Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Z - ASR testskole
|
|
Fag og niveau
|
Biologi A
|
|
Lærer(e)
|
Christina Herskind
|
|
Hold
|
2023 BI/s (1s BI, 1s BIøv, 2s BI, 2s BIøv, 3s BI, 3s BIøv)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Celler, DNA og celledeling
Indhold:
Eukaryote celler (plante- og dyreceller)
Membrantransport
Organeller
DNA’s opbygning og replikation
Mitose
Meiose
Læringsmål:
Kende forskel på plante- og dyreceller
Kunne beskrive funktionen af de forskellige organeller i eukaryote celler
Kunne forklare, hvordan transport af molekyler foregår hen over cellemembranen
Kende til DNA's opbygning og hvordan det replikeres før celledeling
Kunne forklare de forskellige faser i mitose og meiose
Øvelser:
Forsøg med diffusion og cellestørrelse
Isolering af DNA fra jordbær
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Kampen mod superbakterierne
|
15-12-2023
|
|
Forløbsprøve - celler og DNA
|
11-01-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Bakterier
Indhold:
Prokaryote celler
Antibiotika og bakterievækst
Bakterieoptælling
Læringsmål:
Kende karakteristika ved bakterieceller
Kende antibiotikas virkemåde
Kunne forklare hvordan bakterier kan udvikle antibiotikaresistens og vide, hvorfor det er problematisk
Kende til faserne i bakterievækst og hvordan man tæller bakterier
Øvelser:
Mikroskopering af forskellige celletyper
Forsøg med bakterievækst
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Kost og fordøjelse
Indhold:
Kostens sammensætning
Kulhydrater, fedt, protein, vitaminer og mineraler
Energifordeling og kostråd
Fordøjelsessystemet og fordøjelsesenzymer
Læringsmål:
Kende til sammensætningen af en sund kost
Kende betydningen af kostens forskellige elementer
Kunne beregne energiindhold og energiprocentfordeling
Kende til fordøjelsessystemet og kunne beskrive funktionen af forskellige fordøjelsesenzymer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Kost-opgave
|
16-04-2024
|
|
Forløbsprøve - kost og fordøjelse
|
23-04-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Økologi
Indhold:
Energiflow gennem et økosystem, primærproduktion, sekundær produktion, fødekæder og populationsbiologi
Fotosyntesen
Kvælstofkredsløb
Fosforkredsløb
Kulstofkredsløb
Havet som økosystem
Økotoksikologi, biomagnifikation og bioakkumulation
Klimaforandringer og bæredygtighed
Fotosyntese
Læringsmål:
Kende fotosyntesen overordnet, samt hvilken grundlæggende betydning den har for livet på jorden.
Kende forløbet af fotosyntesen på molekylært niveau.
Forstå betydningen af komponenterne i et økosystem – biotiske faktorer (producenter og nedbrydere), samt abiotiske faktorer.
Forskellige metoder til at bestemme en populations størrelse.
Vide hvordan energien bevæger sig i et økosystem.
Kende til kulstof (C) - og kvælstof (N)-kredsløb.
Forstå havet som et økosystem.
Forstå betydningen af biodiversitet.
Forstå forureningsproblematikker og baggrunden for samt betydningen af klimaforandringer.
Øvelser:
Forsøg med fotosyntese og respiration i vandpest
Populationsøvelse: Bestemmelse vha. stikprøve, gæt, fangst-genfangst
Analyse og fremstilling af vand til koraller (øvelse på Den Blå Planet)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Slides til modulet
-
Link til undervisningsplaner
-
Arbejdsark
-
Yubio A 2024
-
Yubio A; sider: 1299-1310, 1323-1339, 1361-1373, 1380-1382, 1455-1476, 1512-1519, 1526-1531, 1543-1549, 1566-1574, 1584-1586, 1597-1609
E-bog
-
Slides/modulplan
-
Læs øvelsesvejledningen
-
Færdiggør arbejdsarket om populationsbiologi
-
Slides
-
Eksamensopgave om mårhunde (aflevering)
-
Klimahandledag i 2s
-
Medbring en klimavenlig ret samt service (tallerken og bestik - ikke pap og plastic!) til en fælles frokostbuffet.
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eksamensopgave om mårhunde
|
27-08-2024
|
|
Rapport om populationsbestemmelse
|
03-09-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
19,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Proteinsyntese, genetik og mutationer
Indhold:
Geners opbygning
Aminosyrer og proteiners opbygning
Proteinsyntesen
Genregulering
Nedarvningsprincipper
Populationsgenetik
Epigenetik
Mutationer
Chi^2-test
Læringsmål:
Kende til genomets opbygning og organisering i gener
Forstå proteiners opbygning og proteinsyntesen i cellerne
Kende til genreguleringsmekanismer
Forstå forskellige nedarvningsprincipper og kunne forklare, hvordan egenskaber nedarves gennem generationer
Vide, hvad Hardy-Weinberg-ligevægt er og kunne lave beregninger på den baggrund
Kende til epigenetik og forskellen mellem arv og miljøpåvirkning
Forstå forskellige typer af mutationer og de sygdomme, de kan være årsag til
Kunne anvende chi^2-test til at undersøge hypoteser
Øvelser:
Arvelighed og fysiske træk
Hardy-Weinberg-ligevægt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Koralrev og invasive gopler
|
25-09-2024
|
|
Fremlæggelse om nedarvningsemner
|
12-11-2024
|
|
Prøve 1
|
14-01-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
21,00 moduler
Dækker over:
35 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Hormoner og blodsukker
Indhold:
Typer af hormoner
Regulering af hormoner
Regulering af blodsukker
Kulhydraters opbygning og virkning i kroppen
Læringsmål:
Kende til forskellige typer af hormoner.
Forstå de hormonelle reguleringsmekanismer og nogle af de problemer, der kan være forbundet hermed.
Øvelser:
Påvisning af stivelse
Måling af blodsukker
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Det arbejdende menneske
Indhold:
Det arbejdende menneske, dvs. hvordan åndedræt, blod og hjerte arbejder sammen og reguleres for at skaffe ilt til de arbejdende muskler.
Musklernes energiforsyning (glukose/ATP).
Nedbrydning af glukose i cellerne for at danne ATP , både under anaerobe forhold, vha. glykolysen og under aerobe forhold, hvor glukose nedbrydes fuldstændigt til kuldioxid og vand via den oxidative decarboxylering, Krebs cyklus og elektrontransportkæden.
Læringsmål:
Vide hvordan lunger og hjerte ser ud og fungerer.
Vide hvad blod er, herunder hæmatokritværdi.
Kende til opbygningen af muskler og energiproduktion under arbejde
Kende til enzymer og deres virkemåde, herunder forskellige enzymgrupper
Kende til glykolysen, den oxidative decarboxylering, Krebs cyklus og elektrontransportkæden, og hvordan hele nedbrydningen fører til produktion af ATP .
Vide hvad aerobt og anaerobt arbejde er, og hvordan der skaffes ATP i disse to situationer.
Øvelser:
Måling af hæmatokritværdi (mål for mængden af hæmoglobin)
Dissektion af hjerte-lungesæt fra gris
Måling af blodsukker ved indtag af forskellige mængder glukose og/eller forskellige typer mad
Mikroskopi af muskelceller
Enzymaktivitet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Rapport om blodsukkermåling
|
03-03-2025
|
|
Video om gasudveksling
|
10-03-2025
|
|
Rapport om blodtryk- og pulsmåling
|
27-03-2025
|
|
Eksamensopgaver
|
22-04-2025
|
|
Prøve 2
|
09-05-2025
|
|
Video om ATP-dannelse
|
12-05-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
23,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Evolution og bioinformatik
Indhold:
Det første liv på Jorden. Evolution, selektion, dannelse af nye arter. Bioinformatik, parvis alignment og multiple alignments, stamtræer og slægtsskab.
Læringsmål:
At kende til evolution og endosymbiontteorien
At kende til Darwin, fitness, naturlig selektion og seksuel selektion
At forstå hvordan man kan søge i databaser og finde information om nukleotid- eller aminosyresekvenser
At vide hvordan man kan sammenligne og undersøge proteiner nærmere
At forstå hvordan man kan skabe et stamtræ ved at se på ligheden mellem forskelligt DNA
Øvelser:
Slægtskabsanalyse i Uniprot
Selektion (Battle of the beaks)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Årsprøveopgave
|
25-08-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Genteknologi
Indhold:
Isolering af DNA, PCR, elektroforese og DNA-påvisning. DNA-profiler, fremstilling af DNA. DNA-biblioteker, DNA-chips, antisense-teknik, genterapi og kloning. Traditionel gensplejsning. CRISPR/Cas9. Bioetik.
Læringsmål:
Kende forskellige grundlæggende genteknologiske metoder, som bruges til at arbejde med
DNA: Hvordan DNA kan klippes ud af en organisme vha. restriktionsenzymer, hvordan det kan opformeres i mange kopier vha. PCR, og slutteligt hvordan resultatet kan analyseres, f.eks. ved gelelektroforese.
Vide hvordan rækkefølgen af nukleotider i et stykke DNA kan bestemmes vha. sekvensanalyse, hvordan en DNA-profil laves og hvad den kan bruges til. Desuden en række andre analysemetoder: DNA-bibliotek, DNA-chips, antisense-teknik, CRISPR/Cas9, genterapi, kloning mm.
Øvelser:
Isolering af DNA fra hindbær
PCR og gelelektroforese på DTU
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eksamensopgaver 1: Elefanter og giraffer
|
17-09-2025
|
|
Rapport over DTU-øvelse
|
06-10-2025
|
|
Biologiprøve 1
|
29-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
19,00 moduler
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Bioteknologi
Indhold:
Biologiske barrierer for lægemidler, nanomedicin, nye former for antibiotika, stamceller.
Læringsmål:
At forstå, hvordan man kan få lægemidler frem til de relevante steder i kroppen og hvorfor det kan være vanskeligt at opnå. At kende til nanomedicin og hvordan den adskiller sig fra traditionel medicin. At kende til nye former for antibiotika som led i kapløbet mod resistensudvikling. At forstå, hvad behandling med stamceller potentielt kan opnå, og de etiske overvejelser, det er forbundet med.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Screencast om biotek-emne
|
03-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Immunforsvaret
Indhold:
Det passive uspecifikke forsvar og det specifikke forsvar. Det specifikke forsvars forskellige
celletyper: makrofager, lymfocytter og deres indbyrdes kommunikation med lokalhormoner og antistoffer.
Immunrespons ved primær og sekundær infektion.
Vaccination med død eller svækket virus og DNA-vaccination.
Generelt om virus og forskellige virustyper.
Brugen af antistoffer til at teste for forekomst af et specifikt stof (antigen) (ELISA)
Læringsmål:
Forstå hvordan immunforsvaret virker, både det passive og det aktive.
Forstå hvordan vacciner virker.
Kende til forskellige vira.
Forstå hvordan man kan bruge antistoffer til teste for et specifikt protein, antigen eller hormon.
Øvelser:
ELISA-test
Blodtypebestemmelse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Tegnefilm-lydspor
|
23-11-2025
|
|
Præsentationer om immunforsvaret
|
10-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Sexologi og hormonforstyrrende stoffer
Indhold:
Mandlige og kvindelige kønsorganer, kønshormoner og deres regulering.
Graviditet og fosterudvikling.
Prævention og seksuelt overførte sygdomme.
Hormonlignende stoffer
Læringsmål:
Kende mandens og kvindens kønskarakteristika.
Kende den hormonelle regulering af mandens og kvindens kønshormoner, herunder
menstruationscyklus.
Forstå effekterne af hormonforstyrrende stoffer og betydningen af disse for mennesker og dyr.
Øvelser:
Mikroskopi af ovarier og testikler
Mikroskopi af levende sædceller
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
3s BI terminsprøve
|
18-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Nervesystemet
Indhold:
Nervesystemets opbygning, CNS og PNS, sensoriske og motoriske nerver.
ort introduktion til hjernens opbygning med fokus på afhængighed.
Læringsmål:
At vide hvordan neuroner og gliaceller er opbygget og fungerer.
At forstå hvad hvilemembranpotentialet er og hvordan det opretholdes.
At forstå hvordan der kan skabes et aktionspotentiale og hvordan det vandrer gennem axonet og videreføres til et nyt neuron gennem synapsen.
At forstå hvordan cellemembraner og hjernen påvirkes af alkohol.
Øvelser:
Forsøg med nervesignalets hastighed
Forsøg med sanserne
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
SOS-film
|
16-02-2026
|
|
Eksamensopgaver 2
|
05-03-2026
|
|
Fremlæggelse om hjernen og rusmidler
|
11-03-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Fotosyntese og økotoksikologi
Indhold:
Fotosyntese (anabolisme)
Økotoksikologi, biomagnifikation og bioakkumulation.
Læringsmål:
Forstå fotosyntesen og biokemien bag den, hvordan klorofyl virker, samt hvilken grundlæggende betydning fotosyntesen har for livet på jorden.
Forstå forureningsproblematikker og betydningen af forskellige typer af forurening.
Øvelser:
Spiring af karse (økotoksikologi)
Absorbans
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Biologiprøve 2
|
15-04-2026
|
|
Eksamensopgaver 3
|
16-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/6523/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78467850802",
"T": "/lectio/6523/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78467850802",
"H": "/lectio/6523/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78467850802"
}