Holdet 3v25 DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Z - NAB KHS
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Cecilie Løf Arrocha, Lene Trunjer
Hold 2023 1v23 DA (1v23 DA, 2v24 DA, 3v25 DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb: Reklameanalyse
Titel 2 Ondskab?
Titel 3 Kreativ bearbejdning af virkeligheden
Titel 4 Kulturmøder og konflikter
Titel 5 Sprog
Titel 6 På kanten af samfundet del 1
Titel 7 På kanten af samfundet del 2
Titel 8 Natursyn: Fra romantikken til i dag
Titel 9 Sprog og taler
Titel 10 Eksistentielle fortællinger

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb: Reklameanalyse

Forløb#1: Grundforløb
DANSK GRUNDFORLØB – 2023: ”MARKETING PÅ DE SOCIALE MEDIER”
Formål
• Intro til dansk på hhx med en merkantil vinkel
• Grundlæggende introduktion til at have dansk på hhx (herunder danskfagets 3 søjler) -> Hvorfor er dansk vigtigt og hvad kan faget fx anvendes til? -> Motivation for at have dansk på hhx
• Introduktion til grundlæggende danskfaglige begreber (bygge videre på deres viden fra grundskolen)

Faglige mål
• Fortsættelse af grundskolens arbejde med danskfaglige begreber: Arbejde med begreberne på et introducerende niveau i grundforløbet med henblik på at folde elementerne ud i studieretningsforløbet
• Kobling til temaerne fra AP, der køres parallelt
Skriftlighed
• Forløbet tones med fokus på arbejdet med skriftlighed i forskellige former
• For at betone arbejdet med fagets skriftlige dimension arbejder eleverne med en skriftlig mini-portefølje, hvor de samler alt det skr. arbejde fra hele forløbet.
• I forløbets begyndelse introduceres det overordnede skel ml.: Læringsskrivning, akademisk skrivning og kreativ skrivning (https://danskpaany.systime.dk/?id=240)
Materiale
• Om VisitDenmark forside
• Danish Mother seeking: https://www.youtube.com/watch?v=GiKRA-syT5M
• Reklamefilmsanalyse af Louis Nielsen: ” Sku' ha' gået til Louis Nielsen - YouTube
• Visit Denmark/Red Bull: ”BMX Riding Denmarks Best Places to Visit w. Kriss Kyle”: https://www.youtube.com/watch?v=ySGUPSpCFmo
Faglig teori
• Dansk | Introduktion til hhx (systime.dk)
• 2.1 Kontrakter, koder og genrer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (systime.dk)
• Push og pull kommunikation på sociale medier | Dig & digital dannelse i dansk (systime.dk)
• Reklame | iDansk (systime.dk)
• 5.6 Reklamer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (systime.dk)
• Visuelle og filmiske virkemidler | Dig & digital dannelse i dansk (systime.dk)
• Hvordan virker de nye reklametyper egentlig? | Nysgerrig | DR
• Influencer marketing | Dig & digital dannelse i dansk (systime.dk)
• P3 Essensen: Sæson 1 – Hvordan får influencere dig til at købe ting? | DRTV
• Onlineidentiteters performancer på sociale medier | Dig & digital dannelse i dansk (systime.dk)
• Hen til teksten – præsentation af afsender, omstændigheder og medie | Dig & digital dannelse i dansk (systime.dk)
• Ind i teksten – den multimodale tekstanalyse | Dig & digital dannelse i dansk (systime.dk)
• Brand communities | Dig & digital dannelse i dansk (systime.dk)
• ”Fuckr med din hjerne”: realityeksperiment: ”Den perfekte reklame” – DR1, 23.4.2014 (30 min.)
https://www.dr.dk/drtv/se/fuckr-med-dn-hjerne_-den-perfekte-reklame_51884

75 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Ondskab?

Overordnet overvejelser
Formålet med forløbet er, at eleverne tilegner sig viden og færdigheder til at analysere litterære tekster med afsæt i folkeviser og frem til i dag. Tematisk er der fokus på ondskab, hvor eleverne både arbejder med teorier inden for ondskab og overfører dem på div. tekster ud fra det udvidet tekstbegreb. Teksterne er valgt ud fra et fagligt mål om at udvikle elevernes kritiske og analytiske sans samt refleksionsevne italesætter aktuelle problemstillinger inden for ondskab. Selve emnet kredser om, hvordan vi skal forstå begrebet ondskab, som i dag er mere komplekst, og at ondskab kan antage mange former

Faglige mål
Skriftligt arbejder eleverne med kreativ tekstproduktion såvel som en begyndende forståelse af at opbygge en novelleanalyse med indledning, analyseafsnit og konklusion. Eleverne træner deres egen stemme samt at udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret. For at arbejde med den personlige stemme, arbejder eleverne med forskellige kreative udtryk.

• I skal kunne redegøre for begrebet ondskab med udgangspunkt i baggrundslitteraturen, dvs. naturlig og moralsk samt de fire kategorier af ondskab: dum, idealistisk, instrumentelle og dæmoniske.
• I skal kunne analysere og fortolke en skønlitterær tekst ud fra litterære analysebegreber og samtidig analysere med begreber inden for ondskab samt kunne perspektivere den til begrebe(rne) ondskab.
• I skal kunne analyse og fortolke en folkevise og pege på typiske genretræk

Eleverne arbejder med forskellige danskfaglige begreber til sprogligt og medieanalyse, herunder er der fokus på
• Ondskabstyper  
• Naturlig og moralsk ondskab
• Begreber inden for lyrik- og epik til analyse  
• Erindringslitteratur
• Biografi
• Holocaustlitteratur
• Værksanalyseelementer indenfor autofiktion

Relevans for eleverne
Eleverne lærer at arbejde med forskellige analytiske ”briller,” herunder nykritiske, biografiske, erindring, autofiktion og ondskab. Eleverne får kendskab til den litteraturhistoriske udvikling fra folkeviser til nutiden. De arbejder med forskellige måder at tilgå tekster på og arbejder med refleksion af forskellige problemstillinger inden for emnet ondskab. For at underbygge forløbet er eleverne også på byvandring sammen med politimuseet, hvor de forskellige ondskabselementer kommer i spil.

Kompetencer
Eleverne arbejder både med at læse tekster og løse dem i gruppearbejde samt almindelig undervisning. Der er fokus på en forståelse af det at læse tekster, hvad man skal fange ud samt at påbegynde arbejdet med skriftligheden mod eksamen i 3G.

Kerne- og supplerende stof
Værkslæsning og kanontekster
• Thomas Korsgaard: Mente I det? Lindhardt og Ringhof, 2023.
• Folkevisen: German Gladensvend: https://bl.systime.dk/?id=149#c855

Andre primærtekster / ud fra det udvidet tekstbegreb
• 25 min. af dokumentaren Jøden og Arieren med fokus på Hitler som mytisk figur, brug af propaganda og ondskab: https://filmcentralen.dk//grundskolen/film/joeden-og-arieren
• uddrag af Primo Levis Hvis dette er et menneske: https://historieportalen.systime.dk/?id=1566#c4562

Ondskab
• Svendsens kategorisering af ondskab: https://tankeromondskab.systime.dk/?id=p192&L=0 og https://tankeromondskab.systime.dk/?id=193
• Besøg på Politimuseet. Undervisningsforløb om ondskab
• Om propaganda og folkedrab: https://folkedrab.dk/temaer/forskellighed-fordomme/sig-hvad-du-vil/propaganda

Holocaust
• Zygmunt Bauman: Det moderne muliggjorde Holocaust: https://tankeromondskab.systime.dk/?id=184

Biografisk, erindring, autofiktion
Om erindringslitteratur: https://niemalsvergessen.systime.dk/?id=122
Biografisk læsning: https://danskitiden-antologi.systime.dk/?id=208

Litteraturhistoriske tekster
• Middelalderens samfund: https://bl.systime.dk/?id=155  
• Ridderviser og trylleviser: en farlig overgang: https://bl.systime.dk/?id=p268&L=0
• Folkevisens komposition: https://bl.systime.dk/?id=c280
• Analysemodel til skønlitterære tekster: https://hbdansk.systime.dk/?id=p171
• Fortælleren i skønlitterære tekster: https://hbdansk.systime.dk/?id=p159
• Litterære analyseelementer: https://hbdansk.systime.dk/?id=171

Skriftlighed
Om at skrive på HHX: https://guidetilskriftligdanskhhx.systime.dk/?id=130

Arbejdsformer
• Oplæg fra underviser, oplæg fra elever, gruppearbejde, individuelt arbejde, kreative udtryk, digitale platforme, refleksionsøvelser, feedback.

Omfang ca. 70 sider.

Danskfaglig dag, norsk fokus
• Retorik: https://hbdansk.systime.dk/?id=204
• Fonk, norsk tekst samt sandhed, løgn og fiktion
• Dokumentarfilm, Massakren på Utøya: 22. juli: Massakren på Utøya (youtube.com) 13:50 min.: https://www.youtube.com/watch?v=lRzR2HM3epY&t=26s

Omfang ca. 4 moduler og 10 sider samt opsamling.

Danskfaglig dag, svensk, 2G
• Uddrag af Jan Guillou, ”Ondskab,” 7 sider.
• 4 værk. Filmen Ondskab. Remediering af bogen Ondskab: 107 min.
• Eleverne arbejder med opgaver med fokus på temaerne vold og ondskab. Fokus på filmgenren og analyse af denne.
• Oplæg og skirfltighed

Omfang ca. 4 moduler samt 25 sider.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering af jeres undersøgelse af propaganda 25-01-2024
Storytelling og Virklund 29-01-2024
danskfaglig dag 05-02-2024
Individuel refleksion 05-02-2024
Opgave 1: Kreativ opgave 06-02-2024
Opgave 2: epik, Primo Levi 28-02-2024
Opgave 3: Mente i det 21-04-2024
opgave 4: (gen)aflevering Mente I det 28-04-2024
Genaflevering af Mente I det 09-05-2024
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kreativ bearbejdning af virkeligheden

Overordnet overvejelser
I dette forløb har klassen arbejdet med dokumentargenren. Klassen er blevet introduceret til dokumentaren og dens undergenrer, så eleverne har fået en forståelse for de forskellige måder, virkeligheden bearbejdes på i levende billeder. Eleverne har lært de basale filmiske virkemidler at kende, som har gjort dem i stand til at analysere dokumentarer og dermed få greb om den måde, genren skaber betydning på.

Klassen har endvidere arbejdet med mundtlige oplæg med fokus på anvendelse af den danskfaglige viden og begrebsbrug inden for dokumentarfeltet.

Fagligt fokus
• Forløb: Dokumentarfilm Forventninger og faglige krav – Dansk i tiden
• I skal kunne redegøre for genren dokumentarfilm med udgangspunkt i begrebet ”kreativ bearbejdning af virkeligheden.
• I skal kunne redegøre for de forskellige dokumentarundergenrer, herunder observerende, poetiske, mv.
• I skal kunne anvende og analysere med filmiske virkemidler for dokumentargenren
• I skal kunne anvende begreberne fra forløbet, herunder autenticitetsmarkører, faktagenren, faktakoder, fiktionskoder etc.
• Kunne anvende begreberne til analyse
• I skal kunne analysere og vurdere non-fiktive tekster

Relevans for eleverne
Der er fokus på at arbejde med genreforståelse inden for dokumentargenren, herunder at arbejde med, hvordan de forskellige genretyper bearbejder og formidler virkeligheden. Selvom dokumentargenren er non-fiktion, så arbejdes der med en opmærksomhed på, at dokumentargenrerne samtidig er subjektive og bearbejdet. Det handler om at kunne navigere i forskellige typer af bearbejdet virkelighed og kunne forholde sig til disse udtryk. På den måde er der en særlig opmærksomhed på fakta og fiktionskoder, herunder autenticitetsmarkører.  Ligeledes har der været et fokus på det postfaktuelle samfund og hvordan flere virkeligheder i dag er repræsenteret, hvilket kan gøre det svært at navigere i. Ved at læse om og anvende disse faglige begreber får eleverne et sprog for, hvordan man skal tilgå denne genre med dens undergenrer.  

Kompetencer
Eleverne arbejder både med at læse tekster og løse dem i gruppearbejde samt almindelig undervisning. Der er fokus på mundtlighed og fremlæggelse samt kreative udtryksformer, herunder har eleverne selv arbejdet med at fremstille en kort dokumentar med stor succes.  

Primærtekster
• 2. VÆRK: Det forbudte USA, DR, 59 min. https://www.dr.dk/drtv/se/det-forbudte-usa_-de-ekstreme-internetkrigere_307047
• i sammenhæng med lignende dansk kontekst, herunder podcaststen Genstart og afsnittet ”Hitler på teenageværelset,” 25 min.: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2023/genstart-hitler-paa-teenagevaerelset-11802350123

Til værkslæsningen
• Det postfaktuelle samfund: https://medierogmeningsdannelse.systime.dk/?id=186
• Fake news: https://medierogmeningsdannelse.systime.dk/?id=184
• Konspirationsteorier: https://medierogmeningsdannelse.systime.dk/?id=185
• Populisme: https://medierogmeningsdannelse.systime.dk/?id=183

Andre medier
• Promo: the walking dead til træning af filmiske virkemidler: https://www.youtube.com/watch?v=mDcVj5NmNT4
• Selvvalgt dokumentaranalyse: https://offstream.dk/?genre=documentary
• Eksempel på mockumentary, District 9: https://www.youtube.com/watch?v=DyLUwOcR5pk
• De første 10 minutter af Before the Flood som eksempel på deltagende dokumentar

Dokumentargenren
• Håndbog i dansk: https://levendebilleder.systime.dk/?id=217
• Om genrebegrebet, grundbog i mediefaget. https://levendebilleder.systime.dk/?id=135
• Om dokumentarfilm: https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/dokumentarfilm
• fortælleformer: https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/fortaelleformer
• om dokumentaren og dens undergenrer: https://danskitiden.systime.dk/?id=175

Filmiske virkemidler
• Filmiske virkemidler: https://hbdansk.systime.dk/?id=222
• Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog
• Autenticitetsmarkører. Håndbog til dansk: https://hbdansk.systime.dk/?id=c1443 og https://danskitiden.systime.dk/?id=p291)
• Fiktion og fiktionskoder: https://hbdansk.systime.dk/?id=c1435

Eget projekt
Eleverne har lavet en drejebog og arbejdet med selvvalgt fokus på en minidokumentar. Formålet var at anvende de faglige begreber kreativt.

Skriftlighedsforløb
• Eleverne har arbejdet med fokus på opsætning af opgaver, herunder korrekte indledninger, tragtformen for indledning og andre afsnit, sammenhæng i / rød tråd i opgaver, anvendelse af citater og aktiv analyse ved hjælp af ens citater samt fokus på konklusion og perspektivering.

Arbejdsformer: gruppearbejde, oplæg fra læreren, kreativt arbejde, skriftligt arbejde, mundtligt oplæg i små grupper, feedback og feedforward med genaflevering.

Omfang ca. 70 sider



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Kulturmøder og konflikter

Overordnet overvejelser
Formålet med dette forløb er, at eleverne både får indsigt i centrale perioder og deres forbindelse til nutiden. Eleverne skal demonstrere kendskab til tendenser i samtidens danske litteratur og medier, herunder samspil med internationale strømninger inden for det postkolonisale område. Målet er, at eleverne kan anvende viden fra ét område til et andet område (fx kolonialisme til en merkantil forståelse, hvor der kan tales om overgangen fra slavebrug til at lave ægte handelsforudsætninger for landmænd, frugtavlere mv. som stadig gør det muligt, at vi kan spise ananas og drikke kaffe. Forudsætningen for denne kompetence: at kunne overføre, sammenligne og forholde oplysninger og tankeformer fra et felt til et andet, er abstraktionsevne. Yderligere er målet, at eleverne opnår historisk bevidsthed og kan forholde sig til kriterier for kunstnerisk kvalitet, så de med personligt og fagligt udbytte kan læse litteratur som har epokegørende og kunstnerisk betydning inden for emnet kulturmøder og konflikter.

Hvad skal eleverne lære og kunne?
• Eleverne skal lære om dansk kolonihistorie og hvordan denne har haft indflydelse på kunsten, herunder ser vi på bygninger, medier og litteratur. Bl.a. skal eleverne på tur til København, hvor vi skal se på de forskellige sukkerbygninger i Frederiksstaden. Dette er med udgangspunkt i Jeannette Ehlers arbejde med Danmark som kolonimagt.
• Eleverne skal yderligere analysere, hvordan litteratur omhandlende dansk kolonifortid skrives samt arbejde med den postkoloniale læsning med afsæt i relevante tekster med perspektiver til imperialisme, kolonisering, herunder Afrika og Grønland.

Faglige mål
• Anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre, kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere
• Analysere og fortolke tekster (udvidede tekstbegreb)
• Perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder med viden om kulturelle, æstetiske, historiske, almenmenneskelige, samfundsmæssige, internationale og merkantile (trekantshandel)
• Demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden
• Navigere i store tekstmængder samt udvælge og anvende tekster kvalificeret og med dokumentation
• Demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
• Demonstrere kendskab til tendenser i samtidens danske litteratur og medier, herunder samspil med internationale strømninger

Begreber til forløbet
• Kolonisering
• Postkolonialisme
• Afkolonisering
• Kolonialvarer
• Trekantshandlen
• De vestindiske øer
• Slaveri og slavehandel
• Imperialisme
• Merkantilisme
• Ejendomsret
• Den hvide mands byrde
• Traume (fælles)
• Racisme
• Fordomme
• Stereotyper
• Sted og stedsforståelse
• Den postkoloniale læsning
• Minoritetskultur
• Eurocentrisme

Kerne- og supplerende stof
Dansk slavefortid samt postkoloniale læsninger
• Om den postkoloniale læsning: https://www.gymdansk.dk/postkolonial-laeligsning.html
• Arbejdspapir til den postkoloniale læsning
• Uddrag fra dokumentar, 20 min.: Vi bærer det i os: https://llk.dk/9ibuhz eller Danmarks sorte samvittighed, 20 min. https://llk.dk/enitfx
• PPT om dansk kolonisering, postkolonisering og nutiden
• Uddrag af ”Han har været foragtet af mange – nu begejstrer Rudyard Kipling igen.” Information, 2016.
• Fem nedslag i Grønlands historie: https://emu.dk/stx/rigsfaellesskabet/groenland/fem-nedslag-i-groenlands-historie
• Globalnyt: ”Den første grønlandske rapper på Roskilde Festival,” 2023: https://globalnyt.dk/som-den-foerste-groenlandske-rapper-paa-roskilde-festival-saetter-tarrak-fingeren-paa-danmarks-kolonialistiske-nutid/

Primærtekster, postkoloniale læsninger, Slavefortid
• Om Jeannette Ehlers
https://kunsthalcharlottenborg.dk/da/udstillinger/jeannette-ehlers/
• Three Steps of Story: https://www.jeannetteehlers.dk/video.html
• Billedserie af Jeannette Ehlers: https://www.jeannetteehlers.dk/pics/photo1.html
• Kiplings: Hvid mands byrde (oversættelse): https://www.his2rie.dk/kildetekster/storbritannien-mellem-imperialisme-og-multikultur/tekst-5/
• Kiplings Hvid mands byrde i oversættelse: https://www.his2rie.dk/kildetekster/storbritannien-mellem-imperialisme-og-multikultur/tekst-5/
• Karen Blixen: Uddrag af Mit Afrika: https://kb.systime.dk/?id=145

Primærtekster, Grønland
• Pdf: Lynge ”Se vort liv”
• Tarrak: ”Tupilak: https://www.youtube.com/watch?v=sd-JcV0_NAA
• “Tupilak,” sangtekst, pdf: https://llk.dk/nwkwod

Værkslæsning
• Niviaq Korneliussens, Homo Sapienne, 2015, 182 sider.
• Niviaq Korneliussens, Homo Sapienne: https://litteratursiden.dk/anmeldelser/homo-sapienne-af-niviaq-korneliussen
• Hvem er Niviaq Korneliussens https://forfatterweb.dk/oversigt/korneliussen-niviaq
• Til ordblinde elever: https://nota.dk/bibliotek/bog/homo-sapienne#audio

Primærtekst til emne om oplysning og menneskerettigheder
• Ludvig Holbergs epistel. Af Introduktion til Naturens og Folkerettens Kundskab

Kanonforfattere
• Karen Blixen: Uddrag af Den afrikanske farm   
• Om den Afrikanske farm: https://blixen.dk/karen-blixen/forfatterskab/den-afrikanske-farm
• Hvem var Karen Blixen: https://blixen.dk/karen-blixen
• Ludvig Holbergs epistel. Af Introduktion til Naturens og Folkerettens Kundskab
• Om Ludvig Holberg, og hvad er epistler: https://litteratursiden.dk/forfattere/ludvig-holberg

Hjælp til analyse
• Oversigt over novelle/roman analyse: https://hbdansk.systime.dk/?id=171
• Hjælp til digtanalyse: https://hbdansk.systime.dk/?id=195
• Hjælp til rap-tekster: https://hbdansk.systime.dk/?id=216
• Hjælp til analyse af eventyr: https://hbdansk.systime.dk/?id=215
• Hjælp til billedanalyse: https://hbdansk.systime.dk/?id=231

Metoder
Oplæg / klasserumsdiskussion / gruppearbejde / IT/ individuelt arbejde / skriftligt arbejde / bogklub /

Evaluering
Feedback mundtligt / skriftligt / brug af begreber / løbende evaluering / skriveforløb med feedforward / genafleveringer /

OBS: antal sider total: 350
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 6 På kanten af samfundet del 1

Overordnet overvejelser
I dette forløb har eleverne arbejdet med fokus på ”På kanten af samfundet" fra oplysningstiden til det moderne gennembrud. Formålet har været at se på, hvordan samtalen ændrer sig fra Holbergs komedie Jeppe på Bjerget til Brandes slår tonen an og opfordrer til at sætte problemerne til debat. Eleverne har arbejdet med fokus på novelleanalyse samt sprogligt/samtaleanalyse af værk. Ligeledes har eleverne arbejdet med skriftlighed. Tematikken: På kanten af samfundet henviser til tekster, hvor udsatte mennesker skildres i litteraturen, herunder er der set på mennesker som lever med bristede drømme, vold, alkohol, fattigdom, ingen mulighed for at tale deres ret, hjemløse og selvmord, mord og sindssyge.

Fagligt fokus
• I skal kunne arbejde med litterær analyse, dvs. analyse, fortolke og perspektivere set i forhold til tekstlæsning af noveller
• I skal kunne arbejde med genren drama samt sproglig/samtaleanalyse af replikkerne
• I skal kunne sætte jer ind i større mængder stof, herunder læse supplerende om både oplysningstiden og det moderne gennembrud som litterære perioder
• I skal kunne arbejde med perioderne og sætte dem i relation til denne samtid samt de tekster, der læses
• I skal kunne forholde jer til denne periode og se på perspektiver til i dag, fx udsatte mennesker i nyere tid

Relevans for eleverne
Eleverne lærer om, hvordan særligt det moderne gennembrud forsat præger nutiden set i forhold til samfundets indretning. Ud fra historiske perspektiver læses fx om industrialiseringen, andelsbevægelsen og sædelighedsfejden, og der er diskuteret den betydning samt konsekvenser disse udviklinger har haft på den moderne stat. Dette har betydning for også at forstå den tid, vi lever i i dag.

Kompetencer
Eleverne arbejder både med at læse tekster og løse dem i gruppearbejde samt almindelig undervisning. Der er fokus på skriftlighed, både kreative øvelser for at optræne skrivestemme samt udvikling af analytiske egenskaber samt opbygning af opgaver målrettet eksamen.  

Primærtekster og kanonforfattere  
• Uddrag af Holbergs Jeppe på Bjerget, herunder en video: https://www.youtube.com/watch?v=IbWPExIrXTc samt tekst https://bl.systime.dk/?id=164
• Martin Andersen Nexø, ”Lønningsdag” https://litthist.systime.dk/?id=265&L=0#c1209
• Herman Bang: Irene Holm: https://litteraturenshuse.systime.dk/?id=2676
https://textanalyse.systime.dk/?id=5258


Værkslæsning
• Henrik Ibsens: Et dukkehjem, 101 sider: https://litteraturenshuse.systime.dk/?id=2065#c7083
• Remediering af Et dukkehjem: https://www.dr.dk/drtv/program/et-dukkehjem_442945
• Relevans i dag: https://www.dr.dk/nyheder/kultur/nora-smaekkede-med-doeren-og-forlod-mand-og-boern-140-aar-siden-i-dag-fortaelles
• Kommunikationsanalyse af samtaler, herunder sproghandlinger, samarbejdsprincipper, høflighedsprincipper, face work, ordvalg og undertekst: https://hbdansk.systime.dk/?id=213

Om oplysningstiden
• Systime, litteraturhistorie: https://litthist.systime.dk/?id=123
• Idealer i oplysningstiden: https://bl.systime.dk/?id=168
• Fornuftens tidsalder: https://bl.systime.dk/?id=169

Det moderne gennembrud
• Sædelighedsfejden: https://detmodernegennembrud.systime.dk/?id=141
• Om drama: https://litteraturenshuse.systime.dk/?id=1633
• PPT: det moderne gennembrud, fil vedhæftet forløbet
• Gruppearbejde med præsentation af forskellige emner, herunder industrialiseringen, andelsbevægelsen, at sætte problemerne til debat, sædelighedsfejden, realisme.
• Følgende elementer under det moderne gennembrud: https://litthist.systime.dk/?id=125
• Litteraturens moderne gennembrud: https://bl.systime.dk/?id=195

Skriveformer i det moderne gennembrud
• Realisme: https://denstoredanske.lex.dk/realisme_-_litteratur
• Impressionisme og Herman Bang: https://bl.systime.dk/?id=186

Skrivefokus, kreativt samt opbygning af en novelleanalyse. Fokus på dispositioner, hvad skal med i hvert afsnit, skrive indledninger, lave korrekt opsætning, anvendelse af citater, aktiv analyse med citater, fortolke og kunne arbejde med en vanskelig tekst og omsætte den til en skriftlig aflevering
• Om epik: https://danskitiden.systime.dk/?id=188
• Guide til skriftlig dansk, analyse og fortolke: https://guidetilskriftligdanskhhx.systime.dk/?id=142
• Tekst til at øve kreative udtryk, skriv en debat: Kvinderne på Sprogø: https://fyens.dk/debat/trine-bramsen-hvad-kvinderne-paa-sprogoe-laerte-os-om-ligestilling

Arbejdsformer: gruppearbejde, oplæg fra læreren, kreativt arbejde, skriftligt arbejde, oplæg i grupper, feedback og feedforward med genaflevering af opgaver.

Omfang ca.125 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Victoria Benedictsson og sædelighedsfejden 28-03-2025
2v24 DA skr. prøve 15-05-2025
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 På kanten af samfundet del 2

Undervisningsbeskrivelse
(se 2G del 1)

+
Novellelæsning

• Pontoppidans Muldskud:
https://www.henrikpontoppidan.dk/text/kilder/artik/fiktive/pca063_muldskud.html


Skriveforløb
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Novelleanalyse 21-08-2025
Novelleanalyse / genaflevering 24-08-2025
Genaflevering af novellen 12-10-2025
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Natursyn: Fra romantikken til i dag

Natursyn: fra romantikken til i dag
Overordnet overvejelser
Formålet med dette forløb er, at eleverne danner sig overblik over litteraturhistorien fra romantikken til nyere tids naturopfattelser. Eleverne opbygger viden om litterær analyse primært med fokus på tekster i de romantiske perioder: universel- og nationalromantikken, poetisk realisme og biedermeier. Temaet har fokus på natur og mennesket, fra et romantisk synspunkt til nyere tid belyst ud fra multimodale tekster. I nyere tid skiftes fokus fra romantikkens tekster til at arbejde med et kampagneværk, for at give eleverne indsigter i, hvordan der tales og skrives om natur, mennesket og klima i dag.

Faglige mål
• I skal kunne arbejde med forskellige mundtlige og skriftlige tekster på en formålsbestemt og genrebevidst måde, hvorfra I skal kunne redegøre, kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere over teksterne samt tematikken
• I skal træne at analysere og fortolke fiktive og ikke-fiktive tekster
• I skal kunne perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, historiske, almenmenneskelige, samfundsmæssige, internationale, merkantile og erhvervsrelaterede sammenhænge
• I skal demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden, herunder romantikkens perioder samt modernisme til nyere tid
• I skal træne at navigere i store tekstmængder samt udvælge og anvende tekster kvalificeret og med dokumentation
• I skal demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder, dvs. hvordan arbejder man med dansk samt analysevejledninger og diskursanalyse
• I skal demonstrere kendskab til tendenser i samtiden, herunder multimodale tekster i samspil med internationale strømninger

Relevans for eleverne
Igennem forløbet vil der blive arbejdet med digtanalytiske elementer samt analyse af reklamekampagne. Der bliver arbejdet med fokus på Klafkis epokale nøglepunkt: klima (natursyn). På den måde bliver man mere bevidst om de bagvedliggende mekanismer, som har at gøre med, hvordan vi betragter klima, naturen, klimakrise mv. i dag. Ligeledes trænes der analytiske punkter, herunder digtlæsning, kunsteventyr samt reklameanalyse.  

Begreber knyttet til emnet
• Det antropocæne
• Diskursanalyse
• Natursyn
• Natur overfor kulturlandskab
• Animisme
• Besjæling (litterært begreb)
• Guldalderen
• Universelromanikken
• Nationalromantikken
• Biedermeier
• Idealisme
• Organismetanken
• Geniet
• Det gode, det skønne
• Panteisme
• Dannelsestanken
• Dannelsesrejsen
• Idealet, fantasien og drømmen
• Fædrelandskærlighed
• Det sublime
• Oldtiden

Værksanalyse
• Reklamekampagne, Andel og vindmøller, ”Det er tid til at ændre billedet på dansk idyl:” (2023) https://www.youtube.com/watch?v=TgK0p4JCjvk

Primærtekster
• Adam Oehlenschläger: ”Guldhornene” (1802): https://litteraturenshuse.systime.dk/?id=2095
• H.C.A.: ”Skrubtudsen” (1866): https://litthist.systime.dk/?id=251  
• N.F.S. Grundtvig: Danmarks trøst (Langt højere bjerge) 1820: https://litthist.systime.dk/?id=252#c1110
• St. St. Blichers, “Solsorten” (1838): https://litteraturportalen.systime.dk/?id=918
• Thomasine Gyllembourg: Den lille Karen (1830): https://litteraturportalen.systime.dk/?id=1027
• Vandreren over tågehavet: https://da.wikipedia.org/wiki/Vandreren_over_t%C3%A5gehavet
• J.Th. Lundbye: 'Efterårslandskab. Hankehøj ved Vallekilde', 1847. https://www.hirschsprung.dk/samling/kunst/guldalder-og-nationalromantik
• Emil Bærentzen - Det Scramske familiebillede: https://da.m.wikipedia.org/wiki/Fil:Emil_B%C3%A6rentzen_-_Det_Scramske_familiebillede.jpg

Værksanalyse
• Analyse af Andel: ”det er på tide at ændre billedet af dansk idyl:” https://www.youtube.com/watch?v=TgK0p4JCjvk (2023) samt deres kampagnehjemmeside: https://andel.dk/danskidyl/  
• Hansen, Kjeld: ”Platugler.” Gylle.dk, 2023: https://gylle.dk/platugler/  

Til vores værk, reklamekampagne samt diskurs
• Genstart, DR: ”I vildmarken med Willerslev” (14 aug. 2025), 25 min.: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2025/i-vildmarken-med-willerslev-11802550334
• Nephew: ”Hjertestarter” (20212), 4 min.: https://www.youtube.com/watch?v=KlV-xGTV1P0  
• Pocahontas: ”Vindens farver” (2005), 3 min.: https://www.youtube.com/watch?v=9ThO76peOw0  
• WWF, Egetræet (2021), 3 min: https://www.youtube.com/watch?v=gk5jao50O2s
• Skoven i skolen, om biodiversitet og marker, 3 min.: https://skoven-i-skolen.dk/medier/video-biodiversitet-i-aabent-land
• De fem masseudryddelser, 1 side: https://globalnyt.dk/faktaboks/de-fem-tidligere-masseudryddelser/
• TV2 vejret, ”Nyt studie: Jorden står midt i sin sjette masseudryddelse.” (2022), 1 side: https://vejr.tv2.dk/2022-01-19-nyt-studie-jorden-staar-midt-i-sin-sjette-masseudryddelse
• Håndbog til dansk, diskursanalyse: https://hbdansk.systime.dk/?id=202
• Diskursanalyse og oversigt over begreber: https://www.gymdansk.dk/diskursanalysens-centrale-begreber.html
• På kanten af det antropocæne, 1 side: https://kglakademi.dk/da/project/paa-kanten-af-det-antropocaene-0
• Edward Burtynsky, fotografisamlingen, the anthropocene  https://www.edwardburtynsky.com/projects/photographs/anthropocene
• Trailer til Edward Burtynskys film om det antropocæne: https://www.youtube.com/watch?v=44RYqgKwfSQ

Teori/sekundær litteratur
• Håndbog til dansk, om Adam Oehlenschläger og Guldhornene: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=176
Vidneskab.dk, ”derfor ved vi mindre, end vi tror, om de nordiske guder,” (2025): https://www.youtube.com/watch?v=J_R1MmMb5W0
• Håndbog til dansk, analysevejledning til digte: https://hbdansk.systime.dk/?id=195
• Håndbog til dansk, analysevejledning til eventyr: https://hbdansk.systime.dk/?id=215
• Håndbog til dansk, analysevejledning til billeder: https://hbdansk.systime.dk/?id=231
• Håndbog til dansk, analysevejledning til reklamer: https://hbdansk.systime.dk/?id=230
• Søren Vrist Kristensen, Romantikken og universelromantikken: https://www.youtube.com/watch?v=Dc0lD6CxFnc&t=310s
• Søren Vrist Kristensen, nationalromantikken: https://www.youtube.com/watch?v=OB4tZm7hIp0&t=1s
• Søren Vrist Kristensen, biedermeier: https://www.youtube.com/watch?v=XDFb3R7U714&t=2s
• Om N.F.S. Grundtvig og Danmarks trøst: https://danmarkshistorien.lex.dk/N.F.S._Grundtvig_%E2%80%9CLangt_h%C3%B8iere_Bjerge%E2%80%9D,_1820
• Litteraturens genveje, Systime, om poetisk realisme: https://litteraturensgenveje.systime.dk/?id=190
• Litterarturportalen, om Steen Steensen Blicher: https://litteraturportalen.systime.dk/?id=909
• Litterarturportalen, Thomasine Gyllembourg: https://litteraturportalen.systime.dk/?id=1023
• Semantiske skemaer: https://dansksiderne.dk/index.php?id=4631
• Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog

Skriftlighedsforkøb
• Skriftlighedsforløb med aflevering af reklameanalyse. Fokus på opsætning, korrekt indledning, korrekt opbygget afsnit med introducerende sætning, uddybning, nedslag, analyse, fortolke og opsamling, samt kommasætning og feedforward og genaflevering.
• Guide til skriftlig dansk, ”Analyse, vurdering og diskussion”: https://guidetilskriftligdanskhhx.systime.dk/?id=148

Antal sider: 400
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skriveøvelse natursyn 23-09-2025
Stedsprøve 1, analyse, vurdering og diskussion 04-11-2025
Færdiggøre analyse, vurdering og diskussion 09-11-2025
Genaflevering af analyse, vurdering og diskussion 23-11-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Sprog og taler

Taler og undskyldninger og
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Taleanalyse 01-02-2026
Genaflevering af terminsprøven 01-03-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Eksistentielle fortællinger

Undervisningsbeskrivelse Eksistentielle fortællinger  
Overordnet overvejelser
Formålet med dette forløb er, at eleverne danner sig et overblik over eksistentialisme og den eksistentielle læsning. Der er fokus på det, som Klafki beskriver som du-jeg relationer, og hvordan den menneskelige eksistens, eksistentielle tanker mv. fylder i litteraturen. Eleverne skal træne kompetencer i at læse tekster, kunne analysere, fortolke og vurdere primærtekster, lige som de skal reflektere over tematikken og sætte det i forhold til nyere tid.

Faglige mål
• Demonstrere indsigt i sprogets opbygning, brug og funktion, herunder anvende grammatisk terminologi
• Anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre, kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere
• Analysere og fortolke fiktive tekster
• Perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, historiske, almenmenneskelige, samfundsmæssige, internationale, merkantile og erhvervs- relaterede sammenhænge
• Demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden
• Navigere i store tekstmængder samt udvælge og anvende tekster kvalificeret og med dokumentation
• Demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
Demonstrere kendskab til tendenser i samtidens danske litteratur og medier, herunder samspil med internationale strømninger

Relevans for eleverne
Igennem forløbet vil der være et fokus på læsestrategier for at træne elevernes evne til at forholde sig til begreber, væsentlighed i teksterne, kunne analysere, fortolke og vurdere det præsenterede materiale. Der er afsæt i modernismer, fra Johannes V. Jensen til efterkrigstidens angst og frem mod nyere tid ud fra tematikkerne køn, kulturmøder og forhandling af identitet. Ligeledes læser eleverne værket af Thomas Korsgaard: Korsgaard: Mente I det (2023) samt den grafiske roman af Lars Kramhøft Noget Frygteligt er altid lige ved at ske (2020).   

Kerne- og supplerende stof
Eleverne vil analysere litterære tekster samt øvrige multimodale tekster. Begreber og nedslag i fokus
• Det absurde
• Sisyfos myten  
• Valg, angst, fremmedgørelse og ansvar / frihed (den blå model)
• Biografien, selvbiografien, autofiktion, performativ biografisme
• Identitet og splittelse
• Ondskabstyper (rep. fra 1G til Mente I det)
• Eksistentialisme, herunder Kierkegaard, Satre, Giddens
• Det falske og sande selv
• Selvrefleksion
• Selviscenesættelse
• Dobbeltkontrakt og autofiktion
• Det senmoderne samfund og kønsidentiteter

Litterær læsemetode: eksistentiel læsning
• Nyere litteratur, herunder fokus på mænd og kønsidentiteter  
• Efterkrigstidseksistentialisme og angst

Kanonforfattere:
Peter Seeberg
Klaus Rifbjerg
Johannes V. Jensen
Martin A. Hansen

5. værk: Eleverne har arbejdet med følgende værk
Thomas Korsgaard: Mente I det (2020)
• Sekundært: https://bog.dk/thomas-korsgaard-interview-om-mente-i-det/
Læsning samt oplæg og diskussion af teksten

6. værk: Eleverne har arbejdet med følgende værk
Lars Kramhøft Noget Frygteligt er altid lige ved at ske (2020).   
• Sekundært: https://forlagetfahrenheit.dk/product/noget-frygteligt-er-altid-lige-ved-at-ske/
Herunder oplæg og diskussion af teksten med fokus på Giddens samt grafiske elementer

Progressionsforestillinger
I selve det litteraturhistoriske arbejde er progressionen med fokus på den hermeneutiske spiral, hvor eleverne i en konstant analyse- og fortolkningsproces og tilknyttet refleksionsarbejde. Når eleverne skal lære at anvende litterær analyse, filmanalyse mv. arbejder de i de taksonomiske niveauer.

Kompetencer
Eleverne skal arbejde i trinene forståelse, anvendelse, analyse og fortolke og forhåbentlig refleksion. Eleverne skal lære at analysere og kunne argumentere for deres valg. De skal ligeledes have viden om, og kunne gøre brug af litteraturhistorien og dens forløb ud fra tematikken: eksistentielle fortællinger fra det absurde til refleksion over angst og valg i det moderne samfund.

Primær litteratur
Peter Seeberg: ”Hjulet”
Martin A. Hansen: ”Roden”
Klaus Rifbjerg: Det er blevet os pålagt
Tom Kristensen: Angst
Johannes V. Jensen På Memphis Station
HCA: Jeg har en angst som aldrig før
Theis Ørntoft: ”Det er forvirrede tider, jeg skal tale om”
Kortfilm: Ude i skoven: https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/ude-i-skoven/

Skriveforløb
• Læsning af kronikken ”at kunne indfange flugtens aftryk på sindet) (HHX-eksamensopgave)
• Skrive kronikopgave samt anvendelse af HHX-bogen om dansk A til eksamen

Sekundær litteratur (Systimebøger)
• Autofiktion og performativ biografisme: https://litteraturenshuse.systime.dk/?id=2706
• Fiktion og faktakoder: https://hbdansk.systime.dk/?id=123#c1213  

Eksistentialisme i dansk
• De eksistentielle fortællinger og læseren: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=255
• Eksistentialistisk læsning i praksis: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=256
• Grundtemaer i dansk litteratur: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=264
• Om Satre: https://www.youtube.com/watch?v=qpXNRrtuo38
• Hvad er eksistentialisme: https://www.religion.dk/viden/hvad-er-eksistentialisme
• Sociale praksisser: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=211
• Sisyfosmyten: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=190
• Det sande selv: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=221
• Det falske selv: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=220

Håndbog i dansk
• Litterær analyse af digte: https://hbdansk.systime.dk/?id=195
• Litterær analyse af noveller: https://hbdansk.systime.dk/?id=171
• Retorisk analyse af kronik: https://hbdansk.systime.dk/?id=219&L=0

Brug Litteraturhistorien, Systime
• Klaus Rifbjerg: konfrontation og fremmedgørelse: https://bl.systime.dk/?id=232
• 1960’erne: forbrug og fremmedgørelse: https://bl.systime.dk/?id=126  

Litteraturhistorien, på langs og på tværs, Systime
• Om Johannes V. Jensen og digt: På Memphis Station: https://litthist.systime.dk/?id=263
• Tendenser i nyste litteratur: https://litthist.systime.dk/?id=294

Dansk i tiden
• Grafiske romaner: https://danskitiden.systime.dk/?id=178

Tanker om ondskab, Systime (rep fra 1G)
• Indledning: https://tankeromondskab.systime.dk/?id=129
• Typer af ondskab: https://tankeromondskab.systime.dk/?id=192#c474

Elevernes læring
Eleverne arbejder med digtanalyse, novelleanalyse og mediefaglige analyser. De skal vide, hvordan man anvender den analytiske værktøjskasse ud fra, hvilken tekst/genre, de sidder med til en mulig mundtlig eksamen samt evt. valg til en skriftlig eksamen. Eleverne arbejder med at sætte teksterne i relation til eksistentialisme eller eksistentielle problemstillinger i nyere tid. Herunder inddrages også autofiktion, biografien og opsamling fra deres tidligere forløb om ondskab, 1G.

Arbejdsformer
Undervisning, gruppearbejde, skrivearbejde, oplæg, plenums diskussioner, mindre grupper, refleksion, elevfeedback, hjemmearbejde

Omfang
• Omfang: ca. 350 s.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Stedsprøve 2 kronikanalyse 07-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer