Holdet 23ia ke (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Z - Mercantec
Fag og niveau Kemi C
Lærer(e) Carina Henriksen, Dorthe Sandberg
Hold 2024 23ia ke (23ia ke)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 4  Redox
Titel 2 3  Kemisk regning
Titel 3 Forløb#2

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 4 Redox

Emne: Redoxreaktioner

Emnet er en introduktion til grundlæggende begreber inden for redoxkemien: oxidation, reduktion og redoxreaktion. Oxidationstal for simple stoffer og ioner. Der arbejdes med spændingsrækken som intro  forsøg til opskrivning af oxidations og reduktionsreaktioner. Der arbejdes ud fra 4 forskellige situationer af redoxkemi. hvoraf 2,3 og 4 er i relation til spændingsrækken.
1. Metaller og gasser (herunder ilt)
2. Metaller og metalopløsninger
3. Metaller og metaller (herunder korrosion)
4. Metaller og syre.

Kernestof:  
• udvalgte simple redoxreaktioner
• udvalgte uorganiske stoffers egenskaber og anvendelse

Supplerende stof:
-      Har fået kendskab til elektrolyse og elementer.

Læringsmål
• Introduktion til begreberne reduktion, oxidation og redoxproces.
• Udføre simple afstemninger på redoxreaktioner.
• Forstå grundideen i opbygningen af spændingsrækken
• Kunne bruge spændingsrækken til at forudsige forventede reaktioner: mellem metaller og metaller, metal og     
        ionforbindelser og metal og syre i forhold til H+.
• Udføre kemiske eksperimenter med simpelt laboratorieudstyr
• Omgås kemikalier på forsvarlig vis
• Registrere og efterbehandle data og iagttagelser fra eksperimenter
• Beskrive eksperimenter og præsentere resultater såvel skriftligt som mundtligt
• Identificere og forholde sig til enkle kemiske problemstillinger fra hverdagen.

     

Arbejdsform:
Klasse undervisning, opgaver i par. Øvelser i grupper.

Pensum: Kemi O  S. 93-100
Studiespørgsmål Redox

Gymnasiekemi C-niveau.
Video 20: redoxreaktioner
Video 21: Spændingsrækken

Øvelser:
Ø4: Spændingsrækken
Ø7: Korrosion af Jernsøm. Afleveres som PP
Ø8: Fremstilling af Zinksulfat. Brugt som repetition på HF2 afleveres på journalark
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fældningsreaktioner 08-10-2024
Korrosion af jernsøm 15-12-2024
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 3 Kemisk regning

Kemisk regning.
I tema arbejder vi med kemisk regning. Herunder reaktionsskemaet, mængde- og koncentrationsberegning.

Herudover kommer vi til at arbejde med det sprog, vi bruger indenfor kemien til at beskrive og beregne med, og om noget af det udstyr, vi bruger, når vi skal have kemien til at virke i praksis.

I laboratoriet laver vi eksperimenter, hvor I kommer til at skulle bruge den kemiske mængdeberegning i praksis, og I skal prøve titrering, som er en hyppigt anvendt analysemetode inden for kemi.

Forløbet starter med afstemning af reaktionsskemaer som er en forudsætning for at kunne gennemføre mængdeberegninger. Først startes med en introduktion til stofmængde og molarmasse og små regneøvelser for der kun trænes i brugen af formlen m=n*M.
mængdeberegning i forbindelse med reaktionsskemaer. Der regnes små selvstændige opgaver, hvor der trænes i brugen af koncentrationsformlen n=C*V. Titrering som begreb introduceres og koncentrationsberegninger øves på en titrerreaktion. Der afsluttes med en øvelse, hvor koncentrationsberegning er sat i anvendelse.


Faglige mål:
Gennemføre kvalitativt og kvantitativt eksperimentelt arbejde med simpelt laboratorieudstyr under hensyntagen til laboratoriesikkerhed
Indsamle og efterbehandle iagttagelser og resultater fra eksperimentelt arbejde
Dokumentere eksperimentelt arbejde mundtligt og skriftligt, herunder forklare simple sammenhænge mellem det eksperimentelle arbejde og den tilknyttede teori
Gennemføre enkle kemiske beregninger

Kernestof:
Kemisk fagsprog, herunder kemiske formler og reaktionsskemaer
Stofmængdeberegninger i relation til reaktionsskemaer, herunder stofmængdekoncentration
Simple kvalitative og kvantitative eksperimentelle metoder, herunder titrering og vejeanalyse

Pensum:
An vendt kemi1 4,udgave, S. 16-44

Gymnasiekemi-C:
Video 4: Reaktionsskemaer
Video 7: Måling, mol og masse
Video 10:  Koncentration og massefylde    frem til 7,25 mi

Øvelser:
Ø1  Kemiske hævemidler
Ø2  Saltindhold i rugbrød








Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Kemiske hævemidler 04-12-2024
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Formidling
  • IT
  • Lectio
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 3 Forløb#2

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer