Holdet 3g SP/3 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Z - ASR testskole
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Mikmeynan Osmann
Hold 2023 SP/3 (2g SP/3, 3g SP/3)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 VIAJES
Titel 2 La música y el baile
Titel 3 El encuentro cultural
Titel 4 FIESTAS
Titel 5 La inmigración y los latinos
Titel 6 La cultura española

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 VIAJES

Rejsen som tema: der opnås kulturforståelse/interkulturelle kompetencer og kendskab til sociale forhold i forløbet. Vi læser om personer fra både spansktalende lande og fra Danmark, der rejser til lande i den spansktalende verden, primært Spanien.

Fra Caminando: “Viajando a Madrid” og “Eduardo viaja a Cuba” + “En el aeropuerto”
Un mes en Málaga, kap. 1-4.
Film: “Perdiendo el norte”
Fra Caminando for fortsættere 2a, 2b: “Un actor en Bolivia” og “En el aeropuerto"


18 moduler af 95 = 28, 5 ns.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
VIAJANDO A MADRID 03-09-2024
Un mes en Málaga 1 11-10-2024
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 La música y el baile

Fokus på danse og musik fra både latinamerikanske lande (tango, salsa) og Spanien (Flamenco). De vil også blive inddraget elevernes selvvalgte sange og egne producerede sange.
Sprogdag: dansegruppe der introducerer til Argentisk tango (dans, kultur mm)

Materiale:
"La pasión del tango"
Film: Habana Blues.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Un mes en Málaga DP2 Una carta 11-12-2024
opg 5: blog/læserbrev 03-02-2025
Opg. 6: brev 12-03-2025
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 El encuentro cultural

Forløbet har fokus på interkulturelle kompetencer og kulturforståelse i forhold til spansk kultur.
Desuden arbejde med DP-lignende opgaver som optakt til skr årsprøve.

Materiale: kap: 7, 8 og 11 fra i-bogen "Un mes en Málaga.

10 moduler af 95 min: 15 ns
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Virtuelt modul 29/4 29-04-2025
Opg. 7:DP2 dagbog 08-05-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 FIESTAS

Formål: at opnå viden om, hvordan livet og kulturen i forskellige spansktalende lande ses afspejlet gennem de fester og traditioner, der er i den spansktalende verden.

MATERIALE:
Fra “España en en la calle” (Kasper Kloch, martin Tønner) Gyldendal, 2019:

1. "Jóvenes adictos a las tradiciones: "Hacer castells es adrenalina pura" (Mennesketårne)
2. "La fiesta del fuego: El año nuevo empieza en verano" (Sankt Hans Aften/ Ildfest)

3. La tomatina (Tomatfesten) https://docs.google.com/document/d/1AvJPNuUcvlEdSNX_ib0-VgnESRTpW1aNIUaW6KnKiS0/edit?tab=t.0

4. El día de los muertos: HTTP://HABLACULTURA.COM/TURISMO-IDIOMATICO/COSTUMBRES/DIA-DE-MUERTOS-EN-MEXICO/ https://hablacultura.com/cultura-textos-aprender-espanol/costumbres/dia-de-muertos-en-mexico/

5. Ricardo Rodriguez: El día de los Muertos
  - ¿Cómo celebras el Día de los Muertos? https://hablacultura.com/cultura-textos-aprender-espanol/costumbres/como-celebras-el-dia-de-muertos/


Supplerende materiale:
Introduktionen: "Fiestas rimer på fare" (fra “España en la calle")
Uddrag fra ilmen “Coco”
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Procesafl. 1, DP2: Fortsættelse af debatindlæg 17-09-2025
Prøve 1 06-10-2025
Procesaflevering 2 22-10-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 La inmigración y los latinos

Fokus på de livsomstændigheder i Latinamerika der gør, at latinoer har grunde til at emigrere til USA og fokus på på de drømme og muligheder de ser i USA. Vi arbejder både med de push-faktorer, der får mennesker til at søge væk fra det land, de er opvokset i og de pull-faktorer, som får mennesker til at søge et sted hen, hvor forholdene er bedre end deres hjemland. Der opnås indblik i udfordringer med bandekriminalitet og stoffer i Mellemamerika og de vilkår som de illegale latino-indvandrere møder, når de lever i USA.

Film: María, llena eres de gracias (med fokus hvad det er for muligheder USA tilbyder - belyst gennem både María og søsteren til Lucie)
Film: Sin nombre (med fokus på de udfordringer oprindelseslandet har for ønsket om emigrere)
El Salvador: Guillermo Esquivel cuenta su historia s 36-49 i “Retratos centroamericanas”

Supplerende materiale:
Sang, Manu Chao: “Clandestino”
Dansk intro s.8-14 i Al otro lado, el sueño americano.
Dansk intro s.106-112 i Retratos latinos en California.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Procesaflevering 2 22-10-2025
DP2 afl. la escuela 20-11-2025
Prøve 3: DP1 01-12-2025
TERMINSPRØVE 12-12-2025
Procesaflevering 3 29-01-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 La cultura española

Fokus på moderne spaniers hverdagsliv og deres syn på både klimaet og den bredere kultur og historie, de er en del af. Vi ser også tilbage på efterkrigstiden for at forstå, hvordan Spanien i dag hænger sammen med fortiden. Vi inddrager den økonomiske krise fra ca. 2007-2015, som ramte Spanien hårdt og sammenholder perioden med de mange ligheder, unges livsvilkår i dag har med ungdommen i resten af Europa, fx Danmark.  
(Forløbet er en udvidelse af emnet fra 2.g: 'En encuentro español')

Materiale:
Fra bogen “España en en la calle” (Kasper Kloch, Martin Tønner) Gyldendal, 2019
1. (Generation på røven): ‘La generación perdida’: “Muchos jóvenes no tienen lo suficiente para sobrevivir”.
2. I byen på spansk: "Un bar para hacer amigos" (s.7-14)
3. Bilerne ud af byen: "Niños en lugar de coches- Han devuelto la calle a la gente" (s.38-40)
4. Massegrave: “Entre cráneos y huesos - lloro cuando encuentro juguetes” (s. 74-76, kampen om opgøret med den mørke fortid og retten til at kende sandheden)
5. 15.M-bevægelsen: "(s.30-32) De las plazas al parlamento: La política de la calle es más importante"

6. Fra bogen: España mañana (2 portrætter ... af Kasper Klock, m.Tønder og T. Vilhelm, Columbus, 2022)
Gio, 18 años: "Si no paramos el cambio climático ..." (s. 96-99)

Supplerende materiale:
Tv-program: Spaniens tabte generation (2011)
Film: “Perdiendo el norte” (?)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Procesaflevering 4 20-02-2026
DP1 23-02-2026
Procesaflevering 5 DP1 09-03-2026
Prøve 4: DP2 12-03-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer