Holdet 3a DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Z - NAB CB
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Loa Schmidt, Mette Kirk Mailand, Nikolaj Theil
Hold 2023 DA/a (1a DA, 2a DA, 3a DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Sprog: Taler - et mundtlighedsforløb
Titel 2 Sprog+litt: Kampen om kroppen (inkl. værk)
Titel 3 Litt: Magi: folkeviser, folkeeventyr, kunsteventyr
Titel 4 Sprog+medier: Reklamer og kampagnefilm
Titel 5 Litt.his: Holberg og oplysningstiden (inkl.værk)
Titel 6 Litt.+medier: Fattigdom og social arv (inkl. værk)
Titel 7 SO-forløb: Kolonitid og kulturmøder (DHO-forløb)
Titel 8 SO-forløb: Mini-SOP om oplevelsesøkonomi
Titel 9 Litt.his: Romantik og moderne gennembrud
Titel 10 Medier: Krigsfremstillinger i dok.film+reportage
Titel 11 Litt+medier: Eksistentielle kriser i litt+film
Titel 12 Litt.his: Tendenser i senmoderne litteratur

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Sprog: Taler - et mundtlighedsforløb

Emneafgrænsning:

I dette forløb skal vi analysere en række taler vha. det retoriske pentagram og i den forbindelse indlære nogle danskfaglige begreber, vi kan bruge, når vi analyserer non-fiktionstekster. Kernebegreberne er: Det retoriske pentagram, appelformerne, stilistiske virkemidler og stilleje. Efter vi har analyseret talerne, skal vi selv i gang med at skrive en tale, hvor det nu er vores tur til at bruge appelformerne og de stilistiske virkemidler med omtanke. Vi runder forløbet af med at holde talerne, vi har skrevet, for hinanden, og så bliver det spændende at vurdere, om budskaberne går rent igennem.


Materiale:

Taler:
Mette Frederiksens undskyldningstale til Godhavnsdrengene, 2017
Mette Frederiksens nytårstale, 2020
Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla, 2020
K.H. Kronprinsesse Marys tale til H.K.H- Kronprins Frederiks 50-års fødselsdag, 2018
Tessas nytårstale, 2021
Pia Olsen Dyhrs tale ved demonstrationen "Forsvar SU'en", 5. december 2023

Opinionsartikel:
Jørgen sloth: https://cepos.dk/debat/svm-regeringen-boer-vaere-langt-mere-ambitioese-med-deres-su-reform/, 16. okt. 2023, artiklen blev bragt i Berlingske samme dato.  

Supplerende materiale:
Kompendium om appelformerne og stilistiske virkemidler

Læringsmål
* udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
* anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg med formidlingsbevidsthed)
* kunne anvende det retoriske pentagram
* kunne anvende stilistiske grundbegreber: Ordvalg, ordklasser, sætningsopbygning, billedsprog, gentagelsesfigurer, modsætningsfigurer   
* dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
* kunne producere og analysere tekster på reflekteret vis


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvtillid
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 2 Sprog+litt: Kampen om kroppen (inkl. værk)

Emneafgrænsning: I dette forløb skal vi undersøge forskellige positioner i sundhedsdebatten. På den ene yderfløj har vi fitnessindustrien, som dyrker ét bestemt kropsideal, og på den anden yderfløj har vi kropspositivismen, som dyrker et andet. Mellem disse yderfløje findes mange andre stemmer i sundhedsdebatten, og vi skal fx også analysere en kampagnefilm fra Kræftens Bekæmpelse og læse en roman samt to opinionsartikler.    

Et vigtig pointe i forløbet er, at hver enkelt position i debatten er mere eller mindre magtfuld. Fx er den position som fitness-industrien repræsenterer meget magtfuld. Dog er den ikke altdominerende, for kropspositivismen er begyndt at få vind i sejlene, og nogle synes ligefrem, at det ekstreme fokus på krop og kost er et udtryk for en syg kultur.  

I dette forløb indføres eleverne i argumentationsanalyse, reklameanalyse og romananalyse.


Materiale
Gøtzsche, Peter C. "Din overvægt er en selvskabt plage og derfor skal du selv betale", Berlingske, 12. august 2017
Hermansen, Anne Sophia, ”Intet andet dyr på planeten er så optaget af at plage sig selv som mennesket", Berlingske 21. januar 2018
Sørensen, Anette, "Regina Fjendbo slår et slag for retten til at være sig selv. Uanset størrelse", interviewartikel, Alt for damerne, 9. februar, 2022.
Thomsen, Mette, "Plastic", roman, 1995 (VÆRK)
Wilkins, Sara, "Sofie Linde om vægttab: "Jeg havde det faktisk dårligere end nogensinde før", interviewartikel, Alt for damerne, 8 december 2021.  
"Idas fede fatcamp", dokumentarserie, episode 1, DR3, 2019 (VÆRK)
To reklamefilm for Fitness World (Slogan: gør noget godt for dig selv)
En kampagnefilm fra Kræftens Bekæmpelse, "Et ufedt budskab":
https://www.youtube.com/watch?v=1dy3EnDY4yg&t=88s

Supplerende materiale
"Håndbog til dansk", kapitlerne om reklameanalyse og argumentationsanalyse, udgivet på Systime


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Projektarbejde

Titel 3 Litt: Magi: folkeviser, folkeeventyr, kunsteventyr

forløbet har været en kort indførsel i folkeviser, folkeeventyr, kunsteventyr og tekster der bruger eventyr som inspiration.

Tekster:
folkevise: hr Bøsmer i elverhjem
folkeeventyr: prinsessen med de tolv par guldsko og kong lindorm
kunsteventyr: hc andersen: de røde sko
film: Tim Burton: Edward Saksehånd

teori:
Middelalder - med tiden
Eventyr - litteraturensveje
Kunsteventyr - litteraturens veje

modeller:
kontrakmodel
aktantmodel
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Sprog+medier: Reklamer og kampagnefilm

Reklamer+kampagnefilm

I forløbet arbejder vi med reklamer og kampagnefilm: Analyse af selvvalgte reklamer/kampagnefilm + egenproduktion af reklamer er bærende i forløbet. Herudover repeteres fra 1.g: Retorik og argumentation samt viden om filmiske virkemidler.

FOKUSPUNKTER (indholdsmæssige og formmæssige):
- AIDA-modellen
- Reklametyper (modtagerorienteret, afsenderorienteret, produktorienteret, markedsorienteret)
- Laswells kommunikationsmodel
- Maswells behovspyramide
- Aristoteles' appelformer (repetition)
- Filmiske og sproglige virkemidler (repetition)
- Diskursanalyse: Nodalpunkt og ækvivalenskæde, positive og negative diskurser.

TEKSTER, BILLEDER OG FILM TIL ANALYSE (primærtekster):
- Lancome-reklame med Zendaya
- Yves Saint Laurent-reklame med Lenny Kravitz
- Udvalgte Tesla-reklamer
- SAS-reklame: Så godt som hjemme (m. Nikolaj Coster Waldau, 2009).
Der er herudover arbejdet med elevers selvvalgte reklamer og egenproduktion af reklamer.

BAGGRUNDSSTOF (sekundærtekster):
- Systime: Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier (kapitel 5.6 om reklamer).https://hbdansk.systime.dk/?id=227&L=0
- Mette Hein Bang: Aristoteles – den moderne reklames filosof, Retorikförlaget, 12.december 2009.
- Systime Ibog: Diskursanalyse i dansk, p.139 om rygerkampagne, nodalpunkt og ækvivalenskæde
- Supplerende dokumenter fra MKM om Toulmins model og om analyse af kampagnefilm.

Sidetal, anslået: 50 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Litt.his: Holberg og oplysningstiden (inkl.værk)

Kort værkforløb om Holberg og oplysningstiden. Vi læser og ser komedien Erasmus Montanus (1731).

FOKUSPUNKTER (formmæssige og indholdsmæssige)
- Dramaet som genre, herunder særlige kendetegn ved Holbergs komedier
- Humor, satire og ytringsfrihed i DK i 1700-tallet (kort)
- Oplysningstidens idealer: Dyrkelse af fornuft, individualisme, naturvidenskab og (tildels) demokrati
- Holbergs komedier som humoristisk udtryk for oplysningstidens idealer
- Tekst, undertekst (replikanalyse), miljø- og personer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Litt.+medier: Fattigdom og social arv (inkl. værk)

Identitet, social arv og eksistens

Forløb om identitet, social arv og mønsterbrydere i samspil med samfundsfag c.
Genrer:
Fiktion: novelle, roman-uddrag, digt, kortfilm
Fakta (non-fiktion): dokumentarfilm

FOKUSPUNKTER (indholdsmæssige og formmæssige):
- Novelle- og romanuddrag: Komposition, person- og miljøkarakteristik, fortællerforhold, fremstillingsformer, sproglige virkemidler
- Kortfilm: Dramaturgi (tre-aktermodel og aktantmodel), person- og miljøkarakteristik, filmiske virkemidler
- Dokumentarfilm: Fiktionskoder (fiktionalisering) og faktakoder (autenticitetsmarkører), fortælleformer, filmiske virkemidler
- Sociologiske begreber: Social arv, social mobilitet, mønsterbryder, socialklasser (overklasse, middelklasse, underklasse). Disse begreber er blevet brugt i forbindelse med person- og miljøkarakteristik i analyserne.

TEKSTER TIL ANALYSE (primærtekster):
- VÆRK (novellesamling): Thomas Korsgaard, Gyldendal 2021: Tyverier
- Peder Frederik Jensen, 2020: Det Danmark, du kender, roman (s.19-43)
- Thomas Korsgaard, 2017: Hvis der skulle komme et menneske forbi, roman (s. 5-19))
- Asta Olivia Nordenhof, 2020: Penge på lommen, roman (s. 43-50 i afsnittet Hændelser fra Maggies ungdom)
- Sara Stridsberg, 2019: Kærlighedens antarktis, roman (indledningsscene + s. 90-92 og s.116-123, om Ivan og Raksha, og om Eskils død)
- Yahya Hassan, 2013: Barndom + Trælameller, digte
- Yahya Hassan 2, 2020: Gal + Digtoplæsning i ghettoen
- VÆRK: DR 2012 (medietekst):
- Christian Sønderby Jepsen (instr.) 2013: Blodets bånd (dokumentarfilm)

BAGGRUNDSSTOF (sekundærtekster):
- Schou/Olsen, 2011: Levende Billeder - grundbog til mediefag, Systime (kapitel 3 om dokumentarfilmens genrer – vi arbejder med den observerende, den deltagende, den autoritative og den poetiske dokumentarfilm)
Henrik Poulsen: Fokus - en grundbog i film, tv og radio, Systime 1997 (afsnit om filmiske virkemidler)
- Systime Ibog: Eksistentialisme i dansk, Systime - afsnittet Dømt til frihed, om Sartre
- MKM: Powerpoint om Sartres eksistentialisme (frihed, ansvar, det eksistentielle valg)
- Systime Ibog: Luk samfundet op, uddrag fra kapitel 2 og 4 (om social arv, social mobilitet, mønsterbryderbegrebet, primær og sekundær socialisation).
- MKM: Støttepapirer til analyse af dokumentarfilm, novelle- og romanuddrag og digte.

Sidetal, anslået (inklusive medietekster): 250 sider.






Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Eksamensopgave 3 27-01-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 SO-forløb: Kolonitid og kulturmøder (DHO-forløb)

DHO-forløb om Danmarks kolonitid, kulturmøder og postkolonialistisk læsning. Forløbet er tværfagligt med dansk og historie som de medvirkende fag og leder op til DHO-opgaven i maj. (Se udleveret papir med beskrivelse af forløb+DHO-opgaven).

Forløbet er en del af SO (studieområdet) og dækker temaet: demokrati og medborgerskab og følgende SO-faglige mål:
• undersøge og afgrænse en problemstilling ved at kombinere viden og metoder fra forskellige fag og udarbejde en problemformulering
• søge, vurdere og anvende fagligt relevant information
• kombinere viden og metoder fra fagene til indsamling og analyse af empiri og bearbejdning af problemstillingen
• demonstrere evne til faglig formidling såvel mundtligt som skriftligt, herunder beherske forskellige genrer og fremstillingsformen i en skriftlig opgavebesvarelse
• vurdere forskellige fags og metoders muligheder og begrænsninger i arbejdet med problemstillingen.

Skrive-uge: 19.-25. maj (se lectio)
Deadline: 25/5 (se lectio).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 SO-forløb: Mini-SOP om oplevelsesøkonomi

Øvelse til SOP - i samarbejde med afsætning.

I danskfaget har vi fokus på reklamer i en oplevelsesøkonomisk ramme og repeterer teori fra 2.g-forløb om reklamer (se dette forløb i undervisningsbeskrivelsen).

Der kommer kun  en smule nyt ind om influencer-reklame og reklamer på sociale medier.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Litt.his: Romantik og moderne gennembrud

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Medier: Krigsfremstillinger i dok.film+reportage

Med primært udgangspunkt i genrerne dokumentarfilm og reportage undersøger vi forskellige måder at fremstille krigen på. Hvad gør krig ved et menneske? Hvordan udtrykkes krig i forskellige medier og genrer?

FOKUSPUNKTER (indholdsmæssige og formmæssige):
- Krig og eksistens  (hvad gør det ved et menneske at være i krig? Hvordan fremstilles krig i dokumentarfilm og reportager - hvem følger vi, hvem identificerer vi os med, hvem er "heltene" og "skurkene"? Hvordan er iscenesættelsen og vinklingen?)
- 4 typer ondskab (Lars Svendsens typologi): Den dæmoniske, den idealistiske, den instrumentelle og den dumme ("den dumme ondskab" svarer nogenlunde til Hannah Arendts begreb om "ondskabens banalitet")
- Stantons stadier mod folkedrab (især dehumanisering og klassifikation)
- Faktakoder(=autenticitetsmarkører) og fiktionskoder (fiktionalisering). OBS: Gælder både i dokumentarfilm og reportager
- Dokumentarismens fortælleformer - dok.film (autoritativ, observerende, interaktiv, poetisk)
- Dokumentarfilm, filmiske virkemidler (symbolik, billedbeskæring, synkron og asynkron lyd/lys, klipperytme, perspektiv, kamerabevægelser osv.)
- Reportage-genren: Rapportering fra en bestemt location, så læseren næsten selv oplever at være til stede, show it, don't tell it, detaljerede sansebeskrivelser og situationsbeskrivelser (lyd, lugt, følelse, syn), scenisk fremstilling, mange sproglige virkemidler og narrative elementer.

TEKSTER TIL ANALYSE (primærtekster):
Dokumentarfilm og reportager (non-fiktion):
- Putin: Tv-tale til russerne efter invasionen af Ukraine. DR-nyheder, 17.marts 2022.
Janus Metz (instr.): Armadillo (uddrag, 2010)
- Feras Fayyad (instr.): Uddrag af The Cave (2019) og De sidste mænd fra Aleppo (2017).
- VÆRK: Jonas Poher Rasmussen (instr.): Flugt, 2021
- Dy Plambeck: Krigens sprog (reportage fra Weekendavisen, 10. august 2012, 10 linjer - brugt i timen til at vise reportagetræk)
- Mikkel Vuorela: Krigen i Ukraine - reportage fra grænsen til Polen (Information, 5.marts 2022)
- Aktuelle dag-til-dag-nyhedsartikler (klassiske nyhedsartikler) om krigen i Ukraine og krigen i Gaza
Roman (fiktion):
Dy Plambeck: Mikael (Gyldendal 2014, uddrag).

BAGGRUNDSSTOF (sekundærtekster):
- Systime Ibog: Tanker om ondskab (afsnittet om de 4 ondskabstyper og afsnittet om ondskabens banalitet)
- Artikel fra Folkedrab.dk: Fjendebilleder, https://folkedrab.dk/artikler/fjendebilleder
- Artikel fra Folkedrab.dk: Stantons ti stadier, som leder til folkedrab og/eller krig
- Systime Ibog: Litteraturens huse, afsnit om reportagen som genre.
- Handout om dokumentarisme-definitioner og dokumentarismens fortælleformer (udarbejdet af skolens medielærere)
- Schou/Olsen, 2011: Levende Billeder - grundbog til mediefag, Systime (afsnit om dokumentarfilmens fortælleformer og genrer)
- Kompendium om mediefaglig analyse og filmiske virkemidler (uddrag af Henrik Poulsens bog FOKUS, 1997).
- Håndbog til dansk, Systime: Afsnit om fortællerpositioner og fremstillingsformer (brugt i forb. med romananalysen)

Sidetal, anslået: 100 sider.


Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Litt+medier: Eksistentielle kriser i litt+film

Forløb om eksistentiel litteratur i efterkrigstiden og i senmoderne litteratur og film.

FOKUSPUNKTER/LÆRINGSMÅL:
- Litteraturhistorisk viden om efterkrigslitteraturen (1940'erne-50'ernes Heretica-eksistentialisme og 1960'ernes absurde fortælling)
- Viden om eksistentielle nøglebegreber som "fordømt til frihed" (Sartre), valg og ikke-valg, valgets konsekvenser, ansvar, fremmedgørelse, fortvivlelse, tomhedsfølesle, leve et uautentisk liv, Kierkegaards æstetiker og etiker.
- Begreber til lyrikanalyse:  (repetition): Stemning og situation, ydre og indre komposition, det lyriske jeg (hvis der er et "jeg" i digtet), sproglige virkemidler
- Begreber til novelle-analyse (repetition): Tema og konflikt, spændingskurve, personkarakteristik, miljøkarakteristik, fortælleteknik, fremstillingsformer, sproglige virkemidler, tekst og undertekst i replikker
- Begreber til analyse af levende billeder, her kortfilm (repetition): Tema og konflikt, spændingskurve, personer og miljø, filmiske virkemidler.


BAGGRUNDSVIDEN/TEORI:
- Efterkrigsmodernisme (Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime https://litthist.systime.dk/?id=173)
- Jimmy Zander Hagen: Eksistens og ansvar, Gyldendal 1999, s. 122-128 (afsnittet om Sartre og friheden)
- Hvad er eksistentialisme? (Eksistentialisme i dansk, Systime, https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=128)
- Jean-Paul Sartre: Eksistentialisme er valg og handling (afsnittet om Sartre i Eksistentialisme i dansk, Systime, https://eksistentialismeidansk.systime.dk/index.php?id=195)
- MKM: Diverse handouts og powerpoints om eksistentiel litteratur/film ("Eksistentielle tekster", powerpoints om eksistentialisme (Kierkegaard og Sartre) og "Den absurde fortælling")


TEKSTER TIL ANALYSE, FORTOLKNING OG PERSPEKTIVERING
- Halfdan Rasmussen: "Hvem spænder buen?" (digt, På knæ for livet, 1949)
- Martin A. Hansen: "Paradisæblerne" (fra novellesamlingen Paradisæblerne og andre historier, Gyldendal 1953
Karen Blixen: Ringen (fra Skæbneanekdoter, 1958)
- Peter Seeberg: "Patienten" (fra novellesamlingen Eftersøgningen, Gyldendal 1962)
- Peter Seeberg: "Hullet" (ibid.) og "Bulen" (gruppefremlæggelser)

Senmoderne litteratur og film med eksistentiel tematik og/eller inspiration fra den absurde fortælling:
- Dorthe Nors: Vadehavet (fra novellesamlingen Kantslag, 2013)
- Simon Baré: Livets vand (kortfilm,1998)
- VÆRK: Thomas Vinterberg: Druk (spillefilm, 2020)





Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Litt.his: Tendenser i senmoderne litteratur

Forløb om nyeste tid/senmoderne tid i litteratur og film, med hovedfokus på novellegenren. Vi undersøger realisme, realismebrud og modernismebegrebet - herunder forekomsten af groteske/absurde elementer i nutidens tekster og film. Vi repeterer også den politiske og samfundskritiske tendens i senmoderne litteratur, ved gensyn med Thomas Korsgaard-novellen I Containeren. Herudover skal vi kort se på den autofiktive tendens i litteraturen med læsning af et par digte af Yahya Hassan-digte og Haidar Ansari.

FOKUSPUNKTER (indholdsmæssige og formmæssige):
- Eksistentielle træk i senmoderne noveller (begreber: frihed, valg, ansvar, autentisk selv > < ikke-valg, spidsborger/medløber, fremmedgørelse, det ikke-autentiske selv
- Det groteske/det absurde/det fantastiske (modernisme: tråde tilbage til 1960'ernes absurde fortælling)
- Minimalisme (realisme, tråde tilbage til Herman Bangs impressionisme og Hemingways "less is more"-koncept)
- Realisme og modernisme (generelt om de to genrer/skrivemåder - og fokus på, at der ikke er vandtætte skotter imellem dem!)


Generelle analysebegreber/litteraturteori (repetition):
- Novelleteori (forskelle mellem klassiske og moderne noveller)
- Personkarakteristik (ydre og især indre karakteristik > opmærksomhed på, hvad replikker, adfærd og tanker fortæller om personerne)
- Komposition og dramaturgi (del ind i hovedafsnit, evt overveje aktantmodel)
- Replikanalyse (tekst og undertekst, at læse mellem linjerne)
- Fortællerforhold (de 3 fortællertyper + begreberne upålidelig fortæller og dækket direkte tale/tanke)
- Fremstillingsformer (scenisk fremstilling, panoramisk fremstilling, beskrivelse)
- Sproglig analyse (sproglige virkemidler)
- Minimalisme-genren (underinformation af læseren, tomme pladser, show it, don't tell it)
- Realisme og modernisme
- Digtanalyse (stemning og situation, det lyriske jeg, ydre og indre komposition, sproglige virkemidler (herunder metaforer og sammenligninger), semantiske skemaer, rimtyper).

NOVELLER, ROMANER OG DIGTE TIL ANALYSE (primærtekster):
Senmoderne noveller med groteske/absurde elementer og leg med genrer (genrehybrider):
- Jens Blendstrup: Sofus er læge, mor er syg (her hentet fra antologien Nye øjne at se med, Dansklærerforeningen 2006)
- Pia Juul: En flinker fyr (fra novellesamlingen Dengang med hunden, Gyldendal,  2005)
- Naja Marie Aidt: Det er ikke min mand (fra novellesamlingen Tilgang, Gyldendal 1995).
- Dorte Nors: Vadehavet (2015, læst tidligere, i forbindelse med eksistentialismeforløb)
-VÆRK: Erland Loe: Doppler, (roman, 2013)

Realistiske senmoderne noveller og digte + autofiktion (fattigdom, social ulighed - repetition fra forløb i 2.g)
- Thomas Korsgaard: I containeren (fra novellesamlingen Tyverier, 2017)
- Haidar Ansari: Kvarteret (fra digtsamlingen Institutionaliseret, 2020)
- Yahya Hassan: Barndom + Trælameller (fra digtsamlingen Yahya Hassan, 2013)
+ interview: Jeg er fucking vred på mine forældres generation, 5.oktober, 2013, Politiken.dk  

BAGGRUNDSSTOF (sekundærtekster):
- Hvad er en novelle? (Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime, https://litthist.systime.dk/?id=189)
- Noveller i nyeste tid (Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime, https://litthist.systime.dk/?id=195)
- Litteraturportalen, Systime (afsnittet om minimalisme)
- Litteratursiden.dk: Erland Loe, https://litteratursiden.dk/forfattere/erlend-loe
- Dokumenter fra MKM: Novelle og begivenhed (kort om novellegenren), analysemodel til noveller og romanuddrag (episke tekster), minimalisme-handout, powerpoint om forskelle mellem realisme og modernisme




Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer