Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Z - NAB KHS
|
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
|
Lærer(e)
|
Lone Clemmensen, Tina Biil Eriksen
|
|
Hold
|
2024 1tysb124 Ty (1tysb124 Ty, 2tysb125 Ty)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Sich vorstellen
Uddrag fra teksten "Daniela stellt sich vor" er læst og der er lavet tilhørende øvelser.
Eleverne har lavet skr. opgave "Sich vorstellen".
Formål: arbejde med enkelt ordforråd mdt. og skr.
Omfang: ca. 10 ns
|
|
Indhold
|
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Sich vorstellen
|
19-12-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Grammatiske øvelser og logo Sendungen
Der er arbejdet med øvelser fra Forlaget Sprogbøger.
Regelmæssige og uregelmæssige verber samt substantivers køn er gennemgået.
Der er set udsendelser fra logo ZDF
Omfang: ca. 10 ns
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Deutschsprachige Länder
Gruppearbejde og fremlæggelse med pp på tysk omkring tysksprogede lande:
Deutschland, Österreich, die Schweiz, Liechtenstein
Omfang: ca. 20 ns
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Projektdag Berliner Mauer
Der er arbejdet i grupper om historien omkring murens fald.
Efterfølgende gennemgang i klassen
Omfang: ca. 15 ns
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Haribo Geschichte
Læse tekst, besvare spørgsmål som udgangspunkt for gruppefremlæggelser med pp på tysk.
Omfang: ca. 20 ns
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Læsning og fremlæggelse af artikler
Der er læst artikler fra "Der Nordschleswiger" og "Deutsch Perfekt"
Artiklerne "Grace erzählt" og "Erikson Montenegro" fra Deutsch Perfekt som forberedelse til årsprøven, hvor prøvematerialet er lignende artikler fra serien "Mein erstes Jahr" i Deutsch Perfekt.
Der er arbejdet med bestemt og ubestemt artikel og ejestedord fra "Tysk øvehæfte"/Forlaget Sprogbøger.
Omfang (incl. årsprøvetekster): ca. 25 ns
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Soziale Medien und Generation Selfie
EKSAMENSEMNE
Kernestof samt supplerende materiale:
- Tim Bendzko: Programmiert (2013) (Fra: Auf uns)
- Lukas Boing: Wie wäre mein Leben ohne Internet, Handy, Facebook und co.? Ein Vergleich (2015) (Fra: Auf uns)
- Tobias Moorstedt: Chronik einer Liebe (2014) (Fra: Auf uns)
- Kira Brück: Gefällt mir: so geht social Media (2014) (Fra: Auf uns)
Ca. 15 sider
Faglige mål:
- Læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere tysksprogede tekster
- Føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter.
- Udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale ortografi, morfologi og syntaks
Didaktiske principper:
Undervisningen foregår som en vekselvirkning mellem lærerstyret undervisning, individuelt arbejde, pararbejde og gruppearbejde. Der integreres øvelser til de udvalgte tekster samt en større skriftlig opgave med et udvalgt grammatisk fokus. Der trænes mundtlighed gennem mundtlige oplæg.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Aldi / Wirtschaft
EKSAMENSEMNE:
Projektdag med temaet ALDI med fokus på viden om emnet og mundtlig sprogfærdighed
• Dokumentar: Die Aldi Brüder
- Log på MitCfu og se dokumentaren ’Aldi-brødrene’ (88 min.)
- Schreibt Notizen zu den wichtigsten Punkten und Ereignissen / Tag noter til de vigtigste punkter og begivenheder
• Erstellt ein Porträt von Aldi als Unternehmen /Lav et portræt af Aldi som virksomhed,
- Die Gründung und Geschichte von Aldi / Aldis grundlæggelse og historie
- Strategie und Wachstum von Aldi / Aldis strategi og vækst
- Die Konkurrenten von Aldi / Aldis konkurrenter
- Die finanzielle Situation von Aldi / Aldis økonomiske situation
- Die Situation und Marktposition von Aldi heute / Aldis situation og markedsposition i dag
- Erstellt eine SWOT-Analyse / Udarbejd en SWOT-analyse https://www.scribbr.de/modelle-konzepte/swot-analyse/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Deutschland nach 1945
EKSAMENSEMNE:
Redegøre på tysk for kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland efter 1945.
Søge og anvende relevant tysksproget materiale på internettet samt dokumentere anvendelsen heraf
Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
• Bevidsthed og viden om situationen i Tyskland efter 2. Verdenskrig med
fokus på væsentlige nøglebegreber (se stikord ovenfor)
• Mundtlig udtryksfærdighed og samtale om vigtige aspekter i efterkrigstidens Tyskland
• Oparbejdelse af relevant ordforråd
Der Zweite Weltkrieg - Hintergrundwissen:
https://www.zdf.de/kinder/logo/die-nationalsozialisten-und-der-holocaust-100.html
https://www.zdf.de/kinder/logo/eine-grausame-nacht-100.html
https://www.zdf.de/kinder/logo/logo-erklaert-pogromnacht-100.html
https://www.zdf.de/kinder/logo/konzentrationslager-100.html
Berliner Leben (Elke Meierjohann), Gyldendal
https://berlinerleben.ibog.gyldendal.dk/?id=236&loopRedirect=1
Wie kam es zum Mauerbau?
Deutschland nach dem zweiten Weltkrieg
Frau Zwilling erzählt
Die Nationalsozialisten
Wirtschaftswunder -Tyskbogen. Grundbog til niveau B og A (Heidi W. Madsen og Sus Storgaard), Systime.
https://tyskbogen.systime.dk/?id=178
Landeskunde Light - fra Dein Deutschland - tysk fortsættergrundbog (Rikke Taber, Martin Zickert Graverholt), Systime
https://dd.systime.dk/?id=130&L=0
Filmfestivalgdag med tema Bundesländer
Typisch dänisch - typisch deutsch - Teil 1,2,3
Oplæg om det tyske valg 2025 ved journalist Lasse Soll Sunde, februar 2025
Omfang: ca 25 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Die DDR
EKSAMENSEMNE:
Die DDR
Tyskbogen - grundbog til niveau B og A (Heidi W. Madsen og Sus Storgaard), Systime.
https://tyskbogen.systime.dk/?id=137
Einstieg - die DDR
Zwei Staaten
Leben in der DDR
Friedliche Revolution in der DDR
Die Stasi: https://www.hanisauland.de/wissen/lexikon/grosses-lexikon/s/stasi.html
Omfang i alt ca. 15 sider
Film:
Das Leben der Anderen (5 sider)
Eleverne har arbejdet med forskellige tekster indenfor temaet med det formål at opnå forståelse for den historiske og politiske kontekst og dagligdagen i DDR.
Forløbet har bestået af klasse-, gruppe- og pararbejde samt præsentation med øvelse af mundtlige sprogfærdigheder og gloser, der er relevante for temaet.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Krimis
EKSAMENSEMNE
Formål:
Eleverne skal opnå kendskab til kortere tekster inden for genren. Der arbejdes med tekstforståelse. Der arbejdes med fortolkning. Gennem tekstlæsning opbygges tematisk ordforråd. Der har været hovedvægt på mundtlig kommunikation, hvor der primært har været talt i hovedsætninger i præsens.
Indhold
- Mord im Hotel: https://dd.systime.dk/?id=123
- Mein fünfter Mord: https://dd.systime.dk/?id=122 - Nasentropfen: https://dd.systime.dk/?id=127
- Abschied ohne Zeugen: https://dd.systime.dk/?id=128
- Krimi: Der Alte: Umsomst ist der Tod: https://www.youtube.com/watch? 2v=HFFauVKNBE4
- Krimi: Derrreck -2 sider
Omfang: Cirka 20 sider
Arbejdsformer
Individuelt arbejde: Opgaver til teksten
Pararbejde: Mundlige fremlæggelser der optages hjemmefra
Plenum: Spørgsmål til teksten. Opsamling på opgaver.
Skriftlig opgave: Udarbejdelse af overbliksskema (handling, personer, offer, gerningsmand, motiv, genrebestemmelse, clue, afsløring, morale).
Gode gloser fra temaet
Tat (gerning), Täter (gerningsmand), Opfer (offer), Mord, einen Mord begehen (begå et mord), Verbrechen (forbrydelse), Verbrecher (forbryder), Motiv, Polizei (politi), ermittlen (efterforske), einen Fall lösen (opklare en sag), Schuld (skyld), schuldig/undschuldig (skyldig/uskyldig), entfliehen (flygte fra), erschiessen (skyde), todschlagen (slå ihjel), Gasaustritt (gasudslip), ersticken durch Gas (kvælning ved gas)
Særlige fokuspunkter:
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Adidas/Wirtschaft/Fussball
EKSAMENSEMNE:
Aus aktuellem Anlass, Wiebke Petrowitz, Systime
https://ausaktuellemanlass.systime.dk/?id=172
Fussball in Deutschland, 3 sider
Frank Goosen: Weil Samstag ist - Grundlagen. Wieso Fußball? Teil 1 (Auszug) (2010), 5 sider
Adidas - eine Sportmarke aus Deutschland, 3 sider
Film: Die Dasslers - Mit Cfu + arbejdsopgaver, 10 sider
Film: Das Wunder von Bern, 5 sider
Klasse og gruppearbejde, glosetræning og fokus på udtale.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/6524/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75067547693",
"T": "/lectio/6524/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75067547693",
"H": "/lectio/6524/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75067547693"
}