Holdet 3e htx TI (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Z - NAB CB
Fag og niveau Teknologi A
Lærer(e) Noa Steen Andersen
Hold 2023 TI/e htx (1e htx TI, 2e htx TI, 3e htx TI)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til teknologi
Titel 2 Sundhed, Produktudvikling
Titel 3 3D teknisk tegning
Titel 4 Company Programme
Titel 5 Mikrobryggeri
Titel 6 Transport og CO2
Titel 7 Skruemaskinen og højtaleren
Titel 8 En verden af beton
Titel 9 Campus Cosmetic
Titel 10 Førerløse biler
Titel 11 Teknologivurdering
Titel 12 Bygninger og energiforbrug
Titel 13 Vandkulturhuse
Titel 14 EnergiØ Bornholm
Titel 15 Femern-forbindelsen
Titel 16 Strategi og forretningsmodel
Titel 17 Produktionssystem
Titel 18 Eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til teknologi

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Sundhed, Produktudvikling

Du skal arbejde med teknologisk innovation ved at udvikle produkter gennem en systematisk og iterativ produktudviklingsproces indeholdende faserne problemidentifikation, problemanalyse, produktprincip og produktudformning. Udviklingen skal bunde i analyser og dokumentation af en samfundsmæssig problemstilling. Følgende kernestof dækkes:
- problemanalyse
- idégenerering
- produktprincip og produktudformning
- strukturering af projektarbejde, herunder tidsplan
- visuel formidling  
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3D teknisk tegning

Tegnetekniske begreber gennemgås og opgaver løses i det udleverede Maskintegnings-kompendium.
Der skal lave en teknisk tegning af et selvvalgt produkt. Tegningsmaterialet skal indeholde en arbejdstegning med de funktionelle mål, en samlingstegning samt en stykliste.
Der skal afleveres et worddokument med en beskrivelse af produktet, en redegørelse for opbygning af en teknisk tegning samt tegningsmateriale fra Onshape. Derudover skal der fremstilles et fysisk produkt printet ud på 3D-printer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 Mikrobryggeri

Læringsmål:
• At arbejde i projektgruppe med ansvarsfordeling
• At udvikle et koncept for den producerede øl
• At undersøge i litteraturen forskellige aspekter af ølfremstilling både fra naturvidenskabeligt og historisk synsvinkel
• Bruge bruge teoretisk viden fra andre fag til at forklare gæringsprocessen og beregne alkoholprocenten i øl
• At producere en udvalgt øltype
• At fremvise projektet ved en mundtlig og skriftlig formidling
• At evaluere eget og gruppens arbejde

Faglige mål og fagligt indhold:
• At anvende professionelle værktøjer og metoder, arbejde sundhedsmæssigt forsvarligt ved fremstilling af produkter i skolens værksteder og laboratorier, fremstille produkter af god kvalitet og vurdere og dokumentere kvaliteten af produktet
• At anvende og redegøre for relevant naturvidenskabelig viden i en teknologisk sammenhæng og i forbindelse med produktudvikling og fremstillingsproces
• At arbejde selvstændigt og sammen med andre i større problembaserede projektforløb og anvende metode til at planlægge, gennemføre og evaluere projektforløbet
• At dokumentere og præsentere projektforløb, skriftligt, mundtligt og visuelt
• At formidle viden overbevisende og præcist i skriftlig og mundtlig form.
• At tilegne sig og bruge metoder til idéudvikling
• At kunne bygge op en teknisk rapport
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Mikrobryggeri 17-05-2024
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Skrive
  • Projektarbejde
  • Almene (tværfaglige)
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Tekstbehandling
  • Regneark
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Projektarbejde

Titel 6 Transport og CO2

Transport og CO2-udledning hænger uløseligt sammen. I hvert fald så længe drivmidlet er fosile brændstoffer.
Både personer og gods transporteres dagligt rundt, og afhængig af formål træffes forskellige valg mht. transportmiddel og rejseform. Mange faktorer spiller ind på valget: Økonomi, tid, mulige transportmidler, komfort, planlægningshorisont.
Et spørgsmål ønskes besvaret: Er det billigst at køre i tog? Er det hurtigst at flyve? Er CO2-udledning ved transport i bil større end ved bus? Svarene er ikke altid nemme – endsige hurtige – at give. Med en model til rådighed, kan svarene gives enkelt og hurtigt. Det kræver dog et forarbejde at indsamle og organisere data, så de kan anvendes og præsenteres, til glæde og gavn for brugeren af modellen.
Problemformulering:
For at kunne træffe en kvalificeret beslutning om valg af transportform, kræves der viden om pris, tid og miljøbelastning for det pågældende valg.
Metode:
Der skal udvikles en model i et regneark, hvor det er muligt at få oplyst transporttid, pris samt miljøbelastningen i form af kg CO2 pr. person for valgt af transportform på Bornholm.
I modellen skal det være muligt at kunne foretage valg indenfor forskellige parametre mht. transportmidler, antal personer. Perspektiver anvendelse af modellen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Skruemaskinen og højtaleren

Arbejde med den videnskabelige forståelse for elektromagnetisme og dens anvendelsesmuligheder. I praksis laves en simpel DC-motor og der laves en simpel højtaler.

Faglige mål:
- anvende og redegøre for relevant naturvidenskabelig viden i en teknologisk sammenhæng og i forbindelse med produktudviklingsprocessen
- redegøre for teknologiens samspil med det omgivende samfund i et nationalt og globalt perspektiv
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Elektromotoren og højtaleren 06-09-2024
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Almene (tværfaglige)
  • Personlige
  • Kreativitet
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Projektarbejde

Titel 8 En verden af beton

I dette forløb skal der arbejdes med beton.
De faglige mål er:
- anvende naturvidenskabelig metode til produktion af viden
- redegøre for miljømæssige overvejelser i forbindelse med produktudvikling
- redegøre for teknologiens samspil med det omgivende samfund i et nationalt og globalt perspektiv

Følgende opgaver indgår i projektet:
- undersøge de miljømæssige belastninger ved fremstilling af cement.
- undersøg forskellige faktorers betydning for betons styrke
- design og fremstil et betonelement, der overholder opstillede krav


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Campus Cosmetic

Er det vigtigt at regulere og kontrollere udvikling og produktion af kosmetik?
Har det betydning for andre end brugeren af kosmetik, hvorledes det er fremstillet og senere bortskaffes? Er kosmetik en ”beskidt” produktion?

Formål:
At producere et kosmetikprodukt.
At gøre rede for de hovedbestanddele der indgår i sammensætningen af et kosmetikprodukt
At kende til virkningen af de forskellige stoffer, der indgår i et kosmetikprodukt
At forholde sig kritisk til tilsætningsstoffer i hudplejeprodukter
At få viden om bæredygtighed, livscyklus- og miljøvurdering.
At lave livscyklusvurdering for en plastemballage OG en glasemballage
At foretage markedsføringsmæssige analyser

Faglige mål:
– analysere og dokumentere en samfundsmæssig problemstilling og anvende metode til systematisk produktudvikling, hvor samspillet mellem konstruktion, produktion og markedsføring integreres til udvikling af et produkt, der bidrager til problemets løsning
– redegøre for de væsentligste miljøeffekters årsag og virkning og for miljømæssige overvejelser i forbindelse med produktudvikling.
– anvende professionelle værktøjer og metoder, arbejde sikkerheds- og sundhedsmæssigt forsvarligt ved fremstilling af produkter i skolens værksteder og laboratorier, fremstille produkter af god kvalitet og vurdere og dokumentere kvaliteten af produktet.
– anvende og redegøre for relevant naturvidenskabelig viden i en teknologisk sammenhæng og i forbindelse med produktudvikling og fremstillingsproces.
– arbejde selvstændigt og sammen med andre i større problembaserede projektforløb og anvende metode til at planlægge, gennemføre og evaluere projektforløbet
– dokumentere og præsentere projektforløb, skriftligt, mundtligt
– formidle viden overbevisende og præcist i skriftlig og mundtlig form.

Kernestof::
– enhedsoperationer, processer [...] i tilknytning til de udvalgte materialer og komponenter
– sikkerhed og sundhed i forbindelse med arbejde i værksteder og laboratorier.
– miljøvurdering, vurdering af materialer og produkters påvirkning af miljøet.
– globale, regionale og lokale miljøeffekters årsager og virkninger
– kvalitets- og miljøledelse: virksomhedens sikring af ensartede produkter, virksomhedens styring af ressourceforbrug og miljøpåvirkninger.
– omkostningsberegninger og markedsføring af produkter
– opbygning af en teknisk rapport
– skriftlig og mundtlig formidling
– anvendelse og angivelse af kilder.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Betonopgave i udbud 05-11-2024
Campus Cosmetics 20-01-2025
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Førerløse biler

Overgangen til en mere automatiseret transportform er en udvikling, der har været i gang i nogle år. Dette skyldes en kombination af teknologisk fremskridt og ønsket om at gøre transport sikrere, mere effektiv og bæredygtig. Èn af opgaverne ved denne overgang, er at erstatte den menneskelige vurdering af eksempelvis bremselængde med en computers vurdering baseret på algoritmer og input fra sensorer.
Hvis temperaturen er under frysepunktet og vejens ”farve” er hvid - så er bremselængden længere end hvis den er sort. Dette skyldes den nedsatte friktion. Dvs. data omkring friktionskoeficienter sammenkobles med input fra en række sensorer til at korrigere bilens hastighed.
I dette lille forløb skal der fremstilles et udstyr til måling af friktionskoefficienten.

Formålet er at arbejdet produktudvikling, arbejdstegning og produktfrembringelse.


Opgave:
• Lav et produkt til bestemmelse af friktionskoefficienten.

Opgaven løses i grupper på 3-4, og afsluttes med en rapportaflevering.




FAGLIGE MÅL (iflg. Læreplanen)
At anvende og redegøre for relevant naturvidenskabelig viden i en teknologisk sammenhæng og i forbindelse med produktudvikling og fremstillingsproces
At redegøre for, hvordan teknologisk viden produceres, herunder tanker og teorier, der ligger bag teknologiens udvikling, og for teknologiens samspil med det omgivende samfund.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Førerløse biler og friktionskoefficent 13-03-2025
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Teknologivurdering

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Bygninger og energiforbrug

• Redegør for egenskaber ved og anvendelse af forskellige isoleringsmaterialer
• Redegør for hvordan varmetab foregår og forklar hvad u-værdi er
• Lav forsøg af til bestemmelse af "bygning"'s u-værdien
• Undersøg og vurder fysiske og tekniske forhold omkring et husbyggeri, der har betydning for varmeforbruget i et husbyggeri.
• Beregn u-værdien for Campus Bornholm (Minervavej 2), baseret på data fra 2019/2020. Foretag selv de nødvendige vurderinger af tid og temperaturer.
• Bilag til rapporten: Plan for udarbejdelse af rapport. Angiv ansvarlige for de enkelte opgaver
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Vandkulturhuse


I forløbet undersøges de tekniske krav til vandkulturhuse/svømmehaller. Der laves en teknologianalyse af væsentlige rensningsteknologier.
Der undersøges hvordan vandkulturhuse/svømmehaller arbejder med bæredygtighed. I forløbet besøges Gudhjem svømmehal, der har indført flere energimæssige og miljømæssige forbedringer, for at leve op til kravene for moderne vandkulturhuse/svømmehaller.
Forsøg: Vands klarhed. Mål turbiditet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 EnergiØ Bornholm


I Teknologi har vi tidligere arbejdet med "Trekasse-modellen". I dette forløb arbejdes med at lave en "PESTEL"-analyse, som metode til at undersøge og analyserer en teknologis samspil med det omgivende samfund.
Metoder og modeller gennemgås og der udarbejdes eksempler på anvendelse af disse på teknologier indenfor affaldshåndtering.

I forhold til EnergiØ Bornholm laves i fællesskab en PESTEL-analyse, hvor de enkelte grupper har fokus på specifikke aspekter.
Der afleveres en samlet rapport pr. gruppe, der inddrager de øvrige gruppers fremlæggelser af deres respektive fukusområde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Femern-forbindelsen

Fehmarn Green Build and Construction Challenge præsenterer en unik mulighed for elever fra tekniske gymnasier for at få indblik i og at engagere sig i fremtidens bæredygtige byggeri og megainfrastruktur.
Formålet med konkurrencen er, gennem projektarbejde med fokus på Femern-byggeriets potentialer og udfordringer, at stimulere elevernes viden og interesse for karrierer inden for bæredygtigt byggeri og anlæg. Med udgangspunkt i en studietur til Rødbyhavn, hvor eleverne introduceres for Femern-projektet og relaterede potentialer i nærområdet, udarbejder eleverne en problemformulering, som er udgangspunktet for arbejdet gennem hele projektforløbet. I projektforløbet kan den enkelte skole selv tilrettelægge forløb, tidsforbrug og hvilke fagområder der kan indgå i projektet. Undervejs vejledes eleverne af egne lærere samt af eksperter fra RUC, Zealand og DTU, som tilbyder faglige input til elevernes problemstillinger.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Strategi og forretningsmodel

Entreprenørskab, forretningsmodeller og forretningsplan
- Strategi: Planlagt strategi og fremvoksende strategi
- Kriterier en god strategi skal opfylde
- Vision, mission, mål
- SWOT opstilling
- PEST analyse
- Porters 5 forces
- Værdikæden
- Konkurrencestrategier
- Vinduesmetaforen
- Virksomhedens evne til innovation
- Tre innovationsstrategier: prisdreven innovation, brugerdreven innovation, forskningsdreven innovation
- Immaterielle rettigheder: patent, brugsmodel, design, varemærke

- Forretningsmodel, Business Model Canvas
- Forretningsmodellens byggesten
- Socialøkonomiske forretningsmodeller
- Cirkulære forretningsmodeller
- Omkostningsdrevne og værdidrevne forretningsmodeller
- Forskellige typer af indtægter i en forretningsmodel
- Økonomisk bæredygtighed i forretningsmodeller
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvtillid
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 17 Produktionssystem

Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Eksamensprojekt

Indhold
Omfang Estimeret: 40,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Projektarbejde