Slotshaven Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Slotshaven Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet sh_3d Hi (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2024/25 - 2025/26
Institution
Z - NAB NEG
Fag og niveau
Historie B
Lærer(e)
Katrine Lose Nielsen
Hold
2024 Hi/sh_2d (
sh_2d Hi
,
sh_3d Hi
,
sh_3d SO6 hi
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Forløb - Europa opdager verden
Titel 2
Mellemkrigstiden
Titel 3
Fra enevælde til demokrati
Titel 4
Den kolde krig
Titel 5
Forløb SO6
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Forløb - Europa opdager verden
Formål: Eleverne tilegner sig viden om den europæiske ekspansion fra ca. 1500 til ca. 1750. I undervisningen er der fokus på kulturmøder, samfundsformer samt menneskerettigheder med udgangspunkt i debatten mellem Las Casas og Sepúlveda.
I forløbet arbejdes der kontinuerligt metodisk med forskelligartet historiske kilder. Der er fokus på kildekritisk tilgang og centrale begreber såsom levn-beretning, troværdighed, tendens.
Indhold
Kernestof:
Verdenshistorie i hhx - https://verdenshistorietilhhx.systime.dk/?id=1266
Verdenshistorie i hhx - Europa og verden https://verdenshistorietilhhx.systime.dk/?id=1324
Læs følgende to kapitler i Verdenshistorie til hhx. Svar også på de to arbejdsspørgsmål til teksten Portugals handelsimperium.
Arbejdsspørgsmål
Kilde 1:
Lektie: læs følgende sider. Lav ikke spørgsmålene.
Arbejdspørgsmål
Verdenshistorier: cases og metoder - https://verdenshistorier.systime.dk/?id=1980
Hej 2.d!
Historisk kilde: Columbus brev til Kong Fernando, 1493 (kilde 8):
Lektie: læs følgende side om lev og beretning i Verdenshistorie til HHX Levn og beretning
Lektie: Genlæs lektien fra i fredags. Lektie: læs følgende side om lev og beretning i Verdenshistorie til HHX Levn og beretning
Kildeanalyse og kildekritik.docx
description
KilderKildetypenKildens afsenderKildens modtagereHvornår stammer kilden fra?Columbus' brev til Kongeparret Columbus' landgang i Amerika af Theodore de Bry También la Lluvia (Film)
Columbus' brev - Christopher Columbus
Forberede mundtlig oplæg
Lektie: færdiggør jeres tidslinjer over Europa og Verden. Tidslinjen skal indeholde ca. 10-15 nedslag/årstal fra det læste og gennemgået i forløbet.
Europa og Verden: England og Frankrig i Nordamerika | Verdenshistorie til hhx
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 23
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Mellemkrigstiden
Indhold
Kernestof:
Artikel på DR: Et skud satte verden i brand
Gruppearbejde
Danmark og krigen | Verdenshistorie til hhx
Ikke forhandlinger, men et diktat | Verdenshistorie til hhx
Lektie: Læs Wilsons bemærkning til hans 14 punkter (nederst på siden).
Analysen af kilders troværdighed | Verdenshistorier – cases og metoder
Lektie: Læs teksten Den danske model | Verdenshistorie til hhx
Kanslergadeforliget 1933 | Verdenshistorie til hhx
I timen arbejder vi med teksten: Krisen i 1930'erne, som er læst hjemme som lektie.
DHO problemformulering 2:
Lektie: Læs teksten Krisen i 1930"erne. Læseformål: Kom med en kort fortolkning(/forklaring) af tegningen nederst på billedet på baggrund af tekstens indhold.
Vi læser og arbejder med teksten 8.3 Statens nye rolle – Kriselovgivning (1933) | Grundbog til Danmarkshistorien
Afsnit
Verdenskrisen 1929 | Verdenshistorie til hhx
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Fra enevælde til demokrati
Indhold
Kernestof:
Lav en oversigt over de fire stænder i stændersamfundet i Danmark i 1600-1700-tallet. For hver stand skal I beskrive, hvilke fordele og ulemper der var forbundet med standen, herunder privilegier og begrænsninger.
VI fortsætter med at snakke om stændersamfundet og får det sidste skrevet ned på vores plancher.
Lav et overblik over de danske konger i perioden 1660 - 1839
De danske konger 1648 - 1839
Hvem var Struensee
I timen skal vi arbejde med de to tekster I har læst som lektie.
Lektie: Læs de to sider om Struensee
En kongelig affære
Lektie: I skal se filmen En Kongelig Affære.
Fake Facebook
I dag skal I læse to tekster omhandlende oplysningstidens tanker og hvordan disse kom til udtryk som politisk liberalisme.
Podcast 1.1 Den Amerikanske Revolution - kort fortalt by Historietimen
Verdenshistorie til HHX
Gruppearbejde
Menneskerettighedserklæringen 26. august 1789 | Verdenshistorie til hhx
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Den kolde krig
Faglige - Formålet med forløbet er, at eleverne: 1) får viden om og overblik over grundtræk ved den kolde krig, 2) analyserer eksempler på samspil mellem politiske, økonomiske og samfundsmæssige forhold i den kolde krig, 3) erhverver færdigheder i metodisk-kritisk analyse af forskelligartet historisk materiale, 4) formulerer historiske problemstillinger.
Indhold
Kernestof:
Historie 2g forløbsoversigt.docx
description
Bog: Ideologiernes kamp
Arbejdsspørgsmål
Lektie: Læs de følgende fire tekster (som er forholdsvis korte). Læseformål: Hvad vil det sige at der var en ideologisk kamp efter afslutningen af Anden Verdenskrig, og hvilke ideologier nævner teksterne?
Lektie: Færdiggør noter og stikord i forhold til de to blokke (vestblok vs. østblok).
Begrebsliste
Quizlet: Ideologiernes kamp
Video Churchills tale Europas deling 1944-1949 | Verden efter 1914 - i dansk perspektiv
Lektie: Læs følgende tekst, som vi gik i gang med i sidste uge Fra multipolaritet til bipolaritet | Ideologiernes kamp
Kilde 4. Stalin
Truman-doktrinen | Ideologiernes kamp
Arbejdsspørgsmål:
Lektie: Færdiggør besvarelserne til arbejdsspørgsmålene til Trumandoktrinen. Truman-doktrinen | Ideologiernes kamp
Marshall-hjælpen
Danmark og Marshall-hjælpen
Omfang
Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 27
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Forløb SO6
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/6891/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74553863081", "T": "/lectio/6891/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74553863081", "H": "/lectio/6891/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74553863081" }