Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Nørrebro Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Arabisk B
|
|
Lærer(e)
|
Cristina Saldern Sánchez
|
|
Hold
|
2025 Ar (2025 Ar)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Introforløb
Formål:
- At lære om det arabiske sprogs historie
- At lære om det arabiske sprogs anvendelse i dag
- At lære om det arabiske alfabets opbygning
- At lære at præsentere dig selv på standardarabisk (فصحى)
- At lære navne og hovedstæder på alle de arabisktalende lande
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Alfabetet og Familie
Forløbet har til hensigt at gøre eleverne i stand til at kommunikere på et grundlæggende niveau om deres eget liv og familie, samtidig med at de opnår indsigt i, hvordan familielivet kan variere på tværs af kulturer. Eleverne introduceres sideløbende til det arabiske alfabet.
Gennem forløbet vil eleverne lære at præsentere deres egen familie, beskrive familiemedlemmer, og tale om relationer og roller i familien. Undervisningen vil inkludere enkle dialoger, billeder og korte tekster, som hjælper eleverne med at anvende sproget i praksis.
Der vil også blive lagt vægt på at introducere eleverne til arabisk kultur og traditioner relateret til familie, for at give dem en bredere interkulturel forståelse.
Mål:
- At kunne genkende de 28 bogstaver i alle positioner
- At kunne skrive de 28 bogstaver i alle positioner
- At kunne anvende korrekt udtale
- At kunne præsentere familiemedlemmer
- At få elementært kendskab til familieforhold i den arabisktalende verden.
- Kunne ordforrådet udenad:
1) https://quizlet.com/dk/952378607/ordforrad-til-familieforlob-flash-cards/?new
2) Farverne i hankøn
3) Præpositionerne أمام، وراء، في، على، مع، عند، فوق، تحت، بجانب، على اليمين، على اليسار
- Kunne identificere køn på substantiver og adjektiver i singularis
- Kunne identificere den bestemte artikel
- Kunne forskellen på sol- og månebogstaver, samt vide hvilke
bogstaver, der er sol og månebogstaver
- Kunne anvende præposition + suffiks i 1. + 2. + 3. person
Tekster:
بيت عمر
فاطمة
أسرة عبد العزيز
مدينتي
العائلة في مصر
الخطة الجديدة
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
22,01 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Projektforløb
Eleverne skal opnå viden om, hvordan arabisk B kan bruges tværfagligt (SRP).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
11,61 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Min hverdag
I dette forløb er fokus på at kunne beskrive egne og andres hverdagsrutiner samt enkle hverdagssituationer.
Der arbejdes med at læse, lytte til og forstå enkle fiktive tekster på arabisk samt at kunne forstå hovedindholdet, når andre taler om hverdagssituationer på et langsomt og tydeligt, enkelt arabisk.
Fokus:
- Ugedage
- Klokkeslæt
- Fritidsaktiviteter
- Daglige rutiner
- Præpositioner (tid)
Gloser, der skal kunnes udenad: https://quizlet.com/dk/1113360340/gloser-til-min-hverdag-flash-cards/?i=4sk2g&x=1qqt
Tekster:
هوايتي المفضلة (dialog_fritid)
هيثم
يوم عادي (haitham_gymnasieelev)
سفارة إسبانيا
بالحافلة إلى ليبيا (Differentieret undervisning på niveau = kun nogle elever på holdet har arbejdet med teksten)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Kunst og kultur i Palæstina
I dette forløb undersøger vi palæstinensisk kunst, kultur og håndværk.
Hvad er kunafa, dabke og tatreez? Hvordan er det at være palæstinenser i Gaza og på Vestbredden?
Vi kommer til at se på aramæisk, hebraisk og arabisk sproghistorie og Palæstinas historie. Vi kommer desuden til at arbejde mere målrettet med mundtlige præsentationer - individuelt og i grupper.
Eksamenstekster
Infotekst om Palæstina
Ayed Hamdani (psykologen)
Ghassan Kanafani
En arbejdsdag (hotelmedarbejder Ramallah)
Supplerende stof:
På rundtur i Gaza by
Unge Freud i Gaza (dokumentar)
Reel Arabs (dokumentar)
Ummi
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16,06 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Højtider
I den arabisktalende verden er der et væld af højtider. De kan have religiøs karakter eller national karakter, og i dette forløb, skal vi undersøge forskellige højtider/fejringer som Ramadan, eid al-fitr, jul, fødselsdage.
Hvad fejres og hvorfor, og hvilken national, kulturel og/eller religiøs betydning har disse højtider?
Faglige mål:
• Opnå kendskab til arabisk, kultur, historie og samfundsforhold og vise basal interkulturel kompetence.
• At kunne tale om forskellige højtider, der fejres i de arabisktalende lande på et enkelt standardarabisk.
Kernestof:
• كَيْفَ قَضَيْتُ عِيد الْأَضْحى هَذِهِ السَّنَة؟: https://arabic.ba/practice/reading/arabic-for-beginners/book2-page234.html
• شهر رمضان: https://arabic.ba/practice/reading/arabic-for-beginners/book2-page218.html
• عيد الْفِطْر: Alosh Mahdi: Ahlan wa Sahlan - Functional Modern Standard Arabic for Beginners
• شهر رمضان: Wightwick & Gaafar: Mastering Arabic 2, s. 102)
• يوميات تاليا
Supplerende stof:
How Do Egyptians Celebrate Eid al-Fitr? | Easy Egyptian Arabic: 40: https://www.youtube.com/watch?v=NqojF-HJurA
رمضان: https://www.youtube.com/watch?v=9PxBjzYVywc
Ordforråd til billedbeskrivelse: https://nybildetema.oslomet.no/dk/#/ara
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Mundtlig præsentaton
I dette forløb beskæftiger vi os med tekster, der er relateret til emnerne familie, fritid, uddannelse og højtider for at udvide ordforrådet indenfor kendte emner. Vi vil fokusere på mundtlighed og at styrke den strategiske kompetence.
Faglige mål:
• Læse og forstå lette tekster.
• Forstå hovedindholdet, når nogen taler klart og enkelt arabisk.
• Bruge et afgrænset ordforråd, så de kan tale om de emner, de har arbejdet med.
• Tale et enkelt og forståeligt arabisk med nogenlunde korrekt brug af de vigtigste grammatiske regler.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/645/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71220853467",
"T": "/lectio/645/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71220853467",
"H": "/lectio/645/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71220853467"
}