|
Titel
6
|
The Outsider [Årsprøve]
Husk, at I må bruge jeres selvvalgte romaner som perspektivering i forløbet. De bør dog ikke være den eneste perspektivering (brug dem som en sekundær perspektivering hvis I ønsker), og I må naturligvis kun bruge egen roman.
Et forløb om outsider-figurer i fiktion.
Vi arbejdede med:
Everyone Talked Loudly in Chinatown: short story, immigrant-familie i Canada - teenagedatteren vil gerne live et almindeligt liv, med en kæreste, men forældre forventer at hun lever på en mere traditionel, kinesisk måde. Det udvikler sig til en konflikt (faderen slår hende, hun slår igen), og samtidig kører der en fortælling om hendes mormor, der dør (hun er symbol på de traditionelle værdier). Datteren er en outsider i hjemmet, forældrene er outsidere i samfundet
Love Doll: short story, mand køber en "love doll", som bliver levende... hun udvikler sig, han gør ikke, så hun tager over. En metaforisk / allegorisk fortælling om feminisme (hun drømmer om retten til uddannelse, og arbejde). Manden bliver outsiderfiguren, da han ikke kan følge med i et moderne samfund, og til sidst bliver han "pakket væk".
Trainspotting: film, junkier, Skotland. De lavere samfundslag, og flugten fra virkeligheden via stoffer. Vi ser hvordan individer i den større gruppe af outsidere måske ikke helt passer ind, eller har andre ambitioner - konceptet om, at der kan være outsidere i en større gruppering af outsidere er et gennemgående motiv i forløbet.
How to watch your brother die: poem, mand besøger sin døende bror, som han ikke har haft kontakt med (vi er i 80ernes USA, og broderen er homoseksuel - han er blevet udstødt, og er vores umiddelbare outsider). Manden oplever hvordan broderen blev behandlet (grænsevagten, bedemanden), men også hvor elsket broderen var i sit nye liv. Broderen dør, manden har fået et nyt perspektiv, og oplevet det at være en outsider.
On the Beach: stort story, rige & forkælede unge tilbringer deres tid på stranden. En i gruppen er døende - hun udstødes, men hele gruppen er outsidere; de er toppen af samfundet. De kan ikke håndtere modgang og et reelt problem som kræft, og de flygter på deres måde også fra livet via stoffer & alkohol, som vi ser det i Trainspotting. Samme løsning på livet, men helt forskellige samfundslag.
Whip It: film, hovedperson fra lille & konservativt samfund trodser moderens forventninger og begynder at dyrke "roller derby" - hun finder en ny "familie", men ender også med at få støtte fra sin faktiske familie, og finder sin identitet undervejs. Klassisk coming-of-age historie, og en underdog sportfilm.
(Vi har muligvis ikke tid til at se filmen. I så fald fjernes den før eksamen.)
|