Holdet 3x25 DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Z - NAB KHS
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Signe Emilie Tjørnløv
Hold 2023 1x23 DA (1x23 DA, 2x24 DA, 3x25 DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1 - Identitet og frigørelse
Titel 2 Forløb 2 - Medieanalyse og mediegenrer
Titel 3 Forløb 3 - Tendenser i samtiden
Titel 4 Forløb 4 - Litteraturhistorie og kanonforfattere

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1 - Identitet og frigørelse

Kernestof og supplerende materiale:
• Novelle- og romananalyse
• Barndommens land og uskyldstabet: Introduktion, Syndefaldsmyten, Første Mosebog 2. kapitel, Første Mosebog 3. kapitel, Kundskaben, Kønsbevidstheden, Døden
• Any Thyregod: Freud og psykoanalysen
• Tove Ditlevsen: Vorherrebevares (1948)
• Tove Ditlevsen: Tårer (1944)
• Dorrit Willumsen: Sensommerflirt (1965)
• Anders Bodelsen: Drivhuset (1965)
• Maria Cecilie Roné: Sommerfuglene (1990)
• Anders Bodelsen: Rama Sama (1967)
• Leif Panduro: Uro i forstæderne (1962)
• Christian Kampmann: Emilie Grüen (1962)
• Christian Kampmann: Løsrivelsen (1965)
• Lene Bagger: Sita (1994)
• Bo Green Jensen: Den elektriske biograf (1995)
• Herman Bang: Den sidste balkjole (1887)

Baggrund for værklæsning:
• Psykologisk litteraturlæsning i historisk lys (Fra Mailand og Mose: Psykologi i dansk, 2007, side 9-24)
• Psykoanalytisk metode (Fra Lisbeth Nyborg og Mette Trangbæk Hammer: Faglige forbindelser i dansk – teori og metode, 2011, side 59-68)
• Filmanalyse: Veje til værkanalyse af levende billeder (Fra Krydsfelt – Grundbog i dansk, 2010, side 329-338)
• Centrale begreber:
- Symboler
- Dobbeltgængermotivet
- Metamorfose
- Intertekstualitet


Værklæsning:
• Black Swan, 2010 (film, instrueret af Darren Aronofsky)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 2 - Medieanalyse og mediegenrer

Formål:
I dette forløb har der været fokus på at bygge videre på nogle af de gennemgåede begreber i grundforløbet. Overordnet har forløbet haft fokus på at styrke elevernes viden om mediehistorie og medieanalyse herunder kendskab til forskellige avisgenrer samt analyse af avisartikler. Eleverne har opnået viden om emnets metoder gennem læsning af teoretisk materiale samt selvvalgte avisartikler fra diverse danske aviser med fokus på medier, argumentation, retorik, vurdering af artiklernes gennemslagskraft i forhold til målgruppen samt diskussion.

Arbejdsformer:
Med henblik på at styrke elevernes studieforberedende kompetencer har undervisningen været tilrettelagt med udgangspunkt i elevoplæg om såvel emnet som selvvalgte avisartikler fra diverse danske aviser. Der er særligt blevet arbejdet med genkendelse af forskellige genrer samt konkretisering af teorien herunder anvendelsen af grundlæggende modeller og centrale nøglebegreber.

Kernestof og supplerende materiale:

Mediehistorie:
- Mediehistoriens fem søjler (Krydsfelt – Grundbog i dansk, Gyldendal, 2010)

Fakta og fiktion:
- Fakta og fiktionsgenren (Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier, kap. 2.2, Systime):
https://hbdansk.systime.dk/?id=254

Avisjournalistik:
- Avisjournalistik (Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier, kap. 5.1, Systime):
https://hbdansk.systime.dk/?id=218

Argumentationsanalyse:
- Toulmins udvidede argumentationsmodel (Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier, kap. 4.10, Systime):
https://hbdansk.systime.dk/?id=205

Kommunikationsanalyse:
- Ciceros pentagram (Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier, kap. 4.9, Systime):
https://hbdansk.systime.dk/?id=204#c607
- Appelformer (Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier, kap. 4.9, Systime):
https://hbdansk.systime.dk/?id=204#c612
- Lasswells kommunikationsmodel (Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier, kap. 5.6, Systime):
https://hbdansk.systime.dk/?id=227#c795  

Sproglige virkemidler:
- Sproglige stilistiske virkemidler (det journalistiske sprog) (Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier, kap. 5.6, Systime):
https://hbdansk.systime.dk/?id=218#c705
- Sproglige billeder (Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier, kap. 4.2, Systime):
https://hbdansk.systime.dk/?id=188#c539
- Sproglige figurer (Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier, kap. 4.3, Systime):
https://hbdansk.systime.dk/?id=194

Målgruppeanalyse:
- Gallups kompasmodel (Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier, kap. 5.6, Systime):
https://hbdansk.systime.dk/?id=227#c806

Avisartikler:
- "Missilregn har fået Zelenskyj til at bede Vesten tage to skridt frem", Jyllands-Posten, d. 28. august, 2024.
- ”Forskere vil betale de unge for at møde op til kommunal afvænning:  Gavekort er ikke bestikkelse”, Berlingske, 2. oktober 2024
- ”Hver fjerde dansker: Muslimer skal ud af Danmark”, MandagMorgen, 21. oktober 2019
- ”Trump mener, at vicepræsidenter er ubetydelige: men efter debatten i nat må han nok genoverveje sine ord”, Berlingske, 2. oktober 2024
- ”Libanesere på flugt fra angreb sover på gaden”, Århus Stiftstiderne, 1. oktober 2024.
- "Grønne unge aktivister: ”Den liberale drøm er en hashtåge"”, Jyllands-Posten, d. 17. september 2024
- ”Iran angriber Israel med hundredvis af missiler – og kommer med en besked: Glem alt om hævn”, Berlingske, 1. oktober 2024


Værklæsning:
- Spillefilm: ”Kapringen” af Tobias Lindholm (2012)
Baggrundsstof:
”Umagelige udfordringer” (interview med Tobias Lindholm, EKKO, nr. 58, 2012)
”Alt for virkeligheden” (interview, Weekendavisen, 21. september 2012)
Der arbejdedes intensivt med filmanalyse (filmiske virkemidler og fakta- og fiktionskoder) og desuden mundede arbejdet ud i en omskrivning af filmen til en sagprosatekst.

- Dokumentar: "Balladen om kolonihaven" (2023)
Baggrundsstof:
Genren dokumentarfilm: https://hbdansk.systime.dk/?id=224  
Kierkegaards arketyper: https://litteraturportalen.systime.dk/?id=2682.
Billedanalyse: https://hbdansk.systime.dk/?id=231

Der er arbejdet med alle 4 vers af dokumentaren "Balladen om kolonihaven" (2023) med fokus på medieanalyse af dokumentarfilm. Derudover har der været fokus på dokumentarfilmgenrer, Kierkegaards arketyper samt billedanalyse af et pressefoto i relation til en specifik opgaveformulering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb 3 - Tendenser i samtiden

Formål:
Forløbets omdrejningspunkt er tekster fra elevernes egen tid, dvs. de seneste 20 år.
Jf. bekendtgørelsen dækker kernestoffet forskellige teksttyper med betydning for dansk, nordisk og europæisk kulturs tankegang. Forløbet har styrket elevernes evne til at udtrykke sig hensigtsmæssigt, nuanceret og korrekt såvel mundtligt som skriftligt, analysere og fortolke fiktive tekster samt givet kendskab til tendenser i samtidens danske litteratur og medier, herunder samspil med internationale strømninger

Arbejdsformer:
Undervisningen foregår som en vekselvirkning mellem lærerstyrede oplæg, fx PP-præsentationer og individuelt arbejde, pararbejde og gruppearbejde. Der integreres CL-øvelser, samt diverse skriftlige øvelser, herunder refleksionsskrivning, kortere skriveøvelser og skriftlighedsmoduler. Der trænes mundtlighed gennem mundtlige oplæg i forbindelse med et mini-projekt.

Kernestof og supplerende materiale:
- Minimalisme og grotesker 1990-2000 (Fra: Krydsfelt. Grundbog i dansk, 2010)
- Litteratur i det nye århundrede (Fra Helle Christiansen: Snit, 1997)
- Introduktion: Virkelighedstemaet i litteraturen (Fra: Nye øjne at se med. Virkelighedstemaet i ny dansk realisme, 2006)
- Det 21. århundrede: eksperimenterende realisme (Fra Litteraturhistorien – På langs og på tværs, 2014)

- Forfatterportræt af Naja Marie Aidt (www.forfatterweb.dk)
- Naja Marie Aidt: Bulbjerg (Fra: Bavian, 2006)
- Forfatterportræt af Helle Helle (www.forfatterweb.dk)
- Helle Helle: Ned til hundene (romanuddrag, 2009)
- Forfatterportræt af Charlotte Weitze (www.forfatterweb.dk)  
- Charlotte Weitze: De røde sko (Fra: Mørkets egne, 2005)
- Christina Hagen: White girl (2012)

Supplerende materiale:
- ”Den eksperimenterende realisme” (Fra: ”Litteraturhistorien på langs og på tværs”, 2014) (Systime)
- ”Hvad er en novelle” (Fra: ”Litteraturhistorien på langs og på tværs”, Systime)
- ”At analysere noveller” (Fra: ”Litteraturhistorien på langs og på tværs”, Systime)
- ”Noveller fra nyeste tid” (Fra: ”Litteraturhistorien på langs og på tværs”, Systime)
- Fortællertyper (Håndbog til dansk – litteratur, sprog og medier, Systime)
- Personkarakteristik (Håndbog til dansk – litteratur, sprog og medier, Systime)
- Interview med Naja Marie Aidt, DR2-deadline, 16.3.2008.

Mini-projekt: Billedanalyse
- Gruppearbejde med fokus på billedanalyse og intertekstualitet med efterfølgende fremlæggelser i CL-strukturer.
- Dina Goldstein: ”Fallen Princesses” (2007). Fotoserie.
Billeder: ”SNOWY”, ”CINDERELLA”, ”RAPUNZEL”, ”THE PRINCESS AND THE PEA”, ”NOT-SO-LITTLE RED RIDING HOOD”, ”BELLE” (1 side pr. billede)
- Baggrund om Dina Goldstein: http://www.fallenprincesses.com/flash/index.html
- Om billedanalyse: Fra ”Håndbog til dansk” (https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=231)

Værklæsning:

- Thomas Korsgaard: Mente I det? (2023) 

Læsning af romanen i sin helhed med fokus på en dybdegående analyse samt referencer til perioden. Værklæsningen munder ud i en større skr. analyse af romanen i sin helhed.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb 4 - Litteraturhistorie og kanonforfattere

Formål:
I dette forløb har der været fokus på træning af elevernes litteraturhistoriske kompetence. Forløbet har haft fokus på at styrke elevernes viden om centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden.
Eleverne har opnået viden om fagets identitet og metoder gennem læsning af udvalgte tekster af centrale kanonforfattere med fokus på analyse, fortolkning og perspektivering af fiktive tekster. Der er arbejdet med følgende litteraturhistoriske perioder: Oplysningstiden, Romantikken, Det Moderne Gennembrud samt litteratur i 1900-tallet. I forbindelse med litteratur i 1900-tallet er der arbejdet ud fra en sondring mellem en realistisk og en modernistisk stilretning.

Arbejdsformer:
Med henblik på at styrke elevernes studieforberedende kompetencer er der arbejdet med såvel danskfaglig dybdegående læsning af udvalgte tekster af kanonforfattere samt elevoplæg af de litteraturhistoriske perioder med krav om inddragelse af multimodale elementer, så emnet fremstår som en helhed i elevernes bevidsthed.

Kernestof samt supplerende materiale:

Oplysningstiden (1720-1800):
- 1720-1800: Oplysningstiden (Fra: Litteraturhistorien – på langs og på tværs, kap. 4 (Systime))
- Oplysningstid og følsomhed (Fra: Litteraturens veje, kap. 5 (Systime))
- Ludvig Holberg: ”Den politiske kandestøber" (1723)

Romantikken (1800-1870):
- 1800-1870: Romantikken (Fra: Litteraturhistorien – på langs og på tværs, kap. 5 (Systime))
- Romantikken – drømmen om sammenhæng (Fra: Romantik og realisme)
- Romantikken (Fra: Litteraturens veje, kap. 6 (Systime))
- N.F.S. Grundtvig: ”De hellige tre konger" (1810-11)
- Adam Oehlenschläger: Der er et yndigt land (Fra: Højskolesangbogen)
- Adam Oehlenschläger: "Der er et Yndigt Land" ("Fædrelands-Sang") (1819) (Fra: danmarkshistorien.dk)
-      Richard Dybeck: ”Du Gamla Du Fria” (1844) (den svenske nationalsang) (Fra: Højskolesangbogen)
-      Bjørnstjerne Bjørnson: ”Ja, vi elsker dette landet” (1859) (den norske nationalsang) (Fra: Højskolesangbogen)
-       Min sang til Danmark (Fra: DR1 (2022), afsnit 1 med Anne Linnet, Andreas Odbjerg og Stine Bramsen)
- Steen Steensen Blicher: ”Skinsyge" (1845)
- Romantismen (Fra: Litteraturens veje, kap. 7 (Systime))
- H.C. Andersens eventyr (Fra: Litteraturens veje)
- H.C. Andersen (1805-1875) et forfatterportræt af Klaus P. Mortensen
- H.C. Andersen: Den lille pige med svovlstikkerne (1846)
- H.C. Andersen: Skrubtudsen (1866)
- H.C. Andersen: Nattergalen (1844)
- H.C. Andersen: Hyrdinden og skorstensfejeren (1845)
- H.C. Andersen: Skyggen (1847)

Det Moderne Gennembrud (1870-1890):
- 1870-1890: Det moderne gennembrud (Fra: Litteraturhistorien – på langs og på tværs, kap. 6 (Systime))
- Det moderne gennembrud (Fra: Romantik og realisme)
- Det moderne gennembrud (Fra: Litteraturens veje, kap. 8 (Systime))
- Henrik Pontoppidan: Nådsensbrød" (1887)
- Johannes V. Jensen.: ”Hr. Jesper” (1910)
- Herman Bang: ”Irene Holm” (1890)

Modernisme og realisme (1890-2000):
- 1890-2000: Modernisme og realisme (Fra: Litteraturhistorien – på langs og på tværs, kap. 7 (Systime))
- Realismer – Modernismer (Fra: Realismer – Modernismer)
- Tom Kristensen: ”Det blomstrende slagsmål” (1920)
- Karen Blixen: ”De blaa Øjne” (1942)
- Martin A. Hansen: ”Roden” (1949)
- Klaus Rifbjerg: ”Livet i badeværelset” (1960)
- Peter Seeberg: ”Patienten” (1962)
- Anders Bodelsen: ”Pointen” (1967)
- Vita Andersen: ”Hvad tror du jeg tror” (1977)
- Michael Strunge: ”Plasticsolen” (1981)

Værklæsning:
- H.C. Andersen: ”Den lille havfrue” (1837) og ”Kejserens nye klæder” (1837) (Fra: Eventyr, fortalte for Børn. Første Samling. Tredie Hefte. 1837.)
- Martin Andersen Nexø: ”Pelle Erobreren, Barndom” (1906) (Filmatisering fra 1987, instrueret af Bille August)


Supplerende materiale:
- Litteraturhistorien på Langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/?id=123
- Litteraturportalen: https://litteraturportalen.gyldendal.dk/  
- Brug litteraturhistorien: https://bl.systime.dk/
- Litteraturens veje: https://litteraturensveje.systime.dk/index.php?id=frontpage&cmd=toc  
- Håndbog til dansk – litteratur, sprog og medier: https://hbdansk.systime.dk/   
- Forfatterweb: https://forfatterweb.dk/
- Danske forfattere: https://danskeforfattere.systime.dk/  
- Videomateriale: Store tanker og trange tider. Del 3 (Fra cfu.dk)
- Videomateriale: 1800-tallet på vrangen. Uds. 3:8 Grimme ællinger og forbudte drifter: 1830-1840 (Fra: cfu.dk)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 37,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer