Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Z - NAB CB
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Emma Bastholm Schmidt, Mads Bregnhøj, Ole Nisbeth
|
|
Hold
|
2023 Id/z (1z Id, 2z Id, 3z Id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
opvarmning til musik
introduktion:
- I dette forløb får eleverne indgående kendskab til rytmisk opvarmning og opvarmningens fysiologiske effekter. Eleverne har i mindre grupper selv udarbejdet opvarmningsprogrammer og fremvist dem for klassen.
alle gruppernes programmer har indeholdt følgende sekvenser:
1.gang
2. løb
3.sving
4.styrke
5. hop
6.udstræk
faglige mål:
- at kunne bevæge sig i takt til musik
- bevægelseskvalitet ift. de valgte øvelser.
- at kunne indgå i idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
pensum:
grundbog i idræt c - praksis og teori - Elmelund et.al (2018) kap 1. afsnittene:
opvarmningens fysiologiske effekt
opvarmningens indhold
opvarmning til musik
(5 sider)
artikel: "Opbygning af opvarmning kan sænke præstationsevne i intense udholdenhedsdiscipliner" -(p.m Christensen & j. bangsbo teamdanmark.dk 10-06-2020 (2 sider)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
boldbasis
introduktion: I dette forløb introduceres eleverne til forskellige boldspil indenfor kaosbold-genren. Der arbejdes her med forskellige tekniske/taktiske kompetencer i relation til forskellige boldspil og der arbejdes med indlæring af færdigheder som gør sig gældende i alle kaosspillene - eks. spilbarhed, temposkifte, forsvars- og angrebstaktik, samarbejde og kommunikation.
elever har herefter i mindre gruppe selv designet egne boldspil med udgangspunkt i spilhjulet.
faglige mål:
- at beherske centrale færdigheder indenfor genren boldspil.
-opnå kropsbevidsthed i relation til boldspil
- indgå i idrætsspecifik samarbejdsrelation
-opnå god fysisk kapacitet
- at kunne argumentere fagligt
den teoretiske dimension i undervisningen har taget udgangspunkt i idrætspsykologien, og der er arbejdet med; teamprocesser, målsætninger, og motivationsprocesser
pensum:
Wolf. T et.al - "grundbog i idræt C" I-bogs version - Gyldendal 2018.
afsnittene:
11.1 - motivaiton (2 sider)
11.2 - målsætning fremmer motivation (2 sider)
11.3 - teamet og synergieffekt (1 side)
11.4 - kohæsion - sammenhængskraft (1 side)
11.5 - sammenhængen mellem social kohæsion og præstation (1 side)
idrætsportalen.dk - boldspil - introduktion (2 sider)
- om boldspilfamilierne og spilhjulet
supplerende stof:
model af Mihaly Csikszentmihalyi - Flow-teori
samlet sidetal: 10
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Pickelball og human anatomi og bevægelseslære
Introduktion: Eleverne arbejder i dette forløb med de tekniske og taktiske færdigheder indenfor netspillet Pickelball. -både single- og doublespillet er inkluderet i forløbet.
formål: at kunne beherske de tekniske og taktiske færdigheder i spillet Pickelball.
Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob - Særlig fokus på vægtoverførsel, batføring og benstilling.
faglige mål:
- at udvise færdigheder indenfor disciplinen pickelball
- at foretage en simpelbevægelsesanalyse af et slag i pickelball og herudfra optimere teknikken i slaget (løse idrætslig problemstilling vha. faglig viden og færdigheder)
- opnå kropsbevidsthed
- at udvikle viden og kundskaber i funktionelt anatomisk stof og træningslære og anvende denne viden til at analysere og vurdere teknikken i udvalgte slag i pickelball
Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier.
de tekniske/taktiske færdigheder eleverne er blevet undervist i er;
- dink i forhånd og baghånd.
- dropserv og alm serv + returnering i forhånd og baghånd
- third shot drop
- lob (primært i forhånd)
- slagserier (serv-retur- drop - dink -dink - lob o.a.)
- udvise grundlæggende forståelse for regler (serveregler, double-bounce, o.a.)
- i rimelig grad kunne udvise korrekt point-tælling
pensum:
lærerkopi om spillets historie, regler, pointtælling og slag (5 sider)
B-for bedre idræt - Wolf, T & Hansen, J. 1. udgave. (2010)
side 37-66
fokus: musklernes arbejdsformer (koncentrisk, excentrisk og statisk)
ledbevægelser (kontraktion, ekstension, rotation, adduktion, abduktion, supination og pronation)
supplerende stof: PP om bevægelsesanalyser
video:
anatomiske planer: https://www.youtube.com/watch?v=yq8cE-EDtuE
regler: https://www.youtube.com/watch?v=fTvPYdKZqO0
dink: https://www.youtube.com/watch?v=Uo_iZnYxNl8
serv: https://www.youtube.com/watch?v=gpoifV4-xdk
retur: https://www.youtube.com/watch?v=Bml20BN47_w
drop: https://www.youtube.com/watch?v=mGahjk_rEek
lob: https://www.youtube.com/watch?v=NZicgJEFVm4
flugtning: https://www.youtube.com/watch?v=UTL8YSKFIcg
taktik: https://www.youtube.com/watch?v=DHsgVb84tGo
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Rulleskøjter og indlæring af motoriske bevægelser
introduktion: I dette forløb har eleverne arbejdet med disciplinen rulleskøjteløb, som har foregået indendørs på in-liners. Der har hovedsagelige været fokus på korrekt teknik i de enkelte delelementer. Det teoretiske perspektiv har omhandlet indlæring af motoriske færdigheder og nervefysiologi.
faglige mål:
- at beherske grundlæggende teknik i delelementerne: Start, Bremsninger, drejninger - herunder slalom (sakse-position) og crossover, lemon drops. baglæns kørsel. C-cut. baglæns crossover og baglæns lemon drops.
- opnå kropsbevidsthed
- opnå viden og kundskaber i centralt nerve-fysiologisk stof
et enkelt modul er brugt på at lære tricks på rulleskøjter: Jumps, 180 grader, 360 grader. spin-stop, for enkelte: criss-cross.
eleverne har afsluttet med at spille rulleskøjtehockey, men det har været færdighederne på rulleskøjter der er blevet vurderet - ikke de hockey tekniske færdigheder
NB. Eleverne har i en enkelt time haft besøg af et par tidl. landsholdspillere i basketball. Dette ligger udenfor forløbets faglige indhold, men den enkelte times indhold tages op i 3.g boldspil-forløb.
pensum:
T. Wolf & J. Hansen - B-for bedre idræt, 1 udg. (2010) side 125-136
Bergholdt, A og Bøcher, K - idrætsportalen - afsnittet: naturvidenskabelig idrætsteori - tekniktræning: motoriske færdigheder (5 sider)
Yubio (2024) T.S. Skadhede et al. afsnit 27.6 - God koordination (3 sider)
teknik på rulleskøjter: (grundposition, V-position, parallelsving, crossovers, baglæns kørsel og bremsninger) kopi fra: PULS - en idrætsbog side 305-309, C. Bergsjø & I. Kvikstad. Gads forlag 2003
videomateriale:
crossovers: https://www.youtube.com/watch?v=dq2mg0TOvO4
parallel drejninger: https://www.youtube.com/watch?v=QGIzTQKO9S4
baglæns kørsel og criss-cross: https://www.youtube.com/watch?v=q4IBx41FuuI
lemon drops: https://www.youtube.com/watch?v=4W7FabsonbQ
spin-stop: https://www.youtube.com/shorts/fExR0Tq3FzU
synapsers nervesignal: https://www.youtube.com/watch?v=hE-pfleRtfw
hjernens opbygning og CNS: https://www.youtube.com/watch?v=PVvcTN6-MMA
supplerende stof:
oversigt over nervesystemet (CNS, PNS, sensorisk og motoriske nerver, somatisk og autonome nervesystemt (parasympaticus og sympaticus)
eksperimenter:
nerveledningshastighed
jump-and reach test
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
studietur
Klassen har været på studietur en uge i Barcelona i et samarbejdet mellem idræt og matematik.
De idrætslige aktiviteter der er undervist i, har hovedsagelige været vand-aktiviteterne;
Stand-up paddle
havkajak
wind-surfing
orienteringsløb og morgenløb
Yoga
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
2.g dans - dansk idrætshistorie og idrætskultur
introduktion: Klassen har i dette forløb arbejdet med en stor fælles performance til musik som er en del af skolekulturen for alle 2.g-klasser på Campus Bornholm.
Klassens selvvalgte tema har været kærlighed-polterabend.
Holdet er i praksistimerne undervist med udgangspunkt i Labans bevægelseslære og der har været mindre lærerstyrede sekvenser hvor klassen er blevet varmet op til musik.
faglige mål:
at bevæge sig i takt til musik og udvise bevægelseskvalitet i dansen
at indgå i idrætsspecifikke samarbejdsrelationer og at have forståelse for egne og andres roller.
udvise kropsbevidsthed.
at kunne analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier i Danmark og at have grundlæggende viden om dansk idrætshistorie og idrættens organisationsformer.
pensum:
Wolf, T. & Hansen, J. - B-for bedre idræt, 1.udg (2010) side 168-174
I-bog: B-for bedre idræt afsnit 11.3 - idrætten og det offentlige (taget herfra pga. opdaterede tal) (5 sider)
J.Franch, Idræt B - idrætsteori side 36-37, afsnittet; "Hvorfor har vi 3 hovedorganisationer i Danmark" (2 sider)
Krop og samfund - kap 3. - Gymnastikken bliver en massebevægelse, side 17-26 (10 sider)
link: https://www.teamdanmark.dk/presse/nyheder/2019/juni/uddannelse-skaber-hele-idraetsmennesker (fokus på Team-Danmarks rolle) (3 sider inkl. lille videoklip)
http://politiken.dk/sport/ECE41984/idraet-dgidif-fusion-i-haard-modvind/
"Laban" af Solveig Løvendahl Gustafsson (BESS-konceptet)
"kreahjulet" (lærerkopi)
supplerende stof:
oversigt over danskernes foretrukne organisationsform fordelt på alder (taget fra Idan 2016)
videomateriale:
Ling-gymnastik: https://www.youtube.com/watch?v=DhnSSw1sX9o
dansk idrætsliv - afsnit 1 (45 min)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Floorball som konditionsgivende boldspil
introduktion: Holdet er i dette forløb blevet undervist i boldspillet floorball og der her her været særligt fokus på at udvikle god teknik i de enkelte delelementer, samt at udvise/træne elevernes fysiske kapacitet op imod 3.g træningsprojektet.
Den teoretiske del af forløbet har drejet sig om præstationsforbedring, hvor der her har været særligt fokus på arbejdsfysiologien i form af aerob og anaerobt arbejde, men idrætspsykologien har også været inddraget i et vist omfang
tekniske fokuspunkter:
- driblinger i for og baghånd (tempo og kontrol)
- afleveringer (træk og slagaflevering)
- afslutninger (trækskud og slagskud)
- taktik (placering i forsvar og angreb) (2-2-1 og 2-1-2) (brede backer, center og wings)
faglige mål:
- at opnå god fysisk kapacitet (aerob og anaerob)
- at beherske centrale færdigheder indenfor floorball
- at udvise god arbejdsfysiologisk forståelse (aerob og anaerobt arbejde)
- at argumentere fagligt på en klar og præcis måde
- at udvise grundlæggende forståelse for idrætspsykologien (motivationsprocesser og talentarbejde)
pensum:
Wolf, T & Hansen, J. B-for bedre idræt, 1.udg. (2010)
kap 8 - motivation og målsætning, s. 137-154
kap 4 - aerobt arbejde s. 68-90
kap 5 anaerobt arbejde s. 92-104
Yubio, I-bogs-version (2024) (: Skadhede et.al side 211-212 (Ficks princip)
J. Bangsbo & L.B. Michalsik - Optimal Træning (2018) side 49-52 (om højdetræning)
Gyldendals idrætspsykologi, Henriksen, C et.al (2007) - I-bog afsnittene; "Hvad er coaching" og "coaching og læring"
podcast: https://gamechanger.nu/podcast/talentidentifikation/ (de første 15min) (fokus: race to the bottom, guldgraver, guldbygger og guldskaber
Krop og Samfund - Ledelse i idræt - side 70-71 (de 3 ledelsesformer)
artikel: https://gym-idraet.dk/nyheder-viden/talentidentifikation-til-hverdag-og-test-i-sport-og-uddannelse/
artikel: Sammenhæng mellem kondital og sundhed, T.Wolf - Supplerende stof fra I-bogen B-for bedre idræt (1 side)
Centrale og perifere effekter af aerob træning (taget fra DIF - aerob præstationsevne)
https://jyllands-posten.dk/nyviden/ECE4740389/overraskende-nyt-om-hoejdetraening/
supplerende ift. motivationsprocesser:
- maslows behovspyramide
- Flow-modellen af mihaly csikszentmihalyi
- Hawthorne-effekten
-skumfidus forsøget
- Skinners operante betingning (ydre motivation)
video
- I am a champion - https://www.youtube.com/watch?v=yX39J_YyKbs
- Magnus og monumentet - tv2-bornholm (17/3-2025) (om højdetræning og laktatmålinger - OBLA)
eksperimentelt arbejde:
-test af lungekapacitet under hvile og arbejde
- test af maksimal iltoptagelse på ergomenter-cykel
pulsmålinger under floorball (inddragelse af Karvonen-formlen) (https://iform.dk/sundhed/hvordan-udregner-jeg-min-max-puls)
floorball-teknik:
video:
driblinger: https://www.youtube.com/watch?v=fX0gYzKHjZU
afleveringer: https://www.youtube.com/watch?v=Em1CpWOaudM
afslutninger: https://www.youtube.com/watch?v=oBEugwZk400
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
SRO - doping
I et samarbejde med studieretningsfaget Biologi A har eleverne arbejdet med temaet doping. SRO-forløbet leder op til SRP i 3.g og der har her været et metodisk og videnskabsteoretisk fokus, såvel som fagligt. Eleverne har i mindre grupper udformet problemformuleringer og har herefter individuelt besvaret en opgaveformulering som har omhandlet enten Androgene anabole steroider eller EPO. Der har foruden det materialet i det tilknyttede ressourcerum været krav om at selvstændigt at udvælge materialer.
idrætsfagligt pensum:
Tybjerg, Erik & Tybjerg, Lotte - idræt, teori og træning (2002) s. 142-151
Bundgaard Iversen, Evald et.al. Kroppen i tykt og tyndt (2008) side 86-89
Vest Christiansen, Ask - Sportens overskridende væsen. side 75-90 (fokus på sportens ånd og væsen)
Physiology of sports and exercise. 5. edition. - Kenney, L. Wilmore, J. Costill, D. (2012) side 405-413
artikler:
"sportens dilemma: Når snyd er i orden, men doping er forbudt, Dalgård, R. dr.dk 17/9-2019 (3 sider)
https://videnskab.dk/krop-sundhed/disse-fire-typer-bruger-steroider/
https://videnskab.dk/krop-sundhed/forsker-stop-med-at-straffe-dopede-atleter/
https://www.dr.dk/sporten/danske-dopingdoemte-bliver-nu-tilbudt-psykologhjaelp
https://videnskab.dk/krop-sundhed/jo-doping-med-epo-er-meget-effektivt/
video:
Bjarne Riis indrømmer doping (https://www.youtube.com/watch?v=CxY_kvYaF5Y)
Doping - med livet som indsats (dr3) (2019) (50 min)
supplerende stof:
wada-ama.org
anti-doping.dk
uddrag fra Dif: Aerob præstationsevne , Bojsen Michalsik, L. (2007)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Træningsprojekt, træningslærer, funktionel træning
Træningsprojekt, træningslærer, funktionel træning og bevægelseslærer.
I forløbet gennemføres træningsprojekt som skydes i gang med test: bip-test, muskeludholdenhedstest og muskelstyrketest. Gennem forløbet arbejdes der selvstændigt og formålet er, at tilegne sig viden om forskellige træningsformer og hvordan træningen kan planlægges for opnåelse af forbedring i styrke, udholdenhed og kondition, med et særligt fokus på kondition. Yderligere skal i kunne reflektere over egen praksis.
Sideløbende arbejder vi med funktionel træning, som helkropstræning. Målet for forløbet er, at I skal have kendskab til funktionel træning som konditionsgivende træning, kunne udføre cross-fit inspirerede øvelser teknisk korrekt, samt have forståelse for forskellige måder træningen kan sammensættes på.
I teori arbejdes med træningslære udfra (træningslære kompendium af Ole Nisbeth) - vi arbejder med arbejdskravsanalyser - forskellige former for træning samt træningsplanlægning udfra FIT princippet samt Superkompensationsbegrebet. Vi arbejder med Træningsrapporten indhold og afvikling.
I hver lektion præsenteres i for en ny måde at sammensætte en WOD på.
Teoretisk arbejder vi med træningslærer og hvordan træning kan planlægges. Vi arbejder med bevægelseslærer og laver en bevægelsesanalyse af armstræk.
I skal kunne:
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde.
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde.
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde.
- Opnå teoretisk viden om muskelarbejde i funktionel træning.
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer.
- Støtte, motivere og korrigere og tælle for klassekammeraterne.
I drejebøgerne sammensættes en WOD. Forløbet sluttes af med en Sudden death forløbsprøve, mens træningsprojektet afsluttes med test.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Forløb#9
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/6785/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74484745497",
"T": "/lectio/6785/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74484745497",
"H": "/lectio/6785/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74484745497"
}