Holdet 2022 id/ux1 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Z - Regionalmøde 2025
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Marie-Louise Michelsen
Hold 2022 id/ux1 (1ux id/1, 2ux id/1, 3ux id/1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Jive - eksamensforløb
Titel 2 Volley
Titel 3 Touch rugby
Titel 4 Redskabsgymnastik - eksamensforløb
Titel 5 Hip Hop - eksamensforløb
Titel 6 Badminton
Titel 7 Fodbold og træningsprojekt - eksamensforløb
Titel 8 Dans - performance Brush up på jive og hip hop
Titel 9 Crossfit - eksamensforløb
Titel 10 Basket eksamensforløb

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Jive - eksamensforløb

Faglige mål
Efter forløbet skal eleverne kunne:
Udføre grundtrin i jive, samt beherske følgende variationer:
New Yorker, Møllen, Dame spin, Damen under, Damen under med spark, Pass and kick,
.
Kombinere de forskellige variationer i mindre serier.
Kombinere alle variationer i en “Falko-sekvens”.

- demonstrere viden om musiktælling (formskema, BPM)
- demonstrere viden om de forskellige faser i et motorisk læringsforløb.
- følge takten i musikken (musikforståelse) - variationerne skal kunne udføres i musikkens tempo (et realistisk mål er 140 BPM).
- Rolleskift: Danse grundtrin og variationer og have kendskab til “at føre” og “blive ført”.
- udvise kendskab til dansens karakteristika gennem udtryk og bevægelseskvalitet (fx. smil, holdning, bounce)
- kende forskellige dansefatninger (to håndsfatning og alm dansefatning) og demonstrere viden om hvordan man danser sammen og arbejder med udtryk.
- udarbejde egen koreografi (sæt variationer sammen, variere opstilling, kanon, partnerskift, eller opfind nye)
- fremvisning af egen koreografi for et publikum

Filmning af egen koreografi i en forløbsprøve
Introduktion til drejebog

Teori:

Er nogle hjerner skabt til dans
https://videnskab.dk/krop-sundhed/er-nogle-hjerner-skabt-til-dans/

QR koder jive
https://drive.google.com/file/d/1YjBDrbniw0WwWZi1hERNyjza78VPDJzu/view

Artikel om motoriske faser
file:///C:/Users/Maria/Downloads/Faser%20i%20motorisk%20l%C3%A6ringsforl%C3%B8b%20(2).pdf

Artikel om dans, gør dig klogere, stærkere og gladere.
https://nyhedscentrum.dk/britisk-psykolog-dans-goer-dig-klogere-staerkere-og-gladere/
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Jive performance 20-12-2022
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Volley

Formål:
Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige slag. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag samt evnen til at indgå og fungere på et hold.

Et supplerende formål med forløbet er at eleverne bliver bevidste om læringstrinmodellen og at det er nødvendigt at øve sig for at blive bedre. Derudover skal eleverne blive bevidste om at hver har sine styrker/svagheder og det bedste resultat opnås vha. samarbejde og god kommunikation.

Faglige mål i praktik:
Efter forløbet forventes det at eleverne
- kan udføre fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb.
- kan udføre baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden.
- kan udføre et smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd.
- kan udføre underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane.
- har forståelse for regler og rotationssystem.
- har evnen til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere.
- har evnen til at spille bolden de taktisk mest fornuftige sted hen.
- Viden om betydningen af samspil med 3 berøringer: Modtagning og spil til hæver, fingerslag til spillere i forreste række, afslutning over nettet.

Teori:
Smashtilløb
https://www.youtube.com/watch?v=IR48j4B7KMg

Blokade
https://www.youtube.com/watch?v=joyPy7w3cMg

Forløbsprøve
https://docs.google.com/document/d/1lav8mYxoLsLDVeX3c39TVcBsSIHmn61EPxqrZeFcMEc/edit?tab=t.0

Inddragelse af forskellige opvarmningsprincipper

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Touch rugby

Formålet er en grundlæggende indføring i teknik og taktik i touch rugby. I forløbet bliver der arbejdet med progression fra delelementer til det færdige spil. Der arbejdes med forskellige tekniske færdigheder såsom kaste/gribe samt forskellige teknikker til at løbe i fri position. Derudover arbejdes der med også med det taktiske element i touch rugby og ikke mindst holdsamarbejdet. Der lægges vægt på meget tid til selve spillet da det er den bedste måde at lære de mange regler på. Forløbet afsluttes med en turnering sammen med alle 2g idrætshold.

Målet med forløbet er at eleverne skal:
Kunne udføre en teknisk korrekt aflevering
Kunne modtage afleveringer (i teknisk forstand).
Kunne gøre sig spilbar ved brug af forskellige teknikker (formationer)
Kunne leve op til de fysiske krav i det færdige spil.
Opnå spilforståelse og kunne bruge delelementer fra undervisningen i skabelonøvelser og i det færdige spil.

Teori
Falkos touch rugby regler
https://docs.google.com/document/d/1iGixPEAleQ7047Qooejv8JttgAN4D92FtpJHZEJHhFA/edit?tab=t.0

Taktisk overvejelse. Hvad kan fordelen være ved at sætte spillet igang hurtigt?
https://www.youtube.com/watch?v=UpLDfjI3v0o

Spilhjulet - i relation til touch rugby (s. 5-12)
file:///C:/Users/Maria/Downloads/Boldspil%20p%C3%A5%20tv%C3%A6rs,%20spilhjulet%20og%20taktiske%20f%C3%A6rdigheder%20(3).pdf

Offense touch rugby skills
https://www.youtube.com/watch?v=-4Gw_cwNK8o

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Redskabsgymnastik - eksamensforløb

Formål: Gennem forløbet skal eleverne via grundtræning opbygge kropsbevidsthed og kontrol. Desuden skal eleverne lære grundlæggende gymnastiske færdigheder samt udvalgte spring med- og uden redskaber.

Faglige mål:
- At have tillid til egen krop og klassekameraters modtagning samt at have mod.
- At have kendskab til kropsspænding og kunne udføre øvelser der viser dette.
- At kunne udføre følgende gymnastiske bevægelser:
Forlæns rulle, baglæns rulle, flyverulle, vejrmølle, hovedstand, håndstand, araberspring(rondat).
Desuden
Hovedspring og evt. strakt overslag (herunder øvelser til træning af hoftekip)

- At have kendskab til principper for modtagning i følgende gymnastiske bevægelser: Hovedstand, håndstand, lavt overslag og strakt overslag.
- At have kendskab til relevante opvarmningsøvelser inkl. hop, sving og stræk.

Arbejdsformer:
Klasseundervisning. Desuden er der arbejdet i grupper og individuelt, med stationstræning. Eleverne har arbejdet med videoanalyse og feedback.

Evaluering:
Løbende evaluering samt forløbsvideo ved forløbets afslutning.

Teori:

Hovedstand
https://www.youtube.com/watch?v=EjUjz8QNn4U

Håndstand
https://www.youtube.com/watch?v=LOsrtLnwke0

Teori om redskabsgymnastik (s. 27-29)
https://www.lectio.dk/lectio/7/lc/63185051176/res/63185051177/teori%20om%20redskabsgymnastik%20.pdf

Forlæns rulle
https://www.youtube.com/watch?v=dYo93XM2jzM

Baglæns rulle
https://traenerguiden.dgi.dk/guide/gymnastik/exercises-overview/Alle%20%C3%B8velser%20-%20gymnastik/8d0a6a7e-e15d-4ff1-a7c1-c787f7bd982f

Springgymnastik (s. 69-77)
https://www.lectio.dk/lectio/7/lc/63333719078/res/63333719079/Springgymnastik.pdf

Vejrmølle
https://www.youtube.com/watch?v=Gs4qSLPeVtc

Araberspring (rondat)
https://gymdanmark.dk/oevelsesserie/fra-vejrmoelle-til-araberspring/?vid=araberspring-paa-airtrack-udvikling-i

Håndstand rulle
https://www.youtube.com/watch?v=9BUrvbMdgSA

Hovedspring
https://gymdanmark.dk/oevelsesserie/hovedspring-lavt-overslag/?vid=hovedspring-fra-airtrack


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hip Hop - eksamensforløb

Formålet med hiphop-forløbet er, at du skal kunne tilegne dig foreviste koreografier, og arbejde med eget hip hop-materiale.

Du skal i løbet af forløbet lære nogle af de basic moves og det udtryk, som man bruger i hiphop-dans samt principper i Rudolf Labans bevægelsessystem.

Hvert modul afsluttes med at vise eget hiphop materiale lavet i mindre grupper ud fra bundede opgaver som har haft fokus på bla. Kroppens grundbevægelser, tid, kraft, planer og kontaktforhold (LABAN).
Start og slutninger på koreografien.

Forløbet træner mod, samarbejde, kreativitet og rytme.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
Kunne bevæge dig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidstnævnte vil være fx 1-og -2) og holde et flow.

Koordination af både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier og eget materiale.

Isolerede bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret eks body rolls

Inddrage grundbevægelser naturligt i hiphop koreografier så det passer til hiphops udtryk.

Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en koreografi, hvor hiphops kontrastfyldte dynamik udtrykkes.

Arbejde med udvalgte dele af Rodulf Labans bevægelsessystem ift hip hop koreografier (BESS konceptet).

Teori

Hip Hop dance steps inspiration
https://www.youtube.com/watch?v=pe4lfZaxC6A

Hip hop dance steps inspiration
https://www.youtube.com/watch?v=59E02nKfhVo

Hip hoppens oprindelse
https://lex.dk/hiphop

Da hip hoppen kom til Danmark
https://museumragnarock.dk/da-hiphoppen-kom-til-danmark/

Hip Hop
https://faktalink.dk/emner/hiphop

bevægelsesbank hip hop
https://www.youtube.com/playlist?list=PLq5KgoMqZjnszsUYv5ZPnNEgM0B5M4ajH

LABANS bevægelseslære - ligger på modulet 3/1 2024


Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Badminton

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob & smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen

Teori:

Smash
https://www.youtube.com/watch?v=LL1GR6mDuHg

Netdrop forhånd
https://www.youtube.com/watch?v=t9Ef9peB5pc

Drop
https://www.youtube.com/watch?v=wAiWH8lirlc

Forhånd
https://www.youtube.com/watch?v=COqWsiKMG4M

Regler
https://lex.dk/badminton
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 7 Fodbold og træningsprojekt - eksamensforløb

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
- Udføre 2 forskellige former for driblinger/finter med og uden moderat pres fra modstander
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre

Teori:
How to pass a soccer ball
https://www.youtube.com/watch?v=fCanpKMKwUI

5 most basic soccer skills
https://www.youtube.com/watch?v=cpIwMZ3cUEc

How to control a ball in the air
https://www.youtube.com/watch?v=AdzxLVnOZoY

The basic of dribling
https://www.youtube.com/watch?v=naEccnjzLxM

Vendinger
https://www.youtube.com/watch?v=PQLSXafpzCY

Fodboldregler
chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.dbu.dk/media/dqzl5nd2/fodboldloven-2022-23.pdf

Intervalløb
https://vorespuls.dk/loeb/artikler/loeb-3-metoder-til-intervaltraening

Forløbsprøve
https://docs.google.com/document/d/1RZ7qZWzJ42M2QuXLdnw6ff27HR6TQ41TK295Y-tgWG0/edit?tab=t.0

Teorien brugt til træningsprojektet som omhandler:
- Begrebet kondition samt hvordan konditallet kan måles og trænes
- Fysiologiske adaptationer efter længerevarende konditionstræning
- Forskelle på aerobt/anaerobt arbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning


Titel 9 Crossfit - eksamensforløb

1. Crossfit
Eleverne skal undervejs i forløbet udarbejde en WOD i grupper, en opgave som stiller krav til både fysisk, teknisk og teoretisk formåen.

Faglige mål i forløbet (hvad I bliver bedømt på til eksamen):
Fysisk kapacitet. Kan I holde til det program, I planlægger (drejebog)?
Viden om Crossfit som træningsform, inkl. tematiske begreber.
Teknisk udførelse af øvelser.

Teori

Crossfit teori
https://docs.google.com/document/d/13h9HfA6Lm17Kc5tcESqUdK08fHlkEcpyAfboyXo4EZA/edit?tab=t.0

Mission arca
https://arca.dk/mission/

Kettlebell swing
https://www.youtube.com/watch?v=GYHbu2LRqD0

Crossfit effektiv træning eller direkte vej til skader
https://www.berlingske.dk/aok/crossfit-effektiv-traening-eller-den-direkte-vej-til-skader

Rope climbing
https://www.youtube.com/watch?v=53WgYmEwGh4

Gymnastic movements
https://www.youtube.com/watch?v=eu9wr4PJ6U4

Elevark 1
https://docs.google.com/document/d/1L2SGJpXor65tVDHxMj3SrIdBssvw-UWw/edit?tab=t.0#heading=h.3057ad4me7or

Elevark 2
https://docs.google.com/document/d/13p01JkYAUj9leo23acFoEdiGLM-LBdKG/edit?tab=t.0


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Basket eksamensforløb

Faglige mål:

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
- Drible både med venstre og højre hånd, cross over (kigge op imens),
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
- Finter fx crossover, pumpfake,
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
- Taktisk forståelse af at boxe ud, cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre

Teori

Basketregler
https://docs.google.com/document/d/1dQaDOPH68YZKanpOhNsofjdRRMsresOV/edit

Lay up
https://www.youtube.com/watch?v=3noGvqHdoRE

Fundamentals
https://www.youtube.com/watch?v=CLoWxOvlHkk

Jab step

https://www.youtube.com/watch?v=WM90iRaOZ3w

fake shot

https://www.youtube.com/watch?v=oYxfhtgQhH4

Box ud

https://www.youtube.com/watch?v=ounIDTQiQ2s

rebound
https://www.youtube.com/watch?v=4_L5s2w-YNo

Artikel: Basketball fremmer integrationen

https://www.berlingske.dk/samfund/basketball-fremmer-integrationen?gaa_at=eafs&gaa_n=AerBZYPMmsfhG2LL3UKeuOPhd6myOz-ILkTg1SqrReLYLkMBTSAHB28mH5gw&gaa_ts=682761fd&gaa_sig=-PvF1kCzt01wJIdMMB_pldBLBnuWbNa2asCjK4xX_rvbS5QYu_msC0SWQvlj1xlLia4uiaLlojbyI90s3RzmNg%3D%3D

Backdoor
https://www.youtube.com/watch?v=RYqvSNyF_jo

Give and go
https://www.youtube.com/watch?v=O_Z4gkyPNG0

https://www.youtube.com/watch?v=LOL5ZNuP7vk


Screening

https://www.youtube.com/watch?v=0WOX_v_5VmA



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde