Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Z - Regionalmøde 2025
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Steen Petersen
|
Hold
|
2022 id/ce3 (1ce id/3, 2ce id/3, 3ce id/3)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Jive
FORMÅL
Formålet med JIVE forløbet er at opnå en grundlæggende forståelse af de centrale elementer af dansen. I det første modul vil hovedvægten være på dansens trin, teknikker og enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og takt-tælling. I de efterfølgende moduler vil fokus være på at lære- og indøve variationer samt få fin-pudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes løbende med rolleskift og med flere forskellige rutiner, hvor de lærte variationer sættes sammen til mindre sekvenser. På baggrund af undervisningen skal eleverne til forløbsprøven kunne lave og fremvise en længere rutine sammensat af de grundlæggende variationer.
Faglige mål
Efter forløbet skal eleverne kunne
Beherske grundtrinene og følgende variationer:
New Yorker
New Yorker med drejning
Lille- og stor mølle
Damen under
Damen under med spark
Pass and kick
Supplerende variationer: Dame spin og 3-sparks variation
Kombinere de forskellige variationer i mindre serier.
Kombinere variationer i “Falko-sekvensen”.
Eleverne skal desuden kunne:
- Demonstrere viden om musiktælling (formskema, taktarter 4/4 og 3/4, BPM)
- Følge takten i musikken (musikforståelse). Variationerne skal kunne udføres i musikkens tempo (et realistisk mål er 140 BPM).
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken og hurtigt finde tilbage tilbage ved udfald.
- Danse grundtrin og variationer både som herre og dame, og have kendskab til “at føre” og “blive ført”.
- Demonstrere kendskab til dansens karakteristika gennem kropsholdning, bevægelseskvalitet og udtryk (smil, hoppende bevægelser, "hårde" spark mv.)
- Kende forskellige dansefatninger (to håndsfatning og alm dansefatning) og demonstrere viden om hvordan man danser sammen og arbejder med udtryk.
- Udarbejde egen koreografi (sæt variationer sammen)
- Fremvise egen koreografi for et publikum
Teori:
- Intro til faser i et motorisk indlæringsforløb
- Intro til musikforståelse, takt og formskema
- Introduktion til drejebog
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Basketball
Faglige mål:
Eleven skal:
- beherske grundlæggende tekniske færdigheder
- kunne modtage og omsætte fejlkorrektur
- få en forståelse for spillets grundlæggende taktiske elementer
- videreudvikle kropsbevidsthed
- kende spillets vigtigste regler
Indhold:
Opvarmningsøvelser med bold
Tekniske færdigheder:
Forskellige typer afleveringer (bryst, studs, 1-hånd)
Driblinger (inkl. crossover dribling)
Layup
Stående skud
Standsning i totaktsrytme og jumpstop
Pivotering
Introduktion af spilrelevante taktiske elementer, herunder:
”Triple threat”
Positionering på banen
Cuts (V, L og backdoor)
Scren & roll
Fast break
Box out forsvar (rebound)
Introduktion til zone og personligt forsvar (inkl. "gun position")
Kompetencer:
- sociale kompetencer
- kropslige kompetencer (idrætstekniske færdigheder)
Arbejdsformer:
klasseundervisning, teknikøvelser 2-2, taktik par- og gruppe. Virtuelle arbejdsformer/ /anvendelse af fagprogrammer/skriftligt arbejde
Evaluering:
Løbende evaluering samt afsluttende forløbsprøve, hvor mange af de tekniske elementer indgår i en færdig konstrueret bane.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Les Lanciers
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Grundtræning
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Falko touch rugby
Forløbsbeskrivelse
I forløbet bliver der arbejdet med progression fra delelementer til det færdige spil. Der vil undervejs blive arbejdet med elevernes tekniske, taktiske og fysiske formåen, inden for de givne rammer af Falkos Touch Rugby
Teoretisk er der arbejdet med "Spilhjulet" og idrættens organisering i Dk.
Faglige mål:
At eleverne bliver i stand til:
• At udføre en teknisk korrekt aflevering
• At modtage afleveringer (i teknisk forstand).
• At eleven gør sig spilbar ved brug af forskellige teknikker (formationer)
• At eleverne lever op til de fysiske krav i det færdige spil.
• At eleverne opnår spilforståelse og kan bruge delelementer fra undervisningen i skabelonøvelser og i det færdige spil.
Formålet med forløbet?
formålet er en grundlæggende indføring i teknik og taktik i touch rugby. Der arbejdes med forskellige tekniske færdigheder såsom kaste/gribe samt forskellige teknikker til at løbe i fri position. Derudover arbejdes der med også med det taktiske element i touch rugby og ikke mindst holdsamarbejdet. Der lægges vægt på meget tid til selve spillet da det er den bedste måde at lære de mange regler på. Forløbet afsluttes med en turnering sammen med alle 2g idrætshold.
Hvad skal jeg kunne?
Kaste en amerikansk fodbold, så den roterer rigtigt i luften.
Gribe en amerikansk fodbold stående/i bevægelse – både lave og høje bolde.
Udføre forskellige løberuter med retningsskift (cuts) og med god acceleration.
Have en vis forståelse for reglerne i spillet samt de mest brugte udtryk.
Have en taktisk og teknisk forståelse for de forskellige defence- & offence principper.
Teori:
Teoretisk er der arbejdet med "Spilhjulet" og idrættens organisering i Dk.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Badminton og sundhed
Formål:
I dette forløb får eleverne kendskab til de grundlæggende tekniske og taktiske elementer af badminton, med fokus på single-spillet. Forløbet har fokus på greb, slagteknik, benarbejde og spilleregler, hvilket betyder at taktik har stået i baggrunden.
Teoretisk får eleverne kendskab til gavnlige effekter af badmintonfitness samt af fysisk aktivitet som én af flere faktorer der indgår i almindelig sundhed.
Læringsmål:
Eleverne skal i dette forløb kunne:
- Give, modtage- og omsætte konstruktiv feedback
- Beherske de grundlæggende slag
- Til dels kunne sammensætte og variere grundslagene
- Positionere sig korrekt og benytte korrekt benarbejde
- Have kendskab til banestørrelse og regler for single spil
Faglige mål i praktik:
De elementer som eleverne har arbejdet med i undervisningen er:
- Lang forhåndsserv
- Baghåndsserv (svipserv)
- Clear (forhånd)
- Drop (forhånd)
- Lop (forhånd)
- Smash
- Netdrop (for- og baghånd) inkl. benarbejde.
- Benarbejde: Krydsløb, chasse og saks.
Sammensatte spilserier og kombinationer af forskellige slag, fx
Lang serv, clear, drop, lop.
Kamp med varierende slag samt kraft og tempo
Taktiske elementer, for single spil:
Dynamisk spilcentrum, placering på banen og variation af skud.
Faglige mål i teori:
- Kendskab til reglerne i single
- Overordnet kendskab til reglerne for double
- KRAM faktorerne, sundhed og sygdom
- Gavnlige effekter af badmintonfitness
Arbejdsformer:
Klasseundervisning, individuelt- og pararbejde.
Evaluering:
Løbende evaluering samt forløbsprøve i form af video med faglige mål.
Materialer:
Pdf med badminton reglerne
B-forbedre idræt s. 24-36: Sundhed i et biologisk perspektiv
Pdf om KRAM faktorerne fra Det nationale råd for folkesundhed.
Badmintonfitness: https://www.bevaegdigforlivet.dk/badminton/for-klubber/aktiviteter-og-traeningstilbud/voksne/badmintonfitness-nyt-liv-i-hallen.
Ketchersport nedsætter risikoen for tidlig død: https://www.dgi.dk/badminton/badminton/artikler/ketsjersport-nedsaetter-risikoen-for-tidlig-doed
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Salsa
Formålet med salsaforløbet er at opnå en grundlæggende forståelse
af de centrale elementer i salsa. I det første modul vil hovedvægten være på dansens
trin, teknikker og enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme
og tælling. I de følgende moduler vil fokus være på at få bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes løbende med flere forskellige rutiner, hvor de lærte variationer sættes sammen på relevante måder. På baggrund af undervisningen skal du til forløbsprøven kunne vise en rutine sat sammen af dig/jer selv med hjælp fra din lærer.
Faglige mål for forløbet:
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for salsa
- Beherske en længere rutine
- Bevægelser i takt til musikken, herunder begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner
Variationer:
Spot Turn
She Goes, He Goes, She Goes
Cross-Body Lead
Cross Body Lead, Spot Turn
Windows
Cradle (In and Out)
Cross body lead med The Hair Comb
Cross-Body Inside Turn
Sombrero
Teori:
Salsa teori fra Grundbog i idræt c.
Faser i et motorisk indlæringsforløb
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Bordtennis og idrættens organisering
Formål
Formålet med forløbet er at eleverne kan udføre grundslagene med en korrekt teknik, samt variere grundslagene med fart, skru og placering. Derudover skal eleverne gennem forløbet opnå kendskab til hvordan idrætten er organiseret i Danmark, herunder specifikt på bordtennis’ placering i det danske idrætsbillede.
Faglige mål
Hvad skal eleverne kunne praktisk?
- kende slagene serv, bh- og fh-kontra, bh-prik, fh- og bh-stik, fh-loop og smash, herunder batvinkel, slagfase og træfpunkt.
- beherske de ovennævnte slag med sikkerhed i isolerede øvelser.
- beherske benarbejdet til de forskellige slag
- rimelig beherskelse af skru, fart og placering af boldene i udvalgte slag
- kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- kunne udføre de relevante slag afhængig af boldens placering i kamp
- have en taktisk forståelse af boldens og egen placering på/ved bordet i kamp
- være bekendt med de grundlæggende regler i bordtennis.
Hvad skal eleverne kunne teoretisk?
- kunne redegøre for idrættens organisering i Danmark, herunder den historiske baggrund for de to store idrætsforbund.
- redegøre for bordtennissportens opståen og placering i det danske idrætsbillede.
- analysere udviklingen i medlemstal inden for bordtennis over en årrække, samt for køn og aldersgrupper.
- vurdere årsagerne til de udviklinger der ses i medlemstallet for bordtennis (og andre klassiske foreningsidrætter) over de seneste 30 år.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Les Lanciers
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Hip hop
Formål:
At eleverne får et indgående kendskab til rytme, takt og koreografi med særligt fokus på dansegenren hiphop. Eleverne skal kunne tilegne sig foreviste hiphop koreografier, og selv arbejde med at lave kortere og længere hiphop koreografier. Derudover skal de demonstrere forståelse for musiktælling og hvordan denne forståelse kan omdannes til brug ved udarbejdelse af en koreografi..
Ud fra den teoretiske undervisning, bliver eleverne i stand til at redegøre for hiphop kulturens udvikling og karakteristika.
Faglige mål i praktik, eleverne skal:
- Opnå en forståelse for- og kan udvise hiphop genrens karakteristika, herunder være groundede, nede i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude
- Kunne bevæge sig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidstnævnte vil være fx 1-og-2) og holde et flow samt vende tilbage til koreografien efter udfald.
- Kunne koordinere både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye trin og koreografier
- Kunne beherske grundlæggende hiphop bevægelser, herunder. bounce, isolere bevægelser (bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. isolationer og body rolls), swag walk, poses (både stående og siddende, fra frys og fra bevægelse)
- Have kendskab til- og kunne beherske diverse grundtrin (introduceret under forløbet)
- Kunne sammensætte bevægelser og trin til en koreografi
- Kunne modtage og omsætte feedback
- Danse med bevægelseskvalitet, udtryk og indlevelse
- Videreudvikle kropsbevidsthed
Kreativitet og koreografidannelse, herunder:
- Koreografisk kreativitet (i forlængelse af Rudolf Labans bevægelseslære)
- Sammensætte både nye og kendte bevægelser i en koreografi
- At kunne fremvise den udleverede og indøvede fælles koreografi, med indlevelse og performance, hvor der lægges vægt på udtryk.
Læringsmål i teori, eleverne skal:
- Opnå et basalt kendskab til hiphoppens historiske oprindelse og udvikling: https://faktalink.dk/emner/hiphop
- Blive bekendt med hiphoppens udtryk og stil.
- Kunne anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af hiphop og dansens bevægelsesudtryk, samt anvende udvalgte elementer af BESS til kreativ bearbejdning af koreografisk materiale.
- Opnå kendskab til formskema, bpm, takt og kan følge takten i musikken samt starte på 1-slaget
- Opnå et godt kendskab til figuren om “faser i motorisk læringsforløb”
- Opnå kendskab til fordele ved dans som motionsform (vha. artikellæsning): https://nyhedscentrum.dk/britisk-psykolog-dans-goer-dig-klogere-staerkere-og-gladere/
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Forløb#2
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
Forløb#3
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/6945/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73505347773",
"T": "/lectio/6945/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73505347773",
"H": "/lectio/6945/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73505347773"
}