Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Z - EUD ERFA 12.08
|
Fag og niveau
|
Programmering B
|
Lærer(e)
|
Nanna Godiksen Dahl, Thomas Birk Abildgaard
|
Hold
|
t22htxg_ProgramB (t22htxg_3g_ProgramB)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Årsprojekt Præsentation og Eksamensopgave
Formål:
Forløbet skal forberede eleverne på den mundtlige eksamen gennem præsentation af eget projekt, løsning af en ukendt opgave og møde med en ekstern gæst fra UCN. Eleverne træner faglig formidling, eksamensteknik og får indsigt i videregående uddannelser.
Indhold:
- Præsentation af tidligere årsprojekt
- Besøg fra UCN med oplæg og feedback
- Arbejde med ukendt eksamensopgave
Metode:
- Gruppe præsentationer
- Feedback
- Eksamenstræning
- Ekstern oplægsholder
Materialer:
- Sidste års årsprojekter
- Eksempel på ukendt eksamensopgave
- PC, projektor, slides
- Oplæg fra UCN
Evaluering:
- Formativ feedback på præsentationer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvtillid
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
|
Titel
2
|
Introduktion til Objekt Orienteret Programmering
Formål:
Formålet med forløbet er at give eleverne en grundlæggende forståelse for objektorienteret programmering (OOP). Eleverne skal lære, hvad objekter er, hvordan de bruges i praksis, og hvordan man organiserer sin kode med klasser, attributter og metoder. Forløbet munder ud i et mindre projekt, hvor eleverne udvikler et bibliotekssystem og dokumenterer det i en rapport.
Indhold:
Forløbet strækker sig over 20-25 moduler og indeholder følgende elementer:
- Grundlæggende OOP-teori: introduktion til objekter, klasser, instansiering, attributter og metoder
- Syntaks og anvendelse i Processing: hvordan man laver egne klasser og bruger dem i sketches
- UML-klassediagrammer: eleverne lærer at visualisere og planlægge deres objekter
- Mini-projekt – Bibliotekssystem: eleverne designer og implementerer et simpelt bibliotekssystem med mulighed for at tilføje, søge og fjerne bøger
- Rapportskrivning: eleverne øver sig i at dokumentere deres projekt i en programmeringsrapport med afsnit som problemformulering, løsning og evaluering
Metode:
Undervisningen veksler mellem lærerstyret gennemgang, elevøvelser og projektarbejde. Der arbejdes med konkrete eksempler og hands-on kode i Processing. Videoer og artikler bruges som supplement. Eleverne arbejder primært i grupper. UML-diagrammer bruges til at planlægge klasser og struktur, og rapporten understøtter den skriftlige formidling.
Materialer:
- Teori om objekter og OOP
- Grundlæggende OOP
- YouTube: The Coding Train – Intro til OOP i Processing
- UML-klassediagrammer
- Mini-projekt: Lav et bibliotek
- Rapportstruktur
Evaluering:
Evalueringen sker løbende gennem afleveringer, klassediagrammer og den afsluttende projektfremlæggelse. Eleverne afleverer en skriftlig rapport, som dokumenterer deres bibliotekssystem og dets opbygning. Fokus er på evnen til at anvende OOP-principper, strukturere kode og dokumentere arbejdet både teknisk og skriftligt.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Mini projekt: Bibliotek
|
16-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
25 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Søge information
- Skrive
- Projektarbejde
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Initiativ
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
3
|
Projekt Digital Kæledyr
Formål:
Formålet med forløbet er, at eleverne selvstændigt udvikler et program med objektorienteret struktur og bruger AI som læringsværktøj undervejs. Gennem arbejdet med projektet “Digitalt kæledyr” får eleverne erfaring med design, nedarvning, UML, versionsstyring og rapportskrivning. De skal omsætte deres faglige viden til et kreativt og funktionelt produkt.
Indhold:
Forløbet strækker sig over ca. 30 moduler og indeholder følgende hovedelementer:
- AI som læringsværktøj – vi taler om, hvordan AI fungerer og hvordan man kan bruge værktøjer som ChatGPT i idéudvikling og programmering
- Projekt: Digitalt kæledyr – eleverne udvikler en interaktiv applikation, hvor et digitalt kæledyr hjælper med at løse et problem (fx motivation, fokus eller struktur)
- Introduktion til GitHub – eleverne lærer at bruge GitHub til versionsstyring og dokumentation
- Nedarvning i OOP – eleverne lærer teori om nedarvning og implementerer det i deres projekt ved hjælp af et partikelsystem
- UML-klassediagrammer – eleverne ser en instruktionsvideo, arbejder med diagrammer og besvarer spørgsmål i en test
- Rapportskrivning – eleverne dokumenterer deres projekt i en afsluttende rapport
Metode:
Undervisningen veksler mellem fælles oplæg, øvelser, individuelt og gruppebaseret projektarbejde. Eleverne arbejder undersøgende og eksperimenterende og får løbende sparring. Der bruges AI som en del af den daglige proces, og eleverne arbejder med værktøjer som GitHub og UML til at strukturere og dokumentere deres kode.
Materialer:
- Projektbeskrivelse: Digital kæledyr
- Nedarvning
- Partikelsystem til nedarvning
- UML-video fra LucidChart
- Rapport-struktur
- Github (via github.com og evt. GitHub Desktop)
Evaluering:
Elevernes projekt evalueres både proces- og produktorienteret. De afleverer en rapport der dokumenterer deres arbejde. Der lægges vægt på evnen til at anvende objektorienterede principper – særligt nedarvning – samt brugen af værktøjer som UML og GitHub. Testen om UML anvendes som et tjek på forståelse.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Digital kæledyr
|
23-02-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
30,00 moduler
Dækker over:
31 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
4
|
Opsamling
Formål:
Formålet med forløbet er at sikre, at alle elever kommer hele vejen rundt om de faglige mål for Programmering B. Der fokuseres særligt på rekursion, sorteringsalgoritmer og softwarearkitektur. Eleverne arbejder både individuelt, i par og i grupper, og forløbet afslutter den samlede undervisning i programmering.
Indhold:
- Rekursion - Eleverne arbejder individuelt med teori og opgaver om rekursion.
- Sorteringsalgoritmer - Forløbet starter med en leg, hvor en større gruppe elever får talkort og skal styres af en mindre gruppe i en fysisk sorteringsopgave. Øvelsen gentages med optimeret strategi. Herefter arbejder eleverne parvis med visualiseringer af sorteringsalgoritmer i processing.
- Softwarearkitektur - Eleverne arbejder i grupper med at undersøge og afprøve tre forskellige arkitekturmodeller: Klient-Server, Trelagsmodel og Model-View-Controller.
De anvender deres viden til at strukturere et simpelt bibliotekssystem i Processing og fremlægger derefter deres løsninger.
Metode:
- Individuelt arbejde (rekursion)
- Pararbejde med samtale, analyse og programmering (sortering)
- Gruppearbejde med research, kode og formidling (arkitektur)
- Eksperimenterende og undersøgelsesbaseret tilgang
- Brug af konkrete visualiseringer, pseudokode og diagrammer til analyse
Materialer:
- Rekursionsteori
- Rekursionsopgaver
- Visualisering af sorteringsalgoritmer
- SoftwareArkitektur.pdf (med intro til Klient-Server, Trelags og MVC)
- Unokort til sorteringsleg
Evaluering:
- Rekursion: logbog til fremvisning af løsning på opgaver
- Sortering: logbog til fremvisning af kode og diagrammer
- Arkitektur: gruppefremlæggelse med kodegennemgang, diagram og refleksion
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
5
|
Eksamensprojekt
25. marts kl. 13.00 Eksamensplan og projektforslag udleveres.
27. marts kl. 15.05 Godkendt projektbeskrivelse afleveres på Lectio. Det betyder først godkendt
af din lærer, derefter uploadet på Lectio. Er tidsfristen ikke overholdt vil I
blive pålagt en projektbeskrivelse udarbejdet af skolen.
1. maj kl. 15:05 Synopsis afleveres i Lectio inkl. kode i zip-fil.
1. maj kl. 15:05 Synopsis (1 eksemplar) afleveres i vejleders dueslag.
16. maj Eksamens offentliggørelse
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Projektbeskrivelse - Eksamen
|
30-03-2025
|
Eksamensprojekt
|
02-05-2025
|
Eksamenssynopsis
|
10-05-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/6601/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73905759275",
"T": "/lectio/6601/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73905759275",
"H": "/lectio/6601/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73905759275"
}