Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2022/23 - 2023/24
|
|
Institution
|
Z - ASR testskole
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Michael Andersen
|
|
Hold
|
2023 id/t (1t id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Floorball
Læringsmål
Formålet med floorballforløbet er en grundlæggende indføring
i de centrale aspekter af floorball. I starten er hovedvægten på
basale boldtilvænningsøvelser, hvor der maksimalt er to elever
om en bold det meste af tiden.
I de følgende lektioner øves driblinger, afleveringer og
afslutninger, og det hele sættes sammen, så sammenspil og
taktik er fokus.
Et centralt taktisk element er hvad der adskiller floorball fra fodbold:
Ingen off-sideregler
Ingen baglinie
kortere bane
Hvilket fører til
Flere afleringsmuligheder lige foranmålet
Flere diagonalaflveringer fremad
Færre indlæg fra hjørnerne
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Trækaflevering til makker 5-10 meter væk
- Modtagning af trækaflevering fra 5-10 meters afstand
- Drible med forside/bagside af bladet stående og i let tempo
- Drible med bolden uden at miste kontrol med bolden
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden
- Lave buen og afslutte mod mål både med og uden moderat pres
fra forsvarsspiller
- Kunne følge løbemønstre i andre taktiske øvelser
- Være bevidst om centrale taktiske forskelle på fodbold og floorball,
pga. banestørrelse, bander samt fraværet af offside-regel
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den
videre
Link til undervisningsmateriale: https://docs.google.com/document/d/1oiws7_RGpWmDPZW35RRk0JPlD3i0W8BjExqbZidpiVE/edit
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Lanciers
Forløbet er opbygget med
3 moduler 1g
2 moduler 2g
3 moduler 3g
Eleverne undervises i klassisk Lanciers, med de særlige variationer der knytter sig til Borupgaards variation, hvor mere avancerede variationer fyldes på i 2g og 3g. I 3g opfordres eleverne i at træne egne variationer
De obligatoriske variationer og deres progression er beskrevet i dette dokument: https://docs.google.com/document/d/1Ib5uTTcA4unlrNJcYi4v0p609MSI9UBgsI8U8UjuBQs/edit
Særlige fokuspunkter er
- Behersk alle tures struktur, trin og variationer
- Følg musikken og takten korrekt,
- Lav samtlige chassé-trin og "gå-stå" korrekt
- Baglæns dansefatning de rigtige steder
- Spil rollen "Herre" og "Dame" korrekt, i hilsninger
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Dancefit og opvarmning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Download Yubio (2023-2026)
-
Læs side 1432-1437 i ovenstående (Yubio 2023-2025)
-
Yubio 2023-2026; sider: 71-72, 1287-1289
PDF-fil
Grundbog i idræt for 1g 2023-2024
Bemærk at den skal downloades på din computer, da filen er for stor til at blive kunne læst online.
-
Gruppeinddeling
-
Arbejdsark til Musiktælling + Skabelon til formanalyse og serie
-
Kolonne 1, 2 skal være færdig - inkl. angivelse af "intro", Vers", "omkvæd" osv. i jeres formanalyse inden modulet i dag (se jeres gruppes dokument fra torsdag d. 25/4 - burde hedde noget med "20240425 ..." Nogle grupper nåede det i modulet, andre
-
Ingen lektie, men husk idrætstøj
-
Se din gruppes video igennem, og øv serien en gang eller to - evt. med din lillesøster, din far eller din kæreste som dine "elever", så du lige får øvet dig i at instruere koreografien ;-)
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/6523/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78467850675",
"T": "/lectio/6523/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78467850675",
"H": "/lectio/6523/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78467850675"
}