme, partityper (klasseparti, catch-all parti), vælgertyper (Kernevælger, klasse-vælger, marginalvælger, issue-vælger), socialklasse, fordelingspolitik (højre-/venstreorienteret), værdipolitik (højre-/venstreorienteret), det politiske kompas, Folketinget, mandater, støtteparti, opposition, regeringstyper (et- eller flerpartiregering, mindretals- eller flertalsregering), negativ parlamentarisme.


Anvendt materiale
Grundbogsmateriale: 1p politik-kompendium (pdf-fil).

PDF-fil: Danske politiske partier - et overblik
PDF-fil: Det gyldne kompas - kampen om 90 mandater


Supplerende materiale
• Diverse statistikker
• Korte uddrag fra Enhedslistens og Liberal Alliances hjemmesider
• Debatindlæg: ”Alex Vanopslagh: Der vil heldigvis altid være ulighed i Danmark”, Alex Vanopslagh, Altinget, 7. november 2019
• Undervisningsfilm: ”Regeringen”, ”Kontrol med regeringen”, Folketinget, https://www.ft.dk/da/undervisning/undervisningsfilm
• Uddrag: ”Efter ni måneder med Løkke og Ellemann drømmer S-borgmestre om en ren rød regering” Line Rønn Tofte m.fl., DR, 23. september 2023
• Uddrag: ”Megafon-lussing kommer ikke bag på Venstre-vælgere”, Camilla Alexandra Barton, TV2, 29. februar 2024
• Mandatfordeling 13. december 2024, DR
• Uddrag: ”Mette Frederiksen har tabt 200.000 vælgere siden valget: "De røde socialdemokrater er dybt skuffede"”, Malthe Bruhn, Altinget, 27. april 2023

(det supplerende materiale kan findes i arbejdsarkene)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb 4 (HI): Danske kvinder historie

Forløbet danner grundlag for historieopgaven, som eleverne har udarbejdet individuelt ved forløbets afslutning. Der er eksplicit arbejdet med det funktionelle kildebegreb, da eleverne på egen hånd skulle udvælge relevant kildemateriale til deres historieopgave. Endvidere er arbejdet med tidslinjer, som redskab til at skabe overblik. Eleverne har bl.a. arbejdet med gruppeprojekter om de 7 f'er.

Danske kvinders historie med primært fokus på de mange forandringer for kvinders liv, der indtraf i perioden 1850-1960-erne. I periodens begyndelse særligt de politiske og uddannelsesmæssige muligheder i periodens slutning særligt med fokus på arbejdsliv og identitet.  
    
GRUNDBOG:

Kompendium med uddrag fra De danske kvinders historie (Systime) af Dorthe Chakravarty og Hanne Mortensen fra følgende kapitler: .

2. 1850 - 1915 Fra grundlov til stemmeret
3. 1915 - 1940 Seksualitet og børnebegrænsning
4. 1940 - 1960 Kvinder i krigstid og fredstid
5. 1960 - 2000 Velstandsboom og kvinder i protest

KILDER:

- Matador: Den rejsende (1) 1978.
- Maleri: P.S. Krøyer: Det Hirschsprungske Familiebillede, 1881.
- Tabel over ansatte og indtjening ved Rubens Dampvæveri, 1873
- Om ægteskab. Uddrag fra Karoline Jensen Graves: Ved Halleby Aa. Det Schønbergske forlag, 1921.
- Om Garconne-frisuren (1924) fra Kjerulff: Livet i Danmark (1947)
- To kvinders oplevelser af Mødrehjælpen gengivet fra De danske kvinders historie.
- Amerikansk plakat: We Can Do It (1943)
- Dansk Luftværns Blad nr. 1, 1941:4 (uddrag af artikel)
- Dansk Luftværns Blad nr. 7, 1943::13f (uddrag af artikel)

Digitale materialer:
Husker du - 70'ernes kvinder (DR2, 2012)

I forbindelse med historieopgaveskrivning er udleveret et kildehæfte med 25 forskellige kilder, som eleverne skulle vælge iblandt til deres historieopgave.  

Kernestof belyst gennem forløbet:

- Dansk historie og identitet
- Natur, teknologi og produktions betydninger for mennesker i historisk og nutidigt perspektiv
- Ideologiernes kamp i det 20. århundrede
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • IT
  • Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Projektarbejde

Titel 8 Forløb 2 sa: Økonomi i Danmark (enkeltfagligt)

Forløbets indhold og fokus
I dette forløb har vi arbejdet med økonomien fra et dansk perspektiv under inddragelse af det økonomiske kredsløb, de økonomiske mål, konjunkturer samt økonomiske politikker (finans- og pengepolitik).

Begreber: Marked, udbud, efterspørgsel, markedsmekanismen, det økonomiske kredsløb (husholdninger, virksomheder, offentlig sektor, finanssektor, udlandet), renter, import og eksport, de økonomiske mål (økonomisk vækst, lav arbejdsløshed, lav inflation, overskud på betalingsbalance, balance i det offentlige budget, bæredygtig udvikling), BNP, forbrug, konkurrenceevne, målkonflikter, konjunkturer (høj-/lavkonjunktur), recession, finanspolitik (ekspansiv/kontraktiv), pengepolitik (ekspansiv/kontraktiv).



Anvendt materiale
Grundbogsmateriale: Økonomi-kompendium.


Supplerende materiale
• Uddrag: ”Tilbudsfesten er forbi”, Lars Attrup, Jyllands-Posten, 11/2 2025
• Diverse korte artikeluddrag om de økonomiske mål
• Uddrag: ”Nationalbanken advarer mod regeringens finanslov”, Jeppe Lykke Hansen, TV 2, 25. september 2024
• ”Dansk økonomi viser sundhedstegn - udsigter til rentefald i 2025”, Frederik Mahler Bank, DR, 31. december 2024

(det supplerende materiale kan findes i arbejdsarkene)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb 3 sa: Kulturmøder (flerfagligt)

Forløbets indhold og fokus
Forløbet er i tværfagligt samspil med historie og religion. Det blev indledt med et besøg med omvisning på Immigrantmuseet i Farum samt tilhørende debatspil.

I dette forløb har vi arbejdet med mødet mellem kulturer med fokus på normer, identitet og socialisering. Eleverne har stiftet bekendtskab med begreber som jeg- og vi-kultur, identitetstyper, stereotyper og fordomme samt teorier som Rosenthal-effekten, kontaktteorien og Honneths anerkendelsesteori. Forløbet har desuden belyst, hvordan kulturmøder påvirker politik og integration i Danmark, herunder forskellige integrationsformer og borgerbegreber som statsborger, medborger og modborger. Forløbet har også belyst, hvordan man som borger kan deltage i politik.

Forløbet omfattede et projekt med tværfaglig synopsisskrivning ud fra tekster fra undervisningen med en individuel prøve under eksamenslignende forhold.

Begreber: Isbjergmodel (manifeste kultur, kernekultur), socialisering (primær/sekundær), norm (formel/uformel), roller, identitet (personlig/social), dobbeltsocialisering, jeg-kultur, vi-kultur, identitetstyper (ren identitet, bindestregsidentitet, kreolsk identitet), etnocentrisme, stereotyper, fordom, Rosenthal-effekten, kontaktteori, anerkendelse (privat, retslig, solidarisk), rettigheder (civile, politiske, sociale), statsborger, medborger, modborger, pligter, social arv (positiv/negativ), mønsterbryder, social mobilitet, habitus, kapitaler (økonomisk, kulturel, social), fordelingspolitik (højre-/venstreorienteret), værdipolitik (højre-/venstreorienteret), det politiske kompas, integrationstyper (assimilation, integration, segregation).



Anvendt materiale
Grundbogsmateriale: 1p kulturmøde-kompendium (pdf-fil).


Supplerende materiale
• Diverse statistikker
• Kort uddrag: ”Du aner ikke, hvor meget det sejler i dansk Somalia”, Sofie Jama, Information, 19. marts 2018
• Kort uddrag: ”Den sommer Ahmed blev radikaliseret”, Louise Stigsgaard Nissen og Mette Dahlgaard, Berlingske, 26. januar 2015
• Dokumentar: Med tørklæde på scenen (episode 4, sæson 1). I: Kampen om mig. DR, sendt d. 12. november 2019.
• Uddrag: ”Folkeskolelærere diskriminerer drenge med mellemøstlige navne”, Anne Ringgaard, videnskab.dk, 5. marts 2019
• Uddrag: ”Forsker: Når minoritetsetniske unge ikke stemmer, nægter de at lade politikerne definere deres værd”, Kristina Bakkær Simonsen, Altinget, 3. september 2022.
• Dokumentar: Jeg vil også have huen på (00:00-20:00, episode 3, sæson 1). I: Ghettostjerner. DR, sendt d. 7. februar 2021
• Korte uddrag fra Enhedslisten, Dansk Folkeparti, Danmarksdemokraterne, Socialdemokratiet og Radikale Venstres hjemmesider
• Uddrag: ”Kommission anbefaler at forbyde tørklæder i skolen”, Mette Viktoria Pabst Andersen, DR, 24. august 2022
• Uddrag: ”Alkoholkulturen er fuld af dilemmaer for unge muslimske kvinder”, Brian Traantoft Rasmussen og Marie Fjellerup Bærndt, Vid&Sans, 23. maj 2022
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb 3: reg Kulturmøder (flerfagligt)

Religion:
Islam

Indhold

Kernestof:
Tekster fra Koranen:
-(uddrag) Om profeten Muhammed, Sura 7 (Kvæget) og 96 (Levret) Wullfs , Ellen : I: Koranen. 1. udg. Vandkunsten , 2016. (Afsnit i bog). Uddrag Hadithen: Troens hovedpunkter
-(uddrag) Om de vantro, Sura 4 (Kvinderne) og Sura 41 (Fremlagt nøjagtigt), Sura (Omvendelse)
-(uddrag) Om Trosbekendelsen, Sura 2 (Koen) Wullfs , Ellen : I: Koranen. 1. udg. Vandkunsten , 2016. (Afsnit i bog).
- (uddrag) Om Bønnen, Sura 17 (Natterejsen), Sura 20 (Ta ha), Sura 5 (Bordet), Sura 62 (Fredag), Sura 4 (Kvinderne) Wullfs , Ellen : I: Koranen. 1. udg. Vandkunsten , 2016. (Afsnit i bog).
-(uddrag) Om Almisse, Sura 2 (Koen) Wullfs , Ellen : I: Koranen. 1. udg. Vandkunsten , 2016. (Afsnit i bog).
-(uddrag) Om Fasten, Sura 2 (Koen) Wullfs , Ellen : I: Koranen. 1. udg. Vandkunsten , 2016. (Afsnit i bog).
-(uddrag) Om valfarten, Sura 2 (Koen) Wullfs , Ellen : I: Koranen. 1. udg. Vandkunsten , 2016. (Afsnit i bog).
ca. 11 vers fra Koranen i alt.

Supplerende stof:
--Ekskursion til David Samling (Feltarbejde)
-Kvindernes Kamp mod Ayatollahen (DR Horisont) : https://www.dr.dk/drtv/se/horisont_-kvindernes-kamp-mod-ayatollahen_46778 (Arbejde med reportager) ca. 27 min.
- I-Religionsportalen: Islam og samfundet https://religion.systime.dk/index.php?id=543#c2743 . Udgivet af Systime. Internetadresse: https://religion.systime.dk/index.php?id=543#c2743 - Besøgt d. 05.05.2016 (Internet) ca. 1 ns.

Baggrundsmateriale
-Religionsportalen: Hovedretninger i Islam . Udgivet af Systime. Internetadresse: https://religion.systime.dk/index.php?id=887 - Besøgt d. 05.05.2016 (Internet)
-Religionsportalen: Islam og samfundet. Udgivet af Systime. Internetadresse: https://religion.systime.dk/index.php?id=543#c2743. Besøgt d. 05.05.2016 (Internet) 0,7 originalmateriale, 4,4 tekstsider, 4 videoer, 2 billeder 7,4 iSider
-Religionsportalen: Islam Globalt. Udgivet af Systime. Internetadresse: https://religion.systime.dk/?id=534. 1original-materiale, 3,1 tekstsider, 2 videoer, 6 billeder, 6,1 iSider
-Religionsportalen: Definition af tekster. Udgivet af Systime. Internetadresse:https://religion.systime.dk/index.php?id=495&L=0. 3,8 tekstsider, 2 billeder 4,4 iSider

‐ Madsen et al.: Grundbog til Religion C, Systime 2012, s. 113-115
- Maria Madsen m.fl., ”KSbogen” (2018), heri ”Tema 2:
Globalisering – kulturmøder
og religiøse konflikter”, s. 85-
90 og s. 126-146.
ca. 18 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering af KS-synopsis 14-05-2025
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb 5 (HI): Kulturmøder (flerfagligt)

Det første af to flerfaglige forløb. Indledt med en ekskursion til immigrationsmuseet i Farum. Her besøgte vi den fast udstilling.  
I historie tager vi udgangspunkt i kulturmødet i forbindelse med den polske arbejdsmigration til Lolland omkring 1920. Derefter fokuseres primært på udviklingen i Danmark i perioden 1960 - 2001. Arbejdskraftindvandring, som udfordrer det danske arbejdsmarked. Oliekrisen og arbejdsløshed. Familier, som rejser hertil. Ghettoer på Vestegnen. Kultursammenstød i boligområder og på arbejdspladser. Jordskredsvalget i 1973 og den politiske polarisering i Danmark gennem 1980-erne. Paradigmeskiftet med DF's placering i dansk politik efter 2001. Den internationale trussel i form af islamisk terror  mod WTC i 2001 og den muslimske trussel indefra belyst gennem Muhammedtegningerne 2005.     

GRUNDBOG:  Peter Bejder og Kim Boye Holt: Fra huguenotter til afghanere - Indvandringens historie i Danmark (Systime, 2013), s. 133-137, 145-150, 161-165, 169-170 og 177-186.  

Digitale materialer:
- Polakkerne på Lolland (DR2, 2011)
- Gæsterne der blev (DR2, 2011)
- Kampen om indvandringen (4) Stuerene - det bliver I aldrig!
- Videopræsentation af hhv. Huntington og Fukuyamas teorier (Youtube)  

KILDER:
- Polakkerne. Artikel i Tyendebladet, 5. april 1908
- Jens Fisker: Velkommen Mustafa (1970)
- Pamflet fra Fremskridtspartiet (1973)
- Interview med Per Madsen bragt i Ekstra Bladet (1987)
- Fremskridtspartiet: Muslimer skal udvises. Bragt i Jyllandsposten 20.10.2001
- Inger Støjbergs facebook-opslag med lagkagefejring (14.3.2017)
- Statistisk materiale: Indvandrere og efterkommeres andel af den samlede danske befolkning (1980-2024)
- Flemming Rose: Ytringsfrihed bragt i JyllandsPosten sammen med de 12 karikaturtegninger. Tegninger er tilgængelige, men undervisningen har været fokuseret på Flemming Roses argumentation for at bringe tegningerne.   

Kernestof belyst gennem forløbet:

- Dansk historie og identitet
- Globalisering og kulturmøder i historisk og nutidigt perspektiv
- Ideologiernes kamp i det 20. århundrede
- Natur, teknologi og produktions betydninger for mennesker i historisk og nutidigt perspektiv
- Historiefaglige metoder
- Historiebrug.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 12 Forløb 4 sa: USA (flerfagligt)

Forløbets indhold og fokus
Forløbet er i tværfagligt samspil med historie og religion.

I forløbet har vi arbejdet med styreformer som demokrati, autokrati og teokrati samt demokratikriterier, herunder også præsidentialisme overfor parlamentarisme samt magtens tredeling. Vi har desuden analyseret det repræsentative demokrati, herunder fordele og ulemper ved de to demokratiformer og ligestilling mellem køn, samt har vi set på konkurrencedemokrati og deltagelsesdemokrati. Forløbet har også omhandlet det amerikanske topartisystem med Demokraterne og Republikanerne, valgmænd, winner take all, svingstater og gerrymandering. Endelig har vi inddraget velfærdsmodeller, diskuteret tillidstyper og koblet det til sociale begreber som social arv, mobilitet, mønsterbryder og den amerikanske drøm, samt kapitalformer (økonomisk, social og kulturel).

Forløbet omfattede et projekt med tværfaglig synopsisskrivning ud fra tekster fra undervisningen med en individuel prøve under eksamenslignende forhold.


Begreber: Præsidentialisme, parlamentarisme (positiv/negativ), magtens tredeling (lovgivende magt, udøvende magt, dømmende magt), styreformer, demokrati, autokrati, teokrati, demokratikriterier, direkte demokrati + fordele og ulemper, repræsentativt demokrati + fordele og ulemper, konkurrencedemokrati, deltagelsesdemokrati, Demokraterne, Republikanerne, topartisystem, flerpartisystem, winner-take-all, valgmænd, svingstater, gerrymandering, social arv (positiv/negativ), social mobilitet, mønsterbryder, den amerikanske drøm, økonomisk kapital, social kapital, kulturel kapital, velfærdstrekant (stat, marked, civilsamfund), den universelle velfærdsmodel, den residuale velfærdsmodel, den selektive velfærdsmodel, partikulær tillid, generaliseret tillid, institutionel tillid, kønsroller, normer (formelle/uformelle)



Anvendt materiale
Grundbogsmateriale: Hansen, Thor Banke og Andreas Bonne Sindberg (2017). USA. Historie, samfund, religion. ebog, Systime.  
2.2 Hvad er United States of America?
Stater, føderationer og internationalt samarbejde
Demokraterne og Republikanerne: topartisystemet i USA
Partiernes rolle i amerikansk politik – kampagnemaskiner
Valgsystemet: Winner-take-all
Svingstater. Røde stater. Blå stater
2.8 Midtvejsvalg i USA
2.12 Velfærd i USA, Danmark og Kina
Velfærdsmodeller i USA, Kina og Danmark

Kompendium: 1p USA-kompendium (pdf-fil).


Supplerende materiale
• Diverse statistikker
• Uddrag: ”Hvad er ’gerrymandering’, og hvordan kan det true demokratiet i USA?”, Linnea Sophie Weibel, DR, 21. august 2025.
• ”Battleground 2024: How New Voting Laws Will Impact the Election”, [/i]Voting Rights Lab[/i], 7. oktober 2024.
• Uddrag: ”Politibrutalitet og raceforskelle: Den amerikanske drøm hænger i laser”, Ulla Poulsen, Kristeligt Dagblad, 2. juni 2020.
• Spil: Introduktion til velfærdstrekanten, VUCdigital
• Spil: Velfærdsmodeller, VUCdigital
• Dokumentar: Park Avenue: Penge, magt og den amerikanske drøm (00:00-10:00). DR2, sendt d. 27. november 2012. Tilgået via mitCFU.
• Uddrag: ”Hun kan blive den første kvinde i Det Hvide Hus – men er USA klar?”, Maria Oien, TV2, 23. juli 2024.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb 6 (HI) USA

USA-forløbet er kronologisk afgrænset fra etableringen af de første engelske kolonier til nutidens politiske MAGA-bevægelses brug af historien med tematiske nedslag.
De europæiske kolonisters oprindelse og motiv. Forskellighederne i de første kolonier, konsekvenserne heraf. Uafhængighedskampen og etablering af en fælles forfatning. Forestillingen om at USA som nation og idé var forpligtet til ekspansion via forbindelsen til den kristne religion: The Manifest Destiny.  Det amerikanske samfunds udvikling. Opgøret med monopolerne gennem lovgivning. Sikring af en liberal og fri markedsøkonomi. Forskellige årsager til den økonomiske vækst i 1920-erne. Industriel revolution med vækst i byerne. Konsekvenserne for befolkning og samfund af børskrakket i 1929. Roosevelts New Deal politik. Regulering og stimulering af USA's økonomi. Forklaringer på nutidens politiske splittelse i det amerikanske samfund. Den amerikanske drøm i efterkrigstidens USA
USA som immigrantsamfund. Projektarbejde om indvandringens omfang, årsager og konsekvenser for udviklingen i befolkningssammensætning. Push- og Pull-faktorer. Med fokus på efterkommere af danske udvandrere i Elk Horn, er kulturbegrebet belyst nærmere. Multikultur og smeltedigel.
USA's sorte befolknings oprindelse i slaveriet, borgerkrigens årsager, og nutidens sort amerikaneres levevilkår. Projekter om hvorvidt og hvordan racisme i USA ser ud i dag.
Moderne mediers betydning for politik-udviklingen. Brug af historien, herunder MAGA.    
Endelig er berørt USA's rolle under den kolde krig samt den kolde krigs aftryk i verden og de ideologiske modsætninger mellem øst og vest. Projektarbejde med beskrivelse og forklaring af den kolde krigs aftryk under overskrifterne Berlin, Ungarn, Korea, Vietnam, Cuba og Tjekkoslovakiet. Projekterne inddrog anvendelse af AI og havde derfor særligt fokus på kritisk inddragelse heraf.   

GRUNDBOG:
Thor Banke Hansen og Andreas Bonne Sindberg: USA. Historie, samfund, religion. Aarhus: Systime. e-bog. Kapitel 1.
1.2. Fra europæiske kystkolonier til amerikansk føderation
1.3. Slaveri og borgerkrig
1.4. Indvandring og opdyrkning
1.6. Den progressive periode, børskrakket og New Deal
1.7. Efterkrigstidens Amerika - The Great Society?
1.8. Den klassiske koldskrigsperiode, Korea, Cuba og Vietnam
1.9. Den konservative revolution
1.11. Politisk splittelse - er det amerikanske samfund ved at gå i stykker?

Digitale materialer:
- Youtube præsentation af kampene i Birmingham 1963 (https://youtu.be/hCxE6i_SzoQ?si=tB5LVC-l-dzR0nVF)  
- 2010 Yearbook of immigration af Homeland Security (https://www.dhs.gov/xlibrary/assets/statistics/yearbook/2010/ois_yb_2010.pdf
- Danmark på prærien, sæson 1 (DR, 2013)
- Præsident Reagan (2) (DR2, 2012)
- USA i 00'erne: Yes We Can (6) (DR2, 2019)

KILDER:
- Uafhængighedserklæringen (1776)
- Stavnsbåndskontrakt (1755)
- The Mudsill Theory (1858)
- Brev fra Lincoln (1862)
- Turner: The significance of the Frontier in American History, 1893 (uddrag)
- Benjamin Wrihgt: Political Institutions and the Frontier, 1930 (uddrag)
- Martin Luther King Jr.: I have a Dream (1963)

Kernestof belyst gennem forløbet:

- Natur, teknologi og produktions betydninger for mennesker i historisk og nutidigt perspektiv
- Ideologiernes kamp i det 20. århundrede
- Forholdet mellem aktør og struktur i et historisk og nutidigt perspektiv
- Styreformer i historisk og nutidigt perspektiv
- Historiefaglige metoder
- Historiebrug
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave til Yearbook of immigration 24-09-2025
Den kolde krig 03-10-2025
Negative kampagner i politik 24-10-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 29,52 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb 4: USA (Religion C)

Studieplan – Religion i USA & Abort i USA

Kort beskrivelse af forløbet
Forløbet undersøger religionens rolle i USA med fokus på historiske rødder, nutidige tendenser, protestantisk fundamentalisme, kreationisme, sekularisering og civilreligion. Der arbejdes desuden med religionens betydning i værdipolitiske debatter om abort (pro-life vs. pro-choice). Eleverne anvender religionssociologiske teorier og begreber til at analysere både historiske og aktuelle cases, herunder vækkelsesforkyndelse, populærreligion, megakirker og religiøs retorik i politik.

Begreber fra religionsundervisningen
Fænomenologi – anvendt til analyse af religiøse oplevelser og ritualer (fx vækkelsesmøder og megakirker).
Substantiel og funktionel religionsdefinition – brugt til at skelne mellem religion som indhold (tro, lære) og funktion (social, politisk betydning).
Sekularisering – brugt til at diskutere om USA adskiller sig fra Europa som en “amerikansk undtagelse”.
Civilreligion (Robert Bellah) – anvendt til at forklare, hvordan nationale symboler og politiske ritualer fungerer religiøst i USA.
Fundamentalisme – brugt til at analysere den kristne højrefløj og protestantisk ny-evangelikalisme.
Vækkelsesbevægelser / evangelikalisme – analyseret gennem Billy Graham-klip og megakirker.
Religiøs retorik og politisk teologi – brugt til at analysere kristen retorik i amerikansk debat og abortspørgsmålet.
Max Weber: Den protestantiske etik og kapitalismen – inddraget som religionssociologisk teori om sammenhængen mellem protestantisme og økonomisk udvikling.

Kernestof
USA. Historie, samfund, religion. Aarhus: Systime.
Kap. 3.1: Amerikansk religionshistorie (puritanisme, vækkelser, kirke-stat relation, amerikanske protestanter)
Kap. 3.2: Religion i USA i dag (kristne retninger, forskelle, megakirker)
Kap. 3.3: Protestantisk fundamentalisme og den kristne højrefløj
Kap. 3.4: Kreationisme og intelligent design (Scopes trial, Epperson, Kitzmiller)
Kap. 3.5: Sekulariseringstesen – og den amerikanske undtagelse?
Kap. 3.6: Civilreligion i Guds eget land (Bellah)
Kap. 5.1–5.4: Aborthistorie i USA, Roe vs. Wade (1973), Højesteret 2022, pro-life/pro-choice

Supplerende stof
Billy Graham (videoklip): God is knocking on your heart, will you let him in?
Chick Publications (tegneserie): Here He Comes! (dansk version)
ENDEVR (dokumentar): God Bless America – How the US is Obsessed with Religion
Max Weber (introduktionsklip): Den protestantiske etik og kapitalismen
Artikler og debatindlæg fra amerikanske medier (New York Times, CNN, Fox News) om abort
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer