Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Z - Regionalmøde 2025
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
Lærer(e)
|
Bjarne Wildt
|
Hold
|
2022 SP/1 (1g SP/1, 2g SP/1, 3g SP/1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Spansk introforløb
I dette får vi den grundlæggende indføring i basalt spansk. Vi anvender begyndersystemet "Caminando".
Forløbet svarer til 37 %
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Caminando Grundbogen indtil s 55.pdf
-
Minlæring - mucho
-
El Tiempo - dagens vejr
-
Clausen, Waldenström, Westerman, Wik-Bretz: CAMINANDO GRUNDBOG + CD; sider: 35-36, 40-41, 46-47, 55-60, 64, 66-69, 82, 86-88
-
Minlæring: GUSTAR. Her er dagens lektie: Det er lidt mere om verbet GUSTAR, som vi arbejdede med indtil brandalarmen afbrød os i fredags. Du kan følge dette link eller logge ind på MinLæring, hvor lektien ligger på forsiden.
-
To små lektier i Minlæring om IR og nær fremtid.
-
Minlæring - verbet IR
-
Minlæring - Nær fremtid med IR + a + infinitiv
-
Minlæring - Muy og mucho
-
Minlæring - om perfektum
-
HUSK EN LIBRO TIL LYSTLÆSNING :)
-
Minlæring - Refleksive verber
-
Minlæring - gerundium
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
60 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Cuba
I dette forløb har vi i forlængelse af introforløbet arbejdet med Cuba og cubansk kultur. Vi har bl.a. læst tekster i "Caminando for fortsættere" (unidad 4) og arbejdet med filmen "Habana Blues".
Fokus har bl.a. være på
- Turisme
- Cubansk musik
- Hverdagen i det cubanske mangelsamfund
- Udvandring
Omfang svarer til 5 %.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Familia y amistad
I forløbet Familia y amistad har vi indledningsvis arbejdet med "Mi querida familia", en serie kortfilm til undervisningsbrug om Julia, der bor i Madrid med sin familie.
Efterfølgende har vi arbejdet med filmen og bogen om El Bola (Achero Mañas, 2000) om to 12-13-årige drenges venskab i Madrid, som præges af, at den ene bliver udsat for fysisk og psykisk vold i hjemmet. Filmen viser mere overordnet forskellen mellem Pablos (el Bolas) konservative familie og Alfredos progressive familie.
Følgende scener i El Bola er læst og analyseret: 26, 34-35, 38, 62.
Fokuspunkter:
- Familierelationer og omgangsformer i Spanien
- Forskellige normer i familien: Den traditionelle, konservative familie over for den mere moderne, frisindede familie
- Fysisk og psykisk vold i familien
- Venskab og loyalitet
Forløbet svarer til 13 %.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Chile y Machuca
Vi arbejder med filmen og bogen "Machuca". Der fokus på venskab, familie og loyalitet i et Chile præget af politisk og klassemæssig polarisering op til militærkuppet i 1973.
Vi har set filmen "La Nana" (Sebastián Silva, 2009), som også tematiserer klasseforskelle i det chilenske samfund.
Desuden har vi læst forskellige tekster i "Retratos Chilenos".
Forløbet svarer til 13 %.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
El cine de Pedro Almodóvar
I dette forløb har vi set filmen "Volver" og læst udvalgte dele af manuskriptet. Vi har desuden sammenholdt med filmen "Todo sobre mi madre", og hertil har vi læst et interview med Almodóvar.
Særlige fokuspunkter har været:
- Kvinderoller (begge film)
- Familiehemmeligheder (Volver)
- Land og by (Volver)
- Svigt og tilgivelse (begge film).
Forløbet svarer til 8 %.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Inmigración e identidad latina en EE.UU.
I dette forløb har vi arbejdet med immigration og identitet hos folk med latinamerikansk baggrund i USA.
Vi har brugt bogen "Retratos Latinos en EE.UU" (s. 6-13 og 24-27) til at forstå push- og pullfaktorer og betydningen af remesas. Vi har også læst om og hvordan forskellige latinamerikanske traditioner som fx Día de Muertos praktiseres i USA.
Vi har læst romanuddraget "Cajas de Cartón" af Francisco Jiménez, gengivet i bogen "Somos Latinos in the U.S." (s. 26-35).
Vi har desuden set filmen "Sin nombre", som illustrerer push- og pullfaktorer og skildrer den hårde rejse, mange immigranter må foretage.
Forløbet svarer til 10 %.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
El régimen de Bukele
I dette miniforløb undersøger vi Nayib Bukeles indsats for at begrænse bandekriminalitet i El Salvador. Vi stiller skarpt på såvel positive som negative konsekvenser af denne indsats og diskuterer rimeligheden af at holde et land i undtagelsestilstand gennem flere år til gengæld for en drastisk forbedret sikkerhed.
I forløbet læser vi gloserede avisartikler og ser videoer på youtube om emnet.
Fokuspunkter:
- Den forbedrede sikkerhed i dagligdagen i El Salvador, drastisk fald i voldelig gadekriminalitet
- Undtagelsestilstanden: begrænsning af forsamlingsfriheden (i starten af Bukeles regeringstid), fængsling uden rettergang og aflytning af befolkningnen.
- Historier om angiveligt uskyldige borgere, der er fængslet, uden at deres familier kan få noget at vide
Vi overvejer spørgsmålene:
- ¿Es posible tener seguridad sin justicia?
- ¿Es posible tener justicia sin seguridad?
Forløbet svarer til 4 %.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
La guerra civil española
I dette forløb har vi arbejdet med tiden op til den spanske borgerkrig (den anden republik), selve borgerkrigen og Francoregimet. Vores udgangspunkt har været bogen "La guerra civil española", Helene Caprani, 2024. Vi har anvendt dele af kapitel 1, 2 og 3.
Vigtige temaer har været:
- begrebet "Las dos Españas", som stammer fra Antonio Machados digt (s. 9), og den ideologiske polarisering, det repræsenterer, fungerer som et overtema for hele forløbet
Under borgerkrigen:
- el bando republicano y el bando sublevado
- ideologierne kommunisme, anarkisme og fascisme
- de internationale brigader, som støttede republikanerne
- de fascistiske regimer, der støttede oprørerne
Under Franco:
- den nationalkatolske ideologi og kvindernes plads i samfundet
- den økonomiske udvikling under Franco, fra krise i årene efter borgerkrigen til boom i 60erne
Forløbet svarer til 11 %.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/6945/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73505347651",
"T": "/lectio/6945/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73505347651",
"H": "/lectio/6945/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73505347651"
}