Køge Handelsskole - HHX
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Køge Handelsskole - HHX
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3k25 AF (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Z - NAB KHS
Fag og niveau
Afsætning A
Lærer(e)
Jane Dixon
Hold
2023 1k23 AF (
1k23 AF
,
2k24 AF
,
3k25 AF
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Forløb 1: Købadfærd
Titel 2
Forløb 2: Segmentering, målgrupper, positionering
Titel 3
Forløb 3: Intern situation og strategi
Titel 4
Forløb 4: Ekstern situation og strategi
Titel 5
Marketing Mix - nationalt (B)
Titel 6
Strategi B
Titel 7
EC understøttelse (AØ)
Titel 8
Intro til B2B
Titel 9
Eksamensforberedelse
Titel 10
Case-forløb: Tivoli
Titel 11
Internationalisering
Titel 12
Int'l segmentering og int'l marketing mix
Titel 13
Strategi A
Titel 14
Skriveforløb: Den gode opgave (ifbm SOP)
Titel 15
Eksamensprojekt: Marketing plan
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Forløb 1: Købadfærd
Indhold
Kernestof:
Fremlæggelser - guide.docx
description
Alle grupper bedes være klar til at fremlægge
OPGAVE: 6.2 Behov og købemotiver
LEKTIE: 6.2 Behov
LEKTIE: 6.3 Købemotiver
LEKTIE: 6.5 Købstyper og købsadfærdstyper
6.4 Beslutningsprocessen
Customer Journey - Lær at kortlægge en kunderejse [+ Skabelon]
6.6 Køberoller
Alle grupper bedes være klar til at diskutere købsadfærden ved køb af charterrejser. Husk, det er bare en samtale mellem lærer og gruppe - IKKE en fremlæggelse. I skal bare have viden fra kilderne, og kunne argumentere teoretisk for forskellig mulig
Case: Ferierejser
LEKTIE: 6.7 Andre købsadfærdsbegreber
Købsadfærd på konsumentmarkedet 2023.pptx
description
De sidste grupper bedes være klar til at fremlægge i dag - i stedet for i fredags.
Link til mødet
Omfang
Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Forløb 2: Segmentering, målgrupper, positionering
Formål:
Faglige mål:
– afgøre, hvilke forhold der har betydning for en virksomheds afsætning – nationalt og globalt, og derigennem demonstrere viden og kundskaber om fagets identitet og metoder
– identificere, formulere og løse udfordringer vedrørende afsætning, der knytter sig til en virksomheds fortsatte vækst
– anvende afsætningsøkonomiske modeller og forklare modellernes forudsætninger og egenskaber
– udarbejde et afsætningsøkonomisk ræsonnement, herunder at kunne forklare sammenhængen mellem en række relevante afsætningsmæssige forhold i en given kontekst
– udvælge og anvende relevante digitale og matematiske kompetencer i arbejdet med afsætning.
Indhold:
Kernestof: Segmentering, målgruppevalg og positionering
Materialer:
Birte Ravn Østergaard, René Mortensen, Søren Seest Marquart (red.), Michael Bregendahl og Morten Haase: Marketing - en grundbog i Afsætning. Kap. 11
Desuden Gallup Kompas, Conzoom og Euromonitor + diverse artikler (uddybes løbende)
Metoder:
Der veksles mellem læreroplæg, Q&A, begrebsøvelser og træning gennem opgaver. Læringsrummet er primært Bech 1 og 2, da forløbet er intensivt fordelt på 5 moduler.
Evaluering:
Eleverne testes summativt løbende samt afslutningsvist. Derudover gives løbende feedforward med henblik på at bevidstgøre dem om fagets arbejdsmetoder og kompetencer.
Undervisningen evalueres afslutningsvist via spørgeskema og mundtlig plenum opfølgning.
Indhold
Kernestof:
Gallup Kompas - test
Gallup Kompas - segmentbeskrivelse (overblik) og Gallup Kompas - segmentbeskrivelser (uddybning)
Segmentering, målgruppevalg og positionering - ny.pptx
description
LEKTIE: 11.2 Segmenteringsprocessen - OBS: Underkapitlerne er frivillig læsning for den ultra-flittige elev ;) (Livsstilsanalyser - Gallup Kompas og Conzoom + personaer)
LEKTIE: 11. Segmentering, målgruppevalg og positionering (B)
LEKTIE: 11.1 Markedssegmentering
LEKTIE: 11.3 Målgruppevalg
LEKTIE (opfølgning på sidste uge): 1) Kunne beskrive de 8 Gallup segmenter med egne ord. 2) Kunne begrunde valg af eget segment. 3) Kunne identificere segmenteringsvariable i det Moderne segment. 4) Kunne koble/tilføje fagbegreber fra kap. 6 (Købsadf
Segmentering, målgruppevalg og positionering - ny (1).pptx
description
LEKTIE: Opsamling på kapitel 11 (I skal ikke lave quiz eller opgaver - kun læse)
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Segmentering ppt
16-02-2024
Omfang
Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Forløb 3: Intern situation og strategi
Indhold
Kernestof:
LEKTIE: 2. Den interne situation (B)
LEKTIE: 2.1 Virksomhedskarakteristik
Opgave: Forskellige forretningsmodeller
Den interne situation.pptx
description
Business-Model-Canvas-skabelon.docx
description
LEKTIE: 2.3 Forretningsmodeller
LEKTIE: 2.4 Business Model Canvas
LEKTIE: 2.5 Værdikæder
LEKTIE: 2.6 SW-opstilling
LEKTIE: 2.2 Konkurrencedygtighed
LEKTIE: 8.3 Mission, vision og værdier
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Forløb 4: Ekstern situation og strategi
Indhold
Kernestof:
Find jeres JYSK noter frem - vi samler op på værdikæde og strategi
Omverdensforhold - Bulow.pdf
description
Omverdensforhold - Hummel.pdf
description
Omverdensforhold - IKEA.pdf
description
Omverdensforhold - Forbrugerne holder sig til kendte netbutikker.pdf
description
Omverdensforhold - Supermarkedernes kamp er spidset til_ _...pdf
description
EKSTERNE FORHOLD - inkl. Porter.pptx
description
Omverdensforhold - Bulow (WORD format)
description
Omverdensforhold - Hummel (WORD format)
description
Omverdensforhold - IKEA (WORD format)
description
Omverdensforhold - Novo (WORD format)
description
Omverdensforhold - Supermarkedernes kamp er spidset til (WORD FORMAT).docx
description
Omverdensforhold - Forbrugerne holder sig til kendte netbutikker (WORD FORMAT).docx
description
LEKTIE: 3. Den eksterne situation (B) - KUN introduktion - ikke underkapitler
LEKTIE: 3.1 Omverdensmodellen - KUN dette - ikke underkapitler
LEKTIE: Virksomhedens uafhængige omverden
LEKTIE: 3.4 PESTEL-analyse
LEKTIE: Alle bedes være klar til at gennemgå artiklerne fra onsdag (omverdensmodellen)
LEKTIE: 4.1 Markedskarakteristik
www.portal.euromonitor.com
LEKTIE: 5. Brancheforhold (B)
LEKTIE: 5.1 Branchekarakteristik
LEKTIE FRA ONSDAG SIDSTE UGE: 3.1.1 Virksomhedens afhængige omverden
Analyse (rapport) - Det danske mediemarked -Status 2023.docx - SKAL LÆSES AF ALLE
description
Artikel - Streaming i Danmark Tre tendenser der tegnede danskernes forbrug af streaming i 2023.docx - SKAL LÆSES AF ALLE
description
Analyse - Flow dør, live lever 2023.docx - KAN DELES UD
description
Analyse - Streamingkongens trone vakler 2023.docx - KAN DELES UD
description
OPGAVEN I DAG: Lav en brancheanalyse af branchen for streamingtjenester i Danmark (baseret på alle kilder på modulet)
Artikel - Den flydende forbruger.docx - KAN DELES UD
description
Artikel - Cherry picking i alle aldre - 2023.docx - KAN DELES UD
description
Artikel - Det danske streaming- og biografmarked i stærk fremgang.docx - KAN DELES UD
description
Artikel (pressemeddelelse) - Warner Bros. Discovery lancerer streamingtjenesten Max i Danmark fra 21. maj.docx - KAN DELES UD
description
Analyse af brancher (den afhængige omverden).pptx - POWERPOINT TIL I DAG
description
LEKTIE: Virksomhedens afhængige omverden
LEKTIE: 5.2 Brancheanalyse
LEKTIE: 4. Konkurrenceforhold (B) - læs intro, 4.3, 4.4 og 4.5 - dvs. IKKE 4.1, 4.2 og 4.6
Omfang
Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Marketing Mix - nationalt (B)
Introduktion til de 4 p'er - marketing mixet, inkl. serviceydelser.
Faglige mål i fokus:
- Modellering
- Ræsonnement
- Databehandling
- Økonomisk tankegang
- Formidling
Kernestof: Marketing Mix B. Forløbet dækker B-niveau stoffet for:
- Produkt
- Branding
- Serviceprodukt
- Pris
- Distribution
- Promotion
Materialer:
Praxis Online Afsætning B & A kap. 20.1-20.25
Metoder:
Læreroplæg, gruppearbejde om opgaver, individuelt arbejde, gruppe-fremlæggelser og faglige gruppesamtaler med lærer, sammenfattende case-arbejde
Evaluering:
Eleverne modtager løbende feedforward på deres arbejde - hhv. fremlæggelser og faglige gruppesamtaler med lærer.
Undervisningen evalueres løbende med klassen, samt ved en afsluttende evaluering i slutningen af modulet.
Indhold
Kernestof:
Link til Praksis Online (lærebog 2g og 3g) - Log ind med Unilogin, og indtast aktiveringskode: 4AE9KA
Opgave til modulet (AFVENT INSTRUKTION): Opgave 20.1
PPT kap 20 - 2k 2024.pptx
description
LEKTIE: Kap. 20.1, 20.2, 20.3, 20.4, 20.5 (7,1 normalsider)
LEKTIE: Alle grupper bedes være klar til at præsentere - og diskutere jeres svar og ppt til opgave 20.1 fra sidste uge
LEKTIE: Kap. 21 (intro), 21.1 og 21.2 (8,9 normalsider)
Kapitel 23: Pris
Kapitel 24: Distribution
Kapitel 25: Kommunikation (PROMOTION)
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Strategi B
+ Kobling til marketing mix - sammenhængen mellem strategivalg og handlingsparametre (P'erne)
Indhold
Kernestof:
Strategisk analyse B (ikke lektie - intro i klassen)
Strategi B (Praxis).pptx
description
Cases
Kap. 7.2 - Idé og vision
Kap. 6.3 - BMC
LEKTIE: Alle bedes være klar til at præsentere jeres P i matrix-grupper. I kommer individuelt ud i en ny gruppe, og skal forklare jeres P/gennemgå jeres præsentation til andre som ikke har samme P. Derfor skal alle i gruppen være klar :)
Serviceydelser.pptx
description
LEKTIE: Læs hele Kap. 22. Serviceydelser - inkl. underkapitler.
LEKTIE: Læs Kap. 17.2 - Konkurrencestrategi
LEKTIE: Læs Kap. 16.1 - Mål
LEKTIE: Læs Kap. 16.2 - Vækststrategier - obs. I skal IKKE læse de delkapitler som har et '(A)'. Læs udelukkende følgende delkapitler: Intensivering, Markedspenetration, Markedsudvikling og Produktudvikling.
LEKTIE: Læs Kap. 7.4 - SWOT og TOWS - inkl. underkapitler
2K - INDHOLDSKRAV OG VURDERINGSKRITERIER.docx
description
Alle 3 kahoots skal være klar til modulet, og grupperne som har lavet dem, står for afvikling :) - der afsættes ca. 20 min til hver
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
EC understøttelse (AØ)
Indhold
Kernestof:
Conzoom segmenter - Danmark
Conzoom Segmenter - fuld beskrivelse.pdf
Conzoom - introduktion og segmenter i Systimebogen
Gennemarbejdning af endeligt løsningsforslag - en guide.docx
description
4.3 Idegenerering med den kreative teknik Lotusblomsten
SCAMPER skema.docx
description
4.1 De to tilgange i kreative processer (konvergent og divergent tænkning)
4. Kreative processer | Erhvervscase
Convergent Thinking Versus Divergent Thinking
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Intro til B2B
Indhold
Kernestof:
Model fra feltarbejde - B2B.png
description
Feltarbejde - INTRO TIL B2B.docx
description
Kap. 11.2: Købsadfærd B2B (Praxis)
Afsætning - hvordan går det?
Kap. 12: B2B markedets baggrundsforhold (PRAXIS)
Kap. 11: Købsadfærd på B2B markedet (PRAXIS)
Guide til arbejde med eksamenstekst.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Eksamensforberedelse
Indhold
Kernestof:
Persona skema.pptx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Case-forløb: Tivoli
Case-forløb med virksomhedsbesøg
3 moduler inden virksomhedsbesøget
Besøg i Tivoli
3 moduler efter virksomhedsbesøget
Kernestof:
- Servicevirksomhed
Produkt:
- Fremlæggelse v/powerpoint
Indhold
Kernestof:
Praxis: Serviceydelser (B)
Systime: Serviceydelser (B)
Kære 3j og 3k
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Internationalisering
Indhold
Kernestof:
Intro: Kap. 28.1 Fra hjemmemarkedsbaseret til global virksomhed. Læs hele kap. 28.1. I skal kunne forklare figur 28.2
Eksportmotiver: Kap. 28.2 Eksportmotiver. Læs HELE kapitel 28.2 (inkl. underkapitler). I skal kunne forklare figur 28.3, og placere alle eksemplerne fra kapitlet i figuren og begrunde/forklare jeres valg. Vi går i dybden med Mikkeller (videoen), som
LÆS: Kap 29 - Markedsudvælgelse, inkl. 29.2, 29.3 og 29.4. I skal kunne redegøre for/forklare de tre metoder til markedsudvælgelse (tilfældighedsmetoden, nærmarkedsmetoden og tragtmetoden), samt fordele og ulemper ved hver. I skal IKKE gå i dybden me
TRÆN: BOOST modul: Markedsudvælgelse. Aktiveringskode for elever: 3652E5.
Figurer fra kapitlet: PPT kap 28.pptx
description
Kap 28.3 Skal alle virksomheder eksportere - læs hele kapitlet (inkl. underkapitler). I skal kunne forklare følgende: Eksportparathed, eksportbarrierer, og eksportberedskab (de interne 4 P'er)
LÆS: Kap 30 - Landeanalyse. Fokus på at kunne forklare hvad en landeanalyse er, samt forstå og kunne forklare de tre typer forhold i figur 30.2 (Naturgivne forhold, samfundsmæssige forhold, specifikke markeds- og produktforhold). Vær obs på også at l
LÆS og tag noter: Kap 31 - Kulturelle forhold - husk at spørge, hvis der er noget I ikke forstår :)
Kap 28 (minus 28.4), 29, 30 og 31
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Int'l segmentering og int'l marketing mix
Inkl. markedsanalyse
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Strategi A
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Skriveforløb: Den gode opgave (ifbm SOP)
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Eksamensprojekt: Marketing plan
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/6524/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75067546335", "T": "/lectio/6524/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75067546335", "H": "/lectio/6524/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75067546335" }