Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24
|
|
Institution
|
Z - NAB KHS
|
|
Fag og niveau
|
Innovation B
|
|
Lærer(e)
|
Lone Rowney
|
|
Hold
|
2023 1k23 In (1k23 In)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Opstart med basale teorier
Formål: At Eleverne får en basal forståelse for hvad innovation er og hvorfor det er så vigtigt at vi i Danmark prioriterer innovation i uddannelsesmæssige og erhvervsmæssige sammenhænge
Relevante begreber:
(fra bogen innovation og entreprenørskab - Hvad er innovation? - Teori (Systime))
- Begrebet innovation
- Entreprenørskab, intraprenørskab og iværksætteri
- Inkrementel og radikal innovation
- Innovationshøjde
- Kreativ destruktion
(fra bogen innovationsgrundbogen C-B - Kap 6: Jobs, Pain, Value Proposition og Jury (Systime))
- Pain, Job to be done, Value proposition og Jury
(fra bogen innovationsgrundbogen C-B - Kap 12: Forretningsmodeller
(Systime))
- Forretningsmodel (BMC)
(fra bogen innovationsgrundbogen C-B - Kap 7.4: Divergens og konvergens (Systime))
- Divergent og konvergent tænkning
Ekstra: OpstartsCamp 2023 med 1.K med følgende opgaveformulering:
Formål: I 6 moduler skal I arbejde med et lille inno-projekt, hvor I skal løse en problemstilling for en virksomhed.
Vi forsøger her at koble afsætnings- og innovationsteorierne på et praktisk eksempel for at se hvad fagenes teorier kan bidrage med, i en virkelighedsnær kontekst.
Problemformulering for en selvvalgt virksomhed af følgende:
• Hvordan kan virksomheden produktudvikle deres produkt således virksomhedens salg kan vækste?
Virksomheder der kan vælgeles imellem:
• Orkla Danmark - KiMs chips
• Spangsberg chokolade
• The Whole Company Foods - Castus
• Royal Unibrew – Faxe kondi
Opgaveindhold:
- Kort virksomhedskarakteristik (via BMC: https://innovationsgrundbogencb.systime.dk/?id=311 samt en målgruppekarakteristik
- Jeres kreative proces med jeres produktudvikling – hvordan opstod idéen til produktudvikling?
- Ideudvikling og -udvælgelse https://innovationsgrundbogencb.systime.dk/?id=341#c2200
Hvilke overvejelser der ligger bag produktudviklingen: Pain, Job, Value proposition og Jury
- Valg af VP og forretningsmodel (BMC) https://innovationsgrundbogencb.systime.dk/?id=341#c2201
- Tydeliggør ligheder og forskelle i målgruppen for jeres produktudvikling, sammenlignet med virksomhedens generelle målgruppe
- Er målgruppen for jeres produktudvikling den samme som virksomhedens generelle målgruppe?
- Forklar hvordan jeres produktudvikling påvirker de øvrige P’er (de 4 P’er)
- Revideret BMC - Hvordan ændrer virksomhedens BMC sig, når produktudviklingen implementeres? Skriv ændringerne med en anden farve i BMC - fx med grønt – så implementeringen af produktudviklingen tydeligt i BMC
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Design Thinking
Formål: At få et indblik i en systematisk tilgang til designprocessen, hvor der er fokus på, at man i hele processen skal lære, teste og afprøve. En vigtig pointe i modellen er, at det ikke er muligt at finde den rigtige løsning første gang, men at man lærer og bliver skarpere undervejs på både at forstå udfordring og mulige løsninger.
--> Vi har arbejdet med forløbet om at starte en Café/restaurant i Køge ved at anvende Design Thinking modellens faser...
(Se problemformulering nedenfor...)
Relevante begreber:
(Teori fra bogen innovationsgrundbogen C-B - Kap 9.4: Designoricesmodellen (Systime) samt https://innovation.sites.ku.dk/model/design-thinking/)
Design Thinking processens faser herunder:
- Emphatize
- Define
- Ideate
- Prototype
- Test
Yderligere:
- Bæredygtighed (Teori fra bogen innovationsgrundbogen C-B - Kap 3.1 Bæredygtighed (Systime))
- Double diamond (https://www.designpsykologi.dk/hvad-er-double-diamond)
- VoxPop
- LotusBlossom (https://thoughtegg.com/lotus-blossom-creative-technique/)
- Kunderejse (https://www.goerdetenkelt.dk/kunderejsen)
- Idégenerering (Teori fra bogen innovationsgrundbogen C-B - Kap 7.5 Idégenereingsværktøjer (Systime))
- De Bonos Tænkehatte (Teori fra bogen innovationsgrundbogen C-B - Kap 7.7 De Bonos seks tænkehatte (Systime))
- Pain, Job to be done, Value Proposition, Jury ((Teori fra bogen innovationsgrundbogen C-B - Kap 7.6 Idévurdering(Systime))
- Moodboard (https://emu.dk/grundskole/haandvaerk-og-design/innovation-og-entreprenoerskab/moodboard-som-kreativ-kickstarter)
OPGAVEFORMULERINGER:
I skal i grupper undersøge nærmere / lave research til ønsker til en ny Café – Husk kravene (Differentiering, innovativ og bæredygtighed)
Fase 1: EMPATHIZE
- Udarbejd et spørgeskema som kan hjælpe jer med at be- eller –afkræfte førnævnte krav til en Café (se slide 15). Brug metoderne "User Centered Research” og ”Interview Guide” som inspiration ift. jeres videre arbejde (se slide 25-26). Her får I en tilgang til, hvordan I styrer jeres proces, når I skal ud og lave research til jeres interviews.
- Tag ind til Køge by og lav en VoxPop, hvor I taler med så mange tilfælde personer (i forskellige aldersgrupper) som muligt. Derudover skal I udføre min. 2 dybdegående interviews. I skal selv finde de personer, I gerne vil interviewe.
- Med udgangspunkt i jeres VoxPop skal I kunne dokumentere viden om respondenternes adfærd, behov, opfattelse af og holdning i forhold til en Café (noter, optagelse…)
(Hvis muligt) - optag jeres interviews og VoxPop
- Efterfølgende skal I skrive et kort resumé af jeres indsamlede indsigter, som også inkluderer jeres spørgeskema/spørgeguide
Fase 2: DEFINE
- I skal systematisere jeres data/viden fra Empathize-fasen (det har I til dels gjort med jeres lille resumé med jeres insigt, som I har afleveret). Dette skal I gøre ved hjælp af et værktøj, der hedder Lotus Blossom.
Lotus Blossom: Har 9 felter, hvori I skal tage udgangspunkt i følgende punkter: Pain, Indsigter, Målgruppe, Behov, Differentiering, Bæredygtighed, Innovativ tiltag/proces, Produkt, Pris
- I skal lave en persona af jeres Cafés typiske kunde og efterfølgende udfolde kunderejsen for målgruppen.
- Formuler et tydeligt behov og en konkret og meningsfuld udfordring.
Fase 3: IDEATE
- I skal idegenerere og ideudvikle MINDST 10 KONCEPTER – med udgangspunkt i jeres indsigter fra sidste gang - jeres viden fra Define-fasen (find jeres persona og Lotus Blossom)
- Dette skal I gøre ved hjælp af følgende to idegenereringsværktøj: omvendt brainstorm og billede association https://innovationsgrundbogencb.systime.dk/?id=224#c684
/Husk jeres benspænd omkring bæredygtighed (miljømæssige, social og økonomisk))
- I skal ideudvikle – med udgangspunkt idegenerering skal I videreudvikle ideerne/koncepter. Måden hvorpå I kan ideudvikle, er ved at sammensætte flere af jeres koncepter/ideer, fra de 2 forskellige ide-genereringsmetoder
- Til at ide-udvælge anvendes Edward De Bonos Tænkehatte
(https://innovationsgrundbogencb.systime.dk/?id=226)
I skal nu udarbejde jeres pitch, for de 2 ideer, som I har valgt ud...
- Brug begreberne PAIN, VALUE PROPOSITION, JOB TO BE DONE og MÅLGRUPPE i jeres pitch
- Forklar tydeligt og letforståeligt, hvad jeres ide er
Husk at inddrage innovationshøjde og bæredygtighed
Fase 4: PROTOTYPE
I skal udarbejde en PROTOTYPE eller måske snare en MOCKUP at jeres CaféKoncept.
Idet I arbejder med en Café / et Cafékoncept kan denne proces være lidt vanskelig, men I kan stadig udarbejde materiale/elementer, der kan fremvises i en test for andre…
I skal derfor udarbejde følgende (og gerne mere end nedenstående):
- Et moodboard (Er en kollage af billeder, der sætter en stemning, følelse, visualisering mv)
- En plantegning (visualisering af indretning og rummelighed (antal besøgende) mv)
- Et menukort (et eksempel på hvad der er på menuen kan give et indblik i koncept og prisniveau mv)
Fase 5: TEST
I skal TESTE jeres Cafékoncept for at få andres mening om jeres idé og arbejde.
– Det er ikke nok, at I selv synes, at det I har lavet er en god idé – der skal være et marked for jeres produkt/service, og andre skal kunne se det samme som jer… I skal derfor tale/fremvise med/for andre… (Min 20 respondenter):
- Ring til nogen
- Skriv til nogen
- Tal med nogen
- …Så får I andres holdninger til jeres idé, og de kan værre med til at idéudvikle og finpudse mv og så kan I verificere og tilpasse jeres koncept…
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/6524/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75067546379",
"T": "/lectio/6524/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75067546379",
"H": "/lectio/6524/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75067546379"
}