Holdet 2022 1H DA - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Z - Mercantec
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Anna Damgaard Ørnstrup
Hold 2022 1H DA (1H DA, 2H DA, 3H DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 2. Lit.his: Middelalder, barok, oplysningstid Del1
Titel 2 3. Når livet gør ondt. Litterær analyse. Del 1
Titel 3 4. Film og billeder, der virker  (kortfilm). Del 1
Titel 4 5. Aviser
Titel 5 4.Film og billeder der virker(reklamer,humor)Del 2
Titel 6 1. Taler. Argumentation og diskurs. Del 2
Titel 7 2. Litt. hist.: 1800 tallets litteratur. Del 2
Titel 8 6. Danmark i krig. DHO. SO5
Titel 9 7. Kanonforfattere i 1900-tallet. Del 1
Titel 10 8. SO6. Kommerciel kommunikation og bæredygtighed
Titel 11 7. Kanonforfattere i 1900 tallet. Del 2
Titel 12 3. Når livet gør ondt. Litterær analyse. Del 2
Titel 13 Eksamensforberedelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 2. Lit.his: Middelalder, barok, oplysningstid Del1

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Ebbe skammelsøn 21-11-2022
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 3. Når livet gør ondt. Litterær analyse. Del 1

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 4. Film og billeder, der virker (kortfilm). Del 1

Analysevejledning til kortfilm
Eleverne udvælger selv en kortfilm, som de I grupper vil analysere
Grupperne udarbejder PowerPoints og fremlægger deres analyse for klassen. Inden fremlæggelsen ser klassen den pågældende kortfilm
Fokus er på de filmiske virkemidler samt Raskins syv parametre
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Lectio
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Projektarbejde

Titel 4 5. Aviser

Formål:
At påbegynde indarbejdelsen af grundbegreber til massekommunikation/mediehistorie og derigennem opnå indsigt i de forskellige mediers udvikling.

Faglige mål:
Eleverne skal opnå kendskab til avisen som massemedie og medspiller i et demokratisk samfund. Eleverne skal kunne definere de forskellige genrer og journalistiske virkemidler.

1. del har fokus på avisen. Det mediehistoriske fokusområde fortsætter på 2.og 3. år.

Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
- udtrykke sig mundtligt og skriftligt hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt, nuanceret og argumenterende
- anvende forskellige mundtlige og skriftlige genrer
- analysere trykte og elektroniske medietekster og vurdere disse som led i en kommunikationssituation, såvel mundtligt som skriftligt
- navigere i store tekstmængder og analytisk fokuseret kunne udvælge og
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Avisprojekt. PPT 19-04-2023
Årsprøve. Dansk A 2023 22-05-2023
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 4.Film og billeder der virker(reklamer,humor)Del 2

Formål:
At give eleverne en indføring i reklameanalyse.

Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
- Selvstændigt udføre en metodisk og relevant analyse, fortolkning og vurdering af forskellige medietekster, såvel mundtligt som skriftligt
- Analysere trykte og elektroniske medietekster og kunne vurdere disse som led i en kommunikationssituation, såvel mundtligt som skriftligt
- Perspektivere og vurdere tekster ud fra viden om historiske, kulturelle, samfundsmæssige, æstetiske, psykologiske, kommunikative og erhvervsrelaterede sammenhænge
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Lille reklameanalyse 11-08-2023
Øvelse. Reklameanalyse 24-08-2023
Analyse og vurdering af reklamefilm 20-10-2023
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 1. Taler. Argumentation og diskurs. Del 2

Argumentation og diskursanalyse i sagprosa
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Diskursanalyse. Mika Sørensen 15-11-2023
Argumentationsanalyse. Mika Sørensen 01-12-2023
Kronvidnet. 01-12-2023
Dansk. Fremlæggelser og quiz 11-12-2023
Individuel aflevering. Taleanalyse 23-02-2024
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 2. Litt. hist.: 1800 tallets litteratur. Del 2

Forløb: Litteraturhistorien fra middelalder til det moderne gennembrud
2. del:
Romantikken
Det moderne gennembrud
Sædelighedsfejden

Oehlenschläger: "Guldhornene"
Grundtvig "De Levendes Land"
Schack von Staffeldt "Indvielsen"
St.St. Blicher "Sig nærmer tiden, da jeg må væk"
H.C. Andersen "Hyrdinden og skorstensfejeren"

"Ved vejen" af Herman Bang
"Lykke-Per" af Henrik Pontoppidan

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Lectio
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 8 6. Danmark i krig. DHO. SO5

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 7. Kanonforfattere i 1900-tallet. Del 1

Johannes V. Jensen
"Lønningsdag" af Martin Andersen Nexø (det folkelige gennembrud)
"Pelle Erobreren" af Martin Andersen Nexø (det folkelige gennembrud)

Tom Kristensen Rio de Janero

Martin A. Hansen ”Paradisæblerne” (efterkrigstid/Hereticadigtning, religiøs, traditioner).

Karen Blixen ”Ringen” (efterkrigstid/symbolisme m.m.)

Klaus Rifbjerg SO7 (konfrontationsmodernisme, ikke religiøs, ikke traditioner)

Peter Seeberg i SO7 (konfrontationsmodernisme)

Faglige mål
Eleverne skal kunne:
- selvstændigt udføre en metodisk og relevant analyse og fortolkning af forskellige litterære og ikke-litterære tekster, såvel mundtligt som skriftligt
- karakterisere litterære hovedværker fra epoker med betydning for udviklingen af nutidens tankegang
- perspektivere og vurdere tekster ud fra viden om historiske, kulturelle, samfundsmæssige, æstetiske og psykologiske sammenhænge
- demonstrere kendskab til danske og internationale strømninger inden for litteratur og medier og samspillet med kultur og samfund
- navigere i store tekstmængder og analytisk fokuseret selektere og dokumentere.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
"Lønningsdag" af Martin Andersen Nexø 19-09-2024
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 11 7. Kanonforfattere i 1900 tallet. Del 2

Johannes V. Jensen
"Lønningsdag" af Martin Andersen Nexø (det folkelige gennembrud)
"Pelle Erobreren" af Martin Andersen Nexø (det folkelige gennembrud)

Tom Kristensen Rio de Janero

Martin A. Hansen ”Paradisæblerne” (efterkrigstid/Hereticadigtning, religiøs, traditioner).

Karen Blixen ”Ringen” (efterkrigstid/symbolisme m.m.)

Klaus Rifbjerg (konfrontationsmodernisme, ikke religiøs, ikke traditioner). "Den kroniske uskyld"

Peter Seeberg  (absurditet, minimalisme). "Hullet"

Faglige mål
Eleverne skal kunne:
- selvstændigt udføre en metodisk og relevant analyse og fortolkning af forskellige litterære og ikke-litterære tekster, såvel mundtligt som skriftligt
- karakterisere litterære hovedværker fra epoker med betydning for udviklingen af nutidens tankegang
- perspektivere og vurdere tekster ud fra viden om historiske, kulturelle, samfundsmæssige, æstetiske og psykologiske sammenhænge
- demonstrere kendskab til danske og internationale strømninger inden for litteratur og medier og samspillet med kultur og samfund
- navigere i store tekstmængder og analytisk fokuseret selektere og dokumentere.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 3. Når livet gør ondt. Litterær analyse. Del 2

Nyere litteratur
Skriftlighed - litteraturanalyse

Værkslæsning . Forvandling. Årgang 2024+Oh, Romeo
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Eksamensforberedelse

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer