Holdet L1hi kit (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution TEC
Fag og niveau Kommunikation/IT C
Lærer(e) Thomas Christian Fredfeldt
Hold 2025 Lhi kit (L1hi kit)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Design plakatserie m. AIDA+KISS+1/3-delingsreglen
Titel 2 Design jeres egen Infografik
Titel 3 Digitalt Design i Tre Skærmbilleder
Titel 4 Eksamensprojekt KommIT C
Titel 5 Kernestof Repetition
Titel 6 Forløb#1

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Design plakatserie m. AIDA+KISS+1/3-delingsreglen

Forløbsbeskrivelse:
Design en plakatserie m. AIDA+KISS+1/3-delingsreglen

Max tre i hver gruppe. Plakatserien må bestå af tre plakater, der til sammen udgør en serie.
En plakatserie vil sige, at flere plakater har samme afsender, samme brugergruppe, samme budskab, samme grafiske udtryk og samme intenderede effekt. Plakaterne er en serie, fordi de skal forstå som en serie. De enkelte plakater i serien kan godt have hver deres motiv, grafiske illustrationer eller billedtekst, men peger alligevel alle frem mod samme budskab til samme brugergruppe, fra en fælles afsender, og alle med samme ønske om effekt hos brugeren. Men plakaterne skal også kunne ses og afkodes hver for sig, - og stadigvæk fungere,, da de ikke nødvendigvis ses ved siden af hinanden.

Læringsmålet i dette forløb er at lære jer at lave grafisk design med eksplicit anvendelse af værktøjer fra designteorien, som er centralt kernestof I KommIT C. Designværktøjerne er; AIDA, KISS, Tredjedelingsreglen, TFR's Bollemodel 2019 samt Gestaltlovene.  Derudover lærer I at anvende noget basalt KommIT C kernestof. Det er: love om ophavsret ved brug grafisk materiale, grundbegreber om overordnede skrifttypefamilier, farveteori, Regler om symmetri, balance, overblik, plads til luft.
1) Studér i jeres grupper samtlige slideshows i jeres KommIT Holdmappe, øverste niveau: " Grafisk Plakatdesign med AIDA Tredjedeling og KISS".
2) Diskutér disse slideshows i jeres grupper
3) Fælles Brainstorm.
4) Beslut indhold i egen plakatserie projekt
5) Udfyld TFR's Bollemodel 2019  - med omhu. Få grønt lys fra TFR.
6) Lav rough skitser på papir, hvor AIDA og KISS anvendes fra starten af. Forklar brugen af AIDA og KISS illustrativt. Lav flere iterationer af skitserne, indtil de virker skidegode.
7) Gentjek skitsernes kommunikationsudtryk med jeres udfyldte bollemodel.  
8) Rentegn skitserne i velvalgt tegneprogram. Anvend farveteori.
9) Opponentgruppe-Feedback på hinandens rentegninger.
10) Indbyg feedback i nye iterationer af rentegningerne, indtil de virker fuldente. Gentjek igen med jeres udfyldte bollemodel.
11) Pak en PDF med alt arbejdet: Indsæt først udfyldt Bollemodel. Indsæt derpå alle iterationer af skitser og rentegninger i kronologisk rækkefølge. Angiv tydeligt, hvad der er det endelige produkt - altså hvad der er den færdige plakatserie. Illustrér løbende jeres brug af af alt anvendt teori med kasser, pile og udfoldede forklaringer og begrundelser med mange ord i hele sætninger.
12)  Aflevér jeres PDF i Afleveringsmappen.

Dette forløb er dimensioneret til seks skemamoduler. Jeres arbejde vil blive vurderet ud fra, at I har brugt den allokerede tid og overholdt alle ovenstående punkter.
mvh. Thomas

Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Design jeres egen Infografik

Forløbsbeskrivelse: Design jeres egen Infografik            max to i hver gruppe  

Husk: En infografik har et fagligt / informativt budskab til dens intenderede brugergruppe. En infografik vil bare bibringe brugeren noget viden. Med andre ord: En infografik har udelukkende en kommunikativ målsætning om at informere brugeren – intet andet. En infografik har IKKE som målsætning at overbevise, sælge, manipulere eller forføre - KUN at informere. Er I med på det?

1) Studér ”To Kernestof artikler til ”Lav din egen Infografik”. Diskuter forståelsen af det i jeres gruppe.
2) Studér ”Visuelt Kernestof kategorier af Infografikker”. Diskuter forståelsen i jeres gruppe.
3) Brainstorm på, hvilke data-budskab I har lyst til at lave - til hvem - i jeres infografik.
4) Tegn TFR’s Enkle Bollemodel op med tyk tuds og papir – eller i egnet software.
5) Udfyld TFR’s Enkle Bollemodel for at planlægge jeres infografik. [Medie: Infografik].
6) Konsultér TFR, når I har udfyldt TFR’s Enkle Bollemodel. Afvent grønt lys til at gå videre.
7) Håndtegn Low-Fi prototype/rough skitse med tyk tuds og papir. Afvent grønt lys.
8) Vælg egnet software til grafisk rentegning. Diskutér gerne valget indbyrdes.
9) Rentegn infografik i software. Gem de forskellige versioner / iterationer / stadier. De skal all med i afleveringen.
10) Indføj visuelt konkrete forklaringer af jeres anvendelse af designteori.
11) Følg læreplanens krav om ”omhu i produktudførelsen”. Ingen sjusk!
12) Aflevér i afleveringsmappen en pdf med følgende:
a) Jeres godkendte udfyldte TFR’s Enkle Bollemodel
b) Jeres håndtegnede Low-Fi prototype / rough skitse
c) Iterationer af forskellige stadier af jeres infografik
d) Til slut den færdige, endelige infografik kaldet: ”Færdigt Produkt”.

Dette forløb er dimensioneret til syv-otte skemamoduler. Jeres arbejde vil blive vurderet ud fra, at I har brugt den allokerede tid og overholdt alle ovenstående punkter. Kh.   Thomas

Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Digitalt Design i Tre Skærmbilleder

Dette er et ultrakort forløb på fire-fem moduler. Så spild ikke tiden i undervisningen. kh. Thomas

1) Beslut indhold i eget produkt om digitalt design.
2) Udfyld TFR Bollemodel 2019
3) Vælg digitalt interface. Fx tablet, pc-skærm eller android. .
4) Lav rough skitser, hvor Tredjedelingsreglen er anvendt. Forklar om anvendelsen af farveteori og om valg af farvepaletter, når du har valgt farver i tegneprogrammet.
5) Individuelt: Anvend reglerne for digitalt design:
Regel 1: Brug gestaltlovene til at skabe overblik
a) Opdele sitet i farvede felter og bokse for at adskille info-kategorier
b) Skabe nærhed mellem tekst og illustrationer, der hører sammen
c) Skabe lighed mellem elementer med samme funktion fx menuer
Regel 2: Brug kontraster til at skabe hierarki. Både størrelses- og placeringskontraster
Regel 3: Disponer teksten i 3 niveauer
Regel 4: Strukturer stoffet i logiske kategorier
Regel 5: Følg nettets konventioner: De mest udbredte konventioner for navigation på nettet er:
• Understreget tekst er links
• Vandrette og lodrette bjælker i toppen og venstre side af sitet er menuer
• Et Klik på sitets logo/navn bringer brugeren tilbage til hovedsiden..
6)  Pak en PDF med alt arbejdet: Indsæt først udfyldt Bollemodel, derpå alle iterationer af skitser, rentegninger og til sidst det færdige produkt. Illustrér og forklar jeres brug af alt anvendt teori.
kh
Thomas

Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Eksamensprojekt KommIT C

Forløbsbeskrivelse: Eksamensprojekt KommIT C..
Varighed: 14-15 skematimer

Max. tre gruppemedlemmer. Det er også tilladt med én - og topersoners grupper i eksamensprojektet.

Sørg for at opsøge vejledning flere gange hos Thomas undervejs i arbejdet med eksamensprojektet.

I skal nemlig vide, at det afleverede eksamensprojekt ifølge ministeriets regler hverken må vurderes fagligt eller karakterfastsættes af læreren.

Læreren må altså ikke give nogen som helst afsluttende formel skriftlig feedback på eksamensprojektet.

Derfor skal I i stedet suge til jer og stille kvalificerede spørgsmål under vejledningen af jeres eksamensprojekt.

Er I med på den? kh. Thomas

Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Kernestof Repetition

Kernestof repetition - otte moduler..

I ønsker vel ikke at opleve, at censor trækker jer et helt nøk ned på syvtrinsskalaen, selv om I har lavet et ret godt projekt, blot fordi, I svarede tøvende på det sidste spørgsmål til det grundlæggende kernestof?

Hvis censor efter at have stillet sine afsluttende spørgsmål til det grundlæggende kernestof vurderer, at jeres svar afslørede, hvad der svarer til en væsentlig mangel i jeres paratviden om fagets kernestof, så vil een væsentlig mangel i jeres faglige præstation betyde, at I ryger et nøk nedad på Syvtrinsskalaen. Selv hvis jeg ikke er helt enig i censorens vurdering om graden af faglige mangler i jeres viden om fagets kernestof, så får censoren det sidste ord, hvis der kun er een karakter til forskel. Så hvis censor fx siger 7 og eksaminator siger 10, så bliver det 7.

Så eventuelle huller i jeres paratviden om fagets kernestof indebærer en vis risiko. kh. TFR
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#1

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer