Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Z - NAB NEG
|
|
Fag og niveau
|
Virksomhedsøkonomi A
|
|
Lærer(e)
|
Mathias Christian Hviid Jönsson
|
|
Hold
|
2025 VØ/sh_3g (sh_3g VØ)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Introduktion til logistik
Forløbet "introduktion til logistik" introducerer til en vigtig del af kernestoffet på A-niveau "Forsyningskæde og logistik" med sit fokus på de grundlæggende begreber/koncepter indenfor logistik. Vi arbejder med kapitel 24 og 25.
Læringsmålene er opsummeret listet nedenfor:
Kap 24:
Redegøre for begreberne logistik og logistikstyring (supply chain management)
Redegøre for logistiksystemets opbygning
Redegøre for vare- og informationsflowet i logistiksystemet
Forklare forskellene mellem indgående logistik, produktion, udgående logistik og returlogistik
Redegøre for strategiens betydning for en virksomheds logistiksystem
Redegøre for beslutningsmodellen for make or buy af aktiviteter
Redegøre for informationsflowets betydning i den logistiske styring
Redegøre for begrebet logistisk filosofi
Redegøre for begreberne fordisme og agile manufacturing
Forklare forskelle og ligheder mellem fordisme og agile manufactoring
Redegøre for begrebet logistisk koncept
Kap 25:
Redegøre for begrebet logistisk effektivitet
Redegøre for elementerne under leveringsservice
Redegøre for de enkelte typer logistikomkostninger
Diskutere og vurdere, hvordan leveringsservice og logistikomkostninger påvirkes ved ændringer
Redegøre for begreberne trade-off og trade-up
Vurdere, hvorvidt der er tale om trade-off eller trade-up ved ændringer
Forventet læsestof i VØ-bogen: 44 sider.
Der udarbejdes en lille PBL i slutningen af forløbet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Investering og finansiering
I dette forløb skal vi arbejde med investering og finansiering. Vi tager udgangspunkt i kapitel 33 & 34 i iBogen på virksomhed.systime.dk:
Kapitel 33: Investering
Kapitel 34: Finansiering
Udover at løse en lang række opgaver, som træner elevernes færdigheder, inddrages der desuden artikler i vidt omfang - og der indgår en mindre typeopgave og et PBL forløb som afslutning på forløbet.
Læringsmålene er sammenfattet:
Redegøre for investeringsbegrebet og identificere investeringsårsager
Redegøre for formålet/nødvendigheden af en investeringskalkule
Identificere og strukturere relevante data til brug for udarbejdelse af en investeringskalkule
Forklare indholdet af følgende metoder til udarbejdelse af investeringskalkuler:
Kapitalværdimetoden
Den interne rentefodsmetode
Pay-back metoden
Udarbejde investeringskalkuler og vurdere resultaterne
Sammenligne alternative investeringer
Diskutere og vurdere en investerings usikkerhedsfaktorer
Udarbejde følsomhedsberegninger, herunder beregne kritiske værdier for usikre forudsætninger
Foretage en samlet vurdering af en investering
Redegøre for begrebet finansiering
Redegøre for fordele og ulemper ved finansiering med fremmedkapital
Redegøre for fordele og ulemper ved finansiering med egenkapital
Beregne nøgletallet kapitalbindingsgrad
Redegøre for indholdet af nøgletallet kapitalbindingsgrad
Udarbejde en analyse af den horisontale balancestruktur
Udarbejde en analyse af den vertikale balancestruktur
Mængden af læsestof i VØ-bogen er ca. 60 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
22,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Mere om logistik
Dette forløb har lidt længere varighed end de tidligere forløb, og dækker også en stor del af stoffet indenfor kernestofområdet "Forsyningskæde og logistik". Der arbejdes i dybden med de tre delområder 1) Indgående logistik, 2) Produktion og 3) Udgående logistik samt returlogistik.
I forløbet er der planlagt to virksomhedsbesøg ved en primært fordistisk orienteret produktionsvirksomhed og en virksomhed, som fokuserer på agile manufacturing (Poul Johansen Maskiner A/S).
Igennem forløbet bruges kapitel 29 om logistikanalyse også.
Læringsmålene er opsummeret:
Redegøre for indholdet af styringen af den indgående logistik
Redegøre for make or buy ved indkøb af varer
Beregne, om en virksomhed bør make or buy en bestemt vare
Redegøre for forskellige købsstrategier
Redegøre for fordele og ulemper ved hhv. single sourcing og multiple sourcing
Redegøre for de faktorer, der påvirker leverandørvalget
Redegøre for lagermotiver
Beregne den optimale indkøbsstørrelse ved hjælp af Wilsons formel
Vurdere, hvornår Wilsons formel kan anvendes
Udarbejde en ABC-analyse
Vurdere en ABC-analyses resultater og anvendelsesmuligheder
Redegøre for begreberne produktionsform og produktionslayout
Vurdere, om en virksomhed bør have egen produktion
Redegøre for pull-konceptet
Redegøre for push-konceptet
Vurdere, om en virksomhed bør anvende push eller pull som styringskoncept
Redegøre for, hvordan produktionen tilrettelægges efter et JIT-styringssystem
Redegøre for, hvordan produktionen tilrettelægges efter et MRP-styringssystem
Vurdere, hvordan LEAN kan optimere produktionen
Vurdere, hvordan forskellige spildtyper kan optimere produktionen
Redegøre for indholdet af styringen af den udgående logistik
Redegøre for, hvad der forstås ved en decentral lagerstruktur
Redegøre for, hvad der forstås ved en central lagerstruktur
Redegøre for forskellige lagertyper
Beregne omkostningerne ved egen transport og ved ekstern transportør
Vurdere, om en virksomhed bør have egen distribution
Redegøre for forskellige transportformer
Redegøre for indholdet af TDC-formlen
Beregne omkostningerne ved forskellige transportformer
Vurdere, hvordan en ordrestyret virksomhed bør opbygge sin udgående logistik
Vurdere, hvordan en lagerstyret virksomhed bør opbygge sin udgående logistik
Redegøre for indholdet i en logistikanalyse
Udarbejde en analyse af en virksomheds leveringsservice
Udarbejde en analyse af en virksomheds logistikomkostninger
Vurdere udviklingen i en virksomheds logistiske effektivitet
Redegøre for begreberne gap-analyse og benchmarking
Udarbejde en gap-analyse
Redegøre for CSR's rolle i logistikstyringen
Der indgår ca. 120 sider læsestof i forløbet i VØ-bogen - og der er inkluderet PBL, lidt typeopgaver (tidligere eksamensopgaver) og virksomhedsbesøg.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Lån og renteberegning
I dette sidste forløb på VØ A behandler vi lån- og renteberegning. Vi tager udgangspunkt i iBogen virksomhed.systime.dk og dets fremstilling i:
Kapitel 35: Lån og rente
Derudover inddrages artikler og typeopgaver samt en mindre PBL.
Læringsmålene er opsummeret:
Redegøre for begreberne hovedstol, rente, afdrag og ydelse
Redegøre for afviklingsformerne annuitetslån og stående lån
Redegøre for forskellige typer af fremmedfinansiering
Beregne ydelse og effektiv rente på forskellige former for lån
Vurdere alternative finansieringsmuligheder af en given investering
Samlet læsestof er forventet ca. 20 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/6891/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74553872735",
"T": "/lectio/6891/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74553872735",
"H": "/lectio/6891/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74553872735"
}