Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Z - ASR testskole
|
|
Fag og niveau
|
Psykologi C
|
|
Lærer(e)
|
Mathias Haurvig
|
|
Hold
|
2025 ps/12 (ps/12)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Fortællingen om dig selv
I forløbet har eleverne arbejdet med forskellige kernestofområder, med det formål at opnå kendskab til, hvordan vi med forskellige forståelsesrammer indenfor psykologien kan forstå os selv og andre - med særligt fokus på ungdomslivet. Betydningen af og samspillet mellem individuelle egenskaber og miljøpåvirkninger i vores selvfortælling har vi arbejdet med gennem en personlighedsteoretisk vinkel (Fokus på Høgh-Olesens risikovillige og forsigtige personlighedstyper og OSN), en socialpsykologisk vinkel (gruppetilhør, social identitetsteori og roller) og en identitetsteoretisk vinkel (Erikson & Giddens), herunder kort om kønsroller og kønsidentitet, og vinklerne er blevet koblet til karakteristika ved det senmoderne samfund, herunder indflydelsen af sociale medier. De teoretiske vinkler er løbende anvendt til psykologifaglige analyser af cases med fokus på unges identitetsdannelse og fællesskaber, samt udvalgte udfordringer ved ungdomslivet - herunder ensomhed.
Slutteligt er temaet perspektiveret til ekstremsport, hvor eleverne har arbejdet med faktorer med indflydelse på, i hvilket omfang vi, som individer, opsøger ekstremsport og inddrager dette i fortællingen om os selv. Som supplement til de allerede præsenterede teorier og begreber, er her inddraget grundlæggende kendskab til Maslows behovspyramide, flowteori, personlighedstrækket “Sensation-seeking”, dopamins betydning for trangen til ekstremoplevelser samt Giddens perspektiv på identitet og ekstremsport.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/6523/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78467851351",
"T": "/lectio/6523/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78467851351",
"H": "/lectio/6523/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78467851351"
}