Campus Bornholm GYM
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Campus Bornholm GYM
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2g Ty2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2024/25 - 2025/26
Institution
Z - NAB CB
Fag og niveau
Tysk B
Lærer(e)
Else Margrethe Flyger Poulsen, Kenn Erik Pedersen, Line Marie Pihl Hansen, Susanne Wittrup
Hold
2024 Ty/2 (
1g Ty2
,
2g Ty2
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Introduktion til faget - Selfie
Titel 2
Landeskunde
Titel 3
Das Sein
Titel 4
Berlin
Titel 5
Forløb#1
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Introduktion til faget - Selfie
Vi arbejder med afsnittet "Selfie" fra bogen Auf Uns.
Der er fokus på samtale, udtaleregler, transparente ord, verbernes bøjning, og sprogindlæring.
Teksterne fra kapitlet bruges også til at træne tekstgennemgang.
Indhold
Kernestof:
Introduktion: Was weisst du über Deutschland?
Opgaver med Fragewörter und "Auf uns" mit Andreas Bourani.
Andreas Bourani - Auf uns (Official Video)
Træn spørgeord og læs teksten "Auf uns" igennem for dig selv og tænk på udtale.
lær bøjning af verbet sein = være og spielen i præsens udenad (se linkene)
Bøjning af verbet sein i alle tysk tider
Bøjning af verbet spielen
Læs i Generation Selfie s.23 Programmiert. Tag Alles in allem med.
Tim Bendzko - Programmiert (Offizielles Video)
Aufgaben zu Tim Bendzko.docx
description
Læs Tim Bendzko digtet: Programmiert og lav opgave 2 (find subjekt og verballed i Strofe 1 - hvilke person, tal og tid?
Tag alles in allem med.
Omfang
Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Landeskunde
Introduktion til faget samt general viden om Tyskland med fokus på følgende områder:
- Hvad karakteriserer tyskerne og danskerne, og hvilke fordomme har de over for hinanden.
- Forskellen i høflighedsformer: Hvornår siger man du / de? Og hvordan påvirker det kommunikationen, hvis der bruges en forkert tiltaleform.
Didaktik:
- Mange små taleøvelser for at fordre en positiv tilgang til faget og elevernes egne tyskkundskaber.
Indhold
Kernestof:
Smalltalk 3 - Was hast du heute vor.docx
description
Das Kennenlernenspiel.doc
description
Wortschatz.docx
description
Som forberedelse til opstart af tyskfaget skal I hjemme lytte til denne podcast, som handler om Danmarks relation til Tyskland, samt hvilken status det tyske sprog har i Danmark: Tyskland, det ukendte naboland | Vi elsker eksperter! Notér 3 pointer,
Deutsche Mentalität (Übungen).docx
description
Bitte den Text Fakten über Deutschland.docx zu Hause lesen und verstehen.
Bitte Teil 1 des Textes Typisch dänisch, typisch deutsch.docx zu Hause lesen und verstehen.
description
Bitte die Aufgaben zu Hause fertig machen: Deutsche Mentalität (Übungen).docx
description
Taleøvelser.pdf
description
Bitte Teil 3 des Textes „Typisch dänisch, typisch deutsch.docx “ zu Hause lesen und übersetzen.
Bitte die Übung „Die Dänen und die Deutschen.docx “ zu Hause machen, Fragen 1-4.
Siezen und Duzen.docx
description
Startscreening
Aufgaben zum Interview - Siezen und Duzen.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Lytte - Lytteforståelse: Videoer med tyskere der taler om de gennemgåede emner.
Læse - Forholdsvis korte tekster.
Diskutere - Udtrykke egen holdning til hvad det vil sige at være dansker og tysker.
Almene (tværfaglige)
Kommunikative færdigheder - Mange små taleøvelser.
Personlige
Selvtillid - Tilpassede opstartskrav der fordrer positiv tilgang til faget.
IT
Lectio
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 3
Das Sein
Emnet handler om det at være i verden: at være en familie, at være venner/kærester, at være anderledes, at være en del af en kultur/et land.
Indhold
Kernestof:
Der Mann der nie.pdf
description
Vi skal bruge grammatikbogen "Alles in allem". Derudover ser vi på en tekst.
Lektien er at læse og oversætte s.93 linje 24 og frem til slutningen af "Der Mann, der nie zu spät kam". Derudover samler vi op på grammatikken fra sidst i "Alles in allem".
Kann der Fussball ein Land verändern.pdf
description
Fragen für Kann der Fussball ein Land verändern.docx
description
I finder lektien på jeres forside, når I logger ind på Minlæring (minlaering.dk) med jeres unilogin. Vi skal høre Lenea og Aylas Zusammenfassung af "Der Mann, der nie zu spät kam".
Vi går videre i "Alles in allem" og begynder på en ny tekst. Vi mangler dog lige at formulere budskabet i "Der Mann, der nie zu spät kam".
Wiedersehen mit Vater.pdf
description
Vi går videre med de svage verber i "Alles in allem", og vi skal lige formulere budskabet i "Kann der FuBball ein Land verändern?". Vi begynder på en ny tekst.
Vi skal genopfriske grammatikken, så I er bedre forberedt til startscreeningen på tirsdag i næste uge. Vi bruger "Alles in allem" til det.
Vi skal gennemføre vores startscreening på Minlæring i løbet af lektionen.
Lektien er at læse og oversætte s.9 linje 32 til s.11 linje 11 i "Wiedersehen mit Vater". Vi går videre med de svage verber i "Alles in allem".
Vi skal høre et handlingsresumé fra Altheas gruppe og Emilies gruppe. Lektien er at læse og oversætte sidste del af "Wiedersehen mit Vater". Vi går videre i "Alles in allem", hvor vi skal se på pluskvamperfektum af de svage verber.
Vi skal arbejde med en lidt mere kreativ opgave, hvor I skal forsøge at gøre brug af nutid, førnutid, datid og førdatid.
Du bist ein Freizeit-Nazi.pdf
description
Vi skal høre et handlingsresumé fra Altheas gruppe. Lektien finder I på forsiden, når I logger ind på minlaering.dk med jeres unilogin. Vi begynder på en ny tekst.
Sprichwörter und Zitate zum Thema Freundschaft.docx
description
Som introduktion til den næste tekst skal vi løse en kreativ opgave. Ein netter Kerl.pdf
description
Vi skal høre de sidste sammenfatninger af, hvad henholdsvis Özgür og Mark siger og mener. Vi skal løse en kreativ opgave vedrørende venskab. Vi skal beskæftige os med sætningsanalyse i "Alles in allem".
Vi skal beskæftige os med sætningsanalyse ud fra "Alles in allem". Vi skal også arbejde med "Ein netter Kerl" - en tekst, som vedrører det at være kærester.
Hinter der Tür.pdf Textfragen Hinter der Tür.docx
Lektien er at færdiggøre svaret på opgaven Findet die Repliken der Personen und übersetzt sie. I teksten ("Ein netter Kerl") har vi die Mutter, der Vater, Nanni, Milene og Rita. Lav en liste for hver person, så man får et helhedsbillede.
Vi går videre i "Alles in allem". Og vi begynder på en ny tekst.
Lektien er at læse hele teksten "Hinter der Tür" færdig. Der vil så være ca. 30 minutter i lektionen til at færdiggøre svarene på opgaverne til teksten. Vi går videre med sætningsanalysen i "Alles in allem".
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Berlin
Vi skal beskæftige os med viden om Tyskland (Landeskunde) i form af en introduktion til Berlin som hovedstad og metropol.
Indhold
Kernestof:
Vi begynder på det nye emne: Berlin. NB! Ved tyskafleveringen I har for, er der 4 timers elevtid. Hvis I skriver en dansk tekst og får den oversat, fx ved IT-programmer, bruger I ikke ca. 4 timer på opgaven.
Berlin 1947.pdf I lektionen vil der også være en lektie på Minlæring, så husk at tage høretelefoner med.
description
Vi skal tale om resultatet af "testen" i sætningsanalyse og om jeres elevfeedback til "Berlin 1947". Vi går videre til en tekst om Berlinspørgsmålet. Die Berlinfrage.pdf Vi skal bruge "Alles in allem".
description
Jeg skal høre jeres oversættelse af "Die Berlin-Frage". Vi finder sammen frem til hovedpunkterne i teksten (med støtte i jeres elev-feedback). Vi skal bruge "Alles in allem".
Vi skal se lidt mere på Berlinblokaden og luftbroen til Berlin. Vi skal også se på grammatik i "Alles in allem". Mercedes und der Schokolade-Pilot.pdf Fragen für Mercedes und der Schokoladepilot.docx
Vi går videre med "Mercedes und der Schokolade-Pilot". Vi forsøger også at lave nogle ordforrådsøvelser. Vælg det rigtige ord og indsæt i nutid.docx
description
Vi skal gå videre i "Mercedes und der Schokolade-Pilot", og vi går også videre i "Alles in allem".
Fragen für Mercedes und der Schokoladepilot 2.docx
description
Der er en lille lektie: Det er at lave opgave 1 nr. 8-14 på side 54 i "Alles in allem" (om personlige pronominer).
Ud over at se på pronominer skal vi beskæftige os med "Mercedes und der Schokolade-Pilot".
Du hast mich tausendmal belogen.docx
description
Vi går videre med de personlige pronominer i "Alles in allem", og vi skal beskæftige os med sidste del af "Mercedes und der Schokolade-Pilot".
Gründung der BRD der DDR.pdf Fragen für Gründung der BRD und Gründung der DDR.docx
Der var en enkelt gruppe, der nåede at omformulere afsnittet "Rosinenbomber" til "egne ord" på tysk. Det skal vi lige høre. Vi skal se på de possessive pronominer i "Alles in allem" og begynde på en ny tekst.
Vi skal beskæftige os med de possessive pronominer i "Alles in allem" og med grundlæggelsen af DDR.
Vi skal løse en opgave til om de possessive pronominer i "Alles in allem". Vi begynder på en tekst om opførelsen af Berlinmuren set fra et østtysk synspunkt. Der 13 August.pdf
description
På grund af en mellemtime for nogle elever på holdet, kan hele holdet arbejde hjemme med den næste tyskaflevering (om Mercedes og Gail Halvorsen) i stedet for at møde op til 4. lektion fredag. Jeg er selv til stede, hvis nogle ønsker vejledning.
Vi skal gå videre med de stærke verber i "Alles in allem". Vi skal beskæftige os med sidste del af teksten "Der 13. August 1961".
Vi skal på tysk forklare, hvorfor Berlinmuren blev opført ifølge Danmarks nationalleksikon (lex.dk), og sammenligne med forklaringen i den østtyske skolebog. Berlinmuren var en mur lex dk.docx
description
En af grundene til, at østtyskere ville til Vesttyskland, var det økonomiske mirakel, som vi nu skal læse mere om. Das Wirtschaftswunder.pdf Vi går videre med de stærke verber i "Alles in allem".
description
Vi skal gå videre med de stærke verber i "Alles in allem". Vi læser sidste del af "Das Wirtschaftswunder" og begynder på en ny tekst. Die Nacht als alles ging.pdf Kommentarer til Die Nacht als alles ging.docx
Vi skal gå videre med de stærke verber i "Alles in allem" og med "Die Nacht, als alles ging". Jeg vedhæfter en note i form af en relevant tidstavle. Tidstavle.docx
description
Vi mangler en lille smule i øvelsen om de stærke verber. Vi går videre med de sammensatte verber i "Alles in allem". Derudover ser vi på teksten "Berliner Chronik II (1945-1991)". Berliner Chronik II.pdf
description
Husk høretelefoner. Vi skal gennemføre en lektie på Minlæring i løbet af lektionen. Derudover skal I skrive en kommentar vedrørende Minlæring - nærmere forklaring følger i lektionen.
Vi mangler at oversætte en lille smule i teksten "Berliner Chronik II". Da k-klassen næste gang er på ekskursion i København, venter vi med den grammatiske øvelse. Vi skal derfor primært arbejde med det lille projekt om Berlin.
K-klassen er i København. U-klassen skal så arbejde på projektet i denne lektion.
I arbejder bare videre med det emne I har valgt i grupperne. Jeg har vedhæftet et dokument med nogle retningslinjer for projektarbejdet i afleveringsmappen på Lectio.
Jeg siger lige lidt om jeres evaluering af Minlæring.
Planen er at I skal arbejde videre i grupperne. Det er så den sidste lektion i år.
Jeg vedhæfter undervisningsbeskrivelsen for de to forløb jeg har haft med jer. Undervisningsbeskrivelse 1g Ty2 20242025.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 22
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Forløb#1
Vi beskæftiger os med ungdommen af i dag, mere konkret i dette forløb om begrebet influencer. Vi læser forskellige tekster, der alle bidrager med en kritisk forståelse af influencerens betydning for forbrugerne, især for unge mennesker. Der arbejdes i grupper, og forløbet afsluttes med gruppernes eget bud på en influencer, som gruppen har designet ved hjælp af AI. Sluttelig præsenterer grupperne deres influencer for klassen på tysk. I forløbet er indlagt tekster til oversættelse fra tysk-dansk og dansk-tysk samt et spørgeskema på tysk, som danner baggrund for en kvalitativ undersøgelse (på dansk) blandt andre grupper af elever på Campus angående deres forhold til en eller flere influencere. Resultatet heraf oversættes til tysk og medtages til det afsluttende skriftlige resumé.
Indhold
Kernestof:
Heute fangen wir mit dem Thema "Jugend von heute" an. Es geht um den Beruf(?) Influencer*innen.
ordstilling-bisaetning.pdf SPROGETS VÆRKTØJSKASSE.docx Sætninger.pdf substantiver-genus.pdf Tysk grammatikoversigt.pdf Præpositioner.pdf Præpositionernes betydning.pdf Afsnit
kan jeg bruge ai til at designe min egen influence.pdf
description
bildbeschreibung.pdf
Afsnit
Themaverlauf Influencer.pdf
Fælles i klassen: oversæt og dan bisætninger til hver sætning ved hjælp af bisætningsindlederen 'weil' (fordi...)
Fælles i klassen: beskriv på tysk, hvad du ser på billedet
description
Influencer können eine gute Inspiration sein.docx
1) Den Text "Echte Freundin oder Werbefigur" bitte lesen und übersetzen (ab "Leute wie... bis zum ....Schminke verkaufen).
Til info: en 'bornholmsk' influencer:
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/6785/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74484746569", "T": "/lectio/6785/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74484746569", "H": "/lectio/6785/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74484746569" }