|
Titel
12
|
Litt.his: Tendenser i senmoderne litteratur
Forløb om nyeste tid/senmoderne tid i litteratur og film, med hovedfokus på novellegenren. Vi undersøger realisme, realismebrud og modernismebegrebet - herunder forekomsten af groteske/absurde elementer i nutidens tekster og film. Vi repeterer også den politiske og samfundskritiske tendens i senmoderne litteratur, ved gensyn med Thomas Korsgaard-novellen I Containeren. Herudover skal vi kort se på den autofiktive tendens i litteraturen med læsning af et par digte af Yahya Hassan-digte og Haidar Ansari.
FOKUSPUNKTER (indholdsmæssige og formmæssige):
- Eksistentielle træk i senmoderne noveller (begreber: frihed, valg, ansvar, autentisk selv > < ikke-valg, spidsborger/medløber, fremmedgørelse, det ikke-autentiske selv
- Det groteske/det absurde/det fantastiske (modernisme: tråde tilbage til 1960'ernes absurde fortælling)
- Minimalisme (realisme, tråde tilbage til Herman Bangs impressionisme og Hemingways "less is more"-koncept)
- Realisme og modernisme (generelt om de to genrer/skrivemåder - og fokus på, at der ikke er vandtætte skotter imellem dem!)
Generelle analysebegreber/litteraturteori (repetition):
- Novelleteori (forskelle mellem klassiske og moderne noveller)
- Personkarakteristik (ydre og især indre karakteristik > opmærksomhed på, hvad replikker, adfærd og tanker fortæller om personerne)
- Komposition og dramaturgi (del ind i hovedafsnit, evt overveje aktantmodel)
- Replikanalyse (tekst og undertekst, at læse mellem linjerne)
- Fortællerforhold (de 3 fortællertyper + begreberne upålidelig fortæller og dækket direkte tale/tanke)
- Fremstillingsformer (scenisk fremstilling, panoramisk fremstilling, beskrivelse)
- Sproglig analyse (sproglige virkemidler)
- Minimalisme-genren (underinformation af læseren, tomme pladser, show it, don't tell it)
- Realisme og modernisme
- Digtanalyse (stemning og situation, det lyriske jeg, ydre og indre komposition, sproglige virkemidler (herunder metaforer og sammenligninger), semantiske skemaer, rimtyper).
NOVELLER, ROMANER OG DIGTE TIL ANALYSE (primærtekster):
Senmoderne noveller med groteske/absurde elementer og leg med genrer (genrehybrider):
- Jens Blendstrup: Sofus er læge, mor er syg (her hentet fra antologien Nye øjne at se med, Dansklærerforeningen 2006)
- Pia Juul: En flinker fyr (fra novellesamlingen Dengang med hunden, Gyldendal, 2005)
- Naja Marie Aidt: Det er ikke min mand (fra novellesamlingen Tilgang, Gyldendal 1995).
- Dorte Nors: Vadehavet (2015, læst tidligere, i forbindelse med eksistentialismeforløb)
-VÆRK: Erland Loe: Doppler, (roman, 2013)
Realistiske senmoderne noveller og digte + autofiktion (fattigdom, social ulighed - repetition fra forløb i 2.g)
- Thomas Korsgaard: I containeren (fra novellesamlingen Tyverier, 2017)
- Haidar Ansari: Kvarteret (fra digtsamlingen Institutionaliseret, 2020)
- Yahya Hassan: Barndom + Trælameller (fra digtsamlingen Yahya Hassan, 2013)
+ interview: Jeg er fucking vred på mine forældres generation, 5.oktober, 2013, Politiken.dk
BAGGRUNDSSTOF (sekundærtekster):
- Hvad er en novelle? (Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime, https://litthist.systime.dk/?id=189)
- Noveller i nyeste tid (Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime, https://litthist.systime.dk/?id=195)
- Litteraturportalen, Systime (afsnittet om minimalisme)
- Litteratursiden.dk: Erland Loe, https://litteratursiden.dk/forfattere/erlend-loe
- Dokumenter fra MKM: Novelle og begivenhed (kort om novellegenren), analysemodel til noveller og romanuddrag (episke tekster), minimalisme-handout, powerpoint om forskelle mellem realisme og modernisme
|