Holdet 3i Id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Z - ASR testskole
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Line Thomsen, Tine Schjøtt
Hold 2023 Id/i (1i Id, 2i Id, 3i Id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Friluftsliv/Sverige
Titel 2 Ultimate
Titel 3 Hip hop
Titel 4 Lanciers
Titel 5 Opvarmning og bib-test
Titel 6 Beachvolley
Titel 7 Mountainbike
Titel 8 Anatomi og bevægelseslære
Titel 9 Jive og chachacha
Titel 10 Ishockey
Titel 11 Idræt og samfund
Titel 12 Hjerteblod
Titel 13 Ultimate 2.0
Titel 14 idrætspsykologi
Titel 15 strandhåndbold
Titel 16 Padel
Titel 17 Idræt og samfund 2.0
Titel 18 Springgymnastik
Titel 19 Alpint skiløb
Titel 20 Træningsprojekt
Titel 21 Dancefit

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Friluftsliv/Sverige

Forløbet er afviklet i 1.g grundforløbsklasser.

Varighed: 6 moduler (2 moduler kanoundervisning i DK, 4 moduler i Sverige).

Læringsmål:
Gennem forløbet introduceres eleverne for idrætsfagets alsidighed gennem fokus på at:
- arbejde med krops-idrætslige færdigheder inden for specifikke discipliner.
- opnå kendskab til egen fysiske kapacitet (samt måder at udvikle denne på).
- kunne indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer.

Kano:
- Mestring af J-tag og C-tag
- Forståelse for rollefordeling mellem forpadler og bagpadler
- Viden om sikkerhed og hensigtsmæssig adfærd i kanoen

Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Ultimate

Forløbet er gennemført i grundforløbet for alle 1. g'ere.

Faglige mål:

– gennem alsidig idrætsundervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne
   redegøre for centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
– opnå færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser
   færdighedsområderne: Boldspil, nye og klassiske idrætter samt musik og bevægelse.
– udvikle kropsbevidsthed
– indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for såvel egne som andres roller og
   etiske forhold



Læringsmål:
Tekniske:
Kunne kaste korrekt udførte baghånds-, forhånds- og hammerkast, der kan gribes af en medspiller over 8-12 m.
Kunne anvende forskellige gribeformer
Kunne anvende pivotering til at komme fri af en opdækning
Kunne udføre cuts og løbe til åbne områder

Taktiske:
Kunne vise spilbarhed.
Kunne udføre personlig opdækning af en bestemt spiller
Kunne forstå og anvende spillets regler.
Kunne vise “stacking” - der er ikke krav til at dette skal kunne fungere i det færdige spil.

Desuden spille med brug af spirit på basalt niveau: udvise fairplay og dømme selv.
Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Hip hop

Det forventes at eleven, efter forløbsafslutning, har tillært sig følgende færdigheder og begreber indenfor dansestilen Hip Hop:

- Dansens kendetegnende bevægelser og udtryk
- Labans bevægelseslære
- Skabelse af musikvideo som skal inkludere en hip hop sekvens som eleverne selv har koreograferet. Her lægges især vægt på bevægelseskvalitet, dansens udtryk og brug af Labans bevægelseslære.

- Labans bevægelseskvaliteter.
     - Kropsbevidsthed.
     - Tid- og tyngdebevidsthed.
     - Rumbevidsthed.
     - Bevidsthed om bevægelse ifht. andre.

- Frie & bundne bevægelser.

- Koreografiske bevægelser.
     - Synkront.
     - Kanon.
     - Solo/kor.
     - Fragmentarisk.
     - Dialogisk.

Forløbet har i høj grad været fokuseret på gruppearbejde med lærersupervision og -dialog. Forløbet er afsluttet med produktion af egen musikvideo.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Lanciers

Forløbet er ikke et eksamensforløb. Der danses lancier alle 3 år, som forberedelse til gallafesten. Desuden indgår forløbet i bedømmelsen til elevernes årskarakter. Her lægges vægt på taktforståelse, præcise og korrekte bevægelser, samt forståelse for dansens udtryk.

I løbet af de 3 år læres alle 5 ture. I 2.g og 3.g tilføjes særlige finesser, så sværhedsgraden stiger.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Opvarmning og bib-test

- Opvarmningsteori (fysiologiske og mentale fordele ved opvarmning)
- Udførsel af opvarmningsprogram
- Teori om kondition, iltoptagelse, kondital og test
- Udførsel af bib-test
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Beachvolley

Det forventes at eleven, efter forløbsafslutning, har tillært eller stiftet bekendtskab med følgende færdigheder:

Tekniske færdigheder:
- Baggerslag
- Fingerslag
- Driveslag (samt intro til overhåndsserv)
- underhåndsserv

Taktiske færdigheder:
- betydningen af tre berøringer.
- Simpel kommunikation
- Placering på banen (position i side out/servemodtagelse, setters cirkel)
- Regelkendskab

Undervisningen har været præget af lærerinstruktion og -observation af de enkelte elementer, efterfulgt af elevaktiviteter med feedback fra både lærer og andre elever. Hvert undervisningsmodul er blevet afsluttet med kampøvelse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Mountainbike

Eleverne er skal i forløbet blive fortrolig med at cykle på MTB, herunder kendskab til de forskellige tekniske elementer, der hører til. Det er også et formål at træne elevens aerobe kapacitet i form af længere ture i skov eller på stier.

Eleverne veksler mellem at køre på teknikbane, runder på skolens mtb-track og længere ture på mtb-tracks i hareskoven. Hermed veksles mellem teknikundervisning, tekniktræning i praksis og træning af deres aerobe kapacitet.

Eleverne bør mestre grundlæggende kendskab til opbygningen og funktionen af en MTB (fx indstilling, bremser og gearskifte).
- Kendskab til sikkerhedsreglerne i forbindelse med MTB-kørsel.
- Have en god grundposition med god balance og god kropsposition.
- Have en god sving- og bremse-teknik.
- Have en god teknik ved uphill- og downhill-kørsel.
- Demonstrere god kondition i forbindelse med MTB-kørsel.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 9 Jive og chachacha

Cha cha cha:
- Grundtrin
- New Yorker
- Alemana
- Spot Turn
- Hand-to-hand
- Triple Lockstep
- Fan alemana (ikke alle nåede den)

Fokuspunkter i Cha cha cha:
- Vægt på forfod (hælen bruges aldrig i chachacha).
- Små trin.
- Der er kun én som bestemmer og det er den, som fører. Kommunikation gennem hænder/arme.
- Parret danser i “en boks” med samme afstand altid.
- Bløde hofter og skarp på 1. og 3. takt.

Jive:
- Grundtrin
- Damedrejning
- Vindmøllen
- Stop-and-go
- American spin
- Chasé ved siden af hinanden

Fokuspunkter i Jive:
- Ingen slæbende fødder - placér altid foden i jive.
- Mikrotrin, ellers kan det ikke nås i fuldt tempo.
- Pendulhofter - overkroppen danser ikke.
- HELT op på forfoden.
- Bounce i knæ/ankler.

I begge stilarter er der arbejdet med både at føre og at blive ført i en dans.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Ishockey

Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Idræt og samfund

Det forventes at eleven, efter forløbsafslutning, har tillært eller stiftet bekendtskab med følgende teori indenfor feltet ‘Idræt og samfund’:

- Normer og 'religion' i nutidens idræt: Socialisering og sammenhængskraft, med fokus på teoretikerne Comte og Dürkheim.

- Idræt og Identitet i det senmoderne samfund, med udgangspunkt i teoretikerne Ziehe, Gofmann og Erikson.

Eleverne har ifbm. forløbet været til foredrag med Malte Tellerup og Anders Haarh Rasmussen, om normer politik og køn i sporten. Efterfølgende har eleverne analyseret uddrag fra foredraget ud fra ovenstående teori.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Hjerteblod

Teoretisk/praktisk forløb
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 14 idrætspsykologi

Teoretisk forløb
Vi har arbejdet med:

- Spændingsregulering (den omvendte u-kurve) og den enkelte sportsudøvers præstation og motivation.
- Holdets toppræstation, herunder synergieffekt, Ringelmanneffekten og holdkohæsion
- Forskellige formelle og uformelle roller på et hold, og disses indflydelse på præstation og kohæsion
- Trænerroller og ledelse, herunder ledelsesstile.

I forløbet har eleverne set filmen ‘Sommeren ‘92’ og relateret denne til emnerne holdets toppræstation, holdkohæsion, roller og ledelse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 16 Padel

De faglige mål koblet til den praktiske del af undervisningen:

Tekniske elementer:
- kunne udfører serv.
- kunne udføre forhånds- og baghåndsgrundslag.
- kunne udføre for- og baghåndsflugtninger.
- kunne returnere lige bold fra bagvæg.
- kunne udføre lob.

Taktiske elementer:
- Korrekt placering ved modtagelse af serv og fornuftigt valg af servreturnering.
- Spilsamarbejde med makker, herunder: Kommunikation, dækning af hver sin halvbane samt at være på samme højde i banen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Idræt og samfund 2.0

Det forventes at eleven, efter forløbsafslutning, har tillært eller stiftet bekendtskab med følgende teori indenfor feltet ‘Idræt og samfund’:

Idrættens organisering i Danmark med fokus på DIF og DGI. Herunder historie, værdisæt og forskelle og ligheder mellem de to organisationer.

Danskernes idrætsvaner:
Emnet har været fokuseret på hvilke idrætter danskerne dyrker fra 1960'erne til i dag, hvilken organisationsform de dyrkes i, samt danskernes grundlag for at vælge idræt og organisationsform.  

Eleverne har ifbm. forløbet lavet en opgave om Den lille historie, sammenlignet med Den store historie, med udgangspunkt i interview af egne familiemedlemmer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 19 Alpint skiløb

Læringsmål:

- Kende til skiens egenskaber
- Kunne forklare hvordan en ski kan dreje vha. trykbelastning og kantning
- Kende til svingets faser
- Kende til grundlæggende principper for alpint skiløb
- Få erfaring med videoanalyse af eget skiløb og valg af relevante øvelser i forhold til fejltype.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 21 Dancefit

Der arbejdes med indøvelse af faste koreografier gående gradvis mere mod udvikling af egne.

Grundlæggende kendskab til forskellige trin, opbygning af serier til musik i 4/4 takt, taktforståelse og udnyttelse af musik, både i forgrunden og i baggrunden.
Erfaring med forskellige koreografiers former

Fokus på bevægelseskvalitet, rytmisk forståelse, præsentation og instruktion

Forløbet afsluttes med at udarbejde egen koreografi i grupper. Koreografien skal have et af følgende fokus:
1. med inddragelse af specifik dansegenre (jive/chacha/hip hop)
2. med tydelig inddragelse af musikken i koreografien

Koreografien præsenteres, som var den en dancefit lektion i et fitness-center. Instruktion og performance er derfor også vigtige elementer i det endelige produkt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer