Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Z - NAB KHS
|
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
|
Lærer(e)
|
Inge Jakobsen, Kenneth Beck Kristensen
|
|
Hold
|
2023 1d23 SP (1d23 SP, 2d24 SP delt, 3d25 SP)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Intro til spansk
Fokus: Introduktion til nyt sprog - spansk: Alfabet, udtale og transparente ord og elementerne fra grundforløbet, samt samlet op på de elever, som ikke havde spansk i GF.
Træning af at kunne sige, hvem man er, hvor man kommer fra, hvordan man har det, og hvilke sprog man kan tale. Introduktion til bøjning af verber. Opsamling på valget i Argentina med simple øvelser.
Kernestof:
Fra i-bogen 'Caminando - Grundbog & Øvebog', af Inge Margrethe Clausen et.al, Systime (Gyldendal), 2019
- El alfabeto, link: https://caminando.systime.dk/?id=p169
- !Hola! - ?Qué tal?, Unidad 1, texto 1a, link: https://caminando.systime.dk/?id=p131
Duolingo -> Join my Duolingo hub
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
2
|
Spansk 1. år
FORMÅL
Formålet med forløbet har været at give eleverne en grundlæggende introduktion til spanskfaget på HHX og knytte an til de gennemgåede emner i grundforløbet.
FAGLIGE MÅL
De faglige mål i forløbet har været at træne elevernes kommunikative færdigheder på spansk på et grundlæggende niveau, herunder:
- Forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almindelige emner som fx præsentation af mig selv, min familie, min hverdag mm.
- At kunne læse en spansksproget tekst på begynderniveau og efterfølgende indgå i samtale om teksten
- Træning i ordforråd på begynderniveau om almindelige emner såsom familie, mad, hverdag, sport, fritidsinteresser, vejret mm.
- Træning i grundlæggende grammatiske emner: Regelmæssige verber (–ar/-er/-ir) – ser – estar – tener – ir – hay – tal og klokken – dato – ugedage – måneder – navneord og kendeord – alfabet – udtale – tillægsord – gustar – genitiv – spørgeord
- Træning af kommunikative kompetencer bl.a. ved hjælp af trædesten til at kunne indgå i samtale om små hverdagssituationer, ved billedbeskrivelser og ved præsentationer.
- Træning af den interkulturelle bevidsthed og viden om den spansktalende del af verden gennem arbejde med tekstlæsning og præsentation af materiale og hermed fremme elevernes evne til at anvende fremmedsproget som indgang ti lat forstå og agere i en globaliseret og digitaliseret verden.
KERNESTOF (omfang i alt: ca. 40 sider):
Caminando - Grund og Øvebog, af Inge Margrethe Clausen, Elizabeth Waldenström, Ninni Westerman, Märet Wik-Bretz, Gyldendal, 2019:
- Hola Qué tal
- América del Sur
- España
- Entrevista con Eloy
- En la cafetería
- Vamos de compras
- Aurora Aragón de León
Los jóvenes (forløb)
- Alba, 19 años
- El botellón
- Deporte
-
Materiale til los jóvenes:
Un artista de la España jóven: Viva la vida
Alba, 19 años: https://espanamanana.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=134
Deporte
El botellón
Projekt dage:
1) Semana Santa
2)
Materiale til Semana Santa:
4.2 Semana Santa | Por Dios (systime.dk)
Semana Santa - una fiesta de dolor y alegría | Caminando (systime.dk)
SUPPLERENDE MATERIALE:
- Quizlet øvelser (ordforråd)
- aprenderespanol.org (grammatik, ordforråd)
- Min Læring (grammatik)
- Duolingo
Film/serier:
- Det kvindelige tæskehold fra La Paz, DR
- La casa de papel (1. afsnit)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Traducción y descripción de un país
|
01-02-2024
|
|
Spanien - Billedbeskrivelse
|
28-02-2024
|
|
Genetiv / ejefald
|
20-03-2024
|
|
Projektdag i spansk
|
17-04-2024
|
|
Prueba/Test
|
08-05-2024
|
|
La serie - "Èlite"
|
21-05-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
26,00 moduler
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Præsentationsgrafik
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
3
|
Regiones de España
Fokus: Spanien opdelt i regioner med særligt fokus på Andalucía, Madrid og Cataluña. Forskelle og ligheder ved størrelse, antal indbyggere, geografi, sprog. Hvad kendetegner et autonomi? Hvad kendetegner det pågældende autonomi?
Vedr. Cataluña har der desuden været fokus på identitet og lysten til løsrivelse.
Derudover er hvert af de tre autonomier blevet tilknyttet en personlig historie via en ung spanier, der har fortalt om, hvad det vil sige at bo og leve i hans/hendes autonomi.
Sprogligt fokus:
- Præsentationsteknik
- Spørgeord
- Perfektum og Gerundium
- Verbalperifraser
- Meningsdannelser
- Mundtlighed
- 'Parat' spansk / Spontant spansk (lytte/forstå/tale)
Kernestof:
- 'España general' fra bogen El Mundo Hispano, Eva Rosenkilde, Gyldendal Udd, 2015
- 'España y las comunidades autónomas', fra 'Caminando - Unidad 1c', Gyldendal, 2018
- 'Mapa de España y el turismo' fra bogen El Mundo Hispano (se ovenfor)
- 'Madrid' fra bogen caminando grundbog - 5c
- 'Andalucía' fra bogen XX
- 'Un día en Sevilla' (Sonsoles), fra bogen Caminando for fortsættere, Unidad 1, texto 1a, Waldenström et.al, Gyldendal 2018
- 'Sobre mi Tierra' fra bogen Caminando for fortsættere, Unidad 1 texto1b, Waldenström et.al, Gyldendal 2019
- 'Cataluña' 2d Caminando grundbog
- 'Mireia' (de Barcelona) fra bogen La Buena Vida, Eva Rosenkilde, Gyldendal, 2008
- 'Cataluña y el independentismo' fra bogen Voces de protesta, Aday Polo Iglesias y Anja Wilkins, Gyldendal, 2013
- 'Barca - El opio del pueblo' fra bogen Retratos - Cataluña, Ole Louman, Gyldendal, 2004
- 'Introduktion til spansk fodbold', fra El Deporte Rey, af Britt Lundgreen Hansen, Systime, 2022. Link: https://eldeporterey.systime.dk/?id=p125
-"El bloquero ,"El Barca representa a Cataluña" y "El Barca defiende los intereses de su propio país, Catalunya" fra El Deporte Rey.
Supplerende stof:
- 'Regiones' - dansk tekst fra Voces de protesta, Aday Polo Iglesias y Anja Wilkins, Gyldendal, 2013
- Regiones de España, quizlet: https://quizlet.com/218671778/regiones-de-espana-introduccion-flash-cards/
- Frases para hablar de España, quizlet: https://quizlet.com/495102297/frases-para-hablar-de-espana-flash-cards/
- Andalucía - baggrundsviden / danske tekster fra Caminando, Unidad 7c, Gyldendal
- 'Intro.Spanien.Madrid.Andalusien og Cataluña' - Power Point fra MV
- https://www.elconfidencial.com/deportes/futbol/2024-07-16/mbappe-sorprende-hablando-espanol-real-madrid-1qrt_3925589/ (las primeras 10 líneas - fokus på førnutid)
- Dansk tekst om baskiske spillere der udsættes for hadforbrydelser: https://www.bt.dk/em/em-helte-udsat-for-hadforbrydelse-forraedere
Video/YouTube klip:
- https://www.youtube.com/watch?v=Md5-ANncZpM - Aprender español: Comunidades autónomas de España (nivel básico)
- https://www.youtube.com/watch?v=-Yr9px5PGJQ - MBAPPÉ EXPLICÁ POR QUÉ HABLA TAN BIEN ESPAÑOL | Real Madrid
- https://www.youtube.com/watch?v=v5lDYDPg2IA - HISTORIA DE CATALUÑA EN 10 MINUTOS
- https://www.youtube.com/watch?v=8m9nUm7Mr60 - Los catalanes se confiesan a Andrea Ropero: ¿qué piensan de la independencia?
- https://www.youtube.com/watch?v=xMwcXzSsmsA - Independencia de Cataluña: dos chicas discuten sus visión a favor y en contra
- https://www.youtube.com/watch?v=iQCU--rcr7c - La Diada per la República en 1 minut
- https://www.youtube.com/watch?v=-m46vv8_wBQ - Els segadors, himno catalán (Letra - Catalán/Español)
Omfang læste sider: 40 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Perfektum/førnutid
|
29-08-2024
|
|
Regiones en España
|
04-11-2024
|
|
Mireia de Barcelona
|
16-01-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
25,00 moduler
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Tekstbehandling
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Los jóvenes españoles
TEKSTER:
- España en la calle: 2. nattelivet "los jóvenes españoles bebemos mucho, pero...
- España frontera climática: 1.1 Keep it cool i Spaniens varmeste by
- Mariana cuenta de su vida, sus sueños y de ser fútbolista - Atl. Bilbao: https://espanamanana.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=142#c478
- La educación en España
- Los jóvenes españoles
- Alba - España mañana
- Adriana - España mañana
- Los jóvenes españoles (Tapas online kap 11)
- La generación de los mil euros
- Españoles sin papeles
- Qué deportes practicas?
Anslået sidetal 40
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Projektdag - el botellón
|
28-02-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forberedelse årsprøve
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
México
Dette forløb har fokus på det aktuelle mexicanske samfund med afsæt i landets historie.
En af de gennemgående tematikker er den sociale ulighed i landet.
Forløbet er delt op i følgende temaer:
- ¿Qué es México? Una introducción
- La ciudad de México
- El país más obeso del mundo
- La cultura
- La inseguridad
Anslået antal sider: 50
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/6524/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75067547027",
"T": "/lectio/6524/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75067547027",
"H": "/lectio/6524/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75067547027"
}