Holdet 3u25 EN (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Z - NAB KHS
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Linda Mie Jeppesen, Mickey Carlsson
Hold 2023 1u23 EN (1u23 EN, 2u24 EN pæd, 3u25 EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Business Introductory course
Titel 2 Swiftonomics: The Taylor Swift Era
Titel 3 Dear Martin: Race, youth, and inequality in the US
Titel 4 The UK - an introduction
Titel 5 The US Presidential election 2024
Titel 6 The UK continued
Titel 7 GEN Z Voices
Titel 8 Global issues: The United Nations.
Titel 9 India - from colony to superpower?

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Business Introductory course

Formål: Formålet med engelsk i grundforløbet er at præsentere eleverne for, hvad engelsk på hhx er. Forløbet har til formål at introducere eleverne til business-delen af engelsk og kommer således til at berøre forskellige aspekter af den merkantile verden. Forløbet skal også hjælpe eleverne til at nå til en afklaring af valg af skoleform i løbet af grundforløbet.

Der lægges vægt på at introducere eleverne til, hvad der må antages at være et fremmed aspekt af engelskfaget, ligesom engelsk på gymnasieniveau og som selvstændig gymnasieelev er i fokus.

Indhold: Begreber som retailing, advertising, market segmentation, franchising, marketing og business communication introduceres.
Øvelser i MinLæring: vi foreslår, at eleverne træner kongruens, ordstilling
og/eller genitiv. Hver lærer opretter selv øvelser efter behov.

Materialer:
Modul 1: Retailing: A brief history of retail (https://www.youtube.com/watch?v=KJBbHU3D5y4),
Inside Amazon Go | BusinessLike – The History of Business (systime.dk) + glossary exercise
Modul 2: Marketing: https://businesslike.systime.dk/?id=150#c530 + Find someone who…
Modul 3: PowerPoint om Business correspondance
Modul 4: Opgave til pararbejde om e-mail
Modul 5: Franchising: https://ccc.systime.dk/?id=133&L=0  
Modul 6: Advertising: https://ccc.systime.dk/?id=150, "Top five appeals used to sell a product", Coca-cola-reklamer: https://www.youtube.com/watch?v=CD6j_7bgrtA, (61) Coca-Cola | Pool Boy - YouTube, https://www.youtube.com/watch?v=LIxmfLOlE_0&t=45s. Slogans: https://ccc.systime.dk/?id=225#c699 + Coca-colas hjemmeside: https://www.coca-colacompany.com/company/history/history-of-coca-cola-advertising-slogans
Modul 7: AIDA og Laswell: https://fedengelsk.systime.dk/?id=142 (OBS: Det er ikke sikkert, at eleverne har adgang til bogen. Få dem til at tilføje EUX som skoleform, hvis ikke linket virker. Alternativt kan man kopiere teksten). IPhone-reklame: https://www.youtube.com/watch?v=4e-D6DU5XXo
Modul 8: Market segmentation: https://fedengelsk.systime.dk/?id=144&L=0#c341 (sammen OBS som ovenover).
Modul 9: Evt. best practice eksemplar af mailen, øvelser i MinLæring, peer feedback på e-mails.
Modul 10: Case: Tekst om American Dream Mall: ”American Dream is here. Is the project an example of retail’s future?” (https://www.businesstelegraph.co.uk/american-dream-is-here-is-the-project-an-example-of-retails-future/) + Laswell: https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=c783
Modul 11: Case: Evt. karton, tuscher, lim til plakater
Modul 12: Case: samme om ovenover + test/adaptive øvelser/lektie i MinLæring, som løses mens de første grupper præsenterer.
Modul 13: Presentations: + MinLæring
Modul 14: Presentations: + opsamling på e-mail, MinLæring og case, evaluering.

Metode: Vi arbejder såvel induktivt som deduktivt. Arbejdsformerne veksler mellem klasse-, gruppe-, par- og individuelt arbejde, ligesom der arbejdes med både elevernes kommunikative, receptive og produktive kompetencer. AIDA-modellen, kommunikationsmodellen og markedssegmentering introduceres som engelskfaglige metoder. Forløbet afsluttes med casearbejde, der træner den innovative kompetence.

Evaluering: Eleverne skriver en e-mail i par, som de får feedback og feed forward på. Eleverne fremlægger deres case ved forløbets afslutning og får feedback og feed forward – evt. fra opponentgrupper.

Omfang: ca. 50 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Swiftonomics: The Taylor Swift Era

Taylor Swift – US icon, brand and game changer
Formål: Opnå viden om det amerikanske samfund og politiske system, amerikanske samfundsværdier, amerikansk populærkultur, amerikansk økonomi, den amerikanske drøm og amerikanske ikoner.
Begreber: The American Dream, Soft Power, voter registration, “Swiftonimocs”/”Taylornomics”, sustainability
Indhold: læseforståelse, lytteforståelse, mundtlig træning, skriveøvelser, ordforråd,
Metoder: kommunikationsanalyse, AIDA, lyrikanalyse, sagprosaanalyse.

Modul 1:
- Starting point: https://www.taylorswift.com/ Website study/communication analysis/Laswell/AIDA + Taylor Swift is now a billionaire: https://edition.cnn.com/taylor-swift-billionaire/index.html
Modul 2:
- Lyrics analysis: “Mean”, “Nothing New”, “Anti-hero”, “The Last Great American Dynasty”, “Welcome to New York”, “The Man”, “You’re on Your Own, Kid”
- Connection to the American Dream: https://naf.systime.dk/?id=140#c255 + The Four Freedoms: https://www.fdrlibrary.org/four-freedoms  
Modul 3:
Forbindelse til GF og American Dream Mall: https://www.nj.com/news/2023/05/taylor-swift-in-nj-want-free-tickets-american-dreams-giving-away-1-pair-each-day-starting-friday.html
News segment: A video: https://www.youtube.com/watch?v=-m3CVF5lFYw  
- Sproglig, stilistisk, retorisk analyse
Modul 4:
Popular culture – icon status:
https://carenlissner.medium.com/is-taylor-swifts-eras-tour-the-younger-generation-s-woodstock-8c63867f7368 (Opinion)
- Sproglig, stilistisk, retorisk analyse (argumentation?)
Modul 5:
Skriftlig opgave: Analytical essay on non-fiction

Modul 6:
Voter Registration + American politics: https://www.npr.org/2023/09/22/1201183160/taylor-swift-instagram-voter-registration
- Klip fra “Selma”: https://www.youtube.com/watch?v=fG_2ZwFhnys&t=7s
Article + video: https://edition.cnn.com/2020/09/22/politics/election-2020-voter-registration-explainer/index.html

Modul 7:
A video: How Taylor Swift could affect the 2024 election: https://www.youtube.com/watch?v=QGjYLiT1Ar4  
Modul 8:
Brand Swift: Forbes list of most powerful women 2023: https://www.forbes.com/power-women/list/#tab:overall
Article: “How Taylor Swift Built a Billion Dollar Brand Identity.”
Article: https://www.marketwatch.com/story/taylor-swifts-nfl-interest-has-created-122-million-of-brand-value-expert-says-a1c09113
Article: https://www.fastcompany.com/90971369/what-brands-individuals-learn-from-taylor-swift-effect

Project day (4 modules):
Podcast: https://www.youtube.com/watch?v=tkhQcXz3WPc
Article: https://www.cbsnews.com/news/taylor-swift-eras-tour-boosted-economy-tourism-federal-reserve-how-much-money-made/
Article: https://time.com/6342806/person-of-the-year-2023-taylor-swift/

+ oral presentations

I alt ca. 80 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Project day: Taylor Swift 13-12-2023
Assignment 1: analytical essay on non-fiction 17-12-2023
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Dear Martin: Race, youth, and inequality in the US

Værklæsning: Dear Martin af Nic Stone (2017)

Digt: "Harlem" (Langston Hughes, 1951)
Tale: Nobel Peace Prize acceptance speech (excerpt, Martin Luther King, jr., https://www.youtube.com/watch?v=vN1w3-9-_j8&t=1s)
Reklame: #blacklivesmatter (CocaCola Company, https://www.youtube.com/watch?v=LIxmfLOlE_0&t=3s)

Analytisk essay af fiction: The hate U Give (Chapter 2, Angie Thomas, 2017)
Film: The Hate U Give (2018)

Tematisk fokus på racespørgsmål, systemisk racisme, det amerikanske skolesystem.

Teoretisk fokus på litteraturlæsning, litterær analyse, litterære begreber, sproglig analyse, reklameanalyse, analyse af lyrik.

Kontekstbaseret grammatisk fokus på uregelmæssige substantiver, aktiv/passiv, syntaktisk analyse, verbernes tider, modalverber, ing-former, adjektiver og adverbier, apostrof.

MinLæring.dk
Engelsk Multimediegrammatik

Historisk fokus på borgerrettighedsbevægelsen, Martin Luther King, Uafhængighedserklæringen, BLM.

Omfang: ca. 250 s.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Assignment 2: Analytical essay on non-fiction 04-02-2024
Assignment 3: Analytical essay on fiction 07-04-2024
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 The UK - an introduction

Forløb om Storbritannien før og nu.

- Læse og forstå tekster på autentisk engelsk, herunder dialekter.
- Analysere og perspektivere aktuelle forhold i britiske regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle, erhvervsmæssige og samfundsmæssige forhold.
- Perspektivere tekster erhvervsmæssigt, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk.
- Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster.
- Analysere og fortolke forskellige tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode.
- Forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer.
- Udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og
velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
- Læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer inden for almene og faglige områder fra engelsksprogede regioner.
- Skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed.

Materiale:
What is the British Empire?
- https://quizlet.com/_btxwww?x=1qqt&i=26zbr0
- How did The British Empire rule the World? - YouTube
- Britain: From island to empire and back | Worlds of English (systime.dk)  
- The Rise and Fall of the British Empire (arcgis.com)

British Culture and Geert Hofstede:
https://culture.systime.dk/?id=124&L=1
"Foreigners reveal what shocked them about the British Class system" (https://www.vice.com/en/article/foreigners-react-to-british-class-system/, 2021)
"Cultural etiquette" (http://www.ediplomat.com/np/cultural_etiquette/ce_gb.htm, 2016)

Immigration to the UK:
"The truth about immigration to the UK" (The BBC, 2014)
"Five times immigration changed the UK" (The BBC, 2020)
Immigration stories:
Success-stories: https://www.rescue.org/uk/article/refugee-stories-four-inspiring-refugees-who-are-building-new-lives-uk
Real life-stories: https://immigrationfacts.campaign.gov.uk/reality-of-life-in-the-uk/real-voices/
"What would the UK be like without immigration?" (the BBC, 2020)

Brexit:
"What is Brexit?" "Campaign Slogans" (https://dividedkingdom.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=140#c715)
"Brexit two years later: Why the UK is struggling." (https://www.youtube.com/watch?v=EIgE3Ccqdkw&t=49s)

The UK/US special relationship:
"Just so needy. Brexit strained the UK-US relationship – but officials say it’s now back on track" (https://edition.cnn.com/2023/07/09/uk/sunak-restored-us-uk-relationship-intl-cmd/index.html, 2023)
"What is the Special Relationship. CNBC explains" (https://www.youtube.com/watch?v=7PVeNj1qjp8, 2018)
"What could Donald Trump's election victory mean to the UK?" (https://uk.news.yahoo.com/us-election-donald-trump-victory-uk-relations-165042143.html?, 2024)

Written assignments:
Manuscript for a speech: What characterises Britishness?
“Crown and Parliament Interact and Intertwine” (https://www.bbc.com/news/uk-politics-62866447)
“Queen Elizabeth II Oversaw the End of Empire. Charles Could Oversee the End of Monarchy” (https://www.msnbc.com/opinion/msnbc-opinion/queen-elizabeth-ii-dead-monarchy-may-soon-follow-n1298729)
“James Bond and The Queen – London 2012 Performance” (https://www.youtube.com/watch?v=1AS-dCdYZbo)
“Brand Britain is Stronger than You Think So Let’s give It Some Welly on The Global Stage” (https://www.cityam.com/brand-britain-is-stronger-than-you-think-so-lets-give-it-some-welly-on-the-global-stage/)
“Understanding British Identity today ft. Fahima Mahomed – Where the Truth is Valued” (https://www.youtube.com/watch?v=wR8LVhYA5NQ)
“Euro 2028 in the UK and Ireland is a Chance to Bring People Together” (https://www.britishfuture.org/euro-2028-can-bring-people-together/)
“Keir Starmer’s First Speech as Prime Minister” (https://www.youtube.com/watch?v=_0y2wuKnF2M)

Om genren: Manuscript for a speech: https://skriftligeksameniengelskhhx.systime.dk/?id=141 (læs også underpunkterne ”Nyttige vendinger” og ”Tjekliste”) og https://app.minlaering.dk/bog/28/kapitel/16186/sektion/16230
Sproglige tips: https://thewriter.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=146


Analytical essay on fiction: Short story "Not Enough" (Francesca Baker, The Londonist, 2015)

Derudover: Projektdag om The Commonwealth of Nations (hjemmearbejdsdag).

Omfang i alt ca. 100 sider.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Project day 02-09-2024
Assignment 1: Manuscript for a speech 08-09-2024
Assignment 2: Analytical essay on fiction 13-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Tekstbehandling
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 5 The US Presidential election 2024

Et kort forløb om præsidentvalget i USA - Current US topic.

Materialer:
"How to become President of the United States: a simple guide" (https://www.youtube.com/watch?v=vsYclkV6RPY, 2020)
"Election year", (Columbus, 2024)
"Being American. Identity, Politics and contemporary society"

Poster project on:
The Democratic party
The Republican party
Donald J. Trump
Kamala Harris
J.D. Vance
Tim Walz
Swing states
Being President

Speech project: https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=146
Compare Trump's speech with Harris' and focus on:
Modes of persuasion, Rhetorical pentagram + Rhetorical devices: https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=155
TRUMP's speech: Donald Trump speech at Madison Square Garden.docx

HARRIS' speech: Kamala Harris speech in Wisconsin.docx

"The world reacts to Trump's win" (https://www.youtube.com/watch?v=pE8awteUOc0, 2024)

"How have Britons reacted to Donald Trump's 2024 victory?" (https://yougov.co.uk/politics/articles/50877-how-have-britons-reacted-to-donald-trumps-2024-victory)
"What Donald Trump's election victory could mean for Canada" (https://www.ctvnews.ca/politics/what-might-donald-trump-s-election-win-mean-for-canadians-1.7100701)
"Grattan on Friday: Donald Trump’s win will make 2025 even more challenging for Anthony Albanese" (https://theconversation.com/grattan-on-friday-donald-trumps-win-will-make-2025-even-more-challenging-for-anthony-albanese-243141)
"Trump victory gives Modi chance to reset India’s image with West" (https://fortune.com/asia/2024/11/07/trump-victory-gives-modi-chance-to-reset-indias-image-with-west/)

Omfang i alt: 30 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Søge information
  • Skrive
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 6 The UK continued

Fortsat forløb om Storbritannien i det 21. århundrede. Fokus på det merkantile og det kulturelle. Arbejde med branding, taler og præsentationer.

Branding in Britain, branding Britain:
Begreber: Nation branding og COO-branding.
Walpole - the official sector body for UK luxury: https://www.thewalpole.co.uk/about
Brand Britain: https://www.cityam.com/brand-britain-is-stronger-than-you-think-so-lets-give-it-some-welly-on-the-global-stage/
Brand Britain: https://www.thedrum.com/opinion/2021/10/18/leveraging-brand-britain-post-covid-world
What makes us Brits proud? https://www.britishseniors.co.uk/over-50-life-insurance/proud-nation/
Branding Britain to the world - the London 2012 Olympics:
- https://www.youtube.com/watch?v=Os_9_ltriLI
- https://www.youtube.com/watch?v=1AS-dCdYZbo&t=164s
- https://www.youtube.com/watch?v=ioN5-I3Iq9c
- https://www.youtube.com/watch?v=UvznOeSyESU
Shakespeare and the Olympics
Kreativt arbejde med Shakespeare-citater, COO-branding og luksus-brands:
- https://www.thewalpole.co.uk/brands-of-tomorrow

Dokumentar: "Food, trucks and Rock'n'roll - The Band Aid Story" (The BBC, 1985, https://www.youtube.com/watch?v=QqqqO_9FHVY)
- Lyrics: “Do They Know It’s Christmas?” (Geldof/Ure, 1984, https://genius.com/Band-aid-do-they-know-its-christmas-lyrics)
“In Depth: Is Band Aid Good or Bad for the Charity Sector?” (Léa Legraien, Civil Society, 2024, https://www.civilsociety.co.uk/news/in-depth-is-band-aid-good-or-bad-for-the-charity-sector.html)
”Bob Geldof on 40 Years of ‘Do They Know It’s Christmas?’: Charity, Controversy & Changing Lives” (Gary Graff, Billboard, 2024, https://www.billboard.com/music/pop/bob-geldof-do-they-know-its-christmas-charity-song-1235840783/)  
”’We Knew Christmas Before You’ – The Band Aid Fallout” (Damian Zane, The BBC, 2024, https://www.bbc.com/news/articles/c9dl22gz3vlo)
“Has Band Aid Become Outdated and Harmful?” (Loose Women, itv, 2024, https://www.youtube.com/watch?v=sDHhuz0CYQc)  

The Royal family:
The King's speech: King Charles' Christmas message (2024) Transcript + broadcast (https://www.youtube.com/watch?v=gvpkMFa5fgg)
Charles' Coronation: https://www.youtube.com/watch?v=g7L3kh_OhB0 (pros and cons)
Elizabeth's coronation: https://www.youtube.com/watch?v=VhmR23MVY_g
Trump's inauguration: https://www.themirror.com/news/politics/donald-trump-invites-royal-family-904628, https://www.bbc.com/news/articles/c2kxzpwqq25o + uddrag af talen.

Gruppearbejde om The Beckhams og personal brands:
Selvvalgte emner med fokus på thesis statements, topic sentences og presentation skills.
https://luxurylondon.co.uk/style/david-victoria-the-beckhams-history-spice-girls-football-fashion/

Short story analysis:
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=148
"Kiss" (Baines, 2019)
Begreber: setting, narration, POV, genre, characterization, composition.
Adaptions: soundtrack, movie poster, movie trailer

Sprog, skriftlighed og grammatik:
Figurative language (https://app.minlaering.dk/lektier?vis=297206)
The 5-paragraph essay: https://skriftligeksameniengelskhhx.systime.dk/?id=152 og https://skriftligeksameniengelskhhx.systime.dk/?id=145
https://app.minlaering.dk/bog/28/kapitel/16186/sektion/16189
Argumentation: https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=168
E-mail: https://skriftligeksameniengelskhhx.systime.dk/?id=133 og https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=280
Billedbeskrivelse
Optagelser via vocaroo.com
Adaptive øvelser på MinLæring
Creative writing: Diary entrance based on a short story

Analytical essay on non-fiction: "The new normal for Britain?"

Omfang i alt ca. 120 sider.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Assignment 3: Argumentative essay 08-01-2025
Assignment 4: Group project 16-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 7 GEN Z Voices

Emneforløb baseret på bogen "Gen Z voices" (Systime, 2025). Arbejde med wordclouds, personaskrivning, memes, fake Tinder- og Instagramprofiles. Prøve i læseforståelse og kontekstbaseret grammatik.

- Introduction: https://genzvoices.systime.dk/?id=159 med fokus på de forskellige generationer.
- Gen Z and Fashion: https://genzvoices.systime.dk/?id=158
- Gen Z and March for our lives: https://genzvoices.systime.dk/?id=156
- Gen Z and the workplace: https://genzvoices.systime.dk/?id=157

Videos:
Can Gen Z break free from social media addiction? - BBC News: https://www.youtube.com/watch?v=j7dGP7IMqng
"Nosedive" (Afsnit af Black Mirror, Netflix 2016)

Fagligt materiale:
Filmanalyse: https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=175

Grammatik: https://gettingstarteda.systime.dk/?id=172
ADJEKTIVER,  ADVERBIER, SUBSTANTIVER,  THAT, KOMMA, VERBERNES TIDER.

I alt ca. 30 sider.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Assignment 5 - last assignment 06-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Kreativitet
  • IT
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 8 Global issues: The United Nations.

Forløbet fokuserer på FN og de globale problemer, som FN arbejder på at løse. Forløbet leder op til SO6 om FN's verdensmål og globalisering.

Indhold:
Hjemmesideanalyse: https://www.un.org/en/
The UN and the Cold War: https://www.youtube.com/watch?v=vs5vSaj4Zi0
Video-/documentary analysis
Speech in the UN by JFK: https://www.jfklibrary.org/archives/other-resources/john-f-kennedy-speeches/united-nations-19630920 + Circumstances of the speech: https://www.youtube.com/watch?v=OFPnB52QqCY
Amanda Gorman: An ode we owe (https://www.thehummingbirdpost.com/treasures-gems/amanda-gorman-ode + https://www.youtube.com/watch?v=ol6NmbU47Sk)
Retorisk analyse af taler
Dokumentar: Nations United: Urgent Solutions for Urgent Times | Presented by Thandie Newton (https://www.youtube.com/watch?v=xVWHuJOmaEk)
Article and statistics: https://www.weforum.org/stories/2023/09/un-sustainable-development-goals-progress-report/

Grammatisk fokus:
Syntaktisk analyse
Bestemt og ubestemt artikel
Ordstilling
Tegnsætning

Skriftlig opgave med valgfrihed mellem analytical essay on non-fiction, speech og argumentative essay.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Assignment 1: The UN and global issues 03-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 India - from colony to superpower?

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Stedprøve 1 04-11-2025
Assignment 2 18-01-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer