Holdet f22htxe_IdrætB - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Z - EUD ERFA 12.08
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Karsten Vestmark, Mark Holm Larsen
Hold f22htxe_IdrætB (f22htxe_1e_IdrætB, f22htxe_2e_IdrætB, f22htxe_3e_IdrætB)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ultimate
Titel 2 Kreativ bevægelse
Titel 3 Det metaboliske syndrom
Titel 4 MTB
Titel 5 Konditionstræning
Titel 6 Volleyball
Titel 7 Crossfit og arbejdskravsanalyse
Titel 8 Dans og akrobatik
Titel 9 Danskernes idrætsvaner og padel som ny trend
Titel 10 Padel i det senmoderne samfund
Titel 11 Idrætspsykologi
Titel 12 Floorball
Titel 13 Træningsprojekt
Titel 14 Vals

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ultimate

Formål

Du skal efter dette forløb kunne spille ultimate på et niveau hvor du bruger de korrekte kaste og gribe teknikker samt formår at have en taktisk forståelse af spillet.

Indhold
- Kast: Forhånds og baghånds kast
- Grib: pandekagen og ethånds
- Forsvar: mand mand og zoneforsvar
- Taktik: cut løb

Metode
- Par arbejde
- teknik øvelser
- Lærerinstrukser
- Videomaterialer

Materialer
Se undervisningsbeskrivelse for materialer brugt i timen

Evaluering
- Video evaluering
- Makkerfeedback
- Formativ feedback fra lærer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Kreativ bevægelse

Formål

I skal efter dette forløb kunne sammensætte bevægelser hvor der e rfokus på sammenhængen mellem musik, bevægelse og udtryk. Samt kunne anvende Labans bevægelsesteori til at udvikle jeres danseserier.

Indhold
- Bevægelsesudtryk
- Bevægelse til takt og rytme
- Tælle taktslag og bevæge sig hertil
- Labans bevægelsesteori

Metode
- Gruppearbejde
- Videofeedback
- Elevfeedback

Materialer
Se materialer under undervisningsbeskrivelse

Evaluering
- Løbene formativ feedback
- Elevfeedback i gruppen
- Visuel feedback gennem vidoeoptagelser.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Det metaboliske syndrom

Formål

- Eleverne skal have kendskab til det metaboliske syndrom samt grundene herfor. Ligeledes kende konsekvenserne ved MS, samt hvordan man kan behandle det med et idrætsfagligt perspektiv.


Indhold

- Metabolisk syndrom
- Livsstilssygdomme
- Motion og sundhed
- Statistik omkring danskernes motionsvaner.

Materialer
Se i lectio under indhold og kernestof.

Metode
- Lærer oplæg
- Projektarbejde

Evaluering
- Projektevaluering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 MTB

Formål

MTB: Eleverne skal efter forløbet kunne fremvise kompetencer indenfor MTB, som gør at de kan gennemføre et middel MTB-spor. De skal kunne fremvise korrekt teknik indenfor elementære dele af MTB.


Indhold
- Bremseteknik
- Nedkørsel og opkørsel
- Gearskifte (lige ud, ned ad og op ad)
- Balance
- Vægt placering
- Trædeteknik
-       Sving teknik



Materialer
Se i lectio under indhold og kernestof.

Metode
- Forevisning af teknik
- Par kørsel

Evaluering
- løbene feedback og sparring
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Konditionstræning

Formål

- Eleverne skal have kendskab til aerob træning og udformning af god træning. Samt have den fysiologiske forståelse for processor under arbejde samt ændringer ved træning.  


Indhold
- Puls (makspuls, arbejdspuls, hvilepuls)
- Aerob arbejde
- Respiratoriske system, herunder lunger, hjerte og blodårer
- Energiformer
- Glykogenlager, respiration, fedtforbrænding.
- Træning af kondition
- Fysiologiske adaptationer


Materialer
Se i lectio under indhold og kernestof.

Metode
-

Evaluering
-
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Volleyball

Formål
Eleverne skal efter forløbet kunne udføre teknisk korrekte grundslag i Volleyball.


Indhold
Praktisk
- Underhåndsserv, baggerslag, fingerslag og smash
- Benarbejde
- Taktiske forhold i volleyball. (3 berøringer og hæver på 2. berøring.)


Metode
- Makker øvelser
- Filmanalyse
- Film
- Drejebog produktion

Materiale
Se undervisningsbeskrivelse under indhold.


Evaluering
- Løbene praktisk evaluering
- Evaluering af egen præstation ved film.
- Drejebog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Crossfit og arbejdskravsanalyse

Formål

Eleverne skal have kendskab til motionsformen Crossfit/cirkeltræning, samt hvilke energiprocesser man anvender under denne form for arbejde. De skal yderligere kende til muskler og knoglers funktion underbevægelse, samt ændringer under træning.

Indhold
- Crossfitt teknik og træningsopbygning
- Muskler og knoglers opbygning
- Bevægelse ved muskler (excentrisk, koncentrisk og isometrisk)
- Bevægelsesanalyse
- Muskelvækst (hypertrofi)
- Træningsplanlægning
- Anaerobt arbejde (ATP, KrP og glykolyse)
- Anaerob kapacitet og anaerob effekt

Materialer
- Se indhold under undervisningsbeskrivelse

Metode
-


Evaluering
-
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Dans og akrobatik

Formål:

- opnå kropsbevidsthed: få nye/alsidige kropslige erfaringer, arbejde med at koordinere nye bevægelsesmønstre
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- udvikler innovative færdigheder: samarbejde om en skabende proces (en performance), som andre kan blive underholdt af som tilskuer


Indhold:
- lave en sammenhængende koreografi ud fra de retningslinjer, der er givet. Med indhold fra akrobatik og dans og bevægelse.
- lave en koreografi som afspejler Labans principper om flow, rum/planer, tid og tyngde/lethed
- lave en koreografi der er blevet indstuderet og øvet
- have en rytmefornemmelse og derved tydeligt viser, at I kan følge musikken
- at kunne vise kvaliteten af udtrykket i jeres bevægelser
- indgå aktivt i gruppearbejdet omkring at udforme jeres koreografi
-       udarbejde en drejebog

Metode:
-      Gruppearbejde
-      Fremføre og undervise danseserie for øvrige klassekammerater
-      elevfeedback ved udførelsen af egenudviklet danseserie

Materialer:
-      Laban analyse figur
-      Youtube film med koreografiske eksempler  

Evaluering:
-      Eleverne evalueres på baggrund af de udleverede retningslinjer for deres egenudviklede danseserie.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Danskernes idrætsvaner og padel som ny trend

Formål
Eleverne skal få et kendskab til taktiske og tekniske grundsten i det at spille padel.
Forløbet vil køre sideløbene med en forløb omhandlende danskernes idrætsdeltagelse, hvor eleverne skal kunne skabe en kobling til nye "trends" indenfor idræt i Danmark.


Indhold
- Bolden og battet samt forhånd, baghånd, serv og regler.
- Servmodtagning og brug af bagvæg.
- Flugtninger og lob
- Slagøvelser og taktiske elementer i spillet, herunder kommunikation og servreturnering.
- Samarbejdet med spilmakker.

Metode
- Der anvendes en fælles start med orientering omkring fokusområderne for dagen
- Eleverne er instrueret i øvelser, som skal forbedre deres tekniske slag.
- Eleverne får elevfilm, hvor en teknisk slag vises, som de selv indøver efterfølgende.


Materiale
App: DGI - trænerguide


Evaluering
Løbene evaluering af elever i øvelser og afsluttende kampe.
Elev selvevaluering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Padel i det senmoderne samfund

Formål

Eleverne skal kunne anvende sociologiske teorier omkring det senmoderne samfund, til forklaring af idræts trends i samfundet.

Indhold
- Introduktion af det senmoderne samfund.
- Anthony Giddens aftraditionalisering
- Motiver for at dyrke idræt

Materialer
- https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=143
- https://idraet-b.systime.dk/?id=273
- https://idraet-b.systime.dk/?id=272
- https://www.dgi.dk/tennis/tennis/artikler/padel-er-mere-end-bare-en-trend
- https://www.idan.dk/nyheder/padel-er-isaer-populaert-blandt-unge-maend-og-boelgen-har-ikke-toppet-endnu/

Metoder
- Små oplæg om teori
- Oplæg omkring bruges af AI i sit arbejde
- Gruppe arbejde omkring udafbejdelsen af en avis artikel.

Evaluering
- Artikel evaluering
- Brugen af AI
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Idrætspsykologi

Formål

- Eleverne skal få idrætspsykologiske kompetencer indenfor motivation og holdpræstationer. Samt kunne redegøre for generelle psykologiske forhold ved atleter.

Indhold
- Motivationsproces
- Idrætstyper
- Målsætningstyper
- Kohæsion
- Teams


Materialer
Se i lectio under indhold og kernestof.

Metode
- Klassediskussioner
- Case arbejde
- Praktisk anvendelse i eget projekt.

Evaluering
- Anvendelse i træningsprojekt
- Løbene evaluering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Floorball

Formål:

I skal tilegne jer viden og evner indenfor spiller floorball, således at I kan udføre slag og driblinger med korrekte tekniske detaljer, samt forevise tektisk forståelse for spillet i kamp.

Indhold:

Følgende tekniske færdigheder er trænet:
- Driblinger
- Pasninger (trækpasning og pasning i bevægelse) og modtagning
- Skud (håndledsskud og slagskud)
- Overførsel af energi i skudafvikling.

Følgende taktiske forhold er trænet:
- Bevægelse i længde og bredde retning.
- Placering i kontrolleret angrebsspil omkring modstanders mål.
- Modløb mod boldholder

Materialer:
- Floorball Kompendium

Metode:
- Par og gruppevis arbejde
- Læreforevisning
- Makkerfeedback

Evaluering:

- Løbene evaluering
- Afsluttende kamp afvikling
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Træningsprojekt

Formål
I skal kunne forberede, udarbejde, gennemføre og evaluerer et træningsprojekt.
Med udgangspunkt i de rigtige træningsprincipper, samt brug af målsætning som motiverende værktøj.

Indhold
- Motivation
- Målsætning
- Persontyper
- idræts-identitet
- Test typer (kondition, styrke mobilitet)
- Motion, inaktivitet, idrætsvaner og frafald


Materiale

Se under undervisningsbeskrivelse og kernestof

Metode
- Individuel projektarbejde
- Læreroplæg
- gruppearbejde

Evaluering

- Træningsprojekt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Vals

Formål
I skal kunne forevise en sammenhængende dans med grundtrin fra vals og til 3-takts musik.



Indhold
Grundtrin:
- Box og reverse box
- Turn og reverse turn
- Under arm turn
- Side-walk

- Fatning og holdning
- Fod placering

Materiale

Se under undervisningsbeskrivelse og kernestof

Metode
- Individuel træning
- Par træning
- Lærerforevisning
- Video

Evaluering

- Løbene evaluering
- Afsluttende pardans
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer