Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Z - NAB NEG
|
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
|
Lærer(e)
|
Iben Højlund, Katrine Lose Nielsen, Marie Svarer Bai Andersen
|
|
Hold
|
2023 SP/sh_g3 (sh_1g SP/3, sh_2g SP/3, sh_3g SP/3)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Begyndersystem Caminando
Formål:
Arbejdet med intro til det spanske sprog og spansk kultur introduceres gennem begyndersystemet Caminando suppleret med korte videoer, instrukser, tekster, billeder mm. Eleverne arbejder med basisgrammatik, udtale, lytte- og læsestrategier. Eleverne oparbejder et basisordforråd til brug i dagligdagssituationer, f.eks. personlig præsentation, indkøb mm.
Kernestof (faglige mål):
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- forstå hovedindholdet i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
Materialer:
- Caminando, kap. 1-3
- Supplerende videoer, opgaver og korte tekster/instrukser om præsentation/hilsner, familie, tøj, ugedagene, klokken etc.
Evaluering:
- Skriftlige og mundtlige afleveringer i kernestoffet
50 normalsider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Entrevista a un amigo - begynder.docx
-
I forbereder en præsentation af jer selv med alt, I kan: navn, alder, arbejde, hvor I bor og kommer fra, sprog etc.
-
I arbejder med følgende i timen:
-
I har læst teksten og løst opgaverne fra i mandags
-
Ejercicio 3: 2a: Entrevista con Eloy (opgave fra i tirsdags)
-
Til brug i timen:
-
I har lavet lytteøvelsen (ejercicio 3) til i dag
-
I har besvaret spørgsmålene til En la cafetería
-
Frivilligt: Vejret, dagene...
-
Los grupos:
-
Bøj tener til I kan det udenad. Oversæt og lær udenad (ordene fra den interaktive øvelse i torsdags):
-
I har lavet opgaven med at indsætte verber fra sidste gang.
-
Pronomener - hvis vi når til det: Grammatik - https://caminando.systime.dk/?id=255#c2202 + opgave: https://gramaticabasica.systime.dk/?id=227#c803
-
Øv bøjning af 'tener' og 'llamarse' (at hedde). Jeg skal nok forklare, hvorfor 'llamarse' ser anderledes ud.
-
image.png
-
I skal kunne fortælle (nogenlunde) frit om jeres stamtræer. Lav dem færdige derhjemme, hvis I ikke nåede det i timen.
-
I har læst teksten til idag:
-
2c: Vamos de compras
-
Øv jer på farverne til i dag: 2c: Vamos de compras
-
I fremlægger et selvvalgt billede ved hjælp af ordene fra quizletten
-
Øv jer på tallene 1-90
-
Vær klar til en lille snak om dag, dato, vejr, farver, tøj osv.
-
Plan:
-
I har lavet alle opgaverne fra sidste uge og har styr på teksten Aurora de León
-
I har oversat hele sangen fra i torsdags med ordbog. Ved fravær præsenterer I jer selv med jeres tøj
-
I øver jer på klokken og tidsudtryk fra sidste gang - jeg bruger dem ved fravær. Læs og forstå fagene i Gabriels skema:
-
3b: En la calle
-
I har lavet opgave B i El horario de Gabriel til i dag. Slå desuden jeres egne fag op: afsætning, international økonomi osv.
-
Skim tekst og billeder om adjektiver (kun det på dansk): 4.B Juan de Bilbao. I har øvet jer på tener, ser, estar og llevar samt adjektiverne på quizletten fra i mandags.
-
FREMLÆGGELSER I SPANSK OM DE 17 REGIONER.docx
-
Preguntas
-
I er klar til at fremlægge om jeres regioner
-
10.A Las fiestas más populares en España
-
I har besvaret spørgsmålene til La feria de Abril
-
Nær fremtid.pptx + øvelser: 6.9.1 Ir + a + infinitiv (nær fremtid)
-
Hablar de las fotos. Las fallas..docx
-
I har svaret på spørgsmålene til La Tomatina og Las Fallas de Valencia 10.A Las fiestas más populares en España
-
Las Fallas. Indsætningsøvelse..docx
-
Skema til sprogdag 24.docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
60,00 moduler
Dækker over:
46 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Præsentationsgrafik
- Internet
- Konferencesystem
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
2
|
Vuelta a España
Formål:
Eleverne introduceres til Spaniens geografi med fokus på de 17 regioner, deres karaktertræk og kultur. Der arbejdes med begyndersystemet Ya Vamos og supplerende videoer og billeder. Eleverne er derudover ansvarlige for en præsentation af hver deres region, hvor de selv søger information om geografi, historie, fester/traditioner og gastronomi. Der oparbejdes stadig basisordforråd, udtale og grammatik.
Eleverne har desuden deltaget i Spansk sprogdag. Her har de læst om Las Fallas, La Tomatina, La feria de abril og San Fermín. De har i den forbindelse modtaget undervisning i spansk dans og kultur. Derudover har de været i biografen.
Kernestof (faglige mål):
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- forstå hovedindholdet i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
Materialer:
- "Las fiestas más populares en España" (https://yavamos.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=186#c743)
- Ocho apellidos vascos (cinemateket)
- Supplerende videoer, billeder og elevernes egne kilder om regioner .
Evaluering:
- Præsentation af egen region
10 normalsider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi starter timen med smalltalk om vejr, dag, dato osv - uden hjælpemidler, så vær klar på det :)
-
Til timen:
-
Genlæs jeres noter om førnutid, og hvis I ikke var der, læser I her: 6.7 Perfektum (førnutid)
-
I har læst hele teksten Mi ciudad Sevilla. Tobias - du kan finde den i mit dueslag.
-
Til brug i timen
-
I har lavet opgave 1, 3 og 4b i Sevilla-kompendiet. Det kan være en god ide at genlæse teksten, da vi laver en lille test/quiz
-
Husk jeres papir om Sevilla + genopfrisk jeres noter om refleksive verber og klokken
-
Til timen
-
Forbered tre sætninger i førnutid om, hvad du har lavet i weekenden (Ex. He estado en el cine con mi amigo...)
-
Vær forberedt til afleveringen i dag, som er på papir uden hjælpemidler
-
Hej spansk på 1. år. Vi glæder os til at tage i bio med jer.
-
Fotos Ocho apellidos vascos (1).docx
-
I har lavet opgaverne fra i torsdags
-
Sevilla tiene un color especial.docx
-
I har lavet opgaverne fra mandag d. 06.05. Hvis I har tid, må I meget gerne kigge følgende dokument igennem: Opskrift til billedbeskrivelse.pdf
-
Hjælp til aflevering
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Søge information
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Præsentationsgrafik
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Projektarbejde
|
|
Titel
3
|
Forløb - Caminando (fortsat)
Formål: Eleverne arbejder fortsat med basis ordforråd og temagloser, grammatik og viden om spansksprogede områder.
Fokus er på at genopfriske det lærte grammatik og ordforråd fra 1.g. I undervisningen er der fokus på nutid, nær fremtid og førnutid (verbalbøjning) samt temagloser ift. familia, ropa, tiempo, comida, paises hispanohablante etc.
Materialer: Caminando (Systime)
Supplerende materiale:
- Ya vamos (Systime)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Presentación personal
|
02-10-2024
|
|
Blog de viajes
|
10-10-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Colombia
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Intro til handelskorrespondancer
Intro til genren handelskorrespondancer. Eleverne præsenteres for genren og relevant ordforråd, grammatik og indhold i forhold til handelsbreve og -emails. Derudover har klassen i løbet af undervisningen gennemgået og diskuteret kulturforskelle i forhold til spansk-dansk mentalitet og virksomhedskultur i de to lande.
Materiale:
Spansk virksomhedskommunikation (Systime)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Artículo - Colombia
|
11-12-2024
|
|
SO4 - Handelskorrespondance 1
|
17-12-2024
|
|
SO4 - Handelskorrespondance 2
|
17-12-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
México
Faglige mål: Dette tema giver en generel præsentation til emnet México med særligt fokus på mexicansk kultur, stereotype kønsroller, machismo og generelle samfundsmæssige forhold gennem et foredrag og workshop med Mi Cuerpo/Min krop d. 19/8/25.
Derudover vil temaet give en introduktion til EZLN ("Las Zapatistas") med fokus på sociale, politiske og kulturelle spørgsmål omkring oprindelige folks rettigheder, ulighed og globalisering - som kobles til emner som ligestilling og kønsroller.
Der er fokus på analyse af tekster, artikler, dokumentarer og filmanalyse på baggrund af række forskellige materialer der belyser emnet.
Kernestof (Indhold):
– et centralt ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
– et specifikt ordforråd i tilknytning til de valgte emner
– grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
– moderne artikler og sagprosa
– historiske, kulturelle og interkulturelle forhold i México, der har relevans for de studerede emner
– centrale samfunds- og erhvervsmæssige forhold i México
– aktualitet og identitet i México
- Indblik i sociale, politiske og kulturelle spørgsmål i Mexico – især omkring oprindelige folks rettigheder, ulighed og globalisering.
Materialer:
- Mi Cuerpo / Min Krop: Una colaboración entre México, Colombia y Dinamarca
- Systime: México en perspectiva kap. 1-5
- La Ley Olimpia
- Artikler vedr. Las Mujeres Zapatistas
- Film: dokumentar
- Sang og musik: Los Ángeles Azules
- Kahoot
Metoder:
- Forelæsninger
- Gruppearbejde
- Individuelt arbejde
- Lærerstyret undervisning
- Pararbejde
Evalueringsform:
- Afsluttende projekt, der skal præsenteres med power point.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
México: Anmeldelse af foredrag & workshop
|
25-08-2025
|
|
México
|
22-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
39 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
8
|
Tradiciones
Formål: Eleverne får viden om Spaniens og Latinamerikas traditioner som bl.a. Día de los Muertos, Navidad, Las Pascuas m.fl. De arbejder med, hvordan traditioner afspejler kultur, identitet og fællesskab, og de udvikler deres interkulturelle forståelse. Samtidig træner de ordforråd, lytte- og læseforståelse samt mundtlig og skriftlig fremstilling på spansk.
Indhold/kernestof:
- Traditioner og kulturelle praksisser i Spanien og Latinamerika.
- Identitet og kulturmøder i den spansktalende verden.
- Tekst-, film - og billedanalyse med fokus på kultur- og identitetsforståelse.
Sammenligning af spanske/latinamerikanske traditioner med danske.
Materialer:
- Filmen Coco
Evaluering:
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Cuba
Formål: Eleverne får viden om Cubas historie og aktuelle samfundsforhold - og bliver introduceret til den cubanske kultur, religion og livssituation.
Indhold/kernestof:
Materialer:
- Caminando kap. 6
- Musik / salsa
- Dokumentar
(...)
Evaluering: Mundtlig fremlæggelse eller skriftlig opgave, hvor eleverne reflekterer over Cubas fortid, nutid og fremtid.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/6891/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74553862242",
"T": "/lectio/6891/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74553862242",
"H": "/lectio/6891/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74553862242"
}